B

Blefarospazm Nedir ve Neden Olur? Blefarospazm Tedavisi

Blefarospazm (BS), Göz kapaklarını denetleyen kaslardan birinin uzun süreli istemsiz kasılması ve göz kapaklarının devamlı veya ara ara kapandığı bir hareket bozukluğudur.

Blefarospazm (BS), göz kapaklarını denetleyen kaslardan birinin uzun süreli istemsiz kasılması ve göz kapaklarının devamlı veya ara ara kapandığı bir hareket bozukluğudur. Hastalık bir fokal kraniyal distoni olarak sınıflandırılır. Bu durum, fotofobiden (gözlerin ışığa anormal duyarlılığından), kornea hasarından ya da anormal kas katılığından meydana gelebilir. Blefarospazm bazen sekonder (altta yatan bir hastalığa bağlı) olarak da gelişebilirken, çoğu hastada da neden belirsizdir.

Blefarospazm belirtileri nelerdir?

Belirtilerin hastaların yarısından fazlasında 50 yaşından sonra başladığı bildirilmektedir. Kontrol edilemeyen göz kırpma, seğirme veya göz kapaklarının devamlı ya da aralıklı kapanması, fonksiyonel körlük, ışığa karşı hassasiyet, oküler irritasyon, göz kuruluğu gibi belirtiler bulunabilir. Anksiyete, yorgunluk, parlak ışık, araba kullanma ve okuma gibi durumlar veya eylemler şikayetleri arttırabilir.

Blefarospazm nasıl teşhis edilir?

Klinik muayene ve hastanın öyküsü ile hastalık teşhis edilir.

Tanının doğrulanması için, refleks blefarospazma neden olacak oftalmolojik nedenlerin (blefarit, oküler inflamasyon, korneal erozyon, yabancı madde gibi) dışlanması gerekir.

Ayırıcı tanıda sekonder (altta yatan başka hastalığa bağlı) blefarospazma sebep olabilecek diğer nedenlerin de dışlanması son derece önemlidir. Bu sekonder nedenler arasında Tardif sendromlar, Parkinson hastalığı, progresif supranükleer palsi (PSP), genetik distoniler, beyin sapı ve bazal ganglion lezyonlarını sayabiliriz.

Blefarospazm nasıl tedavi edilir?

Tedavide botox enjeksiyonu uygulanabilir. BTX – A; %80-90 oranında başarı sağlar. Bu enjeksiyonlar 3 ile 6 ay arasında etkinliğini sürdürür, bu nedenle bu süreler sonrası hastalara tekrar botulinum toksini enjeksiyonu uygulanması gerekir.

Tedavide farmakoterapi, cerrahi tedavi gibi yöntemler de uygulanabilir. Ağır hastalarda cerrahi tedavi uygulanmasına ihtiyaç duyulur.

Botulinum toksininin yan etkileri lokal (bölgesel) yan etkilerdir. Yan etkiler; göz kapağında düşüklük, çift görme, gözlerde sulanma, gözde açık kalma gibi yan etkilerdir. Bu yan etkiler çoğu hastada geçicidir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Göz kapağı düşüklüğü nedenleri ve tedavisi
  2. Göz kapaklarının içe dönmesi neden olur
  3. Mikroftalmi nedenleri ve tedavisi
  4. Blefarit nedenleri ve tedavisi
  5. Meimbomitis nedenleri ve tedavisi

2 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git