Boğaz Hastalıkları

Boğaz Kuruluğu Neden Olur? Boğaz Kuruluğu Tedavisi

Ağız ve boğazda meydana gelen kuruluk hissi, ya o bölgeden kaynaklanan bir rahatsızlıktan ya da sitemik bazı hastalıklardan kaynaklanabilir. Genellikle ağız kuruluğunun nedeni burun tıkanıklığı olabilir.

Boğaz kuruluğuna neden olan hastalıklar

Ağız ve boğazda meydana gelen kuruluk hissi, ya o bölgeden kaynaklanan bir rahatsızlıktan ya da sitemik bazı hastalıklardan kaynaklanabilir. Genellikle ağız kuruluğunun nedeni burun tıkanıklığı olabilir.

Kişi ağzı açık uyuduğu için ağız içinde üretilen tükürük salgısı yetersiz olur ve boğaz kuruluğuna yol açar. Bu durumda kişi sabah uyandığında boğazı kuru olarak uyanır. Ayrıca şeker hastalığı, böbrek hastalıkları gibi bazı metabolik hastalıklarda da ağız ve boğaz kuruluğuna neden olur. Bu tip hastalar ağız ve boğaz kuruluğu ile doktora baş vururlar ve gereken tetkikler yapılarak neden araştırılır.

Boğaz kuruluğu hastalık belirtisi olabilir mi?

Boğaz kuruluğu, özellikle burun tıkanıklığına yol açan burun deviasyonu, burun eti büyüklükleri, sinüzit gibi burun tıkanıklığına yol açmış olan hastalıkların bulgusu olarak ortaya çıkabilir. Dolayısı ile hasta ağzı açık uyur ve boğaz kuruluğu kaçınılmaz olur. Boğazın arka duvarında farinks dokusunun enfeksiyonu ya da alerjik reaksiyonu olarak ta boğaz kuruluğu oluşabilir.

Ağız içerisinde tükürük salgısının azalmasına yol açan tükürük bezi hastalıklarının, tükürük bezi kanalının tıkanıklıklarına bağlı boğaz kuruluğu şikayetleri ortaya çıkabilir. Şeker hastalığı gibi bazı sistemik hastalıkların en önemli belirtisi olarak boğaz kuruluğu görülebilir. Özellikle yaz aylarında terleme ve sıvı kaybı nedeni ile az su içen kişilerde boğaz ve ağız kuruluğu meydana gelir. Kullanılan bazı ilaçlar, tansiyon ilaçları, idrar söktürücü ilaçlar gibi ilaçlar da ağız ve boğaz kuruluğu nedenleri arasındadır. Ayrıca sigara kullanımı, aşırı alkol kullanımı, bazı enfeksiyonlar, bademcik problemleri, gırtlak kanseri, böbrek sorunları, tükürük bezi kanseri, yüksek ateş ve ateşli hastalıklar gibi birçok neden boğaz kuruluğu yapabilir.

Boğaz kuruluğu nasıl tedavi edilir?

Boğaz kuruluğunun tedavisinde öncelikle boğaz kuruluğunun nedeni bulunur ve tedavi nedene yönelik yapılır. Eğer kişinin ağzı açık uyumasına bağlı bir boğaz kuruluğu oluyor ise ağız kuruluğunun nedeni olan burun tıkanıklığının giderilmesine yönelik tedavi uygulanır. Burundan kaynaklanan boğaz kuruluğu nedeni burun etinin büyüklüğü ve burun deviasyonu ise bunun için cerrahi tedavi veya alerjik tedaviler uygulanır.

Bazı durumlarda diş yerleşiminin bozukluğuna bağlı kişi ağzı açık uyumak zorunda kalıyor ise bu durumda diş doktorları tarafından tedaviler uygulanır. Sistemik hastalıklara bağlı, ağız ve boğaz kuruluğuna neden olan hastalığın tedavisi yapılır. Kullanılan bazı ilaçlara ağlı boğaz kuruluğu tedavisi, bu ilaçların düzenlenmesi ile boğaz kuruluğu tedavisi yapılır. Bol su içmek ağız kuruluğu ve boğaz kuruluğu tedavisinde önemlidir. Tükürük bezlerinde herhangi bir tıkanıklık söz konusu ise yine nedene yönelik tedavi uygulanır.

Boğaz kuruluğu şikayetinde hava nemlendirici kullanmak, ballı limonlu bitki çayları, nefes alıp verme teknikleri, sakız çiğneme, yeterli su içme gibi yöntemler ile boğaz kuruluğu bir miktar rahatlatılabilir. Fakat geçmeyen ve uzun süren boğaz kuruluğu şikayetleri olan hastaların en kısa zamanda bir kulak, burun, boğaz uzmanına baş vurmaları önemlidir. Çünkü bazen boğaz kuruluğu ciddi bir rahatsızlığın yanı sıra gelişebilir.

Boğaz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Boğaz ağrısı neden olur
 2. Çocuklarda boğaz ağrısı neden olur
 3. Hamilelikte boğaz ağrısı nedenleri
 4. Yutak (farinks) kanseri nedir

58 Yorum

 1. eflatun

  20 Nisan 2016 at 22:47

  Ben üç tane ilaç kullanıyorum kolşisin, laroksil, nötropil gibi bunlardan dolayı mı yoksa neden bilmiyorum 5 dakikada bir su içmek istiyorum, hemen boğazım kuruyor ilaçlar ile ilişkisi var mıdır.

  • Sağlık Ocağım

   22 Nisan 2016 at 12:25

   > Susama vücutta bulunan su miktarı ile bağlantılı olarak beyindeki hipotalamus bölgesinde bulunan susama merkezinin uyarılması sonucu ortaya çıkan bir durumdur.

   > Aşırı su içme ihtiyacına veya aşırı susamaya neden olan bazı faktörler arasında vücudun susuz kalması, ateşli hastalıklar ve/veya enfeksiyonlar, aşırı efor sarfetme, aşırı terleme, çok sık idrara gitme, şeker hastalığı, zehirli gatr, şekersiz şeker hastalığı (diyabetes insipidus), bazı ilaçların kullanımı gibi faktörler vardır. Bazı psikolojik hastalıklarda da aşırı su içme ihtiyacı duyulabilir. Yani kullandığınız ilaçlara bağlı da aşırı susama oluşabilir. Bu kadar ilacı sürekli veya uzun dönemli kullanıyorsanız doktor takibinde olmalısınız, bu nedenle bu durumu doktorunuz ile görüşmenizde fayda var.

