B

Biyoloji Nedir? Biyokimya Nedir?

Biyoloji, hayvanları, bitkileri ve mikroorganizmaları içeren tüm canlı organizmaların bilimsel olarak araştırılmasıdır.

Biyoloji nedir?

Biyoloji, hayvanları, bitkileri ve mikroorganizmaları içeren tüm canlı organizmaların bilimsel olarak araştırılmasıdır. Biyoloji bilimi organizmaların yapılarının ve fonksiyonlarının, diğer organizmalar ile ilişkilerinin ve çevre ile karşılıklı etkileşimlerinin incelenmesini kapsar. Biyoloji ile ilgilenen bilim insanına ”biyolog” adı verilmiştir.

Biyokimya nedir?

Biyokimya, insanoğlu da dahil canlı organizmaların kimyasını inceleyen bilim dalıdır. İnsan vücudu milyonlarca hücreden meydana gelir ve bu hücrelere enerji sağlayan, atıklarını yok eden, hasarları onaran, hücre büyümesini destekleyen ve hücre bölünmesine neden olan kimyasal süreçlerin tümü biyokimya uzmanları tarafından araştırılır.

Biyokimya nedir

Biyokimya nedir

Biyokimyasal tepkime nedir?

Hücre içinde meydana gelen çok sayıda kimyasal tepkime yaşamın devam etmesini sağlar. Bu tepkimeler karmaşık bir biçimde birbirine bağlıdır ve tümü vücut metabolizmasını oluşturur. Enerji oluşturan, yiyecekleri ve vücut yapılarını yıkıma uğratan tepkimeler katabolizma olarak adlandırılır; vücut yapılarının gelişimini sağlayan ve yiyecek depolayan tepkimelere ise anabolizma denir. Bu kimyasal süreçlerin düzenlenmesi, endokrin bezleri tarafından kana salgılanan hormonların temel görevidir. Tepkimelerin düzenlenmesi, enzimler (biyokimyasal tepkimeleri düzenleyen maddeler) tarafından yapılır.

Biyokimyasal testler nedir?

Vücudun her hücresinde bazı yaşamsal kimyasal süreçler meydana gelir. Daha özel olan başka kimyasal süreçler ise sadece belli organların dokularını oluşturan özelleşmiş hücrelerde meydana gelir. Örneğin, karaciğer hücreleri gıdaların sindirim ürünlerini depolar ve kimyasal olarak değiştirir.

Hücre sıvıları ile kan ve idrar arasında sürekli madde alış verişi olur; farklı vücut sıvılarındaki çeşitli mineraller, gazlar, enzimler, hormonlar ve proteinler düzenli olarak ölçülerek hücre içindeki kimyasal değişiklikler hakkında pek çok bilgi edinilebilir. Bu biyokimyasal testler tanıyı doğrulamanın yanı sıra, belli bir hastalığı taramak ve ilerlemesini izlemek için de kullanılabilir. En sık kullanılan biyokimyasal testler kan testleridir; bu testler karaciğer fonksiyon testlerini ve böbrek fonksiyon testlerini kapsar. Biyokimyasal testler idrarın (idrar analizi) yanı sıra diğer vücut sıvılarında da yapılabilir.

Biyolojik saat nedir?

Biyolojik saat, canlı organizmalarda fizyolojik süreçleri ve döngüleri kontrol ettiği düşünülen, doğuştan gelen zamanlama mekanizması için halk arasında kullanılan bir terimdir. Yapılan son çalışmalara göre biyolojik saatin işleyişini beyinde bulunan ”pineal bezi” adlı ışığa duyarlı yapının sağladığı görülmüştür. Ayrıca yapılan bazı çalışmalar beyinde birden fazla biyolojik saat olduğunu da göstermiştir.

Biyolojik saat bazı etkenler ile bozulabilmektedir. Örneğin uçak yolculuklarında, gece vardiyalarında, bebek büyüten annelerde, işkence altındaki kişilerde, kutup ve uzay yolculukları yapan kişilerde, aşırı gürültüler nedeni ile , yaşam tarzı nedeni ile biyolojik saatin bozulduğu bilinmektedir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Biyolojik geri bildirim nedir
  2. Biyoyararlanım ne demek
  3. Afinite teriminin anlamı nedir
  4. Kanın özellikleri ve görevleri nedir
  5. Hipotalamus nedir
  6. Asit-baz dengesi nasıl sağlanır
  7. Apotoz teriminin anlamı nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git