Böbrek Hastalıkları ve Tedavileri

Böbrek Kistleri Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek kistleri, görüntüleme yöntemleri ile özellikle elli yaş üzerinde % 10 sıklıkla saptanan yaygın hastalıktır.

Böbrek kisti nedir?

Böbrek kistleri, görüntüleme yöntemleri ile özellikle elli yaş üzerinde % 10 sıklıkla saptanan yaygın hastalıktır. Çoğunluğu herhangi bir belirti göstermeyip, parazit olarak saptanmasına rağmen ayırıcı tanıda yer alan renal hücreli kanserden ve apse gibi enfektif hastalıklardan, ayırıcı tanısının yapılması gerekir. Böbrek kistleri böbreğin yapısında içinde sıvı bulunan çeşitli büyüklükte tek veya çok sayıda keseler bulunmasıdır ve iki guruba ayrılır. Birincisi, basit kist tek ya da bir kaç kist bulunur. İkincisi polikistik böbrek sayılamayacak kadar fazla kist bulunur.

Böbrek kistlerine erkeklerde kadılara oranla daha fazla rastlanır ve % 10′ tek taraflı tek kist % 5 iki taraflı kist olabilir. Basit kistler olarak adlandırılan kistler anne karnında böbreğin gelişimini sağlayan kanalların kalıntılarından oluşur. Bu kistler içi şeffaf sıvı ile dolu olup, Böbrek taşları ve hipertansiyon değerlendirmelerinde tesadüfen meydana çıkar. Bu kistlerin tümöre dönüşmesi çok fazla görülmez.

Böbrek kistlerinin nedenleri, genelde genetik veya genetik olmayan sebeplerden değişik hastalıklar ile birlikte veya tek başına, çocuk veya erişkinlerde rastlanabilir. Klinik olarak önemsiz görülebilir veya böbrek yetmezliğine, böbrek taşına, yüksek tansiyona, idrarda kanamaya ve iltihaplanmalara neden olabilir.

Böbrek kistlerinin belirtileri arasında böbrek kistleri genelde çok fazla belirti göstermeyip, bazende bel boşluğunda ağrı ve bazende idrarda kanama gibi belirtiler gösterebilir.

Böbrek kistleri tanısı

Böbrek kistleri genelde başka sorunlar için yapılan böbrek ultrasonu (USG) çekiminde ya da bilgisayarlı tomografi (BT) filminde veya emar (MR) filmlerinde ortaya çıkar. Bu tür tanı yöntemi ile, selim kistler ve böbrek kanseri teşhisi ayırt edilebilir. Genetik olan kistlerin bazılarında genetik tahliller ile tanı konabilir. Tam olarak teşhis konulamaz ise yağlı film denilen ilaç verilerek çekilen (VP) filmi ile kesin tanı konulabilir.

Böbrek kistleri tedavisi

Basit böbrek kisti tedavisinde, 5 cm’den küçük kistlerde genelde tedaviye gerek olmaz iken, basit kistler zararsız ve en yaygın kist türleridir. Hastanın bol su içmesi ile küçük kistler kontrol altında tutulması söz konusu olup, bu kistlerin takip altında tutulması gerekebilir. 5 cm’den daha büyük kistlerin sebep olacakları basıya bağlı belirtiler ortaya çıktığından tedavi olması gereklidir.

Kistlerin içinin boşaltılması, perkütan ultrasonik aspirasyon tedavisi ultrason rehberliğinde bir iğne ile girilip, kist sıvısını boşaltma işlemi yapılır. Bu tedavi yöntemi geçici ve fazla zor olmayan anestezi gerektirmeyen poliklinik ortamlarda uygulanabilen ve tekrarlanabilen bir yöntemdir.

Cerrahi tedavi yöntemi ile karın yan bölgesinden yapılan bir kesi ile kistlerin çıkarılması daha güvenli tedavi olmaktadır. Son yıllarda yapılan kist ameliyatları açık ameliyat değil kapalı olarak (laparoskopik) tedavi uygulaması şeklinde yapılır. Bir santimetrelik küçük bir kesik ile kistin bulunduğu bölgeye gönderilen kamera ve aletler yardımı ile hastane koşullarında anestezi yapılarak bu tedavi yöntemi tamamlanmaktadır.