   > Ayrıca fazla ilaç kullanımında böbreklerden süzmeyi kolaylaştırmak için bol su içmek daha doğru olur. Su içmeniz büyük bir problem oluşturmuyor ise su içmeniz kötü bir şey değil. Çok rahatsız iseniz doktorunuz ile görüşmelisiniz.

   Geçmiş olsun.

 2. Buse

  5 Mayıs 2016 at 06:58

  Spor yaparken boğazım hemen kuruyor. Ne yapacağımı hiç bilmiyorum.

  • Sağlık Ocağım

   5 Mayıs 2016 at 07:00

   Burun tıkanıklığı yüzünden oluyor olabilir. Bir doktora görünmenizde fayda var. Burun tıkanıklığının neden olduğu öğrenildiğinde buna göre bir tedavi yöntemi uygulanabilir. Geçmiş olsun.

 3. Gurkan

  19 Mayıs 2016 at 11:12

  3gün önce yemekten sonra cikarttim sonrasında boğaz kurulugu başladı ağrıyor ne olabilir acaba

  • Sağlık Ocağım

   19 Mayıs 2016 at 12:43

   Boğaz kuruluğunun birçok nedeni vardır. Ağız ve boğazda kuruluk hissi kendi bölgesinin rahatsızlıklarından ya da sistemik başka rahatsızlıkların ek belirtisi olarak ortaya çıkabilir.

   1- Burun tıkanıklığına bağlı ağız ve boğaz kuruluğu olabilir.

   2- Şeker hastalığı gibi bazı metabolik ve sistemik hastalıklarda da ağız ve boğaz kuruluğu olabilir.

   3-Burun kemiğinde bozukluk burun tıkanıklığına yol açarak boğaz kuruluğuna neden olabilir.

   4- Sinüzit (sinüslerin iltihabı) nedeni ile boğaz kuruluğu olabilir.

   5- Alerjik veya enfeksiyona bağlı gelişen farenks iltihabı (farenjit) boğaz kuruluğu yapabilir.

   6-Tükürük bezi hastalıkları, tükürük bezi kanal tıkanıklığı gibi durumlar boğaz kuruluğuna neden olabilir.

   7- Aşırı terleme ve az su tüketimi ağız ve boğaz kuruluğuna neden olabilir.

   8- Kalp ve tansiyon ilaçları, antidepresif ilaçlar ağız ve boğaz kuruluğuna neden olabilir.

   9-Tiroid hormonunun fazla salgılanması (hipertiroidi) aşırı terlemeye neden olarak boğaz kuruluğuna neden olabilir.

   10-Larenjit (larenks enfeksiyonu) boğaz kuruluğuna neden olabilir.

   11-Anksiyete bozukluğu (kaygı bozukluğu) boğaz kuruluna neden olabilir.

   12-Bazı yemek borusu hastalıkları (özofagial reflü, Barret özofagus, akalazya hastalığı, yemek borusu varisleri) gibi hastalıklar hem yemek sonrası kusmaya hemde aylar süren boğaz şikayetlerine neden olabilir.

   13-Midenin iltihabi hastalıkları, mide reflüsü, mide ülserleri gibi nedenler boğaz kuruluğuna ve yemeklerden sonra kusmaya neden olabilir.

   14-Enfeksiyonlara bağlı birçok hastalık boğaz kuruluğuna ve mide bulantılarına neden olabilir.

   15-Bazı tümöral oluşumlar veya polipler ve kanserler boğaz ve ağız kuruluğuna neden olabilir.

   Öncelikle bir KBB uzmanına veya gastroloji uzmanına başvurmanızda fayda var. Buralardan sonuç alınmaz ise araştırılması gerekebilir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 4. Mustafa

  14 Haziran 2016 at 01:24

  Bağaz kuruluğu bir haftadır geçmiyor
  Birde sıksık idrarım geliyor acaba şeker başlangıcımı
  Birde burnumun sağtarafı tıkalı Bundan da olabilirmi
  Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   14 Haziran 2016 at 13:19

   – Boğaz kuruluğuna neden olabilecek birçok etken veya neden vardır. Boğaz kuruluğu çekmenizden dolayı sık sık su içiyorsanız sık sık idrara çıkmak buna bağlı olabilir.

   – Şeker hastalığı boğaz kuruluğuna ve sık idrara çıkmaya neden olabilir, ancak daha birçok sistemik hastalıklarda boğaz kuruluğu ve sık idrara çıkma yaşanabilmektedir.

   – Burun tıkanıklığı da var ise buna bağlı da boğaz kuruluğu olabilir. Bu aylarda polenleri havada olan bir bitkinin ya da ağacın polenine alerjiniz var ise boğaz kuruluğu, geniz akıntısı, burun tıkanıklığı olur ve boğazınız kuruduğu için çok suk içmeye bağlı sık idrara çıkma olabilir.

   – Tiroid hastalıkları nedeni ile boğaz kuluğu olabilir. Böbreklerin iltihabı, böbrek taşları, böbrek yetmezliği, nefrotik sendrom gibi nedenler ile sık idrara çıkma ve boğaz kuruluğu olabilir.

   – Larenjit, farenjit, kaygı bozukluğu, sjögren sendromu, kullanılan bazı ilaçlar, bademcik şişmesi gibi nedenler boğaz kuruluğu yapabilir.

   – Yani birçok neden var, bu nedenle şeker hastalığından şüphe ediyorsanız Aile Hekimliğinde yapılabilen kan testlerini yaptırmanız ve bir boğaz muayenesi olmanız uygun olur.

   – Ayrıca bu zorlanmaya rağmen oruç tutuyorsanız öncelikle bir sağlık muayenesinden geçmeniz ve doktorun oruç tutabilirsiniz demesi doğru olur.

   – Oruç tutuyorsanız böbrekleriniz bu sıcak havalarda ve gün uzunluğunda susuzluktan yorgun düşmüş ve size uyarı göndermiş olabilir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 5. Yaren

  13 Temmuz 2016 at 00:34

  merhaba
  Anemin Boğaz’ın da problemi var yani Boğaz’ı çok ama çok kuru bazen aniden nefes alamıyor hemen su yada sakız ister Ama bazenleride yemek yeyinçe yemek Boğaz’ın da kalıyor ve bide bazen bana diyor ki sanki Boğaz’ımda iki tarafta (sağ ve sol) taraflarda şişen bir balon var !? Tedavisi nedir?! Lütfen yardım ederseniz çok memnun olurum ?

