Boğaz Hastalıkları

Boğaz Kuruluğu Neden Olur? Boğaz Kuruluğu Tedavisi

Ağız ve boğazda meydana gelen kuruluk hissi, ya o bölgeden kaynaklanan bir rahatsızlıktan ya da sitemik bazı hastalıklardan kaynaklanabilir. Genellikle ağız kuruluğunun nedeni burun tıkanıklığı olabilir.

Boğaz kuruluğuna neden olan hastalıklar

Ağız ve boğazda meydana gelen kuruluk hissi, ya o bölgeden kaynaklanan bir rahatsızlıktan ya da sitemik bazı hastalıklardan kaynaklanabilir. Genellikle ağız kuruluğunun nedeni burun tıkanıklığı olabilir.

Kişi ağzı açık uyuduğu için ağız içinde üretilen tükürük salgısı yetersiz olur ve boğaz kuruluğuna yol açar. Bu durumda kişi sabah uyandığında boğazı kuru olarak uyanır. Ayrıca şeker hastalığı, böbrek hastalıkları gibi bazı metabolik hastalıklarda da ağız ve boğaz kuruluğuna neden olur. Bu tip hastalar ağız ve boğaz kuruluğu ile doktora baş vururlar ve gereken tetkikler yapılarak neden araştırılır.

Boğaz kuruluğu hastalık belirtisi olabilir mi?

Boğaz kuruluğu, özellikle burun tıkanıklığına yol açan burun deviasyonu, burun eti büyüklükleri, sinüzit gibi burun tıkanıklığına yol açmış olan hastalıkların bulgusu olarak ortaya çıkabilir. Dolayısı ile hasta ağzı açık uyur ve boğaz kuruluğu kaçınılmaz olur. Boğazın arka duvarında farinks dokusunun enfeksiyonu ya da alerjik reaksiyonu olarak ta boğaz kuruluğu oluşabilir.

Ağız içerisinde tükürük salgısının azalmasına yol açan tükürük bezi hastalıklarının, tükürük bezi kanalının tıkanıklıklarına bağlı boğaz kuruluğu şikayetleri ortaya çıkabilir. Şeker hastalığı gibi bazı sistemik hastalıkların en önemli belirtisi olarak boğaz kuruluğu görülebilir. Özellikle yaz aylarında terleme ve sıvı kaybı nedeni ile az su içen kişilerde boğaz ve ağız kuruluğu meydana gelir. Kullanılan bazı ilaçlar, tansiyon ilaçları, idrar söktürücü ilaçlar gibi ilaçlar da ağız ve boğaz kuruluğu nedenleri arasındadır. Ayrıca sigara kullanımı, aşırı alkol kullanımı, bazı enfeksiyonlar, bademcik problemleri, gırtlak kanseri, böbrek sorunları, tükürük bezi kanseri, yüksek ateş ve ateşli hastalıklar gibi birçok neden boğaz kuruluğu yapabilir.

Boğaz kuruluğu nasıl tedavi edilir?

Boğaz kuruluğunun tedavisinde öncelikle boğaz kuruluğunun nedeni bulunur ve tedavi nedene yönelik yapılır. Eğer kişinin ağzı açık uyumasına bağlı bir boğaz kuruluğu oluyor ise ağız kuruluğunun nedeni olan burun tıkanıklığının giderilmesine yönelik tedavi uygulanır. Burundan kaynaklanan boğaz kuruluğu nedeni burun etinin büyüklüğü ve burun deviasyonu ise bunun için cerrahi tedavi veya alerjik tedaviler uygulanır.

Bazı durumlarda diş yerleşiminin bozukluğuna bağlı kişi ağzı açık uyumak zorunda kalıyor ise bu durumda diş doktorları tarafından tedaviler uygulanır. Sistemik hastalıklara bağlı, ağız ve boğaz kuruluğuna neden olan hastalığın tedavisi yapılır. Kullanılan bazı ilaçlara ağlı boğaz kuruluğu tedavisi, bu ilaçların düzenlenmesi ile boğaz kuruluğu tedavisi yapılır. Bol su içmek ağız kuruluğu ve boğaz kuruluğu tedavisinde önemlidir. Tükürük bezlerinde herhangi bir tıkanıklık söz konusu ise yine nedene yönelik tedavi uygulanır.

Boğaz kuruluğu şikayetinde hava nemlendirici kullanmak, ballı limonlu bitki çayları, nefes alıp verme teknikleri, sakız çiğneme, yeterli su içme gibi yöntemler ile boğaz kuruluğu bir miktar rahatlatılabilir. Fakat geçmeyen ve uzun süren boğaz kuruluğu şikayetleri olan hastaların en kısa zamanda bir kulak, burun, boğaz uzmanına baş vurmaları önemlidir. Çünkü bazen boğaz kuruluğu ciddi bir rahatsızlığın yanı sıra gelişebilir.

Boğaz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Boğaz ağrısı neden olur
 2. Çocuklarda boğaz ağrısı neden olur
 3. Hamilelikte boğaz ağrısı nedenleri
 4. Yutak (farinks) kanseri nedir

120 Yorum

 1. Avatar

  eflatun

  20 Nisan 2016 at 22:47

  Ben üç tane ilaç kullanıyorum kolşisin, laroksil, nötropil gibi bunlardan dolayı mı yoksa neden bilmiyorum 5 dakikada bir su içmek istiyorum, hemen boğazım kuruyor ilaçlar ile ilişkisi var mıdır.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Nisan 2016 at 12:25

   > Susama vücutta bulunan su miktarı ile bağlantılı olarak beyindeki hipotalamus bölgesinde bulunan susama merkezinin uyarılması sonucu ortaya çıkan bir durumdur.

   > Aşırı su içme ihtiyacına veya aşırı susamaya neden olan bazı faktörler arasında vücudun susuz kalması, ateşli hastalıklar ve/veya enfeksiyonlar, aşırı efor sarfetme, aşırı terleme, çok sık idrara gitme, şeker hastalığı, zehirli gatr, şekersiz şeker hastalığı (diyabetes insipidus), bazı ilaçların kullanımı gibi faktörler vardır. Bazı psikolojik hastalıklarda da aşırı su içme ihtiyacı duyulabilir. Yani kullandığınız ilaçlara bağlı da aşırı susama oluşabilir. Bu kadar ilacı sürekli veya uzun dönemli kullanıyorsanız doktor takibinde olmalısınız, bu nedenle bu durumu doktorunuz ile görüşmenizde fayda var.

   > Ayrıca fazla ilaç kullanımında böbreklerden süzmeyi kolaylaştırmak için bol su içmek daha doğru olur. Su içmeniz büyük bir problem oluşturmuyor ise su içmeniz kötü bir şey değil. Çok rahatsız iseniz doktorunuz ile görüşmelisiniz.

   Geçmiş olsun.

 2. Avatar

  Buse

  5 Mayıs 2016 at 06:58

  Spor yaparken boğazım hemen kuruyor. Ne yapacağımı hiç bilmiyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Mayıs 2016 at 07:00

   Burun tıkanıklığı yüzünden oluyor olabilir. Bir doktora görünmenizde fayda var. Burun tıkanıklığının neden olduğu öğrenildiğinde buna göre bir tedavi yöntemi uygulanabilir. Geçmiş olsun.

 3. Avatar

  Gurkan

  19 Mayıs 2016 at 11:12

  3gün önce yemekten sonra cikarttim sonrasında boğaz kurulugu başladı ağrıyor ne olabilir acaba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Mayıs 2016 at 12:43

   Boğaz kuruluğunun birçok nedeni vardır. Ağız ve boğazda kuruluk hissi kendi bölgesinin rahatsızlıklarından ya da sistemik başka rahatsızlıkların ek belirtisi olarak ortaya çıkabilir.

   1- Burun tıkanıklığına bağlı ağız ve boğaz kuruluğu olabilir.

   2- Şeker hastalığı gibi bazı metabolik ve sistemik hastalıklarda da ağız ve boğaz kuruluğu olabilir.

   3-Burun kemiğinde bozukluk burun tıkanıklığına yol açarak boğaz kuruluğuna neden olabilir.

   4- Sinüzit (sinüslerin iltihabı) nedeni ile boğaz kuruluğu olabilir.

   5- Alerjik veya enfeksiyona bağlı gelişen farenks iltihabı (farenjit) boğaz kuruluğu yapabilir.

   6-Tükürük bezi hastalıkları, tükürük bezi kanal tıkanıklığı gibi durumlar boğaz kuruluğuna neden olabilir.

   7- Aşırı terleme ve az su tüketimi ağız ve boğaz kuruluğuna neden olabilir.

   8- Kalp ve tansiyon ilaçları, antidepresif ilaçlar ağız ve boğaz kuruluğuna neden olabilir.

   9-Tiroid hormonunun fazla salgılanması (hipertiroidi) aşırı terlemeye neden olarak boğaz kuruluğuna neden olabilir.

   10-Larenjit (larenks enfeksiyonu) boğaz kuruluğuna neden olabilir.

   11-Anksiyete bozukluğu (kaygı bozukluğu) boğaz kuruluna neden olabilir.

   12-Bazı yemek borusu hastalıkları (özofagial reflü, Barret özofagus, akalazya hastalığı, yemek borusu varisleri) gibi hastalıklar hem yemek sonrası kusmaya hemde aylar süren boğaz şikayetlerine neden olabilir.

   13-Midenin iltihabi hastalıkları, mide reflüsü, mide ülserleri gibi nedenler boğaz kuruluğuna ve yemeklerden sonra kusmaya neden olabilir.

   14-Enfeksiyonlara bağlı birçok hastalık boğaz kuruluğuna ve mide bulantılarına neden olabilir.

   15-Bazı tümöral oluşumlar veya polipler ve kanserler boğaz ve ağız kuruluğuna neden olabilir.

   Öncelikle bir KBB uzmanına veya gastroloji uzmanına başvurmanızda fayda var. Buralardan sonuç alınmaz ise araştırılması gerekebilir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 4. Avatar

  Mustafa

  14 Haziran 2016 at 01:24

  Bağaz kuruluğu bir haftadır geçmiyor
  Birde sıksık idrarım geliyor acaba şeker başlangıcımı
  Birde burnumun sağtarafı tıkalı Bundan da olabilirmi
  Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Haziran 2016 at 13:19

   – Boğaz kuruluğuna neden olabilecek birçok etken veya neden vardır. Boğaz kuruluğu çekmenizden dolayı sık sık su içiyorsanız sık sık idrara çıkmak buna bağlı olabilir.

   – Şeker hastalığı boğaz kuruluğuna ve sık idrara çıkmaya neden olabilir, ancak daha birçok sistemik hastalıklarda boğaz kuruluğu ve sık idrara çıkma yaşanabilmektedir.

   – Burun tıkanıklığı da var ise buna bağlı da boğaz kuruluğu olabilir. Bu aylarda polenleri havada olan bir bitkinin ya da ağacın polenine alerjiniz var ise boğaz kuruluğu, geniz akıntısı, burun tıkanıklığı olur ve boğazınız kuruduğu için çok suk içmeye bağlı sık idrara çıkma olabilir.

   – Tiroid hastalıkları nedeni ile boğaz kuluğu olabilir. Böbreklerin iltihabı, böbrek taşları, böbrek yetmezliği, nefrotik sendrom gibi nedenler ile sık idrara çıkma ve boğaz kuruluğu olabilir.

   – Larenjit, farenjit, kaygı bozukluğu, sjögren sendromu, kullanılan bazı ilaçlar, bademcik şişmesi gibi nedenler boğaz kuruluğu yapabilir.

   – Yani birçok neden var, bu nedenle şeker hastalığından şüphe ediyorsanız Aile Hekimliğinde yapılabilen kan testlerini yaptırmanız ve bir boğaz muayenesi olmanız uygun olur.

   – Ayrıca bu zorlanmaya rağmen oruç tutuyorsanız öncelikle bir sağlık muayenesinden geçmeniz ve doktorun oruç tutabilirsiniz demesi doğru olur.

   – Oruç tutuyorsanız böbrekleriniz bu sıcak havalarda ve gün uzunluğunda susuzluktan yorgun düşmüş ve size uyarı göndermiş olabilir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 5. Avatar

  Yaren

  13 Temmuz 2016 at 00:34

  merhaba
  Anemin Boğaz’ın da problemi var yani Boğaz’ı çok ama çok kuru bazen aniden nefes alamıyor hemen su yada sakız ister Ama bazenleride yemek yeyinçe yemek Boğaz’ın da kalıyor ve bide bazen bana diyor ki sanki Boğaz’ımda iki tarafta (sağ ve sol) taraflarda şişen bir balon var !? Tedavisi nedir?! Lütfen yardım ederseniz çok memnun olurum ?