Böbrek hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Böbrek anatomisi ve böbrek hastalıkları
 2. Böbrek kanseri nedenleri ve tedavisi
 3. Kronik böbrek yetmezliği nedenleri ve tedavisi
 4. Böbrek iltihabı nedenleri ve tedavisi
 5. Çocuklarda böbrek tümörleri nedenleri ve tedavisi
 6. Böbrek tümörleri teşhisi ve tedavisi

24 Yorum

 1. selcan

  20 Nisan 2016 at 01:51

  merhabalar, benim bir sorum olacaktı cevaplarsanız şimdiden teşekkür ederim. Anne karnında bebeklerin böbreğinde kist olması, tedavisi var mı bilgi verebilirseniz sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Nisan 2016 at 13:06

   Kistik böbrek hastalığı bebeklerde kalıtsal ve gelişimsel olabilir, çocuğun ileri yaşlarında ortaya çıkabilir. Özellikle polikistik böbrek hastalığı (her iki böbrekte de çok sayıda kistin bulunması) çocuklarda genetik geçişlidir. Polikistik böbrek hastalığı genellikle çocuk büyüdükçe kendini göstermeye başlayabileceği gibi, çocukluk döneminde ya da nadir görülen bir durum olarak yeni doğan döneminde de ortaya çıkabilir. Anne ya da babada kistik böbrek hastalığı varsa çocuklarda kistik böbrek hastalığı görülme oranı yaklaşık %50 civarındadır.

   Günümüzde gelişen teknolojiler ve görüntüleme yöntemleri sayesinde anne karnındaki bebeklerde görülen doğumsal böbrek hastalıkları teşhis edilebilmektedir. Hamileliğin son aylarında bazı böbrek hastalıkları kolaylıkla teşhis edilebilir. Multikistik displazik böbrek hastalığı hamileliğin 16-18. haftaları arasında teşhis edilebilir. Anne karnındaki bebekte görülen böbrek kistlerinde böbrek fonksiyonlarında ciddi bozulmalar olursa müdahale yapılabilir. Fakat çoğunlukla anne karnındaki bebeğe herhangi bir müdahale yapılamayacağı için takip edilir.

   Doktor kontrollerini ihmal etmemek gerekir.

   Sağlık dileğiyle.

 2. atiyenur

  12 Mayıs 2016 at 13:39

  Mrb benim sorum olacaktı size benim 1 aydır sol bobregim agriyodu geçer diye bekledim ama gecmedi en sonunda hastaneye gittim ulturason çekindim ve 26 mm çapında bobregimde kist bulundu çok sık idrara çıkmama ragmen bobregimdeki agri geçmiyor doktorumda ilaç felan vermedi ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Mayıs 2016 at 01:06

   26 mm’lik kist 2 santimden biraz daha büyüktür. Böbrek kistlerinin kötü huylu oluşum haline gelmeleri genellikle nadirdir. Kistler genellikle belli aralıklar ile ultrasonografik yöntem ile takip edilir.

   Sık idrara çıkma nedeni ve böbreklerde ağrı hissi enfeksiyonel bir durum olabilir. Bu nedenle idrar tahlili de gerekir. İdrar tahlili yapılmadı ise tekrar başka bir üroloji uzmanına başvurarak idrar tahlili yapılmasını isteyebilirsiniz. Bol su içmek ve düzenli yürüyüş yapmak her gün bir fincan ıhlamur çayı içmek idrar atmada ve iltihabi durumları önlemede faydalı olur. Fakat çok aşırı su içmek de böbrekleri yorabilir. Günde iki-iki buçuk litre kadar su içmek kişiye, kişinin sağlık durumuna, çalışma koşuluna (örn. sıcak havada ve güneş altında çalışanların ve çalışırken çok terleyenlerin daha fazla su tüketimine ihtiyaçları olur), değişmekle birlikte genellikle yeterli olur.

   Geçmiş olsun.

 3. Elif

  22 Haziran 2016 at 04:31

  Merhaba benim bir yakinimin bobreginin alt kisminda 3 cm lik kist olduguna dair teşhis konuldu. Ameliyat olmasi gerektigi soylendi. Bu hastalik hakkinda genel bir bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Haziran 2016 at 12:02

   Böbrek kistleri önemsiz olabileceği gibi böbrek yetmezliğine de sebep olabilir. Böbrek kistleri bazen başka bir nedenden dolayı çekilen batın (karın) grafilerinde tesadüfen tespit edilir.