  • Orhan

   28 Aralık 2016 at 13:48

   Bendede ağız kuruluğu ve nefes darlığı vardı astım çıktı. Nefes darlığı olduğu zaman doktora gitmeli diye düşünüyorum

 6. Yaren

  13 Temmuz 2016 at 00:39

  merhaba
  Anemin Boğaz’ın da problemi var yani Boğaz’ı çok ama çok kuru bazen aniden nefes alamıyor hemen su yada sakız ister Ama bazenleride yemek yeyinçe yemek Boğaz’ın da kalıyor ve bide bazen bana diyor ki sanki Boğaz’ımda iki tarafta (sağ ve sol) taraflarda şişen bir balon var !? Tedavisi nedir?! Lütfen yardım ederseniz çok memnun olurum ? Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   14 Temmuz 2016 at 01:49

   Annenizin daha önceleri reflü sorunu vardı ise yemek borusunda ülser benzeri bir durum oluşmuş olabilir ya da barret özofagus olarak bilinen bir yemek borusu hastalığı olabilir ve bu hastalığın belirtileri arasında annenizde görülen şikayetlere benzer belirtiler vardır. Yine boğazında oluşan şişlikler bu duruma bağlı enflamasyon nedeni ile lenf nodüllerinden veya lenf bezi büyümesinden kaynaklanabilir.

   Yemek borusuna ait birçok durumda annenizde görülen şikayetler olabilir. Örneğin yemek borusu iltihabı (özofajit), akalazya hastalığı, yemek borusu divertikülü, yemek borusu varisleri veya yemek borusunun kötü huylu hastalıkları gibi.

   En kısa zamanda bir gastroentroloji uzmanına gitmesi ve gereken tetkiklerin yapılması doğru olur.

   Vakit kaybetmemenizde fayda var.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlık dileğiyle.

 7. Okan

  18 Temmuz 2016 at 11:14

  Ben berberim durmadan şu içiyorum bugazim hep kupkuru sabah kalktimda ağızim yapış yapış oluyor doktorlara tahrir veriyorum şeker gibi birşeyim yok diyorlar günde 10 litreyi buluyor gece yatarken tek taraf burun tikaligim oluyor neden böyle oluyor günde sadece 1 paket sigara içiyorum cewab verirseniz tesekkur ederim

  • Sağlık Ocağım

   18 Temmuz 2016 at 14:45

   – Sigara kullanımına bağlı boğaz kuruluğu ve burun tıkanıklığı çok sık görülen bir durumdur. Sigarayı uzun zamandır sadece bir paket diyerek küçümsediğiniz şekilde içiyorsanız dolaşım sisteminizde yani damarlarınızda tıkanmalar olmuş olabilir.

   – Aşırı susama, aşırı boğaz kuruluğu şeker hastalığına bağlı olabileceği gibi birçok nedenden dolayı aşırı susama ve boğaz kuruluğu olabilir.

   – Böbreklerinizde ciddi bir sorun olma ihtimali de yüksektir.

   – Yemek borusu hastalıklarında (yemek borusu kanseri, akalazya olarak bilinen yemek borusu hastalığı, barret özogagus, yemek borusu iltihabı gibi) aşırı susama ve aşırı boğaz kuruluğu olabilir.

   – Kulanılan bazı ilaçlar aşırı susama ve burun kurulu yapabilir.

   – Kronikleşmiş farenjit (farenks iltihabı) nedeni ile boğaz kuruluğu, burun kuruluğu olabilir ve bu durum alerjik olabilir.

   – Grawes hastalığı nedeni ile boğaz ve burun kuruluğu olabilir.

   – Alerjik reaksiyonlar (dumana, kokuya, kullandığınız malzemelere, sigara dumanına ve benzeri) solunm yolunda tahrişe neden olarak aşırı su içmeye ve burun kuruluğuna neden olabilir.

   – Yaşa bağlı veya bazı hastalıklara bağlı hormonal etkenler aşırı su içmeye ve burun kurluğuna neden olabilir.

   – Beyin ile ilgili bazı durumlar bunlara sebep olabilir.

   – Tiroid hastalıkları boğaz kuruluğuna ve burun kuruluğuna neden olabilir.

   – Sinüzit (sinüslerin iltihabı) burun tıkanıklığına ve boğaz kuruluğuna neden olabilir.

   – Bazı psikolojik hastalıklar (kaygı bozukluğu, panik atak gibi) boğaz kuruluğu yapabilir.

   Yani birçok sebep vardır.

   Bu durum 1-2 aydır veya daha uzun zamandır davam ediyor ve tekrarlıyor ve geçmiyor ise en doğrusu üniversite hastanesi gibi bir araştırma hastanesinde alerji immünoloji ya da endokrinoloji bölümünde araştırılması doğru olur.

   Fakat sigarayı bırakmaya çalışmak iyi bir başlangıç olabilir.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 8. susu

  6 Ağustos 2016 at 17:39

  Hocam merhaba yardım ederseniz sevinirim. yaş 32 bayan
  Önceleri hafif bogaz agrısı oluyodu sonra geçiyordu şimdi tam 7naydır bir bogaz kurulugu, agrı oluyor kulakta basınç ve kulak altında agrı var kbb ye defalarca gittim checkup ultrason idrar kültürü ilaç tedavisi yapıldı ama sonuç aynı sabahları burun tıkanıklıgı var. Tahlillerde idrarda bakteri çıktı ilaç kullandım lokosit 40 bakteri 132 çıktı bunu nasıl atlatabilşrim gece uyutmuyor. Öksürük yok hafif gıcıklanma ve kızarıklık var ama genel olarak çok iyi görünüyor kameralı incelemede teşekkürler hocam.

  • Sağlık Ocağım

   7 Ağustos 2016 at 15:05

   – Bu durum mide şikayetleriniz de var ise gastroözofageal reflüye bağlı Barret özofagus (yemek borusunda mukozal bir değişim) olabilir.

   – Antibiyotik ve başka ilaçlar çok fazla kullanmışsanız bu ilaçlardan dolayı ya da midede gastrit (mide iltihabı) oluşmasından dolayı, midede ülser oluşmasından dolayı, midede helikobakter pilori varlığından dolayı reflü gelişmiş olabilir ve bunlara bağlı olarak sizde yaşanan şikayetlerin geneli görülebilir.

   – Ayrıca safra taşları, safra polipleri, safra iltihabı gibi durumlar da safra kanalını tıkayarak safranın mideye akmasına sebep olur ve safra reflüsü denilen bir durum ortaya çıkar, bu durumda da mide iltihabı yani gastrit veya kronik gastrit, mide ülseri ve gastroözofageal reflü meydana gelebilir ve yemek borusunun tahrişine bağlı yemek borusu ülseri ya da Barret özofagus oluşabilir ve sizde görülen şikayetler bu durumda da görülebilir.