  • Avatar

   Orhan

   28 Aralık 2016 at 13:48

   Bendede ağız kuruluğu ve nefes darlığı vardı astım çıktı. Nefes darlığı olduğu zaman doktora gitmeli diye düşünüyorum

 6. Avatar

  Yaren

  13 Temmuz 2016 at 00:39

  merhaba
  Anemin Boğaz’ın da problemi var yani Boğaz’ı çok ama çok kuru bazen aniden nefes alamıyor hemen su yada sakız ister Ama bazenleride yemek yeyinçe yemek Boğaz’ın da kalıyor ve bide bazen bana diyor ki sanki Boğaz’ımda iki tarafta (sağ ve sol) taraflarda şişen bir balon var !? Tedavisi nedir?! Lütfen yardım ederseniz çok memnun olurum ? Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Temmuz 2016 at 01:49

   Annenizin daha önceleri reflü sorunu vardı ise yemek borusunda ülser benzeri bir durum oluşmuş olabilir ya da barret özofagus olarak bilinen bir yemek borusu hastalığı olabilir ve bu hastalığın belirtileri arasında annenizde görülen şikayetlere benzer belirtiler vardır. Yine boğazında oluşan şişlikler bu duruma bağlı enflamasyon nedeni ile lenf nodüllerinden veya lenf bezi büyümesinden kaynaklanabilir.

   Yemek borusuna ait birçok durumda annenizde görülen şikayetler olabilir. Örneğin yemek borusu iltihabı (özofajit), akalazya hastalığı, yemek borusu divertikülü, yemek borusu varisleri veya yemek borusunun kötü huylu hastalıkları gibi.

   En kısa zamanda bir gastroentroloji uzmanına gitmesi ve gereken tetkiklerin yapılması doğru olur.

   Vakit kaybetmemenizde fayda var.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlık dileğiyle.

 7. Avatar

  Okan

  18 Temmuz 2016 at 11:14

  Ben berberim durmadan şu içiyorum bugazim hep kupkuru sabah kalktimda ağızim yapış yapış oluyor doktorlara tahrir veriyorum şeker gibi birşeyim yok diyorlar günde 10 litreyi buluyor gece yatarken tek taraf burun tikaligim oluyor neden böyle oluyor günde sadece 1 paket sigara içiyorum cewab verirseniz tesekkur ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Temmuz 2016 at 14:45

   – Sigara kullanımına bağlı boğaz kuruluğu ve burun tıkanıklığı çok sık görülen bir durumdur. Sigarayı uzun zamandır sadece bir paket diyerek küçümsediğiniz şekilde içiyorsanız dolaşım sisteminizde yani damarlarınızda tıkanmalar olmuş olabilir.

   – Aşırı susama, aşırı boğaz kuruluğu şeker hastalığına bağlı olabileceği gibi birçok nedenden dolayı aşırı susama ve boğaz kuruluğu olabilir.

   – Böbreklerinizde ciddi bir sorun olma ihtimali de yüksektir.

   – Yemek borusu hastalıklarında (yemek borusu kanseri, akalazya olarak bilinen yemek borusu hastalığı, barret özogagus, yemek borusu iltihabı gibi) aşırı susama ve aşırı boğaz kuruluğu olabilir.

   – Kulanılan bazı ilaçlar aşırı susama ve burun kurulu yapabilir.

   – Kronikleşmiş farenjit (farenks iltihabı) nedeni ile boğaz kuruluğu, burun kuruluğu olabilir ve bu durum alerjik olabilir.

   – Grawes hastalığı nedeni ile boğaz ve burun kuruluğu olabilir.

   – Alerjik reaksiyonlar (dumana, kokuya, kullandığınız malzemelere, sigara dumanına ve benzeri) solunm yolunda tahrişe neden olarak aşırı su içmeye ve burun kuruluğuna neden olabilir.

   – Yaşa bağlı veya bazı hastalıklara bağlı hormonal etkenler aşırı su içmeye ve burun kurluğuna neden olabilir.

   – Beyin ile ilgili bazı durumlar bunlara sebep olabilir.

   – Tiroid hastalıkları boğaz kuruluğuna ve burun kuruluğuna neden olabilir.

   – Sinüzit (sinüslerin iltihabı) burun tıkanıklığına ve boğaz kuruluğuna neden olabilir.

   – Bazı psikolojik hastalıklar (kaygı bozukluğu, panik atak gibi) boğaz kuruluğu yapabilir.

   Yani birçok sebep vardır.

   Bu durum 1-2 aydır veya daha uzun zamandır davam ediyor ve tekrarlıyor ve geçmiyor ise en doğrusu üniversite hastanesi gibi bir araştırma hastanesinde alerji immünoloji ya da endokrinoloji bölümünde araştırılması doğru olur.

   Fakat sigarayı bırakmaya çalışmak iyi bir başlangıç olabilir.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

   • Avatar

    Melek

    30 Nisan 2017 at 02:37

    Benimde bogazim kuruyor nefes almakta zorlaniyorum ara ara ve de kalbim duzenli atmiyor bazen doktora gittim birsey bulamiyorlar cevp verirseniz cok mutlu olurum tesekkurler

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     3 Mayıs 2017 at 21:25

     Farenjite bağlı boğaz kuruluğu olabilir, şeker hastalığına bağlı boğaz kuruluğu olabilir, alerjik durumlara bağlı boğaz kuruluğu olabilir, Gastroözofageal reflüye bağlı boğaz sorunları ve kalp atım anormallikleri olabilir, sistemik bazı hastalıklara bağlı boğaz kuruluğu ve kalp atım anormallikleri olabilir.

     Bir de KBB doktoruna gitmenizde fayda vardır.

     Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 8. Avatar

  susu

  6 Ağustos 2016 at 17:39

  Hocam merhaba yardım ederseniz sevinirim. yaş 32 bayan
  Önceleri hafif bogaz agrısı oluyodu sonra geçiyordu şimdi tam 7naydır bir bogaz kurulugu, agrı oluyor kulakta basınç ve kulak altında agrı var kbb ye defalarca gittim checkup ultrason idrar kültürü ilaç tedavisi yapıldı ama sonuç aynı sabahları burun tıkanıklıgı var. Tahlillerde idrarda bakteri çıktı ilaç kullandım lokosit 40 bakteri 132 çıktı bunu nasıl atlatabilşrim gece uyutmuyor. Öksürük yok hafif gıcıklanma ve kızarıklık var ama genel olarak çok iyi görünüyor kameralı incelemede teşekkürler hocam.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ağustos 2016 at 15:05

   – Bu durum mide şikayetleriniz de var ise gastroözofageal reflüye bağlı Barret özofagus (yemek borusunda mukozal bir değişim) olabilir.

   – Antibiyotik ve başka ilaçlar çok fazla kullanmışsanız bu ilaçlardan dolayı ya da midede gastrit (mide iltihabı) oluşmasından dolayı, midede ülser oluşmasından dolayı, midede helikobakter pilori varlığından dolayı reflü gelişmiş olabilir ve bunlara bağlı olarak sizde yaşanan şikayetlerin geneli görülebilir.

   – Ayrıca safra taşları, safra polipleri, safra iltihabı gibi durumlar da safra kanalını tıkayarak safranın mideye akmasına sebep olur ve safra reflüsü denilen bir durum ortaya çıkar, bu durumda da mide iltihabı yani gastrit veya kronik gastrit, mide ülseri ve gastroözofageal reflü meydana gelebilir ve yemek borusunun tahrişine bağlı yemek borusu ülseri ya da Barret özofagus oluşabilir ve sizde görülen şikayetler bu durumda da görülebilir.

   – Yani bu durum şimdiye kadar sadece KBB uzmanlığında değerlendirilmiş ve araştırılmış ise en kısa zamanda iyi bir gastroloji uzmanına başvurmanız çok önemlidir.

   – Buradan da bir sonuç çıkmaz ise araştırma veya üniversite hastanesinde bu durumun araştırılması, gereksiz yere ilaç kullanıp midenizi ve bağırsaklarınızı harap etmekten daha doğru olur.

   – Yine akalazya olarak bilinen bir yemek borusu hastalığı, yemek borusunu daraltan (iltihap, divertikül, ülser, varis gibi) durumlar da bu tür şikayetlere neden olabilir. Bu hastalıklarda ve tüm hastalıklarda her hastada tüm belirtiler veya aynı belirtiler görülecek diye bir kaide yoktur fakat birkaç belirti bile araştırılmasını gerektirebilir.

   Akalzya hastalığı ve Barret özofagus hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linklerden ulaşabilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/akalazya-nedir-akalazya-belirtileri-ve/

   http://www.saglikocagim.net/barrett-ozofagus-nedir-yemek-borusu/

   Sağlık dileğiyle.

 9. Avatar

  Karakız

  12 Ağustos 2016 at 01:46

  Sürekli genizim kuruyor su içiyorum geçmiyor yaklaşık iki üç aydır aynı rahatsıLık devam ediyor sanki balgam varmış gibi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Ağustos 2016 at 15:54

   Genizde balgam hissi, kuruluk hissi, geniz akıntısına bağlı olabilir.

   Geniz akıntısı alerjik olabilir, sinüzit nedeni ile olabilir, reflü nedeni ile olabilir.

   Reflü ise gastrit, ülser, helikobakter pilori olarak bilinen bir bakteri, safra sorunları nedeni ile olabilir ve reflüye bağlı sizde yaşanan rahatsızlıklar görülebilir.

   Farenjit, yemek borusu sorunları gibi nedenler ile balgam hissi ve boğaz kuruluğu olabilir.

   Sigara kullanımına bağlı boğaz kurluğu ve balgam hissi olabilir.

   Öncelikle bir KBB uzmanına ve buradan sonuç alınmaz ise gastroloji veya alerji immünoloji uzmanlıklarında bu durumun araştırılması doğru olur.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 10. Avatar

  Free

  12 Ağustos 2016 at 18:48

  Merhaba. Sabahlari bogazim kuru ve soguk bi sekilde kalkiyorum. Dilimin üstü de kece gibi. Hergün dilimde ağzimda ve boğazimda aci biber yemisim de yangisi kalmis gihi bir yanma var. Hergün böyleyim.reflüden ameliyat oldum 2 ay önce.yutma soruju yasiyorum hala.ama bu agzimdaki yanma nasil gecer 6 ay oldu nerdeyse.reflüden zannediyordum fakat degilmis.ne yapabilirim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Ağustos 2016 at 15:18

   Reflü aslında tam olarak bir hastalık sayılmaz, çünkü reflüye sebep olan faktör de en az reflü kadar önemlidir.

   Reflü yemek borusu ile mide arasındaki kapakçığın bozulmasından meydana gelen bir durumdur fakat bu kapakçık yapısal olarak bazı kişilerde bozulmaya yatkın olsa da aslında bu kapakçığın bozulmasına neden olan en önemli faktör midedeki sorunlar, midede bu sorunlara yol açan ve altta yatan faktörler ve yanlış beslenme ve yanlış yaşam tarzımızdfır maalesef.

   Örneğin mide asidi halâ yüksek ise bu kapakçık yine bozulacaktır. Mide asidinin normalden daha yüksek olmasının da altında yatan nedenler vardır. Kronik gastrit, mide ülseri, safra kesesi taşları veya poliplerine bağlı safra kanalının tıkanması ve safranın mideye akması, helikobakter pilori ve benzeri durumlar mide asidinin yükselmesine sebep olur.

   Örneğin gastrit (mide iltihabı veya enflamasyonu olarak da adlandırılabilir) kronikleşir veya zaten kronikleşmiş ise bu durum tekrarlayacaktır ve kapakçığın tekrar bozulmasına neden olacaktır, bu nedenle burada önemli olan önce gastrite neden olabilecek beslenme faktörünün düzeltilmesi ya da nedenin ortadan kaldırılmasıdır.

   Yani mide ve yemek borusu arasındaki kapakçığın düzeltimesi reflüye çözüm veya tam şifa sağlamayabilir veya sağlamaz ve bir kez reflü sorunu gelişmiş hasta yaşam boyu yediklerine, yaşam tarzına, az ve sık yemek yeme düzenine, herhangi bir şey (1 elma bile) yese en az iki saat yatmamaya, uzanmamaya, gereksiz ve hazır yiyecekleri yememeye, kişi kendini tanıyarak neyin kendini rahatsız ettiğini bilerek bu yiyecek ve içeceklerden uzak durmaya, çiğ değil pişmiş yiyecekler yemeye özen göstermeye, reflü yapan beslenme ve yaşam tarzından kaçınmaya ömür boyu sürdürmesi gerekir.

   Bazı yiyeceklerin (hazır gıdalar, biküvi-çikolta tarzı besinler, pastanelerde satılan birçok gıda gibi) içlerindeki katkı maddelerine alerjik reaksiyonlar da reflüye sebep olabilmektedir.

   Ayrıca midede gastrite neden olan bazı sistemik hastalıklar da vardır ve bu altta yatan hastalıkların da bulunması ve bunların da kontrol altına alınması da önemlidir.

   Yani yaşadığınız sorunlar yine reflüye bağlı olabilir, çünkü reflü yemek borusunu tahriş eder ve bu tür şikayetler ortaya çıkabilir veya olduğunuz ameliyata bağlı da olabilir, bu nedenle ameliyatı yapan doktrunuz ile görüşmenizde fayda var.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 11. Avatar

  Cemile

  16 Eylül 2016 at 23:18

  Ben behcet hastasiyim bogaz kurulugum ve yutkunma zorlugum var kolsin kullaniyorum hangi bolume gitmem gerek ve ne yapmaliyim ayrica burnumda egrilik var sinizut var behcetten dolayi surekli agzimda aftlar var

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Eylül 2016 at 22:44

   Behçet hastalığı romatoloji bölümünde takip edilir. Romatoloji bölümü genellikle üniversite ve araştırma hastanelerinde bulunur.

