B

Böbrek Taşı Düşürme Belirtileri

Böbrek taş hastalığında hastayı en çok etkileyen belirti yaşanan ağrılardır.

Böbrek taş hastalığında hastayı en çok etkileyen belirti yaşanan ağrılardır. Böbrek ağrısının şiddeti bazı hastalarda hafif geçirilirken, bazı hastalarda da çok ağır, ağrısı dayanılmaz olur ve hastanın hastaneye yatması gerekecek kadar ciddi olabilir.

Ağrıların tekrarlaması üreter içerisindeki hareketi veya bununla beraber görülen spazmlara bağlıdır. Çok ağrılı ataklar genelde 20 veya 60 dk arasında sürebilir. Böbrek ağrısı genellikle taşın olduğu tarafta yoğunlaşır. Ağrının bulunduğu kısım taşın yer değiştirmesine veya hareket etmesine göre de değişiklik gösterebilir. Böbrekteki ya da üst üreterdeki taş kaburga ve kalça arasında, yan böğür arasında ağrıya neden olur. Alt üreterde ya da mesaneye yakın olan taşlar karnın alt bölümünde, kasık kısmında ve etrafında hissedilir.

Böbrek taş hastalığı ağrıları hangi hastalıklar ile benzerlik gösterir?

Böbrek Taş Hastalığı 

 • İdrarda kanama,
 • Mide bulantısı, bazen çok şiddetli kusma,
 • İdrarda yanma, sürekli idrara sıkışıkmış gibi hissetme veya geldiği halde yapamama, çok sık idrara çıkma,
 • Bazı kum dökmelerinde veya taş düşürmelerinde ateş yükselmesi, üşüme,
 • Eklem ağrıları,
 • Hastanın beline, kasıklarına vuran ağrı gibi dayanılması zor ağrılar görülür ve aynı zamanda hiç bir belirti göstermeyen ve kontroller sırasında veya çekilen filmlerle de ortaya çıkan böbrek taşları vardır.

Böbrek taş hastalığı bazı hastalıklarla da karışabilir.

Bunlar; 

 • Ailevi Akdeniz ateşi hastalığı atakları,
 • Reflü hastalığı,
 • Apandisit,
 • İdrar yolu enfeksiyonları,
 • Bazı bağırsak hastalıkları,
 • Pankreas taşı.

Çünkü bu hastalıklarda da benzer veya bazı benzer belirtiler görülebilir.

Benzer sağlık yazıları

 1. Böbrek taşı neden olur
 2. Böbrek taşı tedavisi
 3. Çocuklarda böbrek taşı
 4. Böbrek taşı oluşumunu engellemek için neler yapılabilir

2 Yorum

 1. Avatar

  Sefa

  23 Nisan 2019 at 02:48

  Merhaba bende sağda 6 solda 6ve 7 mm kanalda ise 7mm büyüklüğünde taşlar var bu bende genetik ve 6 ayda bir kesin düşürüyorum şuan kanaldaki çok sancı yapıyor böbrek taşının kesin bir çözümü var mı üroloji dışında üniversite hastanelerinde bununla ilgili bölüm yada yardımcı olursanız sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Nisan 2019 at 22:57

   Böbrek ve idrar yolları taş hastalığında medikal tedavi ve cerrahi yöntemler uygulanır.

   MEDİKAL TEDAVİ İLKELERİ: Taş hastalığının medikal tedavisinin temel olarak iki amacı vardır; birinci amaç akut krizi tedavi etmek, ikinci amaç ise taş tekrarını veya yeni taş oluşumunu engellemek.

   Akut taş krizinin medikal tedavisinde taşın giderilmesinden çok semptomları giderecek yöntemler uygulanır. Taşın giderilmesi için daha çok işlemsel veya cerrahi tedaviye ihtiyaç vardır. Taşın giderilmesi veya düşürülmesi için bazı medikal yöntemler denense de başarısı net olmamakla birlikte, ürik asit taşı olan hastalarda medikal tedavi ile taşın eritilmesi başarılı sonuçlar verebilmektedir. Semptomatik (belirtilere yönelik) medikal tedavi ise; hidrasyon tedavisi (sıvı desteği), analjezi-antiinflamatuar-antispazmotik ilaç kullanımı, gereken durumlarda antiemetik ve laksatif kullanımı, enfeksiyon varsa antibiyotik kullanımı gibi ilaç uygulamalarını içerir.

   Taş tekrarını engellemek için hastalara medikal tedavi uygulanması hastanın taş oluşum nedenine göre de değişebilir. Bunu, duruma göre hastanın doktoru karar verecektir. Çünkü önleyici ilaç tedavisinin de getirdiği bazı sorunlar vardır. Bu sorunlar; hiç bir ilacın tedavisi nükse (tekrar taş oluşumuna) karşı yeterince etkili olmaması, maliyet, ilaç dozunun ve sürekliliğinin kesin olmaması, uzun süreli ilaç alımının hastaya getireceği problemler gibi sorunlardır.

   Taş oluşumunu engellemenin genel kriterleri hastaya uygun hidrasyon ve beslenme şeklidir.

   Hidrasyon ve diyet konusunda altta verilen linkten de bilgi edinebilirsiniz:

   https://www.saglikocagim.net/bobrek-ve-idrar-yollari-tas-olusumunu-engelleme/

   Tekrarlayıcı taş oluşumunun altta yatan bir nedeninin olup olmadığının daha detaylı araştırılması gerekebilir. Neler yapabileceğinizi doktorunuz ile görüşmelisiniz, çünkü durumunuza göre beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri yapılması gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git