Cerrahi Operasyonlar

Biyonik Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır? (Koklear İmplant Nedir?)

Koklear implant (Cochlear İmplants) veya biyonik kulak, işitme engelliler için oldukça değerli bir yöntemdir.

Koklear implant ile işitme sağlanır mı?

Koklear implant (Cochlear İmplants) veya biyonik kulak, işitme engelliler için oldukça değerli bir yöntemdir. Günümüzde dünyada ve Türkiye’de çocuk, yetişkin yüz binlerce kişi bu cihaz sayesinde duyma yeteneğine sahip olabilmekte, duyduklarını anlayarak, iletişim sağlayabilmektedir.

Biyonik kulak (Koklear implant), doğuştan ya da sonradan oluşan iç kulak tipi işitme kayıplarında klasik ya da dijital işitme cihazlarının yetmediği işitme engelli hastalara ameliyat ile takılan iyileştirici bir elektronik cihazdır. Koklear implant Türkiye’de bir iç kulak protezi olarak tanımlanır.

Koklear implant (biyonik kulak) cihazının özellikleri

Koklear implantın işitme cihazından farkı iç ve dış olmak üzere birçok parçadan oluşmasıdır ve ameliyat ile takılmasıdır.

Koklear implantın iç parçaları : Koklear implant cihazının iç parçaları, ameliyat ile iç kulakta bulunan kokleaya (salyangoz şeklindeki yapı) sarmal olarak yerleştirilen ve sayıları markalara göre değişen elektrot dizini ile kulağın arkasında derinin altına yerleştirilen şifre çözücüden (implant) oluşur.

Koklear implant dış parçaları : Koklear implantın belde ya da kulağın üzerinde taşınan kelime işlemcisi (sesleri kodlayarak sinyal haline çeviren bölüm), kişinin sesleri almasını sağlayan (mikrofon), sinyal haline gelen sesleri mıknatıslı yapısı sayesinde derinin üzerinden içeride kafatası’na yerleştirilen şifre çözücüye ileten aktarıcı ile ara kablolar ve pil yuvalarında olur. Kulak arkası tiplerde kelime işlemcisi, mikrofon ve pil yuvaları hepsi birlikte tek parça olarak üretilmektedir.

Biyonik kulak takılacak hasta nasıl seçilir?

Koklear implant takılacak hastanın tespiti kliniklerin koklear implant ekibi tarafından yapılır. Koklear implant ekibinde KKB uzmanı doktor ve cerrah, klinik ve eğitim odyoloğu ve psikolog bulunur. Bunların yanı sıra kulağın görüntüleme yöntemlerini uygulayan radyoloji uzmanları da bu ekipte yer alırlar.

Ekiplerin aday için yapacağı medikal ve odyolojik testlerde konuşma, lisan ve işitme durumunun radyolojik, psikolojik ve nörolojik değerlendirmelerde koklear implant uygulama kriterleri değerlendirilir. Yapılan değerlendirmeler sonucu implantasyon yapılacak hastanın kararı verilir ve sağlık raporu hazırlanır.

Koklear implant (biyonik kulak) ameliyatı nasıl yapılır?

Koklear implant ameliyatı

Koklear implant ameliyatı nedir

 1. Koklear implant, genel anestezi altında yapılacak bir ameliyat ile takılır.
 2. Koklear implant ameliyatlarında, deri ve kas dokuları açıldıktan sonra implantın iç parçaları için kemik içinde bir yer hazırlanır.
 3. Koklear implant (biyonik kulak) ameliyatında orta kulak kısmına ulaşabilmek için mastoid kemik içinden ve fasial (yüz) siniri üzerinden girilerek bir pencere açılır ve daha sonra iç kulağa bir pencere açılır.
 4. Sonra iç kulağa açılan pencere içinden elektrot yerleştirilir ve iç kulak sinir liflerine teması sağlanır.
 5. Biyonik kulak ameliyatlarında yüz sinirinin hasar görmemesine dikkat edilir.
 6. Biyonik kulak ameliyatından sonra çekilecek bilgisayarlı tomografi filminde yerleştirilen elektrot’un iç kulak boyunca uygun kıvrımlar içine yerleştirildiği görüntülenir.