   Ağız yaraları Behçet hastalığından dolayı tekrarlar durur.

   Boğaz kuruluğu ve sinüzit (sinüslerin iltihabı) burun eğriliğinden kaynaklanabilir, bu nedenle burun eğriliğinin ameliyat ile düzeltilmesi gerekebilir.

   Bu durum için İyi bir KBB uzmanına gitmeniz ve bu durumun iyi değerlendirilmesi gerekir.

   Burun eğriliği devam ettiği sürece sinüzit tekrarlar durur.

   Öncelikle romatoloji bölümünde Behçet hastalığının komplikasyonları için tedaviler ve takipler gerekir.

   Sağlık dileğiyle.

 12. Avatar

  ESİN

  26 Eylül 2016 at 08:38

  MERHABA BEN BURNUMDAN NEFES ALMAMA RAĞMEN YİNEDE BOĞAZIM KURUYO SONRA ATEŞİM ÇIKIYO. SEBEPLERİ NE OLABİLİR.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Eylül 2016 at 11:28

   Larenjit (larenks iltihabı) veya farenjit (farenks iltihabı) gibi iltihabi bir durum olabilir, bu nedenle bir KBB uzmanına gitmeniz uygun olur.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 13. Avatar

  Mucahide

  16 Kasım 2016 at 18:51

  Merhaba kronik faranjit ve sinuzitvar bende. Ama 2 3 aydir 15 20 gunde bir tekrarlayan bogaz kurulugu ve kulak agrisi ile baslayan gribal enfeksiyon geciriyorum .ilac kullandigim halde 7 ile 10 gun suruyo iyilesmem ne yapabilirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Kasım 2016 at 11:19

   Kronik farenjit ve sinüzit alerjik reaksiyonlara bağlı da gelişebilmektedir ve alerjene maruz kalındığı sürece bu durum tekrarlar durur.

   Bu nedenle alerjik sorunlarınız da var ise üniversite hastanesi gibi bir araştırma hastanesinde bulunan alerji immünoloji bölümüne gitmeniz doğru olur.

   Yeterli su içmek farenjit sorununda faydalıdır, ancak bu sorun alerjik oluyor ya da sigara kullanımına bağlı ise bunlardan kaçınmadıkça bu durum yine tekrarlayacaktır.

   Bu durum sürekli tekrarladığına göre alerjik olma ihtimali yüksektir.

   Alerjik sorunlar alerji immünoloji bölümünde araştırılır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 14. Avatar

  MertEmrah

  27 Kasım 2016 at 01:01

  Hocam dun doktora gittim cok yuksek atesim wardi ve bogazim hem kuruyor ve cok siddetli agriyordu acilde igne vurdu atesim dustu ama daha agzimin kurumasi ve agrisi gecmedi onereceginiz bi tedavi yontemi varmi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Kasım 2016 at 16:12

   Acilde yapılan iğne ağrı kesici ve ateş düşürücüdür, fakat enfeksiyona bağlı bir durum var ise KBB uzmanına gitmeniz daha uygun olur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 15. Avatar

  Nilgün

  30 Kasım 2016 at 17:44

  Merhabalar 6 aydır yemek borumda kuruluk var tükürük dahi yutamıyorum su içemiyorum suyu içtiğimde yemek borumda kalıyor katılarda ise bazen oluyor özellikle sıvıları yutamıyorum endeskobi yaptırdım pangastirit çıktı gırtlağımda yanma ve gıcıklanma var hap dahi yutamıyoru suyla bu neden olabilir aç karna su içemiyorum suyu içince muhakkak arkasından bi şeyler atıştırıyorum ve bastırıyorum böyle ama nereye kadar bu neyin nesidir neden olabilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Aralık 2016 at 15:43

   Pangastrit demek (yaygın mide iltihabı) demektir. Gastrit, mide mukozasında yangı oluşması ya da iltihap oluşması durumudur.

   Gastrit bu kadar yaygın olunca gastroözofageal reflüye yani mide ile yemek borusu arasındaki kapakçığın ciddi şekilde bozulmasına neden olmuştur ve buna bağlı olarak yemek borunuzda da hasarlar ve daralma meydana gelmiştir.

   Gastroözofageal reflü durumunda yemek borusu mideden gelen asitten dolayı mukoza değişikliğine uğrar ve ilerleyen dönemlerde yemek borusunda daralma olur ve yutma zorluğu ortaya çıkar.

   Özellikle sıvı tüketimi sırasında sıvı geri gelecekmiş gibi veya kusacakmış gibi bir his oluşuyor ise reflü ciddileşmeye başlamış olmalı.

   Gastrit bir kez oluştuktan sonra kronikleşir ve tekrar tekrar olur durur, bu nedenle yaşam boyu bitemeyecek yaşam tarzı değişikliğine ve beslenme tarzı değişikliğine ihtiyaç vardır.

   Bazen gastrit gelişmesinin altında yatan (sistemik hastalıklar, helikobakter pilori, peptik ülser, ülseratif kolit, alerjik reaksiyonlar (gıda alerjisi, kimyasal madde alerjisi, polen alerjisi gibi), safra taşı, safra polipleri, yaşın ilerlemesi, aşırı antibiyotik ve ağrı kesici kullanımı, kortizonlu ilaç kullanımı, hormonsal bozukluklar, geniz akıntısı, B12 vitamini eksikliği, bazı enfeksiyonelhastalıklar gibi) hastalıklar ya da durumlar olabilir ve bunların da araştırılması gerekebilir.

   Mide koruyucu ilaçlar vermiş olmalı doktorunuz ama mide koruyucu ilaçlar durumu hafifletir, ancak geçirmez genellikle. Uzun süreli kullanımda mide koruyucu ilaçların da yan etkileri olur.

   Bu nedenle size beslenme ve yaşam tarzı değişikliği için verdikleri broşürdeki ve kendinize dokunan yiyecekleri uzun bir süre ya da yaşam boyu dikkat etmeniz gerekir, çünkü yemek borusu da hasarlandıktan sonra bu durum daha zor hale gelir.

   Kahve, kola, gazoz, sigara, alkollü içecekler, turşular, salam-sosis tarzı gıdalar, çikolata ve benzeri hazır gıdalar, dışarıdan alınan hazır gıdalar, baharatlar, acılar, ekşiler, sirkeler, ketçap-mayonez, kızartmalar gibi yiyeceklerin beslenmeden çıkarılması gerekmektedir.

   Pastahane ürünlerinden mümkün olduğunca kaçınmak gerekir.

   Sağlıklı ve mümkün olduğunca haşlanmış ev yemeklerinin tercih edilmesi gerekir.

   Yemek yedikten sonra (bir elma bile yense) en az iki buçuk-üç saat yatılması, uzanılmaması gerekir.

   Soğuk hiç bir şey yenilip içilmemelidir.

   Aşırı sıcak hiç bir şey yenilip içilmemelidir.

   Çayın en aza indirilmesi, dokunan sebzelerin pişirilerek yenmesi gerekir.

   Gastrit durumunda bu yiyecekler ve içecekler yarayı azdırır ve bu durum kolay kolay iyileşmez.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 16. Avatar

  tamiha

  11 Aralık 2016 at 23:47

  Merhaba benim boğazım baya kuruyor sürekli şu içiyorum geçmiyor ara ara yanma oluyor boğazımda birden kurumaya başladı önceden böyle bir şey yoktu uyuyamıyorum resmen gece iki dk da bir şu içiyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Aralık 2016 at 12:03

   Boğaz kuruluğunun birçok nedeni olabilir.

   Şeker hastalığı, böbrek fonksiyonlarında bozulma, yemek borusu rahatsızlıkları, kronik farenjit, sigara kullanımı, sigara veya kimyasal maddelere maruz kalma, alerjik sorunlar, idrar yolu enfeksiyonları, böbrek taşları, tiroid hastalıkları, geniz akıntısı gibi birçok etken bu duruma neden olabilir.

   Öncelikle bir KBB uzmanına gitmeniz uygun olur, sonrasında da üroloji, iç hastalıkları gibi bölümlerde araştırmalar yapılaması gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 17. Avatar

  Emirhan

  17 Aralık 2016 at 18:25

  Ani efor sarf ettiğim anlarda kısa bir zaman dilimi içinde bogazım kuruyup nefes dahi alamayacak duruma getiriyor sabah kalkdigimda bogazım hep kurumus halde uyaniyorum .., sebebi ne ola bilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Aralık 2016 at 00:58

   Boğaz kuruluğuna neden olan faktörler vardır. Az su içmeye bağlı olabilir, yemek borusunda bir sorun olabilir, şeker hastalığına bağlı olabilir, ağzı açık uyumaya bağlı olabilir, böbrek hastalıklarına bağlı olabilir, burun sorunlarına bağlı olabilir, alerjik geniz akıntısına bağlı olabilir.

   Öncelikle bir KBB uzmanına gitmenizde fayda vardır. Buradan size yönlendirme yapacaktır doktorunuz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 18. Avatar

  EmrahZ

  18 Aralık 2016 at 12:45

  Hocam merhaba,
  Hocam bende Boğaz kuruluğu var özellikle bir iş yani yorucu bir iş yapmaya başladığımda kuruluk artıyor ve Boğaz da gıcıklık ve kuruluk oluyor buda beni öksüktürüyor.. bogazımda gıcıklık var ve bogazımda bir şey var ve sürekli temizlemek istiyorum. Doktora gittim aşırı sünizit var dedi ve geniş akıntısı var dedi . İlaç tedavisi verdi faydası var gibi ama ne Zaman ağır bir iş yapmaya başlasam Boğaz kürüyor ve gıcıklık başlıyor. Spor yaptığımda , kötü kokulu ortamda bulunduğumda veya zirai ilaç kokusu aldığımda öksürük artıyor ve. Yüksek sesle konuştuğumda Boğaz kürüyor ve gıcıklık oluyor .

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Aralık 2016 at 11:13

   Sinüzit ve sinüzite bağlı geniz akıntısı alerjik reaksiyonlara bağlı olabilir. Alerjik sorunlar boğaz kuruluğu ve öksürük yapabilir. Sizde fark etmişsiniz zaten kimyasal maddelere karşı ve diğer alerjenlere karşı alerjiniz olmalı ve buna bağlı söylediğiniz sıkıntılar olur. Alerjik astım başlamış da olabilir. Alerji immünoloji bölümüne gitmeniz de fayda vardır.

   Burada araştırmalar yapılarak nelere karşı alerjinizin olduğu da tespit edilir. Alerji immünoloji bölümünde araştırmalar uzun sürebilir, ancak diğer türlü sık sık ilaç kullanmak zorunda kalırsınız ve bu ilaçların da yan etkileri vardır. Alerjene maruz kaldığınız sürece sorununuz devam edecektir veya tekrarlayıp durur. Alerjik geniz akıntısı midede reflü gelişmesine, yemek borusunda kalıcı hasar oluşmasına da neden olur. Yani bu durum yaş ilerledikçe daha birçok sıkıntıyı beraberinde getirir. Kesin bir tedavisi yoktur, ancak aşılar ilaçlara oranla daha fazla fayda sağlayabilir.

   Alerji zor bir sorundur ve akciğerleri, bronşları, yemek borusunu, mideyi, boğaz kısmındaki yapıları, sinüsleri, kulakları, gözleri, burnu ciddi şekilde etkiler.

   Sağlık dileğiyle.

 19. Avatar

  Gurbetci

  18 Aralık 2016 at 23:03

  Methan hocam…sigarayi birakinca sadece gece yatarken bogazim agzim kuruyor aniden uyaniyorum bogulacakmisim gibi…sigaraya basliyorum bu sorun hemen kesiliyor ..bu ara yine biraktim sigarayi ayni problem yine basladi…yani agzimda sigara kokusu ile uyudugum zamanlar cok rahat uyuyorum agiz kurumasi hic olmuyor..bana ne onerebilirsiniz..Tskrler..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Aralık 2016 at 22:24

   Bu durum psikolojik de olabileceği gibi, sigaranın içindeki maddelere alışmaktan da kaynaklanabilir.

   Sigarayı bırakmaya karar verdikten sonra hastanelerde de bulunan sigarayı bırakma bölümüne başvurmanız ve size buradan yardımcı olmaları uygun olur.

   Sigara hiç bir şekilde faydalı değildir ve bırakmak gerekir, ancak uzman yardımı ile bırakmak daha etkili olur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 20. Avatar

  Melike

  23 Aralık 2016 at 10:43

  Sabah kalktıgında agzım kuru ve koku oluyor neden olabilir ve yapmam gereken nedir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Aralık 2016 at 17:29

   Ağız kuruluğunun ve ağız kokusunun birden fazla nedeni vardır. Tükürük bezlerine ait bir sorundan dolayı hem ağız kurulu hem de ağız kokusu olabilir.

   Bademcikler ile ilgili problemlerden dolayı ağız kurulu ve ağız kokusu olabilir.

   Ağzı açık uyumaktan dolayı ağız kokusu ve ağız kuruluğu olabilir. Burun tıkanıklığına bağlı ağız açık uyumak buna neden olabilir.

