Böbrek Hastalıkları ve Tedavileri

Böbrek İltihabı Nedenleri ve Belirtileri (Pyelonefrit Nedir?)

Böbrek iltihabı (pyelonefrit) olarak tanımlanan bakteriyel bir hastalıktır.

Böbrek enfeksiyonu nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Böbrek iltihabı (pyelonefrit) olarak tanımlanan bakteriyel bir hastalıktır. Böbrek iltihabı yapan bakteriler böbreğe kan yolu ile, idrar yolundan veya lenfatik denilen beyaz kan ile gelen yapılardan gelir ve böbreğin etli kısmına ya da boşaltım kısmına yerleşir. Enfeksiyonun böbreğe yerleşmesi sonucu hastada ateş, idrarda yanma, idrarda sızı, idrar tahlilinde lökosit çıkması ve bel ağrısı ile seyreden bir hastalıktır.

Böbrek iltihabı (pyelonefrit) neden olur?

Yapılan çalışmalar sonucu bu tip böbrek iltihabı daha çok 30-40 yaşları arasındaki kadınlarda erkeklerden biraz daha fazla görülmektedir. Ancak ileri yaşlarda da prostat hipertrofisi ve tıkanıklığı olan erkeklerde kadınlardan daha sık böbrek iltihabı (pyelonefrit) görüldüğü tespit edilmiştir. Böbreğinde anomaliler olan, böbreğinde taş sorunu olan, idrar çıkışında darlık olan, şeker hastalığı olan, Akdeniz ateşi hastalığı olan, cerrahi müdahale geçirmiş olan kişilerde böbrek iltihabı görülme oranı normal kişilere göre daha fazladır.

Böbrek iltihabına neden olan bakteriler genellikle esherichia coli denilen, klebsielle denilen veya proteus denilen bakterilerdir. Böbrek iltihabı akut safhada böbrek fonksiyonlarının çalışmasını yavaşlatarak seyreder. Bu dönemde tedavi edilmeyen böbrek iltihabı kronikleşir ve kronik pyelonefrit oluşur. Bu durumda da böbrek iltihabı tedavi edilmez ise ileri safhada böbrek yetmezliği meydana gelebilir. Böbrek iltihabı tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Böbrek iltihabı (pyelonefrit) belirtileri

Böbrek iltihabı oluştuktan sonra hastada, lomber denilen bel bölgesinde özellikle sırta vuran ağrı farklı derecelerde başlar ve hasta böbreğinde de ağrıyı hisseder. Bunun yanı sıra başlangıçta hafif ateş, hastalık ilerledikçe ateşin artması ve günün belli saatlerinde düşen, belli saatlerinde yükselen ateş şeklinde (bacaklı ateş), idrar tahlilinde lökosit denilen iltihap hücrelerinin görülmesi, idrar yaparken yanma, sızı olması, sık idrara çıkma gibi belirtiler ile kendini gösterebilir.

Böbrek iltihabı (pyelonefrit) teşhisi

Böbrek iltihabı şüphesinde öncelikle üroloji uzmanına baş vurmak gereklidir. Üroloji uzmanı öncelikle hastanın şikayetlerini ve fizik muayene bulgularını değerlendirir. Sonrasında hastadan bazı tetkikler (idrar tahlili, kan tahlili ve gereken durumlarda ulrasonografik tetkikler) istenir. Bu tetkikler sonucu böbrekteki iltihabı teşhis etmek mümkündür.

Böbrek iltihabı (pyelonefrit) tedavisi

Böbrek iltihabı belirtileri

Böbrek iltihabı belirtileri

Akut pyelonefrit (böbrek enfeksiyonu) tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Doktorun hastayı muayene etmesi ile genellikle tanı konulur. Böbrek iltihabının üçlü belirtisi (yan ağrısı, bel ağrısı, ateşin varlığı ve idrardaki yanma, sızı ve lökosit varlığı gibi belirtiler) teşhiste yardımcıdır. Hastadan kan ve idrar örnekleri alınır ve bunların sonucu beklenmeden hemen tedaviye geçilir. Hasta hemen hastane koşullarında istirahate alınır ve damardan serum takılır. Damar yolu ile geniş spektrumlu antibiyotik ve ateş düşürücü verilir ve hastanın sakinleştirilmesi sağlanır.

Daha sonra idrar kültürünün sonucu beklenir ve kültürde üreyen mikroorganizmanın hassaslık gösterdiği antibiyotikler ile tedaviye devam edilir. Bu tedavi sırasında hasta yine yatak istirahatinde kalır ve hastanın bol su içmesi gerekir. Bu nedenle de hastaya damardan serum verilir ve hasta ateş düşünceye kadar yatak istirahatinde kalır. Hastanın bağırsak sisteminde sıkıntı var ise bu sıkıntının laksatifler ile giderilmesi gerekir. Hastanın midesi bulanıyor ise buna yönelik tedavi uygulanır. Hastanın takibinde de bol sıvı alması ve sulu ve sebze ağırlıklı beslenmesi önerilir. Antibiyotik tedavisi en az 15 gün kadar devam eder. Tedavinin temeli, hastanın konforunu mümkün olduğunca sağlayabilmek ve yeniden oluşabilecek iltihapları önleyebilmektir.

Böbrek iltihabı geçirenler nelere dikkat etmeli?

Böbrek iltihabı geçiren veya sık sık tekrarlayan böbrek iltihabı sorunu olan hastalar günlük yaşamlarında belli bir miktarda su içmeleri gereklidir. Böbreğin yıkanması için, bazı mikroorganizmaların temizlenmesi için veya yeniden enfeksiyon yerleşmemesi için bol su (günde bir buçuk, iki litre arası) içilmesi oldukça önemlidir. Bağırsak sistemlerinin yumuşak tutulması (sulu ve sebzeli yemekler yenmesi) gerekir. Yüksek proteinli gıdaların çok fazla tüketilmemesi gerekir. Belli bir miktar proteinin fazlası böbreği yorar. Her ilacı kullanmaması ve doktoruna danışması gereklidir. Özellikle ağrı kesicilerin kullanılması çok gerekmedikçe önerilmez. Bağışıklık sistemini güçlü tutacak şekilde beslenme önerilir.

Böbrek hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Böbrek taşı neden olur
  2. Şeker hastalığının böbreklere etkisi nedir
  3. Böbrek ağrısı neden olur
  4. Çocuklarda böbrek tümörleri nedenleri ve belirtileri
  5. Hamilelikte böbrek taşı nedenleri ve tedavisi
  6. Kronik böbrek hastası hamile kalabilir mi
  7. Çocuklarda kronik böbrek yetmezliği nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git