Koklear implant (biyonik kulak) ameliyatından sonra

Hastalar genellikle ameliyattan 4-5 saat sonra uyanırlar ve çoğunlukla ertesi gün ayağa kalkarlar. Koklear implant takılan hastalar en geç ameliyattan 2-5 gün sonra taburcu edilirler. Koklear implant cihazının dış parçaları ameliyattan 3 hafta sonra takılır.

Koklear implant ameliyatları Türkiye’de 1987’den bu güne uygulanmaktadır. Türkiye’de farklı koklear implant cihazları bulunabilmektedir. Türkiye’de koklear implant ameliyatı ve cihazları belli kriterler kapsamında genel sağlık sigortası ile yapılabilmektedir.

Koklear implant (biyonik kulak) ameliyatı sonrası eğitim ve rehabilitasyon tedavisi nedir?

 1. Koklear implant ameliyatından sonra rehabilitasyon eğitimine başlanır. Bu eğitimin süresi implant takılan kişinin göstereceği ilgiye ve özellikle küçük çocuklarda ailenin yaklaşımına bağlı olarak değişmektedir.
 2. Rehabilitasyon yönteminde koklear implant takılan bireyin ya da çocuğun zaten olmayan ya da azalmış işitme bilgisinin iyi bir çalışma programı ile mümkün olduğunca geri kazanılması amaçlanır.
 3. Rehabilitasyon tedavisinde işitme bilgilerini geliştirecek, lisan-konuşma sürecini destekleyen programlar uygulanır.
 4. Eğitim sırasında implant kullanıcısına sesleri dinleme, fark etme, konuşmayı tanıma, duyduklarını anlama amaçlı takviyeler yapılmaya çalışılır.
 5. Hastanın eğitimini destekleyecek en iyi eğitim programı aile ve çevresidir, bu nedenle ailenin ve çevrenin desteği çok önemlidir.
 6. Eğitimin süresi hastanın doğuştan ya da sonradan işitme kayıplı olmasına, işitme cihazı kullanmış olmasına, konuşma eğitimi almış olmasına ve ailenin desteğine göre değişir.
 7. Hasta işitme yeteneğini ve lisanını kazandıktan sonra işitme kaybına uğramış ise 6-12 aylık dönemde konuşmaları anlama ve ayırt etme becerisini gösterebilir fakat konuşma lisanını almadan önce ve/veya doğuştan oluşan işitme kayıplarında ise eğitim sürecinde ailenin desteği ve özel eğitim programları daha fazla önem kazanır.

Biyonik kulak ameliyatının başarı oranı nedir?

Koklear implant nedir

Koklear implant nedir

Türkiye’de koklear implant ameliyatı bir yaşın altında yapılabilmektedir. Yeni doğan tarama programı kapsamında tespit edilen işitme engeli varlığını araştırmak için bebeklere 3-6 ay kadar işitme cihazı uygulanır ve yeterli işitme sağlanamaz ise konuşma zamanı yaklaştığında yani bir yaşından sonra implant ameliyatı yapılarak bebeğin duyması sağlanır.

Çocukların tam konuşma çağında uygulanan biyonik kulak ameliyatının başarı oranı daha yüksektir ve bu durum göz önüne alındığında 2 yaşına kadar uygulanan koklear implant ameliyatlarının başarısı daha iyi olur.

2-4 yaşları arasında verilen iyi bir rehabilitasyon eğitimi ve ailenin desteği bu başarıyı destekler. Bu gurup hastalardan daha büyük yaşlardaki hastaların önceden çok iyi konuşma eğitimi almış olması veya işitme cihazı kullanmış olması gibi kriterler dikkate alınarak ameliyat kararı alınır.

İşitme yeteneğini sonradan kaybetmiş hastalarda işitme kaybı ile geçen sürenin uzunluğu implantın başarı oranını olumsuz yönde etkiler. Bu dönemde konuşma bozukluğu gelişen hastaların işittiklerini anlaması ve ayırt edebilmesi oldukça zor olabilir.