   – Yani bu durum şimdiye kadar sadece KBB uzmanlığında değerlendirilmiş ve araştırılmış ise en kısa zamanda iyi bir gastroloji uzmanına başvurmanız çok önemlidir.

   – Buradan da bir sonuç çıkmaz ise araştırma veya üniversite hastanesinde bu durumun araştırılması, gereksiz yere ilaç kullanıp midenizi ve bağırsaklarınızı harap etmekten daha doğru olur.

   – Yine akalazya olarak bilinen bir yemek borusu hastalığı, yemek borusunu daraltan (iltihap, divertikül, ülser, varis gibi) durumlar da bu tür şikayetlere neden olabilir. Bu hastalıklarda ve tüm hastalıklarda her hastada tüm belirtiler veya aynı belirtiler görülecek diye bir kaide yoktur fakat birkaç belirti bile araştırılmasını gerektirebilir.

   Akalzya hastalığı ve Barret özofagus hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linklerden ulaşabilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/akalazya-nedir-akalazya-belirtileri-ve/

   http://www.saglikocagim.net/barrett-ozofagus-nedir-yemek-borusu/

   Sağlık dileğiyle.

 9. Karakız

  12 Ağustos 2016 at 01:46

  Sürekli genizim kuruyor su içiyorum geçmiyor yaklaşık iki üç aydır aynı rahatsıLık devam ediyor sanki balgam varmış gibi

  • Sağlık Ocağım

   13 Ağustos 2016 at 15:54

   Genizde balgam hissi, kuruluk hissi, geniz akıntısına bağlı olabilir.

   Geniz akıntısı alerjik olabilir, sinüzit nedeni ile olabilir, reflü nedeni ile olabilir.

   Reflü ise gastrit, ülser, helikobakter pilori olarak bilinen bir bakteri, safra sorunları nedeni ile olabilir ve reflüye bağlı sizde yaşanan rahatsızlıklar görülebilir.

   Farenjit, yemek borusu sorunları gibi nedenler ile balgam hissi ve boğaz kuruluğu olabilir.

   Sigara kullanımına bağlı boğaz kurluğu ve balgam hissi olabilir.

   Öncelikle bir KBB uzmanına ve buradan sonuç alınmaz ise gastroloji veya alerji immünoloji uzmanlıklarında bu durumun araştırılması doğru olur.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 10. Free

  12 Ağustos 2016 at 18:48

  Merhaba. Sabahlari bogazim kuru ve soguk bi sekilde kalkiyorum. Dilimin üstü de kece gibi. Hergün dilimde ağzimda ve boğazimda aci biber yemisim de yangisi kalmis gihi bir yanma var. Hergün böyleyim.reflüden ameliyat oldum 2 ay önce.yutma soruju yasiyorum hala.ama bu agzimdaki yanma nasil gecer 6 ay oldu nerdeyse.reflüden zannediyordum fakat degilmis.ne yapabilirim.

  • Sağlık Ocağım

   14 Ağustos 2016 at 15:18

   Reflü aslında tam olarak bir hastalık sayılmaz, çünkü reflüye sebep olan faktör de en az reflü kadar önemlidir.

   Reflü yemek borusu ile mide arasındaki kapakçığın bozulmasından meydana gelen bir durumdur fakat bu kapakçık yapısal olarak bazı kişilerde bozulmaya yatkın olsa da aslında bu kapakçığın bozulmasına neden olan en önemli faktör midedeki sorunlar, midede bu sorunlara yol açan ve altta yatan faktörler ve yanlış beslenme ve yanlış yaşam tarzımızdfır maalesef.

   Örneğin mide asidi halâ yüksek ise bu kapakçık yine bozulacaktır. Mide asidinin normalden daha yüksek olmasının da altında yatan nedenler vardır. Kronik gastrit, mide ülseri, safra kesesi taşları veya poliplerine bağlı safra kanalının tıkanması ve safranın mideye akması, helikobakter pilori ve benzeri durumlar mide asidinin yükselmesine sebep olur.

   Örneğin gastrit (mide iltihabı veya enflamasyonu olarak da adlandırılabilir) kronikleşir veya zaten kronikleşmiş ise bu durum tekrarlayacaktır ve kapakçığın tekrar bozulmasına neden olacaktır, bu nedenle burada önemli olan önce gastrite neden olabilecek beslenme faktörünün düzeltilmesi ya da nedenin ortadan kaldırılmasıdır.

   Yani mide ve yemek borusu arasındaki kapakçığın düzeltimesi reflüye çözüm veya tam şifa sağlamayabilir veya sağlamaz ve bir kez reflü sorunu gelişmiş hasta yaşam boyu yediklerine, yaşam tarzına, az ve sık yemek yeme düzenine, herhangi bir şey (1 elma bile) yese en az iki saat yatmamaya, uzanmamaya, gereksiz ve hazır yiyecekleri yememeye, kişi kendini tanıyarak neyin kendini rahatsız ettiğini bilerek bu yiyecek ve içeceklerden uzak durmaya, çiğ değil pişmiş yiyecekler yemeye özen göstermeye, reflü yapan beslenme ve yaşam tarzından kaçınmaya ömür boyu sürdürmesi gerekir.

   Bazı yiyeceklerin (hazır gıdalar, biküvi-çikolta tarzı besinler, pastanelerde satılan birçok gıda gibi) içlerindeki katkı maddelerine alerjik reaksiyonlar da reflüye sebep olabilmektedir.

   Ayrıca midede gastrite neden olan bazı sistemik hastalıklar da vardır ve bu altta yatan hastalıkların da bulunması ve bunların da kontrol altına alınması da önemlidir.

   Yani yaşadığınız sorunlar yine reflüye bağlı olabilir, çünkü reflü yemek borusunu tahriş eder ve bu tür şikayetler ortaya çıkabilir veya olduğunuz ameliyata bağlı da olabilir, bu nedenle ameliyatı yapan doktrunuz ile görüşmenizde fayda var.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 11. Cemile

  16 Eylül 2016 at 23:18

  Ben behcet hastasiyim bogaz kurulugum ve yutkunma zorlugum var kolsin kullaniyorum hangi bolume gitmem gerek ve ne yapmaliyim ayrica burnumda egrilik var sinizut var behcetten dolayi surekli agzimda aftlar var

  • Sağlık Ocağım

   18 Eylül 2016 at 22:44

   Behçet hastalığı romatoloji bölümünde takip edilir. Romatoloji bölümü genellikle üniversite ve araştırma hastanelerinde bulunur.