   Böbrek kistleri tiplerine, şekillerine, kistin yerleştiği yere ve iyi huylu ya da kötü huylu olabileceğine gibi durumlara göre değerlendirilir.

   Kist cerrahi olarak çıkarılıp patolojiye gönderilmeden iyi huylu ya da kötü huylu olma olasılığı bilinemez veya kistten örnek alınarak patolojik incelemeye gönderilebilir. 3 cm’den büyük kistik lezyonlar tipinin belirlenmesi ve taşıdığı özelliğin anlaşılabilmesi için cerrahi yöntem ile çıkarılabilir.

   Böbrek kisti ameliyatları günümüzde laparoskopik yöntem ile yapılmaktadır genellikle. Bunların ayrıntılarını doktorunuzdan cerrahi öncesi öğrenebilirsiniz.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 4. Gamze

  5 Ekim 2016 at 10:16

  Merhaba, Check up kontrolüm esnasında USG ‘de şöyle bir sonuç çıktı:Sol böbrek orta zonda lateral korteksten ekzofitik büyüme gösteren yaklaşık 6 mm çapında hipo-anekoik yapı mevcuttur .Klinik korelasyonu, gerekirse yakın radyolojik takibi uygundur. Doktor 3 ay sonra tekrar Usg görmek istediğini söyledi. Yorum ve önerilerinizi rica ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ekim 2016 at 13:48

   Bu tür raporlar uzmanı olan üroloji veya genel cerrahi doktorları tarafından değerlendirildiğinde daha doğru sonuç vermekle birlikte, 6 mm boyutunda böbrek kistini andıran bir oluşum izlenmiş gibi görünüyor.

   Bu durum belli aralıklar ile ultrasonografik yöntem ile takip edilir ve duruma göre doktorunuz size ne yapılacağını söyleyecektir zaten.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 5. Esra

  6 Ekim 2016 at 10:14

  İyi günler ben 36 haftalik hamileyim rutin kontrlumde doktor bebegin bobreginde bi genişleme gördü ayrıntılı ultrsnda görmek istedi ayrintiliya gittim hemen sol üst bobrekte 3 adet 29 20 16 mm çapında kistler izlendi doktorum doğumdan sonra takip ettir dedi doğuma kadar geçme ihtimali var mı birde neden olur bu kistler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Ekim 2016 at 21:23

   Çocuklarda polikistik böbrek hastalığı (her iki böbrekte birden fazla kist bulunması) genetik bozukluklar nedeni ile anne karnında bile olabilmektedir ve günümüzde böbrek kistleri anne karnında teşhis edilebilmektedir.

   Genetik ve kalıtsal kistik böbrek hastalıkları çocuklara anne veya babadan geçebilir ve bu oran yaklaşık % 50’dir.

   Kistik böbrek hastalığında zamanında teşhis ve düzenli takip ve tedaviler ile bu çocuklar normal gelişimini sürdürebilir.

   Doktor kontrollerinizi ve üroloji takibinizi ihmal etmemeniz önemlidir.

   Ayrıca anne ve babanın da kontrolden geçmesi ve genetik danışmanlık alması bu tür durumlarda gerekli olabilir.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 6. demet

  15 Kasım 2016 at 21:49

  mrb iyi günler,ben suaN 37 haftalık hamileyim ayrıntılı ultrasonda bebeğimin sag böbreğinde kist görüldü,dünkü kontrolümde kistin 20 mm oldugunu söyledi,dogumdan snra tedavisinin olcagını söyledi,tam detaylı bilgi vermedi,benim merak ettiğim bu tür kistin tedaviyle geçilip geçilmediği yoksa ameliyat falan mı gerekli,kalıcı olup olmadığı,bilgilendirir misiniz lütfen teşekkürler…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Kasım 2016 at 12:07

   Otozomal resesif geçişli polikistik böbrek hastalığının doğum öncesi bebeklerde, doğumdan sonra yeni doğan döneminde, çocukluk döneminde ve gençlik döneminde olmak üzere farklı formları vardır ve böbrek kisti polikistik böbrek hastalığı mı yoksa sadece böbrek kisti mi bu da önemlidir.