İşitme kaybı ile geçen süre 8-10 yıl kadar ise koklear implantın başarısını azaltır. Türkiye’de koklear implant (biyonik kulak) takılan hastaların % 75’i çocuktur ve çocuk kullanıcı sayısı giderek artmaktadır.

Koklear implant (biyonik kulak) ameliyatının riskleri

Her ameliyat gibi koklear implant ameliyatının da riskleri vardır.

 1. Bu riskler, kulak içinde ya da yara yerinde kanama ve enfeksiyon gelişebilir.
 2. İmplantın takılması esnasında ameliyat başarısız geçebilir ve tekrar operasyon gerekebilir.
 3. Kalıcı ya da geçici kulak çınlaması ve baş dönmesi gelişebilir. Bazen geçici ya da kalıcı yüz felci riski oluşabilir.
 4. Kafa içi komplikasyonlar çok sık görülmeyeceği gibi, beyin zarı ve beyin etrafındaki damarlarda zedelenme oluşabilir.
 5. Tat duyusunda bozulmalar veya değişiklikler gelişebilir.
 6. Kesi yerinde anormal skar dokusu (normal dokudan kalın ve kırmızı renkli) gelişebilir ve tekrar ameliyat gerekliliği ortaya çıkabilir
 7. İmplant üzerindeki cilt ve cilt altı dokular açılarak implant cihazı dışarı atılabilir.
 8. Operasyon sırasında implantın başarılı bir şekilde yerleştirilmesine rağmen işitme sağlanamayabilir.
 9. Anormal yara izi oluşabilir.

Kulak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Kulak tıkanıklığı neden olur
 2. Kulak tıkacı hastalığı (buşon) nedir
 3. Kulak zarı yırtılması neden olur
 4. Doğumsal kulak bozuklukları nedenleri ve tedavisi
 5. Kulak enfeksiyonları nedenleri ve tedavisi
 6. Kulakta sıvı toplanması nedenleri ve tedavisi
 7. Kulak tüpü nedir

30 Yorum

 1. Avatar

  hilal

  31 Temmuz 2016 at 23:53

  Merhaba. Burda ”İşitme kaybı ile geçen süre 8-10 yıl kadar ise koklear implantın başarısını azaltır.” demişsiniz, doğuştan işitme engelli olup orta yaştaki insanlar için de ameliyat yüksek ihtimalle başarısız mı olacaktır ve olacak ise orta yaştaki kişiler için tıpta başka bir tedavi alternatifi var mıdır? Cevaplarsanız sevinirim, şimdiden teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Ağustos 2016 at 12:44

   Doğuştan işitme kaybı olan ve hiç işitme cihazı gibi diğer yöntemler denemeyen ileri yaş hastalarda konuşma yeteneğini öğrenmediği için koklear implantın başarı oranı düşebilir fakat bu her hastada aynı sonucu verecek şeklinde algılanmamalıdır.

   Hasta aldığı bazı eğitimler ile konuşma yeteneğini kazanmış ise bu oran hiç konuşma yeteneğini almamış hastaya göre daha yüksek olur.

   Konuda belirtilenler genellikle olabilceklerdir fakat her hasta için aynı durum geçerli değildir.

   Bu tür bir tedavi yöntemi düşünüyorsanız bunları ameliyatı yapacak ve bu işin uzmanı olan doktor ile dikkatlice değerlendirmeniz tabii ki önemlidir.

   Belki implant öncesi deneme amaçlı işitme cihazı takılabilir.

   İşitme tedavisi yöntemleri arasında kemiğe implante edilen işitme cihazı, orta kulak implantı, beyin sapı implantı gibi yöntemler de vardır.

   Zaten ameliyatın riskleri arasında işitmenin sağlanamaması riski de vardır.

   Her ameliyatın başarı oranı yüzde/100 değildir.

   En doğrusu bu işin uzmanları ile bu konuyu görüşmeniz olur.

   Her şeyin istediğiniz gibi olması dileğiyle.

