Ağrılar ve Tedavileri

Boğaz Ağrısı Neden Olur? Boğaz Ağrısı Tedavisi

Boğaz ağrısının en önemli nedeni enfeksiyonlardır. Bunların içinde akut faranjit denilen hastalıklar vardır. Boğaz ağrısı farklı farklı mikroplardan kaynaklanabilir ve bu farklı mikroplar aynı şikayetlere yol açabilir.

Boğaz ağrısına neden olan hastalıklar

Boğaz ağrısının en önemli nedeni enfeksiyonlardır. Bunların içinde akut faranjit denilen hastalıklar vardır. Boğaz ağrısı farklı farklı mikroplardan kaynaklanabilir ve bu farklı mikroplar aynı şikayetlere yol açabilir. En önemli mikroplar grubu bakteriler ve virüslerdir. Virüsler ve bakteriler tedavide uygulanacak yöntemler nedeni ile birbirinden ayrılmalıdır. Enfeksiyonlar dışında birçok hastalığın kendisi ya da bir başka yoldan boğaz ağrısına neden olur. Burundan, genizden ve akciğerden gelen akıntılar boğazda tahriş yaparak boğaz ağrısı yapabilir.

Sigara kullananlarda oluşan kronik farenjit nedeni ile de boğaz ağrısı ortaya çıkar. Mide kaynaklı oluşan boğaz ağrısı, mide öz suyunun boğaza gelerek tahrişe neden olması sonucu boğazda ağrı, yanma ve sızlama gibi şikayetler görülür. Kansızlık, tiroid, guatr hastalığı, boyun bölgesine yerleşen bazı irritasyonlar, alerjik reaksiyonlar gibi sistemik hastalıklar da boğaz ağrısına yol açabilir.

Boğaz ağrısı ne tür şikayetlere neden olur?

Boğaz ağrısına boğazda oluşan enfeksiyonun yanı sıra, ateş yükselmesi, balgam, burun akıntısı, öksürük, balgamlı öksürük, boğazda kızarıklık, bademcik iltihabı, tükürük salgısında artış, yutma zorluğu, kulağa yansıyan ağrı, boyuna yansıyan ağrı, boyun kaslarında tutulma gibi şikayetler ile birlikte kendini gösterebilir. Sistemik hastalıklar nedeni ile oluşan boğaz ağrısının yanında, kansızlık nedeni ile oluşan boğaz ağrısında kansızlığa ait, tiroid sorunlarında bu duruma ait, guatr hastalığında bu hastalığa ait, mide kaynaklı olan boğaz ağrısında reflü hastalığı gibi bir hastalığa ait ve akciğer sorunlarından kaynaklanan (zatürre, bronşit ve benzeri hastalıklara ait) boğaz ağrısında neden olan etkene ait diğer belirtiler ile seyreder.

Boğaz ağrısı için hemen doktora gitmek gerekir mi?

Boğaz ağrısı nedenleri

Boğaz ağrısı nedenleri

Boğaz ağrısı şikayetlerinde doktora baş vurma aciliyeti çocuklar ve yetişkinler olarak iki gruba ayrılır. Çünkü çocuklar, özellikle bebekler ve henüz kendini ifade edemeyen çocuklar boğaz ağrısından şikayet edemezler. Çocuklarda boğaz ağrısına ek olarak ateş yükselmesi, kulağını kaşımaya çalışma, elini ağzını sokmak istemesi, geceleri huzursuzluk ve tükürük artışı gibi belirtiler boğaz ağrısı belirtileri olabilir. Çocuklarda bu tür belirtiler görüldüğünde mutlaka doktora götürülmesi ve acil bir şekilde tedavi edilmesi gereklidir. Bu durum çocuklarda bazı hastalıkların (kulak iltihabı, bademcik iltihabı, tükürük bezleri iltihabı, zatürre, bronşit veya akut faranjit) gibi hastalıkların işareti olabilir.

Yetişkinlerde ise boğaz ağrısı nedeni ile her boğaz ağrısında doktora gitmek gerekmeyebilir. 1 haftadan uzun süren, boğaz ağrısının yanı sıra ateş, halsizlik, kollarda, bacaklarda yorgunluk, sarı ya da yeşil renkte balgam, öksürük gibi ek belirtiler var ise mutlaka bir sağlık kuruluşuna ya da kulak, burun, boğaz uzmanına baş vurmak gerekir. Çünkü bu tür boğaz ağrıları antibiyotik tedavisi ya da daha ciddi bakterilere yönelik tedavi gerektirebilir.

Boğaz ağrısı tedavisi

Boğaz ağrısında özellikli bir durum yok ise boğaz ağrısına sebep olan bir virüs için antiviral ilaç tedavisine genellikle gerek yoktur. Bu tip boğaz ağrısı için gargara (boğaz spreyleri), pastil gibi bölgesel tedavi verilir. Hastanın beslenmesine dikkat etmesi (bol su içme, ılık sıvılar tüketme, vitamin) gibi beslenme şekli önerilir. Bakterilerin neden olduğu boğaz ağrısında o bakteriye yönelik 7 ile10 günlük antibiyotik tedavisi verilir. Bu antibiyotikler düzenli kullanılmaz ve daha kısa sürede kesilir ise bu bakterilerde antibiyotiğe karşı direnç gelişir ve daha sonra uygulanan antibiyotik tedavisi fayda sağlamaz. Bu nedenle antibiyotik tedavilerinde saatleri ve süresi dikkatli uyulmalıdır.

Boğaz ağrısı durumunda nelere dikkat etmeli?

Boğazı tahriş olmuş kişinin öncelikle sigara kullanıyor ise en aza indirmesi ya da bırakması gereklidir. Kirli havalarda dışarı çıktığında ağzını atkı ya da koruyucu maske yardımı ile kapatması faydalı olur. Sigara içilen ortamlardan uzak durması gereklidir. Soğuk havalarda boğazını sıcak tutması boğaz ağrısını önlemede önemlidir. Beslenmesinde değişiklikler yapması, bol su içmek, kafeinli içeceklerden uzak durulması, her gün bir fincan ıhlamur ya da ada çayı içilmesi, taze sebze ve meyve içerikli beslenilmesi, yatak odasının çok soğuk ya da sıcak olmaması, rutubetin olmaması, ağız açık uyumamaya çalışılması gibi önlemler almak boğaz tahrişlerinde ve boğaz ağrılarında fayda sağlayabilir.

Boğaz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Çocuklarda boğaz ağrısı neden olur

Hamilelikte boğaz ağrısı neden olur

Yutak kanseri nedenleri ve tedavisi

Yemek borusu kanseri nedenleri ve tedavisi

Yutma güçlüğü nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git