   Şeker hastalığı, yutak iltihabı, yemek borusu sorunları, tiroid sorunları, böbrek sorunları, ağız hijyeninin kötü olması, az su tüketme, diş ve diş etlerine bağlı sorunlar gibi sorunlara bağlı ağız kokusu ve ağız kuruluğu olabilir.

   Öncelikle bir KBB uzmanına veya diş doktoruna gitmeniz uygun olur. Buralardan bir sonuç alınmaz ise diğer hastalıkların da araştırılması gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 21. Avatar

  İsmail Kes

  8 Ocak 2017 at 01:21

  Kolay gelsin, 15 dakika önce nefes alamadım ve birden bire yataktan fırladım bilincim yerimdeydi sadece nefes alamıyordum fakat boğazım kuruydu . Kalktım su içtim 5 sn sonra kendime geldim . Babam ağzın açık uyuyorsun diyor ? Sebebi ne olabilir teşekkürler şimdiden

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Ocak 2017 at 01:44

   Ağız açık uyumak boğaz kuruluğuna neden olabilir. Boğazınız aşırı derecede kuruduğu için nefes darlığı çekmiş olabilirsiniz. Fakat hem ağzı açık uyumak hem de ani bu tür sorunlar yaşamak uyku apnesi sendromuna bağlı olabilir. Belki susadığınız için kalp kası susuz kalmış olabilir ve kalp kasından dolayı kalp ritmi bozulmuş da olabilir. Kötü bir kabus görmüş olabilirsiniz.

   Bu durumlar sık sık oluyorsa kardiyolojik olarak değerlendirme önemlidir. Ayrıca uyku apnesi sendromu bakımından da değerlendirme gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 22. Avatar

  Duygu ak

  10 Ocak 2017 at 02:01

  Merhaba.babamın boğazı çok kuruyor gece defalarca uyanıp boğazını şu içerek ıslamak zorunda kalıyor,dilinin dahi kuruduğunu söylüyor bu sorundan dolayı sanki uyku bana haram oldu diyor sebebi nedir acaba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Ocak 2017 at 13:48

   Boğaz ve ağız kuruluğunun birçok nedeni olabilir.

   Şeker hastalığı bakımından değerlendirme gerekebilir, böbrekler ile ilgili durumlar boğaz kuruluğuna neden olabilir, geceleri ağzı açık uyumak boğaz kuruluğu yapabilir, bazı sistemik hastalıklar boğaz kuruluğu yapabilir, yemek borusu ile ilgili sorunlar boğaz kuruluğu yapabilir, burun tıkanıklığı yapan nedenler boğaz kuruluğuna neden olabilir, kullanılan ağız gargaraları boğaz kuruluğu yapabilir, diş sorunları ağız kuruluğu yapabilir, kullanılan bazı ilaçlar boğaz kuruluğu yapabilir, tükürük bezi hastalıkları boğaz kuruluğu yapabilir.

   Öncelikle bir KBB doktoruna gitmesinde fayda vardır ve sistemik bir hastalığın olup olmadığının araştırılması da önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 23. Avatar

  nida kukovca

  16 Ocak 2017 at 18:29

  bogazimda hep bi yanma hissi oluyor ve kuruyor ne kadar su icsem de fayda etmiyor ne yapmaliyim ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Ocak 2017 at 11:31

   Boğaz içi yapılarda iltihabi bir durum olabilir. Örneğin farenjit (yutak iltihabı), larenjit (gırtlak iltihabı), özofajit (yemek borusu iltihabı) gibi durumlar olabilir. Mide asidinin yemek borusuna gelmesinden dolayı yemek borusu tahriş olmuş olabilir. Yemek borusu ülserine bağlı olabilir. Kronik geniz akıntısına bağlı olabilir. Alerjik durumlara bağlı olabilir. Solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olabilir.

   Öncelikle bir KBB doktoruna gitmeniz ve buradan bir sonuç alınmaz ise gastrolojik bir inceleme de önemlidir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 24. Avatar

  Sercan

  20 Ocak 2017 at 06:43

  1 ay önce endeskobi olduk reflu ve gastrit cikti ilk 2 3 hafta yediklerime içtiklerime cok dikkat ettim. Bogaza gelen aci su gogus sirt agrilari hafiflemisti ama şimdi bogazda kuruluk basladi ve sirt agrisi ve kollarda bi agri basladi.ansikiyete bi psikolojik teshiste koyuldu psikologum tarafindan stress kaygi mevcut

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Ocak 2017 at 10:20

   Kaygı bozukluğu göğüs bölgesinde ağrı ve sıkışmaya neden olabilir, ancak reflü ve gastrit kronikleşen ve beslenme konusunda küçük kaçamaklardan sonra bile hemen şikayetlerin geri geldiği ve çoğu zaman yaşam boyu dikkatli yaşam tarzını ve beslenme tarzını gerektiren durumlardır.

   Yani beslenmeye dikkat edildiğinde şikayetlerde gerileme olabilir fakat edilmediğinde aynı şikayetler tekrar geri gelir. Gastrit (mide iltihabıdır), reflü ise bu iltihabi durumdan dolayı yemek borusu ve mide arasındaki kapağın bozulması ve mide asidinin yemek borusuna doğru ve ağız içine kadar geri gelmesidir ve bu ikili nedeni ile sırt ve göğüs bölgesinde ağrı, sıkışma hissi, yanma hissi, daha fazla ilerlediğinde yemek borusunda ciddi hasarlar (ör Barret özofagus, yemek borusu ülseri, yemek borusu iltihabı gibi) şikayetlere de neden olur. Bunlar da başladıktan sonra yaşamak daha sıkıntılı hale gelir, bu nedenle beslenme ve yaşam tarzındaki değişiklikleri sürdürmek daha doğru olur.

   Reflüde beslenme hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten ulaşabilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/reflu-hastalgnda-beslenme-ve-yasam-sekli/

   Ayrıca hem gastritin hem de reflünün altında yatan başka sebepler de olabilir.

   Sağlık dileğiyle.

 25. Avatar

  ezgi

  20 Ocak 2017 at 12:01

  merhaba,genelde haftada bir falan bogaz agrım oluyor.bazen kulaklarıma vuruyor kısa sureli de olsa,sabah tukurdugumde ise tukurugum sarı ve biraz da kan oluyor.akciger grafisi ve tam kan sayımı yapıldı hepsi temiz.gun icerisinde de surekli bogazımı temizleme ihtiyacı hissediyorum.geniz akıntım da var.ama o kan beni dusunduruyor.ne olabilir sizce,2 hafta sonra kbb doktor randevum var ama oncesinde size danısmak istedim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Ocak 2017 at 11:23

   Kronik farenjite bağlı olabilir. Geniz akıntısından dolayı yutak iltihabı (yani farenjit) gelişmiş olabilir. Yemek borusunda ülserler oluşmuş olabilir ve bunlara bağlı balgamda ya da tükürükte kan görülebilir.

   Geniz akıntısı alerjik olabilir, reflüye bağlı olabilir, sinüzite bağlı olabilir, geniz etine bağlı olabilir, burun eğriliğine ve burun etine, burun poliplerine bağlı olabilir ve bu geniz akıntısı da diğer sorunlara yol açabilir.

   KBB ve gastroloji uzmanınca bu durumun değerlendirilmesinde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 26. Avatar

  Yusuf

  23 Ocak 2017 at 23:21

  Merhaba hocam ben sol kulaktan zar yama yapıldı üç ay önce şimdide sağ kulaktan olcam önce tüp takılacatı şimdi tüp zamanı geçmiş ortaya kulak iltihabı var sıvı birikmesi varmış film çekemedim daha tam bilmiyorum boğazımda dolgunluk kuruluk var burnum sızlıyor bazen yutkumadan zorlanıyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Ocak 2017 at 12:14

   Kulak zarı yırtılması olan kişilerde orta kulak iltihabı daha kolay oluşur. Orta kulağa enfeksiyonlar östaki borusu aracılığıyla geniz ve boğazdan ulaşır. Bazende alerji ve geniz etinden dolayı orta kulakta enfeksiyon olmadan da iltihap gelişebilir.

   Alerjik geniz akıntısı, alerjik sinüzit veya alerjik farenjitiniz olabilir veya bunlar enfeksiyonlara bağlı da gelişebilir.

   KBB doktorunuzla görüşmenizde fayda vardır.

   İyilik dileğiyle.

 27. Avatar

  Sonay kamay

  29 Ocak 2017 at 11:10

  Hocam mrb 6 aylik hamileyim daha once hic boyle bir sorun yasamadim allerjik rinit hastasiyim fakat sadece bahar ve yaz aylarinda nükseder su an onla ilgili oldugunu sanmiyorum 15 gun once soguk alginligi gecirdim ilacta kullanamadigim icin baya bi agir gecirdim hastaligi atlattim fakat bir haftadir bogazimda gece kurumasi gitmedi sadece geceleri kuru gunduzleri iyiyim sabaha kadar 3-4 defa idrara kalkiyorum bu aralarda surekli basucumdaki siseden suyumu iciyorum kan degerlerim normal cikiyo sigarada icmiyorum ama sabahlari bazen balgam cikiyor cok rahatsiz edici

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Ocak 2017 at 22:16

   Farenjit (yutak iltihabı) oluşmuş olabilir ve buna bağlı bu tür şikayetler görülebilir ve bu durum kronikleşebilir.

   Sebep ne olursa olsun bu tür durumlarda bir KBB uzmanına başvurmak önemlidir, çünkü soğuk algınlığı durumunda enfeksiyon viral bile olsa alt solunum yollarına inebilir veya yanına bakteriyel enfeksiyon eklenebilir ve doktor takipleri gerekir.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 28. Avatar

  MertB

  12 Şubat 2017 at 05:08

  Benim bugün yatağa yattığım da boğazımda kuruluk hissettim, kalkıp bol su içtim ve mutfakta bekledim kuruluk geçti yatağa yatınca tekrar başladı nedeni ne olabilir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Şubat 2017 at 20:59

   Odanın aşırı kuru veya sıcak olmasına bağlı olabilir, ağzınızı açarak uyumanıza bağlı olabilir, akar alerjiniz varsa buna bağlı olabilir.

   Radyatörler odanın havasını kurutur, bu nedenle radyatörlerin üzerine nemli bir havlu koymak veya her gün bakımını yaptığınız buhar makinesi kullanmak faydalı olabilir.

   Yine de geçmezse bir KBB uzmanına gitmeniz önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

 29. Avatar

  Emrah

  13 Şubat 2017 at 06:41

  Meraba hocam ben bundan 6ay önce kücük dil şişme şikayetiyle tedavi oldum acilde baya bi uzadi yani dilim ve gecenlerde yine ayni sorunlanu yasadim yine acile kaldirildim tedavimi gecti ve ogunden beri surekli bogazimin sol tarafinda surekki kuruluk oluyor geceleri yanima su koyuyorum o yüzden icince geciyor ama bu sorunu yillrca yasamadigimdan bana tuaf geliyor bu arada yasim 31 son bi senedir bu sorunu yasiyorum..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2017 at 13:16

   Küçük dil ağızdan gelen gıdalarla temas eder ve sıcak ve doku gevşemesine neden olacak besinler zamanla küçük dilin uzamasına neden olur. Yine alerjik reaksiyonlar ve enfeksiyonlar da küçük dilin şişmesine ve uzamasına sebep olur. Durumunuz alerjik bir reaksiyona bağlı olabilir. Alerjik reaksiyonlar aynı zamanda boğaz kuruluğuna da neden olur. Kimyasal madde alerjisi, besin alerjisi, ilaç alerjisi, polen alerjisi, tüy ve akar alarjisi gibi sorunlar bu duruma neden oluyor olabilir. Alerjen ile temas devam ettiği sürece bu durum geçse bile tekrarlar. Alerji her yaşta ortaya çıkabilir.

   Buna bağlı ağzı açık uyumak da boğaz kuruluğu yapabilir, kullandığınız ilaçlar ve gargaradan dolayı boğaz kuruluğu olabilir (özellikle gargaraların en önemli yan etkilerinden biri boğaz kuruluğudur).

   Doktorunuz ile bu durumu tekrar görüşmeniz önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

 30. Avatar

  OnurE

  23 Şubat 2017 at 04:30

  Merhaba,

  Geçen Kasım ayında Zatürreye yakalandım. Röntgen çekilerek teşhis konuldu. 10 gün antibiyotik kullandım. Akabinde tekrar röntgen çekildi ve sonuç temiz çıktı. Fakat o günden beri birçok kez grip oldum. Kuru öksürükten kurtulamadım. Doktorum akciğer tomografisi yaptırdı. Temiz çıktı. Kalp zarında iltihap ya da kalbin kendisi ile ilgili bir durum olabilir dedi. Kalp ultrasound u ve EKG yapıldı. Temiz çıktı. Ocak ayında bir gece uyurken reflü oldu. Mide asidi ciğerlerime kaçtı. Epey bir öksürük ve öğürme ile kendime gelebildim. Buna istinaden günlük Somac 20mg kullanmaya başladım ve endoskopi ile mideye bakmaya karar verdik. Endoskopi için randevu bu hafta başına verildi. (Yutdışında bu işler biraz deişik ilerliyor) 1.5 ay sonra, geçtiğimiz Salı günü endoskopi yaptırdım. Onda da çok birşey çıkmadı. Mide asidi var ama günlük aldığım ilaç ona iyi geliyor. Doktorum mide kapakçığında çok az fıtık tarzı birşeyler var ama önemsenecek seviyede değil, tedavi edebiliriz dedi. Biopsi yapılmak üzere yemek borusundan, mideden ve ince bağırsaklardan parça almışlar. Bakteri, alerji vb şeylere bakılacakmış. Önümüzdeki Pazartesi randevum var. Sonuçları değerlendireceğiz. Ama mide doktoruna göre Ocak ayı içinde yaşadığım reflüden dolayı ciğerlerimde iltihaplanma oluşmuş olabilirmiş. Tedbiren tekrar akciğer röntgeni çektirdim. Sonuç temizdi.