   Ağız yaraları Behçet hastalığından dolayı tekrarlar durur.

   Boğaz kuruluğu ve sinüzit (sinüslerin iltihabı) burun eğriliğinden kaynaklanabilir, bu nedenle burun eğriliğinin ameliyat ile düzeltilmesi gerekebilir.

   Bu durum için İyi bir KBB uzmanına gitmeniz ve bu durumun iyi değerlendirilmesi gerekir.

   Burun eğriliği devam ettiği sürece sinüzit tekrarlar durur.

   Öncelikle romatoloji bölümünde Behçet hastalığının komplikasyonları için tedaviler ve takipler gerekir.

   Sağlık dileğiyle.

 12. ESİN

  26 Eylül 2016 at 08:38

  MERHABA BEN BURNUMDAN NEFES ALMAMA RAĞMEN YİNEDE BOĞAZIM KURUYO SONRA ATEŞİM ÇIKIYO. SEBEPLERİ NE OLABİLİR.

  • Sağlık Ocağım

   27 Eylül 2016 at 11:28

   Larenjit (larenks iltihabı) veya farenjit (farenks iltihabı) gibi iltihabi bir durum olabilir, bu nedenle bir KBB uzmanına gitmeniz uygun olur.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 13. Mucahide

  16 Kasım 2016 at 18:51

  Merhaba kronik faranjit ve sinuzitvar bende. Ama 2 3 aydir 15 20 gunde bir tekrarlayan bogaz kurulugu ve kulak agrisi ile baslayan gribal enfeksiyon geciriyorum .ilac kullandigim halde 7 ile 10 gun suruyo iyilesmem ne yapabilirim

  • Sağlık Ocağım

   19 Kasım 2016 at 11:19

   Kronik farenjit ve sinüzit alerjik reaksiyonlara bağlı da gelişebilmektedir ve alerjene maruz kalındığı sürece bu durum tekrarlar durur.

   Bu nedenle alerjik sorunlarınız da var ise üniversite hastanesi gibi bir araştırma hastanesinde bulunan alerji immünoloji bölümüne gitmeniz doğru olur.

   Yeterli su içmek farenjit sorununda faydalıdır, ancak bu sorun alerjik oluyor ya da sigara kullanımına bağlı ise bunlardan kaçınmadıkça bu durum yine tekrarlayacaktır.

   Bu durum sürekli tekrarladığına göre alerjik olma ihtimali yüksektir.

   Alerjik sorunlar alerji immünoloji bölümünde araştırılır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 14. MertEmrah

  27 Kasım 2016 at 01:01

  Hocam dun doktora gittim cok yuksek atesim wardi ve bogazim hem kuruyor ve cok siddetli agriyordu acilde igne vurdu atesim dustu ama daha agzimin kurumasi ve agrisi gecmedi onereceginiz bi tedavi yontemi varmi

  • Sağlık Ocağım

   29 Kasım 2016 at 16:12

   Acilde yapılan iğne ağrı kesici ve ateş düşürücüdür, fakat enfeksiyona bağlı bir durum var ise KBB uzmanına gitmeniz daha uygun olur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 15. Nilgün

  30 Kasım 2016 at 17:44

  Merhabalar 6 aydır yemek borumda kuruluk var tükürük dahi yutamıyorum su içemiyorum suyu içtiğimde yemek borumda kalıyor katılarda ise bazen oluyor özellikle sıvıları yutamıyorum endeskobi yaptırdım pangastirit çıktı gırtlağımda yanma ve gıcıklanma var hap dahi yutamıyoru suyla bu neden olabilir aç karna su içemiyorum suyu içince muhakkak arkasından bi şeyler atıştırıyorum ve bastırıyorum böyle ama nereye kadar bu neyin nesidir neden olabilir

  • Sağlık Ocağım

   2 Aralık 2016 at 15:43

   Pangastrit demek (yaygın mide iltihabı) demektir. Gastrit, mide mukozasında yangı oluşması ya da iltihap oluşması durumudur.

   Gastrit bu kadar yaygın olunca gastroözofageal reflüye yani mide ile yemek borusu arasındaki kapakçığın ciddi şekilde bozulmasına neden olmuştur ve buna bağlı olarak yemek borunuzda da hasarlar ve daralma meydana gelmiştir.

   Gastroözofageal reflü durumunda yemek borusu mideden gelen asitten dolayı mukoza değişikliğine uğrar ve ilerleyen dönemlerde yemek borusunda daralma olur ve yutma zorluğu ortaya çıkar.

   Özellikle sıvı tüketimi sırasında sıvı geri gelecekmiş gibi veya kusacakmış gibi bir his oluşuyor ise reflü ciddileşmeye başlamış olmalı.

   Gastrit bir kez oluştuktan sonra kronikleşir ve tekrar tekrar olur durur, bu nedenle yaşam boyu bitemeyecek yaşam tarzı değişikliğine ve beslenme tarzı değişikliğine ihtiyaç vardır.

   Bazen gastrit gelişmesinin altında yatan (sistemik hastalıklar, helikobakter pilori, peptik ülser, ülseratif kolit, alerjik reaksiyonlar (gıda alerjisi, kimyasal madde alerjisi, polen alerjisi gibi), safra taşı, safra polipleri, yaşın ilerlemesi, aşırı antibiyotik ve ağrı kesici kullanımı, kortizonlu ilaç kullanımı, hormonsal bozukluklar, geniz akıntısı, B12 vitamini eksikliği, bazı enfeksiyonelhastalıklar gibi) hastalıklar ya da durumlar olabilir ve bunların da araştırılması gerekebilir.

   Mide koruyucu ilaçlar vermiş olmalı doktorunuz ama mide koruyucu ilaçlar durumu hafifletir, ancak geçirmez genellikle. Uzun süreli kullanımda mide koruyucu ilaçların da yan etkileri olur.

   Bu nedenle size beslenme ve yaşam tarzı değişikliği için verdikleri broşürdeki ve kendinize dokunan yiyecekleri uzun bir süre ya da yaşam boyu dikkat etmeniz gerekir, çünkü yemek borusu da hasarlandıktan sonra bu durum daha zor hale gelir.

   Kahve, kola, gazoz, sigara, alkollü içecekler, turşular, salam-sosis tarzı gıdalar, çikolata ve benzeri hazır gıdalar, dışarıdan alınan hazır gıdalar, baharatlar, acılar, ekşiler, sirkeler, ketçap-mayonez, kızartmalar gibi yiyeceklerin beslenmeden çıkarılması gerekmektedir.

