Böbrek Hastalıkları ve Tedavileri

Böbrek Taşından Korunma Ve Beslenme Önerileri

Böbrek taşı hastalığında beslenme Böbrek taşı hastalığında öncelikle hastaların bol sıvı ve su tüketmesi gerekmektedir. Birde çok tuzlu yememeleri, mümkün olduğunca sofralarından tuzu kaldırmaların da fayda vardır. Ayrıca bazı gıdalarda böbrek taşı oluşumunda önem taşır. Bu gıdalar süt ve süt ürünlerinin fazla tüketilmesi veya proteinlerin fazla tüketilmesi taş oluşmasında rolü vardır.Fakat bu gıdalar alınması gereken gıdalar olduğundan hiç yemeyin denilemez. İnsan vücudunun bu besinlerdeki bazı maddelere ihtiyacı vardır. Bu nedenle ihtiyacı olan miktarı alması gerekir. Bu miktarın fazlasını almamasında fayda vardır.

Böbrek taşı hastalığında beslenme

Böbrek taşı hastalığında öncelikle hastaların bol sıvı ve su tüketmesi gerekmektedir. Birde çok tuzlu yememeleri, mümkün olduğunca sofralarından tuzu kaldırmaların da fayda vardır. Ayrıca bazı gıdalarda böbrek taşı oluşumunda önem taşır. Bu gıdalar süt ve süt ürünlerinin fazla tüketilmesi veya proteinlerin fazla tüketilmesi taş oluşmasında rolü vardır.Fakat bu gıdalar alınması gereken gıdalar olduğundan hiç yemeyin denilemez. İnsan vücudunun bu besinlerdeki bazı maddelere ihtiyacı vardır. Bu nedenle ihtiyacı olan miktarı alması gerekir. Bu miktarın fazlasını almamasında fayda vardır.

Zaten böbrek taşı riski taşıyan hastalarda fazla kalsiyum ve oksalat böbrek taşı olmasında daha fazla etken oluşturur. Aynı zamanda genetik yatkınlık veya kronik hastalığı olanlarda da böbrek taşı oluşmasında etkilidir.Bu nedenle bu riski taşıyan hastaların beslenmelerine dikkat etmeleri ve taş oluşmasına neden olan besinleri ölçülü tüketmeleri gerekmektedir. Bu besinler oksalat açısından zengin olan örneğin, ıspanak, ravent bitkisi, semiz otu, çilek, kuru yemişler, kuzu kulağı, gibi besinler oksalat açısından zengin olduğu için çok fazla tüketilmemelidir. Ayrıca fazla içilen çay, kahve, kola gibi içeceklerde böbrek taşı oluşmasında etkilidir. Böbrek taşından korunmanın en değerli yolu günde en az6-8 su bardağı su içmeleri ve her gün düzenli egzersiz veya yürüyüş yapmaları taş oluşumunu önlemede ve düşürmede en etkili yoldur.

Böbrek taşı oluşumu nasıl önlenir?

Böbrek taşları idrar içindeki ürenin yoğun olması sebebi ile, mineraller ve diğer maddelerin birleşmesi ile oluşmaktadır. Bu oluşum, taş oluşmasında etkilidir. Böbrek taşı hastalığında öncelikle sıvı alımı alışkanlığını tekrar gözden geçirmek gerekir. 24 saatte idrar çıkarma miktarı 2litredenaz olmaması gereklidir. Böbrek taşında özellikle hazır içeceklerden kolalı olanların yerine, sitrat içeriğine sahip meyve sularını tüketmekte fayda vardır. Portakal ve limon suyunu sıkıp içmek çok daha yararlı olabilir.Böbrek taşından korunmak için günlük tuz tüketimi 4 gr civarı olmalıdır.

Sodyumlu gıdalar yerine potasyumlu besinler daha çok alınmalı,hayvansal protein kırmızı veya beyaz et, balık tüketimi70 kg ağırlığındaki bir bireyde 70 gram civarı olmalıdır. Oksalat içeriği zengin olan gıdalar çok fazla tüketiliyor isetaş oluşumu riski artıyor demektir. Ayrıca yüksek oranda magnezyum içerdiği için, vejeteryan beslenme rejimi de böbrek taşlarından korunmanın bir yolu olabilir. Magnezyum takviyesinin, böbrek taşlarının yeniden oluşması ihtimalini düşürdüğü bildirilmektedir.

Böbrek taşı düşürmek için öneriler

Böbrek taşı düşürmek için öneriler

Böbrek taşı düşürmek için öneriler

Böbrek taşı düşürmede yararı olduğu bilinen bazı bitkiler, böbrek taşı düşürürken ağrılarda bazen koyu yapılmış zencefil çayı ile ılık olarak karın bölgesine masaj yapmanın sancıları hafiflettiği bilinmektedir. Günde bir fincan nane çayı, maydanoz çayı, ısırgan çayı, avokado yaprağı çayı, ada çayı gibi bitki çaylarından hangisini içerseniz o gün bir veya iki fincanı geçmeden içmenin de böbrek taşı düşürmede yardımcı oldukları biliniyor. Fakat bu çayları sadece birini günde en fazla bir veya iki fincan içmek gerekir. Çünkü bu çaylar bilinçsizce ve çok fazla içildiğinde zarar verebilir.

Bu çayları bir tutam bitkiyi 250 ml kaynar suda demleyerek veya bir taşım kaynatıp günde bir kez bir fincan içmelidir. Fakat yinede doktorunuzun verdiği ilaçları öncelik olarak kullanmak gerekir. Bu çayları yardımcı olarak kullanmakta fayda vardır. Böbrek taşı hastalığınız yoksa bile olmaması için bu bitki çaylarından birini günde bir fincan içmenin faydası olabilir. Sıvı alımının taş oluşumunu ve taş düşürmeye yararlı olduğu bir gerçektir. Bu nedenle kolalı içeceklerin ve siyah çayın yerine bitki çaylarını kullanmakta fayda vardır. Kesinlikle günde en az 2 lt su içmeyi ve düzenli yürüyüş ve egzersizi de unutmamak gereklidir.

Böbrek taşı düşürme belirtileriBöbrek taşı tedavisiBöbrek taşı neden olur?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git