B

Biyolojik Geri Bildirim Nedir?

Biyolojik geri bildirim tekniği nedir?

Biyolojik geri bildirim eğitimi, kan basıncı gibi bilinçli olarak kontrol edemediği bir vücut fonksiyonunu bilinçli olarak kontrol etmek için kişinin o fonksiyon hakkındaki bilgilerden yararlandığı bir yöntemdir. Bazı hipertansiyon (yüksek kan basıncı) tipleri, anksiyete ve migren de dahil, strese bağlı hastalıkların tedavisinde bu eğitimin yardımı olabilir.

Biyolojik geri bildirim nasıl yapılır?

Doktor hastayı kan basıncı, kalp hızı, kas gerginliği, terleme miktarı, beyin dalgaları veya mide ekşimesi gibi bilinçli olarak kontrol edilemeyen vücut aktivitelerinden birini ölçebilen kayıt cihazına bağlar. Hasta, yanıp sönen ışıklar veya ses tonunun değişmesi gibi cihazın sinyallerinde ki değişikliklerden bu aktivitelerin değişen düzeyleri hakkında bilgi edinir. Bu yöntem ile biraz deneyim kazandıktan sonra, hasta sinyal değiştiğinde nasıl hissettiğini anlamaya başlar ve sonunda gevşeme tekniklerini kullanarak fonksiyonun bilinçli kontrolü ile sinyali değiştirmeyi öğrenir.

Biyolojik geri bildirim hangi hastalıklarda uygulanır?

 1. Biyolojik geri bildirim tekniğinin en önemli özelliği, insanların belirgin biyolojik süreçlerin kontrol etmeyi öğrenmelerine yardımcı olmasıdır. Örneğin cilt ısısını ölçen biyolojik geri bildirim cihazları, Raynaud hastalarına yardımcı olur.
 2. Biyolojik geri bildirim terapisi, idrarını tutamayan insanlara uygun kasları gevşetmeyi öğreterek mesane ve bağırsaklarını kontrol edebilmelerinde fayda sağlar.
 3. Biyolojik geri bildirim terapisi, ameliyat sonrasında kol ve bacak kaslarının yeniden kullanılmasına, felçli hastalarda temel kasların artık işlev görmediği durumlarda alternatif kalça kaslarının hareket etmesini sağlamada yardımcıdır.
 4. Biyolojik geri bildirim terapisi günümüzde hiperaktif çocuklarda davranış değişikliklerine yardımcı olmak olmak amacı ile bu çocuklara kendi beyin dalgalarını değiştirmelerini öğretmek için de uygulanmaktadır.
 5. Biyolojik geri bildirim terapisi panik atak, stres, uyku bozukluğu, alkol bağımlılığı, depresyon, fobiler, obsesiflik gibi psikolojik durumlar için de uygulanır.
 6. Biyolojik geri bildirim terapisi migren ağrıları, sırt ağrıları, kronik yorgunluk sendromu gibi sorunların yatıştırılmasında da uygulanır.
 7. Biyolojik geri bildirim terapisi alerjik hastalıklar, astım gibi hastalıklarda da uygulabilmektedir.

Benzer sağlık yazıları

 1. Aromaterapi nedir ve nasıl yapılır
 2. Proloterapi tedavisi nedir ve nasıl yapılır
 3. Bor nötron yakalama terapisi nedir ve nasıl yapılır
 4. Davranış bozuklukları ve davranış terapisi nedir
 5. Çocuk ve ergenlerde bipolar bozukluk neden olur
 6. Psikoz nedenleri ve tedavisi
 7. Hipertansiyon neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git