   Pastahane ürünlerinden mümkün olduğunca kaçınmak gerekir.

   Sağlıklı ve mümkün olduğunca haşlanmış ev yemeklerinin tercih edilmesi gerekir.

   Yemek yedikten sonra (bir elma bile yense) en az iki buçuk-üç saat yatılması, uzanılmaması gerekir.

   Soğuk hiç bir şey yenilip içilmemelidir.

   Aşırı sıcak hiç bir şey yenilip içilmemelidir.

   Çayın en aza indirilmesi, dokunan sebzelerin pişirilerek yenmesi gerekir.

   Gastrit durumunda bu yiyecekler ve içecekler yarayı azdırır ve bu durum kolay kolay iyileşmez.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 16. tamiha

  11 Aralık 2016 at 23:47

  Merhaba benim boğazım baya kuruyor sürekli şu içiyorum geçmiyor ara ara yanma oluyor boğazımda birden kurumaya başladı önceden böyle bir şey yoktu uyuyamıyorum resmen gece iki dk da bir şu içiyorum

  • Sağlık Ocağım

   13 Aralık 2016 at 12:03

   Boğaz kuruluğunun birçok nedeni olabilir.

   Şeker hastalığı, böbrek fonksiyonlarında bozulma, yemek borusu rahatsızlıkları, kronik farenjit, sigara kullanımı, sigara veya kimyasal maddelere maruz kalma, alerjik sorunlar, idrar yolu enfeksiyonları, böbrek taşları, tiroid hastalıkları, geniz akıntısı gibi birçok etken bu duruma neden olabilir.

   Öncelikle bir KBB uzmanına gitmeniz uygun olur, sonrasında da üroloji, iç hastalıkları gibi bölümlerde araştırmalar yapılaması gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 17. Emirhan

  17 Aralık 2016 at 18:25

  Ani efor sarf ettiğim anlarda kısa bir zaman dilimi içinde bogazım kuruyup nefes dahi alamayacak duruma getiriyor sabah kalkdigimda bogazım hep kurumus halde uyaniyorum .., sebebi ne ola bilir

  • Sağlık Ocağım

   19 Aralık 2016 at 00:58

   Boğaz kuruluğuna neden olan faktörler vardır. Az su içmeye bağlı olabilir, yemek borusunda bir sorun olabilir, şeker hastalığına bağlı olabilir, ağzı açık uyumaya bağlı olabilir, böbrek hastalıklarına bağlı olabilir, burun sorunlarına bağlı olabilir, alerjik geniz akıntısına bağlı olabilir.

   Öncelikle bir KBB uzmanına gitmenizde fayda vardır. Buradan size yönlendirme yapacaktır doktorunuz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 18. EmrahZ

  18 Aralık 2016 at 12:45

  Hocam merhaba,
  Hocam bende Boğaz kuruluğu var özellikle bir iş yani yorucu bir iş yapmaya başladığımda kuruluk artıyor ve Boğaz da gıcıklık ve kuruluk oluyor buda beni öksüktürüyor.. bogazımda gıcıklık var ve bogazımda bir şey var ve sürekli temizlemek istiyorum. Doktora gittim aşırı sünizit var dedi ve geniş akıntısı var dedi . İlaç tedavisi verdi faydası var gibi ama ne Zaman ağır bir iş yapmaya başlasam Boğaz kürüyor ve gıcıklık başlıyor. Spor yaptığımda , kötü kokulu ortamda bulunduğumda veya zirai ilaç kokusu aldığımda öksürük artıyor ve. Yüksek sesle konuştuğumda Boğaz kürüyor ve gıcıklık oluyor .

  • Sağlık Ocağım

   22 Aralık 2016 at 11:13

   Sinüzit ve sinüzite bağlı geniz akıntısı alerjik reaksiyonlara bağlı olabilir. Alerjik sorunlar boğaz kuruluğu ve öksürük yapabilir. Sizde fark etmişsiniz zaten kimyasal maddelere karşı ve diğer alerjenlere karşı alerjiniz olmalı ve buna bağlı söylediğiniz sıkıntılar olur. Alerjik astım başlamış da olabilir. Alerji immünoloji bölümüne gitmeniz de fayda vardır.

   Burada araştırmalar yapılarak nelere karşı alerjinizin olduğu da tespit edilir. Alerji immünoloji bölümünde araştırmalar uzun sürebilir, ancak diğer türlü sık sık ilaç kullanmak zorunda kalırsınız ve bu ilaçların da yan etkileri vardır. Alerjene maruz kaldığınız sürece sorununuz devam edecektir veya tekrarlayıp durur. Alerjik geniz akıntısı midede reflü gelişmesine, yemek borusunda kalıcı hasar oluşmasına da neden olur. Yani bu durum yaş ilerledikçe daha birçok sıkıntıyı beraberinde getirir. Kesin bir tedavisi yoktur, ancak aşılar ilaçlara oranla daha fazla fayda sağlayabilir.

   Alerji zor bir sorundur ve akciğerleri, bronşları, yemek borusunu, mideyi, boğaz kısmındaki yapıları, sinüsleri, kulakları, gözleri, burnu ciddi şekilde etkiler.

   Sağlık dileğiyle.

 19. Gurbetci

  18 Aralık 2016 at 23:03

  Methan hocam…sigarayi birakinca sadece gece yatarken bogazim agzim kuruyor aniden uyaniyorum bogulacakmisim gibi…sigaraya basliyorum bu sorun hemen kesiliyor ..bu ara yine biraktim sigarayi ayni problem yine basladi…yani agzimda sigara kokusu ile uyudugum zamanlar cok rahat uyuyorum agiz kurumasi hic olmuyor..bana ne onerebilirsiniz..Tskrler..

  • Sağlık Ocağım

   20 Aralık 2016 at 22:24

   Bu durum psikolojik de olabileceği gibi, sigaranın içindeki maddelere alışmaktan da kaynaklanabilir.

   Sigarayı bırakmaya karar verdikten sonra hastanelerde de bulunan sigarayı bırakma bölümüne başvurmanız ve size buradan yardımcı olmaları uygun olur.

   Sigara hiç bir şekilde faydalı değildir ve bırakmak gerekir, ancak uzman yardımı ile bırakmak daha etkili olur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 20. Melike

  23 Aralık 2016 at 10:43

  Sabah kalktıgında agzım kuru ve koku oluyor neden olabilir ve yapmam gereken nedir?