 2. Avatar

  sevcan

  11 Ağustos 2016 at 22:06

  Merhabalar, Biyonik kulak ameliyatı geçiren çocuklar konuşmaya ne zaman başlayabilir veya kesin konuşabilir mi? Şimdiden teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Ağustos 2016 at 18:21

   Doğumsal olarak işitme kaybı olan çocuklarda biyonik kulak ameliyatı mümkün olduğunca erken planlanmalıdır. Bu sayede bu çocuklar erken dönemde ses uyarısını alarak 2-3 yaşlarına doğru konuşmaya başlayabilirler.

   Doğuştan işitme kaybı olan çocuklarda 2 yaş öncesi biyonik kulak takılan çocuklar 2 yaşından sonra biyonik kulak takılan çocuklara oranla daha başarılı olurlar.

   Doğuştan işitme kayıplı olup da 2 veya 4 yaşından sonra biyonik kulak takılan çocukların konuşmaları 2 yaşından önce biyonik kulak takılanlara göre bir miktar daha bozuk kalabilir veya daha az başarı sağlanabilir.

   Özellikle 8-9 yaşlarından sonra doğuştan işitme kayıplı çocuklara biyonik kulak ameliyatı yapıldığında çocuğun konuşmayı öğrenme ihtimali çok ama çok düşüktür, bu nedenle doğuştan işitme kayıplı çocuklarda biyonik kulak ameliyatı kararı geç kalınmadan verilmelidir.

   Her şeyin istediğiniz gibi olması ve sağlık dileğiyle.

 3. Avatar

  anne

  3 Eylül 2016 at 20:17

  Merhabalar benim cocugum da 2002 yılında biyonik kulak ameliyatı gecirdi su anda konuşabiliyor ancak sıkıntımız son yıllarda kafasindaki yapışan iletkenin tam olarak yapismamasi sesleri kesik kesik duydugunu söylüyor bu durumun yasanmasina ne sebep olabilir ve ne yapabiliriz? Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Eylül 2016 at 17:34

   Bu durumu ameliyatı yapan doktorunuza ya da bu konuda uzman olan doktora sormanız veya tekrar bir kontrol yapılması daha doğru olur, çünkü bu cihazlar takıldıktan sonra takipler de gerekir. ileti sisteminde bir sorun oluşmuş olabilir.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 4. Avatar

  TİMUÇİN

  16 Eylül 2016 at 16:10

  merhabalar babam 1945 doğumlu ve sonradan işitme yetisini kaybetmiştir.Konuşması düzgün olmakla birlikte yaklaşık 40 yıldır duyamamaktadır. Çok eskiden muayene eden doktorlar kulak sinirlerinin deforme olduğunu söylemişler. Acaba biyonik kulak takılsa babam duyabilir mi ? Yoksa kulak sinirlerinin deforme olması duymasını imkansızlaştırıyor mu ? Cevaplarsanız sevinirim. Teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Eylül 2016 at 00:49

   Biyonik kulak standart işitme cihazlarının yeterli olmadığı iç kulak tipi işitme kayıplarında uygulanan bir tedavi yöntemidir.

   Duyma işitme siniri vasıtası ile beyne gönderilir, bu nedenle işitme sinirleri hasar görmüş ise biyonik kulak faydalı olmayabilir fakat sıklıkla işitme sinyali gönderen sinir hücrelerinden bir kısmı canlı kalabilir ve biyonik kulak doğrudan işitme sinirini uyardığı için bu sinirin hasar gördüğü kısmı aşarak ses sinyallerini beyne gönderebilir.

   Fakat bazı hastalar biyonik kulak ameliyatından fayda göremez. Özellikle sinyal gönderen sinir tam olarak hasar görmüş ise bu hastalarda biyonik kulaktan yararlanmak mümkün olmaz.

