Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

Boğmaca Nedir? Boğmaca Hastalığı Belirtileri

Boğmaca, boğazın bordetella prtussis adı verilen bakteriler ile enfekte olması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Boğmaca bakteriyel bir enfeksiyondur. Boğmaca hastalığının en sık etkilediği yaş grubu, 6 aya kadar olan bebekler ve 10 yaşından sonra 10- 15 yaş arası ergenlik dönemindeki çocuklarda daha sık görülür.

Boğmaca hastalığı nedenleri ve tedavisi

Boğmaca, boğazın bordetella prtussis adı verilen bakteriler ile enfekte olması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Boğmaca bakteriyel bir enfeksiyondur. Boğmaca hastalığının en sık etkilediği yaş grubu, 6 aya kadar olan bebekler ve 10 yaşından sonra 10- 15 yaş arası ergenlik dönemindeki çocuklarda daha sık görülür.

Boğmaca genellikle üst solunum yolu enfeksiyonu olarak başlar. Boğmaca, aşı yapıldığı taktirde korunması mümkün olan bir hastalıktır. Boğmaca korunulmaz ise sakat kalmaya ve ölüme sebep olabilir. Boğmaca geçiren bir çocukta zatürre riski, ensefalit denilen beyin iltihabı riski söz konusudur.

Boğmaca hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır. Boğmacanın, bakteri girdikten sonra 7-10 veya 20 güne kadar kuluçka dönemi vardır. Ergenler ve erişkinler önemli bir bulaşma kaynağıdır. Bebekler ve küçük çocuklar hastalığı genelde asemptomatik olan büyük kardeşleri ya da yetişkinlerden alırlar.

Boğmaca nasıl bulaşır?

Boğmaca, insandan insana öksürürken veya hapşırırken saçılan zerrecikler aracılığı ile bulaşır. Boğmaca hastalığına yakalanan çocuk ya da erişkin tedavi edilmez ise öksürüğün başlamasından sonra üç hafta süresince hastalığı başkalarına bulaştırabilir.

Mikrobun bulaşmasından sonra hasta olmak arasındaki süre genellikle 7 ile 10 arasındadır. Bazen bu süre üç hafta kadar da sürebilir. Boğmacalı bir hasta ile aynı evde yaşanması durumunda boğmaca daha hızlı bulaşır. Boğmaca aşısı, enfeksiyon riskini oldukça azalttığı gibi hastalığa tekrar yakalanma riski söz konusu olabilir.

Boğmaca belirtileri

Boğmaca

Boğmaca

Boğmaca belirtileri genellikle burun akıntısı, yorgunluk ve bazende orta şiddette ateş ana belirtileridir. Çoğunlukla nezle belirtileri şeklinde görülür. Sonrasında nöbetler şeklinde öksürük ortaya çıkmaya başlar öksürük ile birlikte derin nefes kesilmeleri, hırıltı, ötme gibi belirtiler eşlik eder.

Hastada öksürük nöbetleri sırasında renkleri solabilir ya da nefesleri kesilebilir. Bu gibi durumlarda hastanın acil olarak hastaneye kaldırılması gerekebilir. Hastalık daha büyük çocuklarda ve erişkinlerde tedavi ile haftalarca süren öksürüğe rağmen çocuklara oranla daha hafif seyredebilir.

Boğmaca teşhisi

Boğmaca tanısı özellikle hastalığın nöbetler şeklinde seyrettiği dönemde tipik öksürük nöbetlerinin görülmesi ile konulur. Doktorun yapacağı fizik muayene ve burnun arka kısmından incelenmesi için bir örnek alınır. Bunun yanı sıra kan testleri yapılır.

Boğmaca tedavisi

Boğmaca, özel antibiyotikler ile tedavi edilir. Bu antibiyotikler mikrobun başkalarına bulaşmasını da önleyebilir. Öksürük tedaviye rağmen haftalarca devam edebilir. Boğmaca tedavisi bebeklerde daha yoğun bir tedavi olarak uygulanır. Bebeklerin öksürük nöbetleri sırasında nefesleri durabileceği için hastane gözetiminde tedavi edilmeleri daha uygun olur.

Solunum yolu hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Çocuklarda öksürük neden olur
  2. Çocuklarda boğaz ağrısı nedenleri
  3. Zatürre nedenleri ve tedavisi
  4. Bronşektazi nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git