  2-3 haftadır başımın sol yanında, kulak üstünde bir ağrı var. Gün içerisinde sürekli, ara ara gelip gidiyor. 1-2 saniye kadar sürüyor her seferinde. Şiddetli bir ağrı değil ama hep aynı noktada oluyor. Arada bir kollarımda, diresek içelerinde de aynı şekilde ağrı oluyor. Bazende ağrı bacaklarımda ya da ayak bileklerimde beliriyor. Bu süreç şçerisinde, 4-5 kez böbreklerimde ağrı oldu. Bir keresinde çok şiddetliydi ama bir daha tekrarlamadı.

  Başımı sağa sola çevirdiğimde ses tellerimin altında bir bölgede tuhaf bir his oluşuyordu. Yaklaşık 2 hafta sürdü bu durum. Şimdilerde olmuyor.

  Son günlerde ağız ve boğaz kuruluğu başladı. Baş ağrısı yeterince su içmemekten olabilir diye gün içerisinde 2-3 litre su içmeye özen gösteriyorum ama kuruluk buna rağmen düzelmedi. Ayrıca bitmek bilmeyen bir kuru öksürük. Bugünde üstümde bir halsizlik var.

  Şimdiki durum: Akçiğerler temiz, kalp temiz, mide temiz.

  Bu aynı noktada oluşan baş ağrısı canımı çok sıkıyor açıkçası. Bir de bitip tükenmeyen grip halleri. Bir insan yaz günü (Avustralya da mevsim yaz şu anda) bu kadar sık grip olabilir mi? Vücudumun çeşitli yerlerinde ağrılar…

  Aile doktorum mide doktorunun tam raporunu bekliyor. Sonrasında beni akciğer uzmanına sevkedecekmiş. Alerji araştırması için.

  Durum hakkında düşüncelerinizi merak ettim. Şimdiden teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Şubat 2017 at 14:05

   Yaşınızdan bahsetmemişsiniz, yaşınızın kaç olduğunun da önemli olmasıyla birlikte bütün bu anlattıklarınız Akdeniz ateşi hastalığı olarak bilinen romatizmal, sistemik ve genetik bir hastalığın olabileceğini düşündürmektedir veya fibromiyalji olabileceğini ya da başka bir romatizmal ve sistemik hastalığın.

   Fakat bazı romatizmal ve sistemik hastalıklar bu tür farklı şikayetlere neden olabileceği gibi, baş ağrıları ve gezgin ağrılar, kalp ve solunum yolu şikayetlerinin bir arada görülebildiği romatizmal hastalıklar arasında en bilinenleri Akdeniz ateşi hastalığı (FMF) ve fibromiyalji (yumuşak doku romatizması)’dır. Bu iki romatizmal ve sistemik hastalığın romatoloji bölümünde araştırılmasında fayda vardır, doktor doktor gezmektense, aile hekiminize bunları hatırlatmanız faydalı olabilir.

   Akdeniz ateşi hastalığı genellikle 35-40 yaşından sonra ortaya çıkmaz, bu nedenle 40 yaşından büyükseniz bu ihtimal çok düşüktür. Akdeniz ateşi hastalığında hastaya, hastanın etkilenen organlarına, hastalığın şiddetine, hastalığın alevlenme dönemlerinin sıklığına, hastalığın alevlenme dönemlerinin başlangıç yaşına göre değişmekle birlikte yapılan tetkiklerin çoğunda ele gelir bir bulguya rastlanmaz, bu nedenle hastalar çoğunlukla psikiyatriste sevk edilir ki, bu durum zaten hastanın psikolojisini de bozduğu için er ya da geç hasta psikolojik tedaviye de ihtiyaç duyar. Bu hastalık bulgusuz seyir göstererek de böbrekleri, karaciğeri, kalbi, beyni, eklemleri, sindirim sistemini hasarlandırabilir. Fakat bu hastalığın atakları çok ağır olabilir ve saatlerce sürebilir. Bu nedenle sizin anlattığınız durum fibromiyaljiye daha yakındır.

   Fibromiyalji sendromu her yaş grubunda görülebildiği gibi, 60’lı yaşlarda bile görülebilir.

   Alerjik reaksiyonlar da akciğerleri etkiler, mideyi etkiler, boğaz içi yapıları etkiler, orta kulak iltihabına neden olarak kulak çevresi ağrılara neden olabilir ve daha birçok sistemi etkileyebilir. Özellikle alerjik rinit her yaşta kendini gösterebilir. Alerjik rinit birçok alerjenden kaynaklanabilir. Alerji sorununda da hep hastalık hali olabilir, ancak sizde görülen kas ve/veya eklem ağrıları romatolojik bir durumun olabileceğini düşündürmektedir.

   Mide patoloji sonucu da temiz gelirse (yani ülser, polip, bakteri, alerjik enflamasyon, gastrit, reflü gibi bir durum yok ise) romatolojik araştırma da önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

 31. Avatar

  gulçin

  2 Mart 2017 at 08:54

  Merhaba, 1 ay once burun ameliyatı oldum. Deviasyon ve diğer sağlık sorunlarından kurtulmak için. Burnun şekline de müdahale edildi. Ancak burnumdan aldığım nefes boğazıma üflüyor. Ameliyattan once boyle bişey yoktu. Burnumdan nefes alınca boğazım tahriş oluyor. Bu nasıl olur? Lütfen yardımcı olun..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Mart 2017 at 18:32

   Cerrahi bir müdahale geçirdiğiniz için anlattığınız durumun neden olduğunu doktorunuza sormanız daha doğru olur. Cerrahi operasyonlarda farklı teknikler uygulanabilir, bu nedenle ameliyat sonrası oluşabilecek yan etkileri de en iyi hastanın doktoru bilir.

   Burun deviasyonu ameliyatından sonra hastanın bazı durumlara dikkat etmesi önemlidir. Eğer bu dikkat edilmesi gereken durumlar gerektiği gibi dikkat edilmez ise bazı komplikasyonlar gelişebilir.

   Bu durumu doktorunuza danışmalısınız.

   Geçmiş olsun.

 32. Avatar

  TNur

  5 Mart 2017 at 00:22

  Merhaba
  Benim yaklaşık bir aydır boğazımda ve genizimde geçmeyen bir kuruluk var.
  Su içince de geçmiyor. Özellikle geceleri çok rahatsız ediyor. Sigara etkiler mi? Bu zamana kadar boyle bir rahatsızlık vermedi gerci. Başka bir rahatsızlık olabilir mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Mart 2017 at 23:37

   Sigara birçok soruna neden olarak boğaz kuruluğuna yol açabilir.

   Sigara sinüslerin tıkanmasına neden olarak boğaz kuruluğu yapabilir, sigara kronik farenjite neden olarak boğaz kuruluğu yapabilir, sigara akciğerlere zarar vererek boğaz kuruluğu yapabilir, sigara larenjite neden olarak boğaz kuruluğu yapabilir, sigara şeker hastalığına neden olarak boğaz kuruluğu yapabilir, sigara damarları tıkayarak vücudun dolaşımını bozduğu için de boğaz kuruluğuna neden olabilir, sigara yemek borusu hasarlarına neden olarak boğaz kuruluğuna neden olabilir, sigara gastroözofageal reflüye neden olarak boğaz kuruluğu yapabilir.

   Bütün bu sorunlar sigara içmeyenlerde de hastalık veya sorun söz konusu olduğunda da ortaya çıkabilir ve boğaz kuruluğuna neden olabilir. Fakat sigara içenlerde risk daha yüksektir.

   Böbrek sorunları da boğaz kuruluğuna neden olabilir.

   KBB uzmanına ya da Gastroloji uzmanına başvurmanızda fayda vardır. Başka sistemik hastalıklar varsa daha başka alanlarda da araştırmalar gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 33. Avatar

  Özgür

  13 Mart 2017 at 21:45

  Merhaba bazı geceler boğaz kuruluğundan dolayı 3_4 kez uyanıyorum su içip yatıyorum ama tekrar uyanıyorum her gece olmuyo 2_3 gecede bazen 5_6 gecede bi oluyo ama olduğunda 3_4 kez falan uyanıyorum sebebi ne olabilir acaba yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Mart 2017 at 18:50

   Boğaz kuruluğunun birçok nedeni olabilir. Böbrek sorunlarına bağlı olabilir, idrar yolları hastalıklarına bağlı olabilir, şeker hastalığına bağlı olabilir, insülin direncine bağlı olabilir, sigara kullanımına bağlı olabilir, aşırı tuzlu gıda tüketilmesine bağlı olabilir, kuruyemişler ve kızartma yemeye bağlı olabilir, vücudun susuz kalmasına bağlı olabilir, farenjite bağlı olabilir, yemek borusu sorunlarına bağlı olabilir, bademcik taşlarına bağlı olabilir, tükürük bezi hastalıklarına bağlı olabilir, ağız içindeki sorunlara bağlı olabilir, geceleri ağzı açık uyumaya bağlı olabilir, uyku apnesine bağlı olabilir, tiroid hastalıklarına bağlı olabilir, alerjik sorunlara bağlı olabilir, geniz etine bağlı olabilir, burun etine ve burun eğriliğine bağlı olabilir, gargara kullanımına bağlı olabilir, diş sorunlarına bağlı olabilir, sistemik hastalıklara bağlı olabilir.

   Yani boğaz kuruluğuna neden olabilecek birçok faktör vardır.

   Bir KBB muayenesinde ve en azından bir dahiliye bölümünde tam kan sayımı yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 34. Avatar

  Umut

  17 Mart 2017 at 08:44

  Hocam merhaba, bende yaklaşık 1 senedir bir gelişme bir giden geniz akıntısı, gırtlakta balgam birikmesi ve geniz boğaz kuruluğu var.Kronik aktif gastrit mevcut.KBB doktoruna 3 defa gittim. Hiçbirinin teşhisi birbirini tutmadı.Burun ameliyatı talep eden oldu, sinüzit diyen oldu.Geniz akıntısı var diyen oldu. Sonuç olarak sıkıntı giderilmedi.Sabahları genzim ve boğazım kupkuru oluyor. Boğazımda biriken balgamı çıkartınca içinde pıhtı kanla birlikte çıkıyor.Bu sorunumun giderilmesi için ne yapabilirim?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Mart 2017 at 13:59

   Gastrit zaten genellikle kronikleşen bir durumdur ve gastrit geniz akıntısına neden olarak genizde balgam birikmesine, boğaz kuruluğuna ve daha birçok probleme neden olabilir.

   Gastrit nedeni ile gastroözofageal reflü gelişir ve yatınca veya gaz çıkarırken geri gelen mide asidi geniz akıntısına, yemek borusunda ülsere, yemek borusunda ve geniz akıntısının ulaştığı bölgelerde iltihaba, yaralara neden olabilir ve buna bağlı olarak kanlı balgam çıkarılabilir.

   Hem gastrit gelişimine hem de geniz akıntısına ve diğer sorunlara alerjik geniz akıntısı da sebep olabilir. Gastrit ve reflü tedavisi almak gerekebilir. Gastritten korunmanın en iyi yolu beslenme ve yaşam şekline dikkat etmektir. Fakat bütün bunların altında yatan alerjik bir durum, sistemik bir hastalık gibi durumlar da olabilir. Reflü akciğerlerin bile iltihaplanmasına neden olabilir.

   Gastroloji doktorunuzla bu durumları değerlendirmenizde fayda vardır

   Gastritte ve reflüde beslenme ve yaşam tarzı hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten ulaşabilirsiniz.

   https://www.saglikocagim.net/reflu-hastalgnda-beslenme-ve-yasam-sekli/

   İyi yaşam dileğiyle.

 35. Avatar

  Derya

  9 Nisan 2017 at 23:07

  Benim boğazım kuruyor bi haftadır üşüttüm galiba yutkunmakta güçlük çekiyorum ??