   Bu durum iyi bir beyin – sinir cerrahisi ve KBB uzmanı eşliğinde değerlendirilmeli ve buna göre karar verilmelidir.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 5. Avatar

  Ümit

  1 Aralık 2016 at 22:51

  Benim 1 kulağım duymuyor ama sonradan oldu sonra doktora gitmiştim bundan 5 yıl gibi doktor sinirler ölmüş demişti sonra hiç doktora gitmedim acaba gitsen tedavisi varmı?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Aralık 2016 at 00:43

   Multipl skleroz gibi beyin ile ilgili hastalığı olanlarda sinir kılıfları erir ve sinir kılıflarının erimesine bağlı kalıcı işitme kaybı oluşabilir.

   İç kulakta yer alan salyangoz gibi yapıdan salınan zar üzerindeki hücrelerde bulunan tüyler kopabilir ve buna bağlı olarak bu hücreler ölür ve bu duruma bağlı da kalıcı işitme kaybı gelişebilir.

   Kulak ile beyin arasındaki iletişimi sağlayan sinirlere giden kan akımında (damarlarda) tam tıkanma oluşursa buna bağlı doku ölümü oluşur ve sinir dokusu öldükten sonra kalıcı işitme kaybı meydana gelir.

   Enfeksiyona bağlı da bu tür durumlar gelişebilir.

   Sinirlerin bir kaza sonucu hasar görmesi ya da tamamen kopması da bu tür durumlara yol açabilir.

   Yani bu duruma sebep olan faktör damar tıkanması ya da tümör, kitle gibi bir oluşumun basısı, sinirin bir kaza sonucu zedelenmesi, bir damar hastalığı, enfeksiyonlara bağlı bir durum gibi durumlar olabilir, bu nedenle tedavisi ya da düzelip düzelmeyeceği de nedene göre değişebilir, ancak sinirler tamamen ölmüş ise sinir dokusunun yenilenme gibi bir özelliği yoktur. Zedelenen ya da bir şekilde basıya uğrayarak bozulan sinir işlevleri sinir tipine göre değişmekle birlikte, neden ortadan kaldırıldığında belli bir süre sonra tamir olabilir.

   Öncelikle iyi bir sinir beyin cerrahisi tarafından bu durum değerlendirilmelidir.

   Sağlık dileğiyle.

 6. Avatar

  furkan

  3 Aralık 2016 at 01:54

  Oglum 3 buçuk yaşında orta derecede işitme kaybı var kulak arkası cihaz kullanıyoruz.implant mi yoksa cihaz mi daha iyi.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Aralık 2016 at 12:47

   İşitme kaybının nedenine ve sonra düzelip düzelmeyeceğine, tam işitme kaybı olup olmayacağına göre bu durum değişebilir.

   Nedeni belli ise, tam işitme kaybı olmayacak ise, bu cihaz ile çocuk sesleri duyabiliyor ise işitme cihazı daha iyi olabilir.

   Doktorunuz uygun yöntem hakkında size bilgi verecektir, bu nedenie bu bilgiyi doktorunuzdan almanız daha uygun olur.

   Bu tür tedavilere karar verilirken işitme kaybının nedeni, süresi, başka tedavi yöntemlerinin faydalı olup olmayacağı, çocuğun yaşı, hangi yöntemin daha az komplikasyon taşıyacağı gibi faktörler göz önünde bulundurulur.

   Koklear implant tedavisine sadece bir doktor değil KBB uzmanı, cerrah, klinik ve eğitim odyoloğu, psikolog, radyolog, nöroloji gibi uzmanlıkların kombinasyonu (ekip) kararı gerekir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 7. Avatar

  Muhammet

  12 Aralık 2016 at 23:13

  Merhaba ben 27 yasindayim dogustan beri kulak arkasi kullaniyorum saga bir kac kez cihaz deneme yapildi duyamiyor artik hic duyamiyorum oyuzde ben sol kulakta nucleus kanso kullanabilir miyim yani iki kulak yerine tek kullanabilir miyim

  Iyi geceler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Aralık 2016 at 10:11

   Bunu KBB doktorunuza sormanız daha doğru olur. Burada işitme kaybının sebebi, hastanın yaşı, uygulanacak cihazın faydalı olup olmayacağı gibi faktörler de önemlidir.

