Böbrek Hastalıkları ve Tedavileri

Böbrek Kistleri Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek kistleri, görüntüleme yöntemleri ile özellikle elli yaş üzerinde % 10 sıklıkla saptanan yaygın hastalıktır.

Böbrek kisti nedir?

Böbrek kistleri, görüntüleme yöntemleri ile özellikle elli yaş üzerinde % 10 sıklıkla saptanan yaygın hastalıktır. Çoğunluğu herhangi bir belirti göstermeyip, parazit olarak saptanmasına rağmen ayırıcı tanıda yer alan renal hücreli kanserden ve apse gibi enfektif hastalıklardan, ayırıcı tanısının yapılması gerekir. Böbrek kistleri böbreğin yapısında içinde sıvı bulunan çeşitli büyüklükte tek veya çok sayıda keseler bulunmasıdır ve iki guruba ayrılır. Birincisi, basit kist tek ya da bir kaç kist bulunur. İkincisi polikistik böbrek sayılamayacak kadar fazla kist bulunur.

Böbrek kistlerine erkeklerde kadılara oranla daha fazla rastlanır ve % 10′ tek taraflı tek kist % 5 iki taraflı kist olabilir. Basit kistler olarak adlandırılan kistler anne karnında böbreğin gelişimini sağlayan kanalların kalıntılarından oluşur. Bu kistler içi şeffaf sıvı ile dolu olup, Böbrek taşları ve hipertansiyon değerlendirmelerinde tesadüfen meydana çıkar. Bu kistlerin tümöre dönüşmesi çok fazla görülmez.

Böbrek kistlerinin nedenleri, genelde genetik veya genetik olmayan sebeplerden değişik hastalıklar ile birlikte veya tek başına, çocuk veya erişkinlerde rastlanabilir. Klinik olarak önemsiz görülebilir veya böbrek yetmezliğine, böbrek taşına, yüksek tansiyona, idrarda kanamaya ve iltihaplanmalara neden olabilir.

Böbrek kistlerinin belirtileri arasında böbrek kistleri genelde çok fazla belirti göstermeyip, bazende bel boşluğunda ağrı ve bazende idrarda kanama gibi belirtiler gösterebilir.

Böbrek kistleri tanısı

Böbrek kistleri genelde başka sorunlar için yapılan böbrek ultrasonu (USG) çekiminde ya da bilgisayarlı tomografi (BT) filminde veya emar (MR) filmlerinde ortaya çıkar. Bu tür tanı yöntemi ile, selim kistler ve böbrek kanseri teşhisi ayırt edilebilir. Genetik olan kistlerin bazılarında genetik tahliller ile tanı konabilir. Tam olarak teşhis konulamaz ise yağlı film denilen ilaç verilerek çekilen (VP) filmi ile kesin tanı konulabilir.

Böbrek kistleri tedavisi

Basit böbrek kisti tedavisinde, 5 cm’den küçük kistlerde genelde tedaviye gerek olmaz iken, basit kistler zararsız ve en yaygın kist türleridir. Hastanın bol su içmesi ile küçük kistler kontrol altında tutulması söz konusu olup, bu kistlerin takip altında tutulması gerekebilir. 5 cm’den daha büyük kistlerin sebep olacakları basıya bağlı belirtiler ortaya çıktığından tedavi olması gereklidir.

Kistlerin içinin boşaltılması, perkütan ultrasonik aspirasyon tedavisi ultrason rehberliğinde bir iğne ile girilip, kist sıvısını boşaltma işlemi yapılır. Bu tedavi yöntemi geçici ve fazla zor olmayan anestezi gerektirmeyen poliklinik ortamlarda uygulanabilen ve tekrarlanabilen bir yöntemdir.

Cerrahi tedavi yöntemi ile karın yan bölgesinden yapılan bir kesi ile kistlerin çıkarılması daha güvenli tedavi olmaktadır. Son yıllarda yapılan kist ameliyatları açık ameliyat değil kapalı olarak (laparoskopik) tedavi uygulaması şeklinde yapılır. Bir santimetrelik küçük bir kesik ile kistin bulunduğu bölgeye gönderilen kamera ve aletler yardımı ile hastane koşullarında anestezi yapılarak bu tedavi yöntemi tamamlanmaktadır.

Böbrek hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Böbrek anatomisi ve böbrek hastalıkları
  2. Böbrek kanseri nedenleri ve tedavisi
  3. Kronik böbrek yetmezliği nedenleri ve tedavisi
  4. Böbrek iltihabı nedenleri ve tedavisi
  5. Çocuklarda böbrek tümörleri nedenleri ve tedavisi
  6. Böbrek tümörleri teşhisi ve tedavisi

24 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git