   Kistlerin tipine göre, eşlik eden başka bir bozukluğun, altta yatan başka bir hastalığın olup olmadığına göre tedavi ve takip süreci değişiklik gösterebilir.

   Doğumun hastanede gerçekleşmesi ve doktorlarınızın düzenli takibi önemlidir.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 7. Özden

  11 Mart 2017 at 15:00

  Merhaba ben idrara sık çıkma ve yapamama şikayetiyle dahiliyeye gittim yapılan tahlilde ıdrarında kan ve rontgende de sağ üst böbreğimde mandalinadan daha büyük kist olduğu çıktı doktor bana antibiyotik verdi ilacın bitinceye uroloğa gitmemi söyledi bunun tehlikesi var mıdır henüz gitmedim uroloğa

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Mart 2017 at 17:25

   5 cm’den küçük böbrek kistleri herhangi bir şikayete neden olmuyorsa ürolojik olarak belli aralıklarla takibi önerilir genellikle. Fakat mandalina büyüklüğündeki kistin alınması gerekebilir, ayrıca idrar yolu enfeksiyonuna bu kist sebep olmuş olabilir ve bu durum böbrek yetmezliğine yol açabilir. Bu durum bu işin uzmanı olan üroloji doktoru tarafından değerlendirilmesi çok ama çok önemlidir. Zaten önemli olmasaydı dahiliye doktoru size ürolojiye gitmeniz gerektiğini söyleme gereği de duymazdı.

   Ürolojik değerlendirme ihmal edilmemelidir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 8. Özge ç

  29 Mart 2017 at 10:22

  Mrb ben 20 haftalık hamileyim. 16 haftalık iken bebeğimin sol böbreğinde en büyüğü 16×17 mm olan multıpl kistler izlenmişti. Dünkü kontrolümde sağ böbreğindede kist oluşmaya başladığını öğrendim. Doktorum bebeğimin dünyaya gelse bile doğumdan sonra yaşayamayacağını söyledi. Hangi doktora gideceğimi ne yapacağımı bilemiyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Mart 2017 at 13:09

   Bu durum genetik geçişli poliksitik böbrek hastalığı olabilir. Bu tür hastalıklar genetik olduğu için üniversite hastanesi gibi bir araştırma hastanesinde İç Hastalıkları, Nefroloji Ana Bilim Dalında araştırılır ve değerlendirilir genellikle.

   Genetik geçişli polikistik böbrek hastalığının tipleri vardır ve tiplerine göre nasıl bir seyir göstereceği, tedavisinin olup olmayacağı gibi durumlar değişiklik gösterebilir. Bu nedenle hem genetik alanda hem de diğer alanlarda daha detaylı araştırmalar gerekir ve bu araştırmaların en kısa zamanda yapılması önemlidir.

   Bir araştırma hastanesinin nefroloji bölümüne gitmeniz ve durumun değerlendirilmesi son derece önemlidir. Ayrıca anne ve babanın genetik analizlerinin de yapılması gerekir.

   Sizin için hayırlısının olması dileğiyle.

 9. Büşra

  10 Haziran 2017 at 11:47

  Merhaba bende 22 haftalık hamileyim bebeğimin tek böbreğinde multikistik olduğunu öğrendik doktorumuz ankara veya İstanbul a yönlendirdi bu kistin diğer böbreğe de geçme ihtimali olur mu bebeğin sağlığı açısından neler olur yardımcı olabilir misiniz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Haziran 2017 at 13:33

   MULTİKİSTİK BÖBREK HASTALIĞI, böbreğin en sık karşılaşılan doğumsal anomalisidir. Bu durum büyük oranda tek taraflı olmaktadır. Hastalığın seyri ve sonucu, genellikle hastaların diğer böbreğinin sağlamlığına, bu duruma eşlik edebilecek böbrek dışı anomalilere ve hastalık nedeni ile oluşabilecek komplikasyonlara göre değişiklik gösterebilir. Multikistik böbrek hastalığında en sık görülen komplikasyon arteriyel hipertansiyondur. Başka bir doğumsal anomali bu duruma eşlik etmez ise hastalığın seyri ve sonucu genellikle iyi olabilir. Fakat iki taraflı böbrek fonksiyonunun olmayışı ve durumun pulmoner hipoplazi ile sonuçlanması yaşamla bağdaşmaz.