   Muayenenizi yaparlar, değerlendirirler ve uygun bir hasta iseniz bu yöntemi uygulayabilirler.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 8. Avatar

  Natiq

  6 Mart 2017 at 10:24

  Iyi günler. Çocuğum 3 yıl önce koklear implant olundu. her şey iyi gidiyordu. ama son bir haftada implant olan yerde sıvı birikimi başlamışdır. bunun sebebi ne ola bilir? çocuğun işitmesine engel yaratmıyor bu durum ama. sivi birikmiş sahada hiç bir acıtma falan bir şey yok. sadece sıvı birikmişdir. yardım edersiniz çok sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Mart 2017 at 00:23

   İşitme kaybına neden olan faktöre göre komplikasyonlar da değişebilir ya da enfeksiyon gibi bir durum olabilir. Dikkat edilmesi gereken durumlarda yanlışlar olmuş olabilir.

   KOKLEAR İMPLANT KOMPLİKASYONLARI GELİŞMİŞ OLABİLİR.

   Örneğin Flep nekrozu gibi bir durum gelişmiş olabilir, orta kulak iltihabı gelişmiş olabilir, nadir görülen bir durum olsa da menenjit gelişebilir.

   Bunu doktorlarınız ile konuşmanız daha doğru olur, çünkü bu implantların da komplikasyonları olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 9. Avatar

  muhammet

  26 Mayıs 2017 at 16:25

  merhabalar ben 2004 yılında 12 yaşımdayken hacettepe üniversitesinde biyonik kulak ameliyatımı oldum her şey güzel gidiyordu son zamanlarda duyma sesim düşmeye başladı 2013 den sonra zaman zaman düşüş yaşandı takipleri de yaptım ses ayar yaptı normale dönerken tekrar aynı sıkıntıyı yaşıyorum . sesleri duyuyorum araba sesi kuş sesi korna sesi vs… sadece konuşma sesi cümleleri konuşmaları anlayamıyorum . eskiden telefonla konuşabiliyordum sesleri ayırtedebiliyordum. Bunun sebebi ne olabilir tam 13 yıl geçmesine rağmen 25 yaşındayım …

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Mayıs 2017 at 11:29

   Eğer işitme kaybı tam işitme kaybı değildi ise işitme sorunu artmış olabilir. Cihazda bir problem oluşmuş olabilir. İç kulakta ya da işitme ile ilgili sinirlerde iltihabi bir durum oluşmuş olabilir.

   Ameliyatı yapan ya da takiplerinizi yapan doktorunuzla görüşmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 10. Avatar

  Baran

  1 Haziran 2017 at 16:21

  Merhaba ben baran 22 yaşındayım hiç duymuyorum imalat ameliyatı olabılırmiyim mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Haziran 2017 at 14:34

   KOKLEAR İMPLANT TEDAVİSİNDEN YARARLANABİLECEKLER ARASINDA; doğuştan ya da sonradan işitme kaybına uğrayan 0-5 yaş arası çocuklar ve yetişkinler, işitme kaybı sadece iç kulaktaki bir sorundan kaynaklanan ve işitme cihazları ile yeterli konuşma bilgisi alamayanlar, İşitme yeteneği varken geçirilmiş bir hastalık, operasyon ve kaza sonucu işitme yeteneğini kaybedenler, ileri derecede ve total işitme kaybı olanlar bu uygulamadan yararlanabilecek hastalar arasında sayılabilir, ancak sinirlerinde sorun olan hastalarda bu işlem uygun görülmez.

   İyi bir KBB cerrahisi tarafından öncelikle durumunuzun değerlendirilmesi gerekir. İşitme kaybının nedenin tespit edilmesi ve diğer değerlendirmeler yapıldıktan sonra doktorunuz size bu işlemin uygun olup olmayacağı hakkında zaten bilgi verecektir.