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Nisan 2017 at 22:01

   Üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olabilir. Bir KBB uzmanına gitmenizde fayda vardır. Soğuk algınlığı ise bu durum istirahat, iyi beslenme, kişinin kendini sıcak tutması gibi önlemler ile bir hafta gibi bir sürede kendiliğinden geçebilir, ancak bazen soğuk algınlığına enfeksiyon da eklenebilir, bu nedenle yol yakınken doktora gitmek daha doğru olur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 36. Avatar

  Fatmanur

  20 Nisan 2017 at 03:31

  Merhabalar boğazım ve ağzım kuruyor hatta bu yüzden uyayamıyorumda genellikle günde bir veya ikikere 700 milimlik su içerim sadece şu iki gündür 200 veya 500 ml su içiyorum harhangi kullandığım bi ilaç veyatta rahatsızlığımda yok yardımcı olusuğunuz için şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Nisan 2017 at 14:25

   Yetişkin vücudunda su ihtiyacı kişiden kişiye, bulunulan ortamın sıcaklığına veya kuruluğuna, kişinin tuz tüketimine, kişinin çalışma durumuna ya da efor sarfedip etmediğine, kişinin sağlık koşullarına, kişinin yaşına, kişinin kilosuna gibi faktörlere göre değişiklik gösterebilir, fakat 24 saatlik (bir günlük) su tüketimi böbrek hastalığı yok ise ortalama bir buçuk-iki litre olması gerektiği bilinmektedir.

   Bir günlük bir süreçte 500 – 700 ml su yetişkin vücudu için yetersiz sayılabilir. Fakat boğaz ve ağız kuruluğunun daha birçok sebebi olabilir.

   Bu durum için bir doktora başvurmanız daha doğru olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 37. Avatar

  Recep

  7 Mayıs 2017 at 03:22

  Merhaba yaklasık 4 gündür boğazım ve agızım sürekli kupkuru su içince 10 saniye sonra yine aynı oluyor su dayanmıyor artık ne yapmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Mayıs 2017 at 01:06

   Şeker düzeylerinin ölçülmesinde fayda vardır, böbrek fonksiyon testlerinizin yapılmasında fayda vardır, üst solunum yolu ile ilgili bir problem olup olmadığını öğrenmeniz için KBB uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 38. Avatar

  Salih

  13 Mayıs 2017 at 09:28

  İdrar tahlili yeni yaptırdım. Hiçbir sıkıntı yok. 1 hafta önce kan tahlili oldum açlık kan şekerim 87 çıktı. Şikâyet devam ediyor. Ağız kuruluğu ve sık idrara çıkma hissesi. Yeniden kan tahlili yaptırssam mı 3 gün önce kan şekerini rastgele olcturdum 84 çıktı. Ama ağız kuruluğu ve sık idrar devam ediyor. Diyabet olma yolunda mıyım?
  __________________

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Mayıs 2017 at 23:36

   Boğaz kuruluğu ve sık idrara çıkmanın başka nedenleri de olabilir.

   Böbrekler ile ilgili problemler bu duruma sebep olabilir. Ultrason yöntemi ile böbrek taşları, idrar yolu taşlarının olup olmadığının değerlendirilmesinde fayda vardır.

   Açlık şekeri normal ölçümlerde 90 mg/dl’nin üzerinde çıkarsa genellikle diğer yöntemlerin de yapılması önerilir. Fakat insülin direnci için de gerekli testlerin endokrinoloji de yapılması gerekebilir. Bunların tam olarak anlaşılabilmesi için endokrinoloji bölümüne gitmek gerekebilir (dahiliye doktorunuzdan bu konuda bilgi almalısınız).

   Şeker hastalığı dışında başka hastalıklara bağlı da hem boğaz kuruluğu hem de sık idrara çıkma görülebilir. Örneğin tiroid hastalıkları, Akdeniz ateşi hastalığı, nefrotik sendrom, Graves hastalığı, Reaktif artrit, multipl miyeloma, uyku apnesi, sistit, bazı kalp hastalıkları, hipertansiyon gibi hem boğaz kuruluğuna hem de sık idrara çıkma problemine neden olabilir. Ayrıca kullanılan bazı ilaçlar da bu her iki duruma neden olabilir.

   Doktorunuz ile bu durumlar hakkında da konuşmanız ve bu durumların da araştırılması faydalı olur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

   • Avatar

    Salih

    28 Mayıs 2017 at 09:09

    Anladım hocam. Doktoruma tekrar gittim ve psikolojik olabileceğini söyledi. Düzce’de olabilir mı?

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     1 Haziran 2017 at 22:53

     Düzce’de olabilir mi, derken sizce de olabilir mi demeyi mi istediniz (bu kısım tam olarak anlaşılmamış).

     Eğer sizce’de olabilir mi demek istediniz ise, doktorunuz bu duruma neden olabilecek diğer sorunları araştırmış olmalı. Tabii ki bazı insanlarda özellikle heyecanlandığı zamanlarda, streslendiği zamanlarda, korktuğu zamanlarda gibi durumlarda sık idrara çıkma olabilir. Fakat bu duruma neden olabilecek diğer faktörlerin de araştırılması önemlidir. Eğer bir endokrinoloji uzmanına gitmemişseniz bu bölüme gitmenizde fayda vardır. Dahiliye doktorunuz ille de psikolojik diyorsa da size psikiyatri bölümüne sevk etmesi gerekir. Psikolojik deyip göndermemesi gerekir. Çünkü panik atak gibi ciddi psikolojik sorunlar baştan savılmaması gereken ciddi rahatsızlıklardır.

     Ayrıca çok fazla klinik bulgu vermeyen Akdeniz ateşi hastalığı gibi bir hastalıkta da sık idrara çıkma, ciddi ürolojik sendromlar, ağız kuruluğu, boğaz kuruluğu, aşırı su içme isteği görülebilmektedir ve tabii bu hastalığın başka birçok çeşitli veya benzer atakları da vardır, ancak çoğu zaman hastalar psikolojik deyip gönderilerek şikayetlerine çözüm bulamamaktadır (bu sadece bir örnektir böyle bir durumunuz var demek değildir).

     Aynı şikayetler uzun süre devam ediyorsa veya tekrarlıyorsa altta yatan nedenin (psikoloji de olsa) araştırılması önemlidir.

     İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 39. Avatar

  Hazal

  16 Mayıs 2017 at 16:15

  Merhaba boğazım son 5 gündür çok kuru. 10 dakika bile konuşmasam 10 dakika sonra konuşmaya başlayacağım sırada boğazımı temizlemem gerekiyor. Ayrıca çok batıyor ama devamlı bir batma değil. Her an batmıyor ama bugün yaklaşık 30 dakika boyunca bunu yaşadım. Sınavdaydım ve birden aşırı batmaya başladı. Öksürmek ya da bir şeyler içmek fayda etmiyordu. Battığını hissettikçe kusacakken gerçekleşen öne doğru kas kasılmasındaki gibi kaslarım kasıldı. Gözlerimi de baya yaşarttı ağladım resmen. Aynı batmayı 1-2 ay önce de yaşamıştım. Yaklaşık 2 saat sürmüştü. Nedir bu? Ne yapmalıyım?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Mayıs 2017 at 01:41

   Boğazda kuruluk hissinin birden çok nedeni olabilir. Sizdeki durum alerjik olabilir ve alerjene her maruz kaldığınızda boğaz içindeki yapıların enflamasyonuna bağlı ya da kasılmasına bağlı bu sıkıntıyı çekiyor olabilirsiniz.

   Boğazdaki bu sıkıntı gastroözofagela reflünün neden olduğu (özellikle mide şikayetleriniz de varsa) Barret özofagus denilen bir oluşuma, daha düşük bir ihtimal olarak akalazya denilen bir oluşuma bağlı da olabilir.

   Farenjit, özofajit gibi iltihabi durumlara bağlı olabilir ve bu iltihabi durumlar alerjik olabileceği gibi gastroözofageal reflüye bağlı da olabilir.

   Alerjik rinit bu tür durumlara sebep olabilir.

   Besinlerin nefes borusuna kaçması gibi bir durum olabilir.

   Bademcik taşı olabilir.

   Tükürük bezi taşı olabilir.

   Hem KBB uzmanınca hem de gastroloji uzmanınca değerlendirme önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 40. Avatar

  İlker

  29 Haziran 2017 at 15:43

  23 yasimdayim yaklasuk 25 gun oncesi bagdemcik ameliyati oldum iyilesti sayilir yemek yemeye basladim hemen hemen herseyi yiyebiliyorum cok sicak icecekler ve yiyecekler haric tabi ama son iki gundur boyle bugazimda kuruluk oluyor ozellikle sabah uyandigimda tiksirik ve hapsiriklar basladi burnum felan tikanip kasiniyor surekli bu hep boyle devam edecek diye korkuyorum bagdemcik ameliyati ile ilgilimidir ve bunun icin bir oneriniz varmidir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Temmuz 2017 at 00:34

   Bunların nedenini doktorunuz ile görüşmeniz daha doğru olur.

   Ayrıca ameliyat geçirmişsiniz, buna bağlı olarak da anlattığınız şikayetleri yaşıyor olabilirsiniz. Her ameliyatın bazı sonuçları olabilir ve bunlar o bölge tam olarak iyileşene kadar devam edebilir.

   Bademciklerin neden alındığına göre de ameliyat sonrası şikayetler değişiklik gösterebilir. Bademcikler, tekrarlayan bademcik iltihaplanmasına bağlı alınabilir, bademciklerin aşırı büyümesine bağlı alınabilir, bademcik apsesi nedeni ile alınabilir. Bazen ameliyat sonrası gelişebilecek bazı komplikasyonlar da olabilir.

   Doktorunuza gitmeyi ihmal etmemeniz önemlidir.

   Geçmiş olsun…

 41. Avatar

  Fatih ozdemirel

  2 Temmuz 2017 at 19:24

  Hocam 1aydir nefes almada sıkıntı yaşıyorum sigara kullanıyorum 20yildir bir çok hastaneye gittim akciğer filmi ve tomografisi çektiler kan testi ve sırt dinlemesi yaptılar bir şey çıkmadı ayrıca boğazında kuruluk var az miktarda beyaz balgam çıkarıyorum sabah ter ve halsizlik içinde kalkıyorum günün her saati nefes almakta zorlaniyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Temmuz 2017 at 22:38

   Kardiyolojik olarak da araştırmaların yapılmasında fayda vardır. Tiroid fonksiyonlarının değerlendirilmesi de gerekebilir. Anlattığınız şikayetler sigara kullanımına bağlı olabilir. Kalp damar hastalıkları açısından değerlendirmelerin yapılması gerekebilir. Yüksek tansiyon, şeker hastalığı KOAH hastalığı gibi hastalıklar için araştırmaların yapılması gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

   • Avatar

    Fatih ozdemirel

    5 Temmuz 2017 at 15:24

    Hocam bunların hepsini yaptırdım kan kalp ve troid akciğer tomografisi ve solunum testi göğüs hastalıkları doktorları sende astım veya KOAH yok dedi bir ay önce bu tip problemlerim yoktu KBB da gittim ama özellikle sabahları bu boğaz kuruluğu ve nefes darlığı daha şiddetli oluyor şimdiden teşekkür ederim hocam

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     9 Temmuz 2017 at 23:42

     KOAH başlangıcı ve ilerlemesi arasında uzun bir süre geçebilir. KOAH hastalığı genellikle ataklar şeklinde seyir gösterir.

     Sadece sigara kullanımı da anlattığınız şikayetlere yol açabilir. Aslında sigara kullanırken bu tür şikayetler için hastalık aramaya bile gerek yoktur. Kronik sigara kullanımı zamanla birçok yapıyı, organı yavaş yavaş hasarlandırarak yaş ilerledikçe benzer şikayetlerin ortaya çıkmasına neden olur, çünkü sigara birçok organın, yapının yavaş yavaş fonksiyonlarını yitirmesine neden olabilen bir maddedir.

     Şeker hastalığı, mide, yemek borusu, karaciğer, gırtlak gibi durumlar bakımından da araştırmaların yapılmasında fayda vardır.

     Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 42. Avatar

  Ersin Tağa

  11 Temmuz 2017 at 13:42

  Benim boğazımda kuruma oluyor ve halsiz kalıyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Temmuz 2017 at 13:21

   Boğaz kuruluğunun ve halsizliğin birçok nedeni olabilir, bu nedenle sadece bu şikayetler var diyerek’den net bir şey söylemek mümkün değildir.

   Boğaz içi yapılarda bir yangılanma (enflamasyon) olabilir, alerjik olabilir, bir enfeksiyon olabilir, tiroidler ile ilgili bir durum olabilir, şeker hastalığı ile ilgili bir durum olabilir, böbrekler ile ilgili bir durum olabilir, idrar yollarında enfeksiyon olabilir, yemek borusu ile ilgili bir durum olabilir, psikiyatrik bir bozukluğa bağlı olabilir, burun ve sinüsler ile ilgili bir durum olabilir, kullanılan ilaçlara bağlı olabilir veya başka bir durum.

   KBB uzmanınca, dahiliye uzmanınca, endokrinoloji uzmanınca, üroloji uzmanınca, psikiyatri uzmanınca gibi uzmanlıklar tarafından sebep bulunana kadar araştırmalar yapılması gerekebilir. Bu durum uzun süredir oluyorsa ihmal etmemenizde fayda vardır.

   Bu durum sıcak bitkinliğinden, sıcak havalardan, sıcak çarpmasından, az su tüketiminden, düzenli ve yeterli beslenmemek’den, vitamin ve mineral eksikliklerinden de olabilir.