   Doktorlarınız duruma göre düzenli takip isteyeceklerdir.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 10. Ayla

  20 Kasım 2017 at 16:05

  Merhaba sol böbreğimde 12 cm lik kist olduğunu öğrendim ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Kasım 2017 at 13:17

   Bazı böbrek kistlerinde cerrahi uygulanmaksızın belli bir süre takip gerekebilir, bu nedenle doktor kontrolünüzü ihmal etmemeniz önemlidir. Doktorunuz belli aralıklarla takip edilmesini veya kist büyük olduğu için cerrahi tedavi için cerrahiye sevk edecektir. Kist kesin 12 cm ise, bu kist oldukça büyüktür.

   Böbrek kistleri sınıf I, sınıf II, sınıf IIF, sınıf III, sınıf IV şeklinde sınıflandırarak değerlendirilir.
   Kontrolünüzü ihmal etmemelisiniz, doktorunuz ne yapılacağı hakkında size bilgi verecektir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 11. Münevver Esenyel

  25 Eylül 2019 at 23:23

  Merhaba ben de sol böbrek üst polde 18 mm çaplı ince ekojen septalı anekoik kortikal kist izlendi Doktor önemli değil dedi sizce ameliyat gerekli mi bilgi vermenizi rica ederim teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Eylül 2019 at 01:45

   BÖBREK KİSTLERİ, genetik ya da genetik olmayan nedenlere bağlı olarak, değişik hastalıklarla birlikte-sistemik ya da tek başına, çocuk veya yetişkinlerde görülebilir. Klinik olarak önemsiz olabilir veya böbrek yetersizliğine sebep olabilir.

   Anekoik kistler genellikle basit kistlerdir. Basit kist, içerisinde berrak sıvı bulunan, çeperi düzenli ve belirgin olan kist anlamını taşır. Basit kistlerin çoğu asemptomatiktir (belirtisizdir) ve başka bir inceleme sırasında tesadüfen saptanırlar. Fakat büyük boyutlara gelen kistler ağrıya neden olabilir, kist içine kanama yapabilir, çevre dokuya yaptığı bası nedeniyle renin salgısında artışa neden olarak hipertansiyona yol açabilirler.

   Doktor kontrolünüzü ihmal etmeyin. Doktorunuz duruma göre takip isteyebilir ya da tedavi.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 12. Yücel Aydoğar

  8 Ekim 2019 at 09:21

  Mehhaba karın ağrısı sikayeti ile etfale gittim benden tahliller istendi ve tüm karın ulturastonu istendi sol böbrek üst polde 20 mm büyüklüğünde kortikal kist izlendi bu sizce amaliyatlıkmı lütfen yardımcı olun teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Ekim 2019 at 16:41

   Böbrekler insan vücudunda kist oluşumunun oldukça sık görüldüğü organlardan birisidir. Abdominal ultrason ve bilgisayarlı tomografi gibi görüntüleme yöntemlerinin sık kullanılması nedeniyle böbrek kistlerinin teşhisi de sıklaşmıştır. Kistik böbrek kitleleri çoğu hastada asemptomatiktir ve genellikle başka bir amaçla çekilen USG’lerde rastlantısal olarak tespit edilir, ancak bazı hastalarda hastanın doktora başvurma sebebi kist ile ilişkili de olabilir ve şikayetler kitleye bağlı ağrı, büyük kistlerde nefes darlığı, kistin toplayıcı sistemle olan ilişkisine bağlı hematüri (kanlı idrar) veya basıya bağlı gelişen iskemiyle görülen hipertansiyon (yüksek tansiyon) şeklinde olabilir.

   Kistin belli aralıklarla takibi yapılabilir. Kiste bağlı ağrı tedavisinde non-steroid antiinflamatuvar ilaç tedavisi veya analjezik ilaçlar verilebilir. Bu tedavinin yetersiz kaldığı durumlarda perkütan aspirasyon ve skleroterapi uygulanabilir, kapalı ya da açık laparoskopik cerrahi gerekebilir.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemeniz gerekir. Böbrek kistleri sınıflandırılarak değerlendirilir, doktorunuz şikayetlerinize, kistin tipine ve büyüklüğüne göre ne yapılacağı hakkında size bilgi verecektir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git