   Her şeyin istediğiniz gibi olması ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 11. Avatar

  hasan

  3 Haziran 2017 at 02:47

  merhaba benim kızım doğuştan işitme engelli 18 aylıkken choklear ameliyatı oldu özel eğitim alıyor okul dışında evde ve dışarda iken okula destek amaçlı neler yapmamız gerekiyor ve konuşmaya başlama süresi nedir teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Haziran 2017 at 01:07

   Çocuğun koklear implant ameliyatı yapılan tarihteki yaşı birçok çalışmada ameliyat sonrası implanttan sağlanan faydayı en iyi gösteren değişken olarak bildirilmektedir. Diğer değişkenler arasında operasyon öncesi herhangi bir işitme cihazı kullanılmadan hastanın işitmesiz geçirdiği süre, işitme kaybının sebebi, hastanın cinsiyeti, uygulanan koklear implant modeli, implantın uygulandığı kulak yönü, implant kullanım süresi, çocuğun davranışsal ve psikolojik durumu, her iki kulak arasındaki rezidüel işitme durumu gibi değişkenler sayılabilir.

   Koklear imlantasyon sonrası özellikle de çocuk hastalar ve ailelerinin yoğun bir şekilde uzman kişiler tarafından eğitim almaları gerekir. Yani sizinde eğitim almanız önemlidir. Doktorlarınızdan bu konuda bilgi almanız önemlidir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 12. Avatar

  Selma

  23 Haziran 2017 at 16:00

  Merhaba, 12 gün önce cochlear implant ameliyatı oldum dünkü kontrole gittim problem yoktu ama içimde agrı var hergünde ağızdan sürekli gaz çıkarken fena ağrıyor doktor olabilir dediler rahatsızım kaç gün geçer acaba..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Haziran 2017 at 21:19

   Sonuç olarak bir ameliyat geçirmişsiniz, ağrılar buna bağlı olabilir. Ameliyatlardan sonra iyileşme süreci ve hissedilen ağrılar, ameliyatın yan etkileri her hastada değişiklik gösterebilir, ayrıca koklear implant ameliyatında uygulanan implantlar ve uygulama şekilleri değişiklik de gösterebilir. Ağrınız artarsa, ateşiniz yükselirse, o bölgenin deri yüzeyinde falan kızarıklıklar olursa veya bu belirtilerden sadece biri bile olsa enfeksiyon riskinden dolayı tekrar doktorunuza başvurmanız önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 13. Avatar

  Meryempiskin

  3 Eylül 2017 at 01:41

  Kızım 2 yaşında ilk 2 buçuk yaşında ikinci implant yapıldı şu an 3 yaşına girdi. Implant sonrası duyumlar çok iyi her sese tepkisi tam ama konuşmaya henüz geçemedi.mama,baybay,al,hayvanı sesi kedi ve köpekle kısıtlı oda. Eğitime gidiyoruz evde bende sesleri tanıtmaya çalışıyorum konuşması için çok uğraşıyorum ama yeterli olamıyorum sanırım. Ne yapmam gerekiyor? Ben mi eksik kalıyorum yavruma ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Eylül 2017 at 19:44

   Konuşma işlemcisinin her bireyin farklı kokleaya, implant pozisyonuna, işitme sinirine ve işitsel algı yeteneğine sahip olması nedeniyle, hastanın en rahat duyabileceği pozisyonda ayarlanması önemlidir. İmplantın yerleştirilme pozisyonunda bir anormallik olup olmadığını odyoloğunuzla görüşmeniz faydalı olabilir. Konuşma işlemcisinin programlanması yaşa göre değişiklik gösterebilir.

   Çocuk kullanıcılarda koklear implant ameliyatının başarı oranını cihazın kullanım süresi, işitme sinirinin durumu, eğitim durumu, ailenin programa katılımı ve uygun beklentileri, işitme kaybı ile geçen süre, implantasyon uygulandığında hastanın yaşı gibi faktörler değiştirebilir. Ameliyat sonrası sağlanan kazanç birçok faktöre bağlı olarak çocuktan çocuğa önemli farklılıklar göstermektedir.

   Doktorlarınız ile bunlar hakkında görüşmenizde fayda vardır.

   Her şeyin istediğiniz gibi olması dileğiyle.