  • Sağlık Ocağım

   24 Aralık 2016 at 17:29

   Ağız kuruluğunun ve ağız kokusunun birden fazla nedeni vardır. Tükürük bezlerine ait bir sorundan dolayı hem ağız kurulu hem de ağız kokusu olabilir.

   Bademcikler ile ilgili problemlerden dolayı ağız kurulu ve ağız kokusu olabilir.

   Ağzı açık uyumaktan dolayı ağız kokusu ve ağız kuruluğu olabilir. Burun tıkanıklığına bağlı ağız açık uyumak buna neden olabilir.

   Şeker hastalığı, yutak iltihabı, yemek borusu sorunları, tiroid sorunları, böbrek sorunları, ağız hijyeninin kötü olması, az su tüketme, diş ve diş etlerine bağlı sorunlar gibi sorunlara bağlı ağız kokusu ve ağız kuruluğu olabilir.

   Öncelikle bir KBB uzmanına veya diş doktoruna gitmeniz uygun olur. Buralardan bir sonuç alınmaz ise diğer hastalıkların da araştırılması gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 21. İsmail Kes

  8 Ocak 2017 at 01:21

  Kolay gelsin, 15 dakika önce nefes alamadım ve birden bire yataktan fırladım bilincim yerimdeydi sadece nefes alamıyordum fakat boğazım kuruydu . Kalktım su içtim 5 sn sonra kendime geldim . Babam ağzın açık uyuyorsun diyor ? Sebebi ne olabilir teşekkürler şimdiden

  • Sağlık Ocağım

   13 Ocak 2017 at 01:44

   Ağız açık uyumak boğaz kuruluğuna neden olabilir. Boğazınız aşırı derecede kuruduğu için nefes darlığı çekmiş olabilirsiniz. Fakat hem ağzı açık uyumak hem de ani bu tür sorunlar yaşamak uyku apnesi sendromuna bağlı olabilir. Belki susadığınız için kalp kası susuz kalmış olabilir ve kalp kasından dolayı kalp ritmi bozulmuş da olabilir. Kötü bir kabus görmüş olabilirsiniz.

   Bu durumlar sık sık oluyorsa kardiyolojik olarak değerlendirme önemlidir. Ayrıca uyku apnesi sendromu bakımından da değerlendirme gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 22. Duygu ak

  10 Ocak 2017 at 02:01

  Merhaba.babamın boğazı çok kuruyor gece defalarca uyanıp boğazını şu içerek ıslamak zorunda kalıyor,dilinin dahi kuruduğunu söylüyor bu sorundan dolayı sanki uyku bana haram oldu diyor sebebi nedir acaba

  • Sağlık Ocağım

   13 Ocak 2017 at 13:48

   Boğaz ve ağız kuruluğunun birçok nedeni olabilir.

   Şeker hastalığı bakımından değerlendirme gerekebilir, böbrekler ile ilgili durumlar boğaz kuruluğuna neden olabilir, geceleri ağzı açık uyumak boğaz kuruluğu yapabilir, bazı sistemik hastalıklar boğaz kuruluğu yapabilir, yemek borusu ile ilgili sorunlar boğaz kuruluğu yapabilir, burun tıkanıklığı yapan nedenler boğaz kuruluğuna neden olabilir, kullanılan ağız gargaraları boğaz kuruluğu yapabilir, diş sorunları ağız kuruluğu yapabilir, kullanılan bazı ilaçlar boğaz kuruluğu yapabilir, tükürük bezi hastalıkları boğaz kuruluğu yapabilir.

   Öncelikle bir KBB doktoruna gitmesinde fayda vardır ve sistemik bir hastalığın olup olmadığının araştırılması da önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 23. nida kukovca

  16 Ocak 2017 at 18:29

  bogazimda hep bi yanma hissi oluyor ve kuruyor ne kadar su icsem de fayda etmiyor ne yapmaliyim ?

  • Sağlık Ocağım

   19 Ocak 2017 at 11:31

   Boğaz içi yapılarda iltihabi bir durum olabilir. Örneğin farenjit (yutak iltihabı), larenjit (gırtlak iltihabı), özofajit (yemek borusu iltihabı) gibi durumlar olabilir. Mide asidinin yemek borusuna gelmesinden dolayı yemek borusu tahriş olmuş olabilir. Yemek borusu ülserine bağlı olabilir. Kronik geniz akıntısına bağlı olabilir. Alerjik durumlara bağlı olabilir. Solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olabilir.

   Öncelikle bir KBB doktoruna gitmeniz ve buradan bir sonuç alınmaz ise gastrolojik bir inceleme de önemlidir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 24. Sercan

  20 Ocak 2017 at 06:43

  1 ay önce endeskobi olduk reflu ve gastrit cikti ilk 2 3 hafta yediklerime içtiklerime cok dikkat ettim. Bogaza gelen aci su gogus sirt agrilari hafiflemisti ama şimdi bogazda kuruluk basladi ve sirt agrisi ve kollarda bi agri basladi.ansikiyete bi psikolojik teshiste koyuldu psikologum tarafindan stress kaygi mevcut

  • Sağlık Ocağım

   25 Ocak 2017 at 10:20

   Kaygı bozukluğu göğüs bölgesinde ağrı ve sıkışmaya neden olabilir, ancak reflü ve gastrit kronikleşen ve beslenme konusunda küçük kaçamaklardan sonra bile hemen şikayetlerin geri geldiği ve çoğu zaman yaşam boyu dikkatli yaşam tarzını ve beslenme tarzını gerektiren durumlardır.

   Yani beslenmeye dikkat edildiğinde şikayetlerde gerileme olabilir fakat edilmediğinde aynı şikayetler tekrar geri gelir. Gastrit (mide iltihabıdır), reflü ise bu iltihabi durumdan dolayı yemek borusu ve mide arasındaki kapağın bozulması ve mide asidinin yemek borusuna doğru ve ağız içine kadar geri gelmesidir ve bu ikili nedeni ile sırt ve göğüs bölgesinde ağrı, sıkışma hissi, yanma hissi, daha fazla ilerlediğinde yemek borusunda ciddi hasarlar (ör Barret özofagus, yemek borusu ülseri, yemek borusu iltihabı gibi) şikayetlere de neden olur. Bunlar da başladıktan sonra yaşamak daha sıkıntılı hale gelir, bu nedenle beslenme ve yaşam tarzındaki değişiklikleri sürdürmek daha doğru olur.

   Reflüde beslenme hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten ulaşabilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/reflu-hastalgnda-beslenme-ve-yasam-sekli/

   Ayrıca hem gastritin hem de reflünün altında yatan başka sebepler de olabilir.

