Ağrılar ve Tedavileri

Boyun Ağrısı Neden Olur? Boyun Ağrısı Tedavisi

Boyun ağrıları, özellikle bölgesel veya yayılma gösteren ağrılar şeklinde olabilir.

Boyun ağrısına neden olan hastalıklar

Boyun ağrıları, özellikle bölgesel veya yayılma gösteren ağrılar şeklinde olabilir. Boyun ağrıları genellikle vücudun kendini korumak için yarattığı kas spazmından kaynaklanır. Radiküler ağrı denilen sinir köklerinin sıkışmasına bağlı olan ağrı, daha çok yanma şeklinde, daha rahatsız edici ve kolun, gövdenin bazı kısımlarına yayılabilir.

Bu ağrılar tek başına olmayabilir ve hem boynu kısıtlayan ağrı hem de radiküler denilen yanmalı ağrı ile birlikte olabilir. Özellikle boyundan sinirlerin çıktığı pleksus brakialis denilen sinir demetini oluşturan bölgede tutulduğu seviyeye ve yere göre farklı ağrılar meydana gelebilir.

Boyun ağrısı nedenleri

Üst seviyedeki oluşan rahatsızlıklar omuz ve kürek kemiklerine doğru yayıldığı gibi, daha alt bölgedeki rahatsızlıklar ise parmaklara kadar yayılan şikayetlere sebep olabilir ve özellikle boyun hareketleri ile bu şikayetlerde artma meydana gelir. Daha fazla olan boyun ağrılarında ayaklarda uyuşmaya kadar gidebilen omurga kemiğine bağlı sorunlardan kaynaklanabilir.

 1. Boyundaki ağrının nedeni kaslara bağlı olabileceği gibi bazen omurga hastalıkları boynu tutabilir.
 2. Özellikle ankilozan sipondilit (omurga romatizması) boyun bölgesinde giderek ilerleyen hareket kısıtlılığı ile beraber seyreder.
 3. Bazen akciğer hastalıkları, safra hastalıkları ve kalp hastalıkları da boyun ve sırt bölgesinde ağrıya neden olur.
 4. Omurgayı tutan bazı enfeksiyonlar (omurga enfeksiyonları), boyun düzleşmesi, ağır kaldırma, ıslak saç ile dışarı çıkma, aşırı hareketsizlik, tüberküloz veya brusella gibi hastalıklar boyun omurlarını tutarak ağrıya sebebiyet verebilir.
 5. Duruş bozuklukları, boyun bölgesindeki yaralanmalar, travmalar, boyun fıtığı, kemik erimesi, kireçlenme, psikolojik bozukluklar, doğumsal bozukluklar, romatizmal hastalıklar gibi bazı hastalıklar da boyun ağrısına neden olur.
 6. Boyun ağrısına eşlik eden kilo kaybı, halsizlik gibi belirtiler daha ciddi bir rahatsızlığın (kanser gibi) bir hastalığın belirtisi olabilir.
 7. Genç yaşlarda daha çok yumuşak disk bozukluklarına rastlanır. Yaş ilerledikçe disklerin beslenmesi bozulur ve su içeriği azalır, bu nedenle sert disk denilen fıtıklar gelişir ve bunlara bağlı da boyun ağrısı olur.
 8. 55 yaşlarından sonra görülen boyun ağrıları daha çok boyunda kireçlenme nedeni ile meydana gelir.

Boyundaki rahatsızlıklar baş dönmesi yapar mı?

Boyun ağrılarına baş dönmesi eşlik ediyor ise bunun bir kaç nedeni olabilir.

Birincisi boyun omurlarının kenarından geçip beyine giren büyük bir atardamar sıkışır ise omurların şeklinin herhangi bir nedenden dolayı bozulması nedeni ile beyine giden kan akımı tıkanır ve bu tıkanmadan dolayı baş dönmesi denge kaybı gibi belirtiler ortaya çıkar.