 14. Avatar

  Salih kurur

  22 Mart 2018 at 13:58

  Merhaba kizim implant ameliyati olacak 1 yasina girecek hangi markayi tavsiye ediyorsunuz.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Mart 2018 at 14:39

   KOKLEAR İMPLANT SEÇİMİNDE GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMASI GEREKENLER

   Koklear implant sistemini seçmek, ömür bozu devam edecek bir karardır. Bu yönde karar vermeden önce implantın ve ses işlemcisinin güvenilirliğini, üretici desteğini, satış sonrası hizmetleri ve aksesuar fiyatlarını dikkate almak önemlidir.

   İmplant ile ilgili nelere dikkat edilmeli?

   * Darbelere dayanıklılık ve genel güvenilirlik seviyesine
   * Kulak yapısının gerektirdiği ameliyat türüne
   * Sistemin sabitlenmesi, boyutları ve imlantın türüne
   * Ses işlemcisinin ve sinyal işleme sisteminin gelecekteki teknolojik yeniliklere uyumuna. Bunlar gibi özellikler implant ile ilgili dikkat edilmesi önerilen özelliklerdir.

   Ses işlemcisi ile ilgili nelere dikkat edilmeli?

   * Performans ve ses kalitesine
   * Cep telefonları ve televizyonlarla kablosuz iletişim uyumuna
   * Yardımcı jak bağlantıları ve çeşitli ses sevileri açısından ayar seçeneklerinin olup olmadığına
   * Pil değişimi gibi işlemlere yönelik kullanım ve bakım kolaylığı
   * konfor ve estetik. Bunlar gibi özellikler ses işlemcisi ile ilgili dikkat edilmesi önerilen özelliklerdir.

   Üretici ile ilgili nelere dikkat edilmeli?

   Koklear implantın üreticisi, kullanıcının daima karşılaşabileceği zorluklarda ömür boyu rol oynar. İmplant kullanıcısının sürekli en iyi teknolojiye sahip olabilmesi için, üreticinin sunduğu çözümlerin kaliteli ve gelecek nesil ürünler için uyumlu olması gerekir. Bu nedenle üreticinin hizmet kalitesine ve satış sonrası verdiği hizmetin neler olduğuna dikkat edilmelidir.

   Doktorunuz hem kulağın durumuna hem de edindiği deneyimlere göre size bilgi verecektir. Bu konuda deneyimi olan hastalar veya hasta yakınlarının görüşünü de almak faydalı olabilir.

   Geçmiş olsun.

 15. Avatar

  Hüseyin

  24 Aralık 2020 at 12:08

  İmlant cihazim var. Basimdaki takilan alanda deri sismesi oluyor. Kullandigim ilaclar ise yaramaz oldu. Doktorumdan randavu alamiyorum. Ne yapmaliyim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Aralık 2020 at 00:05

   Koklear implantasyonun intraoperatif (cerrahi sürecinde) komplikasyonları kanama, fasiyal sinir ve korda timpani yaralanması, perilenf sızıntısı, elektrot hasarı ve elektrodun yanlış yerleştirilmesidir.

   Koklear implantasyon sonrası gelişebilen komplikasyonlar erken ve geç dönem komplikasyonlar olarak değerlendirilebilir.

   Postoperatif (cerrahi sonrası) komplikasyonlar ise seroma, hematom, aerosel, flep nekrozu, ağrı, enfeksiyon, labirentit, otitis media, menenjit, fasiyal veya timpanik sinir uyarılması, çınlama, baş dönmesi ve implantın çalışmaması, implantın mıknatısının yerinden çıkması gibi implant cihazına bağlı komplikasyonlardır.

   Bahsettiğiniz şikayet, ameliyat sonrası gelişen erken dönem veya geç dönem komplikasyonuna bağlı veya yabancı cisim reaksiyonuna bağlı olabilir.

   Doktorunuza gitmeniz önemlidir, en azından Aile Hekiminize muayene olmalısınız, doktorunuz duruma göre size uygun yönlendirmeyi yapacaktır.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git