   Sağlık dileğiyle.

 25. ezgi

  20 Ocak 2017 at 12:01

  merhaba,genelde haftada bir falan bogaz agrım oluyor.bazen kulaklarıma vuruyor kısa sureli de olsa,sabah tukurdugumde ise tukurugum sarı ve biraz da kan oluyor.akciger grafisi ve tam kan sayımı yapıldı hepsi temiz.gun icerisinde de surekli bogazımı temizleme ihtiyacı hissediyorum.geniz akıntım da var.ama o kan beni dusunduruyor.ne olabilir sizce,2 hafta sonra kbb doktor randevum var ama oncesinde size danısmak istedim

  • Sağlık Ocağım

   25 Ocak 2017 at 11:23

   Kronik farenjite bağlı olabilir. Geniz akıntısından dolayı yutak iltihabı (yani farenjit) gelişmiş olabilir. Yemek borusunda ülserler oluşmuş olabilir ve bunlara bağlı balgamda ya da tükürükte kan görülebilir.

   Geniz akıntısı alerjik olabilir, reflüye bağlı olabilir, sinüzite bağlı olabilir, geniz etine bağlı olabilir, burun eğriliğine ve burun etine, burun poliplerine bağlı olabilir ve bu geniz akıntısı da diğer sorunlara yol açabilir.

   KBB ve gastroloji uzmanınca bu durumun değerlendirilmesinde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 26. Yusuf

  23 Ocak 2017 at 23:21

  Merhaba hocam ben sol kulaktan zar yama yapıldı üç ay önce şimdide sağ kulaktan olcam önce tüp takılacatı şimdi tüp zamanı geçmiş ortaya kulak iltihabı var sıvı birikmesi varmış film çekemedim daha tam bilmiyorum boğazımda dolgunluk kuruluk var burnum sızlıyor bazen yutkumadan zorlanıyorum

  • Sağlık Ocağım

   28 Ocak 2017 at 12:14

   Kulak zarı yırtılması olan kişilerde orta kulak iltihabı daha kolay oluşur. Orta kulağa enfeksiyonlar östaki borusu aracılığıyla geniz ve boğazdan ulaşır. Bazende alerji ve geniz etinden dolayı orta kulakta enfeksiyon olmadan da iltihap gelişebilir.

   Alerjik geniz akıntısı, alerjik sinüzit veya alerjik farenjitiniz olabilir veya bunlar enfeksiyonlara bağlı da gelişebilir.

   KBB doktorunuzla görüşmenizde fayda vardır.

   İyilik dileğiyle.

 27. Sonay kamay

  29 Ocak 2017 at 11:10

  Hocam mrb 6 aylik hamileyim daha once hic boyle bir sorun yasamadim allerjik rinit hastasiyim fakat sadece bahar ve yaz aylarinda nükseder su an onla ilgili oldugunu sanmiyorum 15 gun once soguk alginligi gecirdim ilacta kullanamadigim icin baya bi agir gecirdim hastaligi atlattim fakat bir haftadir bogazimda gece kurumasi gitmedi sadece geceleri kuru gunduzleri iyiyim sabaha kadar 3-4 defa idrara kalkiyorum bu aralarda surekli basucumdaki siseden suyumu iciyorum kan degerlerim normal cikiyo sigarada icmiyorum ama sabahlari bazen balgam cikiyor cok rahatsiz edici

  • Sağlık Ocağım

   31 Ocak 2017 at 22:16

   Farenjit (yutak iltihabı) oluşmuş olabilir ve buna bağlı bu tür şikayetler görülebilir ve bu durum kronikleşebilir.

   Sebep ne olursa olsun bu tür durumlarda bir KBB uzmanına başvurmak önemlidir, çünkü soğuk algınlığı durumunda enfeksiyon viral bile olsa alt solunum yollarına inebilir veya yanına bakteriyel enfeksiyon eklenebilir ve doktor takipleri gerekir.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 28. MertB

  12 Şubat 2017 at 05:08

  Benim bugün yatağa yattığım da boğazımda kuruluk hissettim, kalkıp bol su içtim ve mutfakta bekledim kuruluk geçti yatağa yatınca tekrar başladı nedeni ne olabilir?

  • Sağlık Ocağım

   15 Şubat 2017 at 20:59

   Odanın aşırı kuru veya sıcak olmasına bağlı olabilir, ağzınızı açarak uyumanıza bağlı olabilir, akar alerjiniz varsa buna bağlı olabilir.

   Radyatörler odanın havasını kurutur, bu nedenle radyatörlerin üzerine nemli bir havlu koymak veya her gün bakımını yaptığınız buhar makinesi kullanmak faydalı olabilir.

   Yine de geçmezse bir KBB uzmanına gitmeniz önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

 29. Emrah

  13 Şubat 2017 at 06:41

  Meraba hocam ben bundan 6ay önce kücük dil şişme şikayetiyle tedavi oldum acilde baya bi uzadi yani dilim ve gecenlerde yine ayni sorunlanu yasadim yine acile kaldirildim tedavimi gecti ve ogunden beri surekli bogazimin sol tarafinda surekki kuruluk oluyor geceleri yanima su koyuyorum o yüzden icince geciyor ama bu sorunu yillrca yasamadigimdan bana tuaf geliyor bu arada yasim 31 son bi senedir bu sorunu yasiyorum..

  • Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2017 at 13:16

   Küçük dil ağızdan gelen gıdalarla temas eder ve sıcak ve doku gevşemesine neden olacak besinler zamanla küçük dilin uzamasına neden olur. Yine alerjik reaksiyonlar ve enfeksiyonlar da küçük dilin şişmesine ve uzamasına sebep olur. Durumunuz alerjik bir reaksiyona bağlı olabilir. Alerjik reaksiyonlar aynı zamanda boğaz kuruluğuna da neden olur. Kimyasal madde alerjisi, besin alerjisi, ilaç alerjisi, polen alerjisi, tüy ve akar alarjisi gibi sorunlar bu duruma neden oluyor olabilir. Alerjen ile temas devam ettiği sürece bu durum geçse bile tekrarlar. Alerji her yaşta ortaya çıkabilir.

   Buna bağlı ağzı açık uyumak da boğaz kuruluğu yapabilir, kullandığınız ilaçlar ve gargaradan dolayı boğaz kuruluğu olabilir (özellikle gargaraların en önemli yan etkilerinden biri boğaz kuruluğudur).

   Doktorunuz ile bu durumu tekrar görüşmeniz önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git