Alt boyun bölgesi ve üst sırt bölgesinde sempatik sinir sistemi denilen küçük damarların kasılmasını, genişlemesini sağlayan bir sistem vardır ve alt bölgede oluşan fıtıklar nedeni ile sempatik sinirlerin uyarılması sonucu kulaktaki denge bölümüne giden küçük damarların daralmasına bağlı geçici baş dönmesi, denge kaybı ve çift görmeye kadar giden şikayetler boyundaki disk bozukluklarına eşlik edebilir.

Ayrıca boyun düzleşmesi gibi omurga kemiği sorunu da baş dönmesi yapabilir.

Çocuklarda boyun ağrısı neden olur?

 1. Çocuklarda boyun ağrısının sebepleri daha çok kas kökenlidir.
 2. Diskler çocuklarda henüz taze olduğu için, disk bozukluları daha çok ileri yaşlarda oluşur.
 3. Özellikle duruş bozuklukları, yanlış ders çalışma şekli çocukların boynunu zorlar ve kas kökenli boyun ağrısına yol açar fakat beraberinde enfeksiyon var ise çok dikkatli olmak gerekir.
 4. Özellikle menenjit boyun sertliği şeklinde başlayabilir.
 5. Çocuktaki geçmeyen boyun ağrısı mutlaka dikkate alınmalı ve ateş, bitkinlik gibi belirtilerinde eşlik ettiği boyun ağrısında mutlaka alan ile ilgili bir uzmana gitmek gerekir.
Çocuklarda boyun ağrısı nedenleri

Çocuklarda boyun ağrısı nedenleri

Boyun ağrıları teşhisi ve tedavisi

Boyun ağrılarının çoğu iki hafta içerisinde kendi kendine geçebilir. Eğer boyun ağrısı iki haftayı aşar ise kesinlikle doktora gidilmelidir.

Boyun ağrılarında tanısında hastada görülen belirtilere göre farklı tetkikler istenebilir.

Boyun ağrılarının tedavisi yine tetkik sonuçlarına göre farklı tedavi yöntemleri ile yapılır. Basit boyun ağrıları için sıcak uygulama ve ağrı kesici bazı merhemler ve kas gevşetici bazı ilaçlar kullanılabilir fakat boyun ağrıları bir süre geçmez ya da sık sık tekrarlar ise mutlaka ilgili alanlarda uzmanlara baş vurmak önemlidir.

Ayrıca boyun ağrılarını bazı egzersizler yaparken her zaman duruşa dikkat etmek, ağır yük kaldırırken dikkatli olmak, ev işleri yaparken çok fazla uzanmamaya çalışmak, bilgisayar başında ve masa başı işlerinde çalışırken dik oturmak, ara sıra egzersizler yapmak, uygun yastık kullanmak ve yürüyüş yapmak gibi koruyucu yöntemler boyun ağrılarına maruz kalmamak için oldukça önemlidir.

Boyun ağrısı ve beraberinde ateş, gece terlemesi, kilo kaybı, ellerde uyuşma, ellerde güçsüzlük, boyun hareketi ile artan baş dönmesi var ise beyin cerrahisi, fizik tedavi, ortopedi veya ağrı polikliniklerinde bu durumun değerlendirilmesi önem arz eder.

Özellikle boyun bölgesindeki bazı hastalıkların zaman aşamasına uğramadan hemen ameliyat edilmesi gerekebilir. Omurilik kanalında bir bozulma söz konusu ise hastanın ayaklarına vuran uyuşma görülebilir.

Boyun fıtığı omuriliğe etkileyerek ayaklarda bile güç kaybına ve uyuşmaya neden olabilir ve bu tür durumlarda acil cerrahi gerekebilir, bu nedenle geçmeyen ağrılarda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Boyun ağrısı tedavisi

Boyun ağrısı tedavisi

Boyun hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Boyun hastalıkları
 2. Boyun fıtığı neden olur
 3. Boyun tutulması neden olur
 4. Derin boyun enfeksiyonları
 5. Baş ve boyun kanserleri nedenleri ve tedavisi
 6. Boyun kanal daralması nedenleri ve tedavisi
 7. Boyun eğriliği nedenleri ve tedavisi

2 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git