B

Biyoyararlanım Ne Demek?

Biyoyararlanım nedir?

Biyoyararlanım, genellikle uygulanan dozun yüzdesi olarak ifade edilen, hedef organlara ve dokulara ulaşan ilaç oranıdır. Damar içi ilaç uygulaması yüzde 100 biyoyararlanım ile sonuçlanır, çünkü ilaç doğrudan kan dolaşımına enjekte edilmiştir. Ağızdan alınan ilaçların biyoyararlanımı çok daha düşüktür.

Biyoyararlanımları eşit preparatlar biyoeşdeğer olarak tanımlanır. İki farmasötik eşdeğer veya alternatif müstahzar aynı molar dozda uygulandıklarında; etkinlik bakımından aynı etkiyi oluşturabilecek derecede benzer biyoyararlanım gösteriyorlar ise bu iki ilaç birbirine biyoeşdeğerdir. Biyoeşdeğerden söz edebilmek için biyoyararlanımların % 80-120 aralığında olması gerekir.

Terimler ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Benzokain nedir
  2. Koruyucu bakım nedir
  3. Biseps kasları vücudun neresinde
  4. Biling yöntemi nedir
  5. Baz çifti ne demek
  6. Biyolojik geri bildirim nedir
  7. Bant ligasyonu işlemi nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git