   KBB ve dahiliye ye öncelik verirseniz, o bölümler sizi gerekli yönlendirmeyi yapacaklardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 43. Avatar

  esra

  16 Temmuz 2017 at 10:10

  mrb benim sabahları boğazım kuruyor ağız açıkta uyumuyorum yeterli su içtiğim halde her sabah böyle teşekkürler şimdiden

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Temmuz 2017 at 12:53

   Ağız ve boğaz kuruluğunun birden çok nedeni vardır. Bazı diş macunları, ağız temizleme sularının uzun süre kullanımı gibi etkenler de ağız kuruluğu yapabilir.

   Tükürük bezi ile ilgili durumlar, diyabet, uyku apnesi, odanın uyumaya uygun olmayan sıcaklığı ve kuruluğu, alerjik sebepler, yemek borusu ile ilgili durumlar, kaygı bozuklukları, kullanılan birçok ilaç çeşidi, tiroid bezi hastalıkları, hepatit C, aşırı tuzlu beslenme, bazı nörolojik bozukluklar, bazı romatizmal hastalıklar, böbrekler ile ilgili durumlar ağız kuruluğu yapabilir.

   Bir KBB uzmanınca ve gastroentroloji uzmanınca durumunuzun araştırılmasında fayda vardır.

 44. Avatar

  muhammed

  14 Ağustos 2017 at 05:31

  Merhaba hocam benim boğazim kuruyor ve yanma oluyor bu yüzden uzun süre konuştuğumda özellikle yuksek sesle konuşmam gerektiğinde tikaniyom sesim gidiyor bir muddet sonra birşy kalmiyor ama bu uzun süredir oluyor bir ara pastil kullandim faydasini görmedim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Ağustos 2017 at 22:00

   Larenjit (larenks iltihabı), farenjit (farenks iltihabı) gibi durumlar oluşmuş olabilir. Bunlar üst solunum yolu enfeksiyonlarına, alerjik nedenlere, reflüye bağlı iltihaplanabilir. Sesi kötü kullanmaya bağlı ses telleri tahriş olmuş olabilir. Bir KBB uzmanına gitmenizde fayda vardır, ihmal etmemeniz önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 45. Avatar

  yildiz

  3 Eylül 2017 at 09:58

  Merhaba hocam
  Ben yatarken bogazim kuruyor ve arkasindan oksuruk basliyor ve beni geceleri cok rahatsiz ediyor nedenlleri nedir.tesekkur ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Eylül 2017 at 20:30

   Ağzı açık uyuduğunuz için uyurken boğazınız kuruyabilir ve boğaz kuruduğunda öksürük olabilir. Sigara kullanımına bağlı bu durum olabilir, uyku apnesine bağlı bu durum olabilir, reflüye bağlı bu durum olabilir, geniz etine bağlı olabilir, burun eti-burun polip’i-burun eğriliği gibi durumlara bağlı olabilir, farenjite bağlı olabilir, sjögren sendromu denilen hastalığa bağlı olabilir, üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olabilir, laringofarengeal reflüye bağlı olabilir.

   Hem KBB hem de gastroloji uzmanı tarafından değerlendirmeler yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 46. Avatar

  Didem

  6 Ekim 2017 at 15:36

  Merhaba ; Boğazım aşırı kuruyor ve aniden nefesimi kesiyor kalp çarpıntısı oluyor ayrıca burnum tıkalı ve ses telimde nodül ses kısıklıklarım oluyor ve çok ağrım oluyor sürekli boğazımda takılı bir şey ve şişlik var hissîndeyim artık boğaz ağrısına dayanamıyorum gittiğim KBB bölümleri bakıp hastalığımı anlatıp bir şey yapamamaktadır. Tedavisi nedir?! Lütfen bana yardım ederseniz yönlendirirseniz ve cevap verirseniz çok memnun olurum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Ekim 2017 at 14:46

   Boğaz ağrısı, takılma hissi, boğazda hep bir şeyler varmış hissi, ses tellerinde nodüller, geçmeyen boğaza ait problemler çoğunlukla gastroözofaegal reflüye ve reflüye yol açan altta yatan sebeplere bağlı gelişebilmektedir. Bu durum için gastrolojik incelemeler ve gastrolojik tedaviler gerekebilir. Bu şikayetlerinizin kronik farenjit, kronik larenjit gibi iltihabi durumlara bağlı olma ihtimali vardır. Kronik farenjit ve larenjit gastroözofaegal reflüye, laringofarengeal reflüye veya ikisinin birlikteliğine bağlı oldukça sık görülen komplikasyonlardır. Reflü tedavisi yapılmadıkça ki tedavi beslenme tarzı, yaşam tarzı değişiklikleri ve mide ilaçları ve çok gereken durumlarda cerrahi tedaviyi içerir, bu şikayetler tekrarlar durur hatta reflü daha ciddi komplikasyonlara da sebep olur.

   Kesin reflü vardır denilemez, ancak gastrolojik değerlendirme ihmal edilmemelidir.

   Yine bu durumlar ve belirtiler bademcik taşlarına ve bademcik taşına neden olabilen faktörlere bağlı da gelişebilir.

   Alerjik geniz akıntısına bağlı olabilir.

   Alerjik rinite bağlı olabilir (alerjik problemler için alerji immünoloji bölümüne gitmek gerekir).

   Geniz eti büyüklüğünden dolayı benzer şikayetler görülebilir. Fakat geniz eti, bademcik taşı, alerjik geniz akıntısı, alerjik rinit gibi durumlar KBB alanında araştırıldı ise (ancak bazı diş taşları gizli olabilir ve bunlarda daha detaylı inceleme gerekebilir) gastrolojik değerlendirme bu noktada daha çok önem kazanmaktadır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 47. Avatar

  Ugur

  14 Kasım 2017 at 04:45

  Hocam merhaba yaklasik 2 ay once esc ve septoplasti ameliyati oldum. Ancak bogaz kurulugum ve geniz kurulugum hala gecmedi. Neden acaba bilgilendirirseniz sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Kasım 2017 at 22:19

   Septoplasti ameliyatından sonra tam iyileşme 3-6 hafta sürebilir. Bu sürede bu tür şikayetler olabilir. İstenilen derecede düzelmemiş, tekrarlayan veya süreklilik gösteren solunum problemleri görülebilir ve buna bağlı olarak da burun ve boğaz kuruluğu yaşanabilir.

   Şikayetlerinizi doktorunuza danışmanız daha uygun olacaktır, doktorunuz bir öneride bulunabilir. Yeteri kadar su tüketmeniz de önemlidir.

   Geçmiş olsun…

 48. Avatar

  Gökhan

  13 Ocak 2018 at 01:54

  Merhaba ben yaklaşık 5 yildir yaşadığım sorunlari yazmaya calisacam.Gün içerisinde ağzımda sürekli tükürük oluşuyor,yutuyorum.Burnumda sürekli doluyor temizliyorum genizimden de akinti var hissediyorum ama yatarken boğazım kurumaya basliyor sabah uyandigim da agzimda tükürük birikiyor burnumda da dolma basliyor biseyler yemeden icmeden de düzelmiyor normal halime dönemiyorum sürekli tükürüyorum ve boğazımı temizlemeye çalışıyorum sebebi nedir hocam böyle olmanin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Ocak 2018 at 14:18

   Anlattığınız şikayetler (aşırı tükürük birikmesi, geniz akıntısı ve dolayısıyla burunda doluluk hissi, boğaz kuruluğu, boğaz temizleme ihtiyacı duyma, gece olan boğaz kuruluğu) alerjik olabileceği gibi gastroözofageal reflünün sebep olduğu kronikleşmiş geniz akıntısına bağlı da olabilir. Bir şeyler yedikten sonra şikayetlerinizde azalma olması gastroözofageal reflüyü akla getirmektedir. Çünkü ama bir şeyler yedikten sonra (örn. bir meyve bile olsa) en az iki buçuk, üç saat geçmeden yatmak reflüye yol açarak geniz akıntısına, ağızda tükürük birikmesine ve yemek borusu mukozasının normal düzenini bozarak boğaz kuruluğuna neden olabilir ama uzun süre (örn. 4-5 saatten daha uzun) aç kalarak yattığınızda da açlığa bağlı mide basıncı artabilir ve reflüye neden olabilir. Zaten gastroözofageal reflü sorununuz varsa dengeli beslenmemek ve yatma düzenini takip etmemek bu problemlerin gelişiminde rol oynar. Gastrit, mide ve duodenom ülserleri, mide fıtığı, mide polipleri, antibiyotik ve ağrı kesici ilaçların çok sık kullanılması, dengeli beslenmeme, yanlış besinlerin sık tüketimi, irritabl bağırsak sendromu, safra kesesi hastalıkları (safra kesesi ve kanalı taşları, safra kesesi polileri gibi), gıda intoleransı, gıda alerjileri, belirtisiz ya da belirti gösteren Helikobakter pilori gibi birçok faktör, kronik gastrit ve/veya gastroözofageal reflü gelişiminde etkilidir.

   Alerjik geniz akıntısı, alerjik sinüzit, alerjik ve kronik farenjit, alerjik rinit gibi etkenlere bağlı da anlattığınız şikayetler görülebilir.

   Geniz eti, burun eğriliği, kronikleşmiş sinüzit gibi nedenlere bağlı da anlattığınız şikayetler görülebilir.

   Durumunuzun KBB uzmanı tarafından detaylı bir şekilde incelenmesinde, gastroloji uzmanı tarafından detaylı bir şekilde incelenmesinde fayda vardır. Özellikle reflü kaynaklı ise bu durum, kesinlikle ihmal edilmemelidir. Çünkü reflünün komplikasyonları oldukça fazladır ve önlem alınmadığı taktirde (beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri, gereken durumlarda ilaç tedavisi, varsa altta yatan hastalığın tedavisi gibi) yaşam kalitesini ciddi şekilde bozabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 49. Avatar

  Rumeysa

  29 Ocak 2018 at 12:38

  Merhaba benim 1 haftadır boğazım sürekli kuru su içtiğim halde yine de kuru kalıyor evde kedim var kediye alerjim olabilir mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Şubat 2018 at 01:18

   Eğer daha önceleri evinizde kedi yoktu ise, durumunuz alerjik farenjite bağlı olabilir. Alerjik rinite bağlı da boğaz kuruluğu, burun kuruluğu olabilir. Daha önceleri polen alerjisi sorununuz varsa, bu durum sonraları birçok alerjene karşı da alerji gelişebilir. Bir KBB uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 50. Avatar

  Koray

  7 Nisan 2018 at 11:38

  Merhaba. Bir kaç gündür boğazımda kuruluk ve uzun süreli konuşmalarda boğazımda tahriş hissine benzer bir acı hissediyorum. Sürekli klimalı ortamda uyuduğum için olabilir mi? Sürekli su içme ihtiyacım ya da sigara kullanımım da yok.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Nisan 2018 at 22:14

   Ağız ve boğazda hissedilen kuruluk bu bölgenin bazı rahatsızlıklarından ya da sistemik hastalıklar denilen bazı hastalıklar nedeniyle olur. Ayrıca ağzı açık uyumak, sürekli ağızdan nefes almak gibi faktörlere bağlı da ağız ve boğaz kuruluğu olabilir. Şeker hastalığı gibi bazı metabolik hastalıklar kaynaklı da ağız ve boğaz kuruluğu olabilir.

   Burun eti, burun polipleri, burun tümörleri, burun eğriliği, alerjik durumlar, geniz eti, tükürük bezlerinin hastalıkları, farenjit, larenjit, kullanılan bazı ilaçlar, troid hastalıkları, kaygı bozukluğu, böbrek sorunları, aşırı tuz tüketimi gibi birçok sebep boğaz kuruluğuna neden olabilir.

   Bir KBB uzmanına gitmenizde fayda vardır. KBB uzmanınız bir şey yok derse bazı sistemik hastalıklar bakımından araştırmalar yapılması gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 51. Avatar

  nazli

  19 Nisan 2018 at 05:31

  Merhaba 10gun önce kuru bir öksürük başladı .birkaç gün oksurdum.limonlu ballı su ıhlamur içtim.bu öksürük başladıktan 3 gün sonra bir gece boğazım kurumuş bir halde uyandım ve nefes alamiyordum.,garip sesler çıkartıyorum nefes almak için baya bir zorlandığı nefes almak için eşim diyaframima birkaç kez baskı yaptıktan sonra ancak nefes alabildim.kbb ve göğüs uzmanına gittim birseyin yok dediler bir sürü ilaç yazdılar ilaçları kullanıyorum ama hala uykudan nefes alamayarak boğuluyor Muş hissiyle uyanıyorum sizce bunların sebebi ne olabilir.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Nisan 2018 at 17:08

   Anlattığınız durumlar uyku apnesi sendromuna bağlı olabilir. Bunun teşhisi için uyku kliniğine başvurmanızda fayda vardır.

   Yine benzer durumlar gastroözofageal reflü kaynaklı gece yatarken yemek borusuna, solunum yollarına mide asidinin kaçmasına bağlı tahrişten dolayı da olabilir. Sürekli tekrarlayan mide asidinin yemek borusuna kaçması durumu hem yemek borusunda bazı sorunlara, hem ses tellerinde bazı sorunlara hem de astım benzeri şikayetlerin ortaya çıkmasına, apneye neden olabilir. Bu durumda da gastroentroloji doktoruna gitmek gerekir.

