Böbrek Hastalıkları ve Tedavileri

Böbrek Taşı Neden Olur?

Böbrek taşı yapan faktörlerBöbrek taşının oluşumunda bir takım alışkanlıklar veya hastalıklar önemli bir etkendir. Genellikle yaşam süresinde kalsiyum taşı olan hastaların yeniden taş oluşması daha yüksek bir ihtimaldir. Daha önce taş düşürme veya kum dökme rahatsızlığı geçiren hastaların yeniden bu durumu yaşayabilme olasılığı bir sene içerisinde % 15 veya % 80oranında değişebilir.

Böbrek taşı yapan faktörler

Böbrek taşının oluşumunda bir takım alışkanlıklar veya hastalıklar önemli bir etkendir. Genellikle yaşam süresinde kalsiyum taşı olan hastaların yeniden taş oluşması daha yüksek bir ihtimaldir. Daha önce taş düşürme veya kum dökme rahatsızlığı geçiren hastaların yeniden bu durumu yaşayabilme olasılığı bir sene içerisinde % 15 veya % 80oranında değişebilir.

Gut hastalarında ya da ailevi Akdeniz ateşi hastalarında idrarda fazla ürikasit taşıyan hastalarda taş olma riski oldukça yüksektir. Aynı zamanda kristallerin gelişmesine sebep olan bir takım ilaçlar da taş oluşma riskini artırmaktadır. Çok fazla ishal olan veya çok fazla sıvı kaybı yaşayan ve asidik idrar yapan hastalarda da böbrek taşı oluşma sorunu daha yüksektir. Taş oluşumuna sebep olan faktörler tam olarak bilinmemektedir. Fakat bazı sebepler şöyle sıralanabilir.

Böbrek taşı hastalığı

Böbrek taşı hastalığı

Sık geçirilen idrar yolu enfeksiyonları, böbrekteki yapısal bozukluklar, böbrek hastalığı olanlar, renal tübüler asidoz, böbrek kistleri, yeteri kadar su veya sıvı tüketilmemesi, sıcak iklimi olan yerlerde yaşamak, hiperkalsiüri, sistinüri, hiperokzalüri, hiperürikozüri ve bir takım ilaçlar, asetazolamide, antiviral ilaçlar,bir takım bağırsak hastalıkları, inflamatuar bağırsak hastalığı, çok fazla alkol, çay, kahve tüketimi, aşırı tuz tüketimi, karbonhidrattan zengin beslenme tarzı, genetik olabilme özelliği, geçirilmiş bağırsak operasyonları(jejono ileal-by-pass), beslenme şekli gibi benzeri durumların da böbrek taşına sebep olduğu bilinmektedir.

Böbrek taşı düşürme belirtileriBöbrek taşı tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git