   Yine astım, alerjik astım, KOAH hastalığı, solunum yolu enfeksiyonları, kalp yetmezliği veya kalp ile ilgili başka sıkıntılar, panik atak gibi hastalıklarda da geceleri nefes alamama, boğulma hissi gibi belirtiler görülebilir. Alerjik bir durum (astım gibi) ise (örn. akar alerjisi) geceleri bu tür bir sıkıntı yaşamanıza neden olabilir. Alerjik problemler bakımından alerji immünoloji bölümüne gitmek daha faydalı olur. Kalp ile ilgili problemler için kardiyoloji bölümüne gitmek gerekir.

   Tabii ki buradan net bir şey söylenemez. Ancak ya daha önce gittiğiniz doktorlara giderek şikayetlerinizin geçmediğini söylemeniz ya da üstte bahsi geçen uzmanlıklara da başvurmanız faydalı olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 52. Avatar

  Onur

  19 Nisan 2018 at 14:14

  Merhaba 5-6 gündür boğazım çok kötü ağrıyor yutkunamiyorum ne yiyebiliyorum nede icebiliyorum grip olduğunu düşünmüyorum çünkü daha önce böyle bişey yaşamadım bide devamlı baş ağrısı yapıyor bu arada sigara da içiyorum nedeni ne olabilir cevabınızı bekliyorum iyi günler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Nisan 2018 at 17:14

   Soğuk algınlığı, bahar alerjisi gibi durumlara bağlı üst solunum yolu iltihabı (farenjit, tonsillit, sinüzit, rinit gibi) durumlar olabileceği gibi enfeksiyon kaynaklı solunum yolu iltihabı da olabilir. Sigaraya bağlı farenjit de olabilir.

   Bir KBB uzmanına gitmeyi ihmal etmemenizde fayda vardır.

   İyi yaşam dileğiyle.

 53. Avatar

  Gülfidan

  20 Nisan 2018 at 20:31

  Merhaba hocam ben bundan üç ay önce bir kasilma geçirdim tüm vücudum kas kati kesildi soguk su dökülerek kendime geldim ve gitmediğim doktor kalmadi ama bazi kan değerlerim yüksek çikmiş ve bu kasilmada sag dizimde ikinci derecede yirtik olmuş ilaç kullanmama ragmen hala iyileşmedim ve bazen ellerimin cani kesiliyo bi korku kapliyo beni nedeni ne olabilir ne olur yardimci olun cok zor durumdayim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Nisan 2018 at 13:34

   Epileptik nöbete bağlı bir kasılma olabilir.

   Hipertansiyon nedeniyle geçici damar tıkanmalarına bağlı felç belirtileri olabilir. Geçici tıkanmalarda felç belirtileri gözüküp yarım ile 1 saatte geçebilir. Geçici iskemik atak olarak adlandırılan bu durumun ciddiye alınması ve gereken araştırmaların yapılması gerekir. İç hastalıkları uzmanlığında hipertansiyon olup olmadığının incelenmesi, nöroloji alanında veya beyin sinir cerrahisi alanında incelemelerin yapılması gerekebilir (bunları doktorunuz ile görüşmeniz önemlidir).

   Yüksek kolesterol nedeniyle iskemik inme görülebilir, bu nedenle kolesterol değerlerinin de incelenmesi gerekir.

   Atriyal fibrilasyon nedeniyle iskemik inme gelişebilir (bunun kardiyoloji alanında araştırılması gerekir).

   Sinirsel bir kasılma olabilir (sinirsel açıdan değerlendirmeler için nöroloji ve psikiyatri uzmanlarına gitmek gerekir).

   Enfeksiyon kaynaklı bir kasılma olabilir.

   Multipl skleroz hastalığındaki gibi kasılma olabilir.

   Zehirlenmelere bağlı kasılmalar, nöbet gibi durumlar olabilir.

   Travmatik beyin hasarına bağlı, beyin tümörüne bağlı, beyin kanamalarına bağlı, beyin ile ilgili iltihabi durumlara bağlı bu tür nöbet tarzı kasılmalar olabilir.

   Kan şekeri düşmesine bağlı, kan şekeri yükselmesine bağlı nöbet tarzı kasılmalar olabilir.

   Daha detaylı araştırmaların yapılması gerekebilir. Doktor kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz.

   İyi yaşam dileğiyle.

 54. Avatar

  Murat

  8 Temmuz 2018 at 10:15

  mMerhablar benim tozlara ve polenlere karşı alerjim var sabah uyandığımda bogazim kup kuru ve de hep balgam var bugazimda oakdar çok susuyorum ve acıkıyorum ki olucem resmen açlıktan lütfen yardim edin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Temmuz 2018 at 11:24

   Alerji durumunun araştırılması için alerji immünoloji bölümüne gitmeniz gerekir veya ilk olarak KBB uzmanınca muayeneden geçmeniz faydalı olabilir.

   Bazen sabahları boğazda biriken balgam ve boğaz kuruluğunun nedeni gastroözofageal reflü de olabilir. Çok aç hissetmeniz (yani sürekli açmış gibi mide yanması çekiyorsanız) bunun nedeni mideye ait bir problem ve bu probleme bağlı gastroözofageal reflü hastalığı olabilir ve aynı zamanda boğaz kuruluğunun ve boğazda biriken balgamın nedeni.

   Durumunuzun hem KBB uzmanı hem de gastroentroloji uzmanı gibi uzmanlıklar tarafından daha detaylı değerlendirilmesinde fayda vardır. Eğer buralardan sonuç alamazsanız alerji immünoloji bölümüne gitmeniz ve alerjinin etkenlerinin araştırılması önemlidir.

   Sürekli açlık hissetmenizin nedeni mide problemleri dışında kan şekeri düşüklüğü olabilir, diyabet hastalığı olabilir, belkide boğazınızda biriken balgamın yaptığı baskı veya zaten var olan tiroid bezleriyle ilgili bir duruma bağlı olabilir, bağırsak tenyası olabilir, aşırı strese bağlı olabilir, yanlış diyete bağlı olabilir. Bu nedenle bu tür durumların da araştırılması gerekebilir.

   Yine sürekli mide yanmasına safra kesesi problemlerine bağlı aşırı safra salgılanmasının yol açtığı mide problemleri de neden olabilir.

   Sigara kullanmak hem alerjiyi tetikleyebileceği gibi hem de mide sorunlarına neden olarak mide yanmasına neden olabilir. Mide yanması çektiğiniz sürece yemek yeseniz bile kendinizi hep aç gibi hissedersiniz.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 55. Avatar

  Ersin

  14 Ekim 2018 at 23:26

  Ben bundan bir yıl önce miğde yanmasından dolayı doktora gittim endoskopi yapıldığında çok kullandığım ağrı kesiciler den dolayı migdemde reflü olduğunu ve gastrit olduğunu söylendi ve parça alındı üç ay lik bir ilaç tedavisi kullanip perriz verildi uyguladim sonradan kontrole gittiğimde ilaç tedavim kesildi yanlız miğde koruyucu kullanmam gerektiğini söyledi doktorum yanlız son iki aydır daima boğazım kuruyor önce böyle kuruluk yoktu sonradan oluşmaya başladı sigara kahve simit poğaça gibi gıdaları yemiyorum artık çok su içiyorum yinede kuruyor artı nefes almada zorlanıyorum bazen en çokta yürürken veya hafif bir yokuş çıkarken çok nefes in dalıyor benim ne yapmam gerek şimdiden tesekurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Ekim 2018 at 01:05

   Gastrit ve reflüye bağlı yemek borusunda bazı oluşumlar olmuş olabilir (örn. özofajit, farenjit, Barret özofagus gibi).

   Gastrit ve reflü gelişiminin altında yatan sistemik bir hastalık da olabilir ve buna bağlı da boğaz kuruluğunuz ve diğer şikayetleriniz olabilir.

   Gastriti ve reflüsü olan hastalarda alt solunum yolları da mide asidinden etkilenebildiğinden astım benzeri şikayetler ve hatta bazı alt solunum yolları problemleri oluşabilmektedir. Nefes darlığınız bunlara bağlı da olabilir.

   Gastroloji doktorunuza kontrole gitmeniz de son zamanlarda yaşadığınız bu şikayetleri doktorunuza anlatmanızda fayda vardır. Doktorunuz başka uzmanlıklara yönlendirme yapabilir, midenizdeki gastritin ve reflünün durumunu kontrol etmek isteyebilir, bazı kan testleri yapılması gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 56. Avatar

  gizem

  2 Nisan 2019 at 11:45

  İYİ GÜNLER. Sürekli boğazlarım kuruyor çok su içiyorum ama genede boğazım kuruduğundan dolayı zorla içmek durumunda kalıyorum.Sürekli konuşmama rağmen kuruyor. Bu durumdan çok rahatsızım nedeni ne olabilir.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Nisan 2019 at 23:08

   Ağız ve boğazda kuruluk hissi bu bölgeye ait rahatsızlıklardan veya sistemik bazı hastalıkların bir semptomu olarak ortaya çıkabilir.

   * Burun tıkanıklığına ve bu tıkanıklığa neden olan burun eğriliği, sinüzit, burun eti, burun polipleri, alerjik rinit, enfeksiyon kaynaklı rinit gibi durumlar boğaz kuruluğuna neden olabilir.

   * Tükürük salgısının yetersiz olması ve tükürük bezleri ile ilgili rahatsızlıklar boğaz kuruluğu yapabilir.

   * Şeker hastalığı gibi bazı sistemik hastalıklara bağlı sürekli boğaz kuruluğu olabilir.

   * Az su tüketimine bağlı boğaz kuruluğu olabilir.

   * Fazla tuz tüketimi boğaz kuruluğuna neden olabilir.

   * Sigara kullanımı boğaz kuruluğuna neden olabilir.

   * Farenjit (yutak iltihabı), larenjit (gırtlak iltihabı) boğaz kuruluğuna neden olabilir.

   * Tiroid hastalıklarında ağız ve boğaz kuruluğu olabilir.

   * Sjögren sendromunda ağız ve boğaz kuruluğu olabilir.

   * Kaygı bozukluklarında ağız ve boğaz kuruluğu olabilir.

   * Kullanılan bazı ilaçlar (pek çok ilaç) boğaz kuruluğu yapabilir.

   Durumunuzun hem KBB uzmanı hem de başka sistemik bir hastalık varlığının araştırılması bakımından dahiliye uzmanı gibi uzmanlıklarda araştırılması gerekebilir.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 57. Avatar

  Onur Özdemir

  15 Mayıs 2019 at 07:56

  Merhabalar. Sabah boğazımda hafif bir kuruluk hissiyle uyanıyorum ve tükürüğümde yaklaşık 5 aydır devam eden pembemsi bir kan var. Tadını hissedebiliyorum. Dahiliye doktoru kan tetkikleri yaptı, sonuçlar normal çıktı. KBB, kronik faranjit olduğumu ve kanın bizden kaynaklanmadığını, diş eti hastalıklarından tezahür edebileceğini söyledi. Sizce ne olabilir? Teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Mayıs 2019 at 14:20

   Kronik farenjit durumunda boğaz kuruluğu olur genellikle. Kronik farenjitin önemli nedenleri arasında enfeksiyonlar dışında alerjik sebepler, sigara kullanımı ve gastroözofageal reflü hastalığı da vardır. Gastroözofageal reflü bazı insanlarda çok fazla mide şikayetlerine neden olmasa da veya kişi bunun farkında olmasa da, yemek borusundan yukarıya sık sık asit gelmesi kronik farenjite neden olabilmektedir. Eğer gastroözofageal reflü hastalığı belirtileri ve komplikasyonlarından bazıları sizde de varsa, bu kronik farenjitin sebebinin bulunması için iyi bir gastroentloji uzmanına gitmeniz önemidir. Bu durum alt solunum yollarını ve akciğerleri de etkileyebilir, dolayısıyla da ağzınızda kan olması alt solunum yolları ve akciğer ile ilgili de olabilir. Tabii diş sorunları da buna sebep olabilir, hatta reflü diş problemlerine de neden olur. Özellikle sigara kullanıyorsanız ve/veya yanlış besleniyorsanız, bir şeyler yedikten sonra 2-3 saat geçemeden yatıyorsanız reflü hastalığı bakımından risk altındasınız demektir. Yemek borusunda da sorun (örn. kanamaya neden olabilen ülser, iltihaplanma gibi) olabilir.

   Alt solunum yolları ve akciğer problemleri (örn. iltihaplanmalar, fibrozis, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, astım, bronşit veya diğer sorunlar gibi) açısından değerlendirmelerin yapılması için göğüs hastalıkları uzmanına gitmeniz gerekir.

   Alerjik sebepler de kronik farenjite neden olmaktadır. Yine alerjik sebepler de reflü hastalığı gibi üst ve alt solunum yollarında iltihaplanmalara neden olmaktadır.

   Gastroözofageal reflü hastalığında beslenme ve yaşam tarzı ve bu durumun komplikasyonları hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten alabilirsiniz.

   https://www.saglikocagim.net/reflu-hastalgnda-beslenme-ve-yasam-sekli/

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git