Bebek Gelişimi

Bir Aylık Bebeğin Bakımı ve Gelişimi

Hiçbir şey sizi bebek sahibi olma gerçeğine önceden hazırlayamaz. Bebek sahibi olduktan sonra ilk haftalar tam bir karmaşa içinde geçebilir.

Yeni doğan bebeğin ilk haftaları

Hiçbir şey sizi bebek sahibi olma gerçeğine önceden hazırlayamaz. Bebek sahibi olduktan sonra ilk haftalar tam bir karmaşa içinde geçebilir. Yaşama katılan bu yeni insanın ebeveynlere, ne denli heyecanlı ve farklı deneyimler kazandıracağını önceden tahmin etmek zordur.

 1. Yeni doğan bebek ile ilgili öğrenilmesi gereken o kadar çok şey vardır ki; bebek nasıl kucağa alınacak, bebek nasıl tutulacak, bebek nasıl beslenecek, bebek nasıl temizlenecek, bebeğe neler giydirilecek, bebek nelerden hoşlanacak, bebek nelerden rahatsız olacak gibi öğrenilmesi gereken birçok durum söz konusudur.
 2. Genellikle bebeğin bakımı sevgi, sıcaklık ve sorumlulukla altından kalkılabilecek bir olaydır. Bunlar sizde ve eşinizde zaten içgüdüsel olarak vardır; diğerleri de kolayca öğrenilebilir. Kucağınızda bebek varken tek elle yemek yemek gibi yeni beceriler de edinirsiniz. Unutmayın, her bebek farklıdır. Siz de bebeğinize bakmak için kendinize özgü yolu birkaç hafta içinde öğrenebilirsiniz.
 3. İlk haftalar hiç kolay değildir. Önce kendinizi yeterli görebilirsiniz; ancak bebeğin bakımı için tümüyle size bağımlı olan bu yeni doğmuş bebek kısa zamanda pestilinizin çıkmasına neden olabilir.

Yeni doğan bebeğin evdeki ilk günleri nasıl olur?

Bebeğiniz ile başlayan yeni yaşam düzeni sizde şaşırtıcı duygular yaratabilir. Onun çok narin oluşu, her şeyi için size gereksinim duyması sizde güçlü heyecanlar oluşturur. Bu nedenle aşırı duygusal olabilir, örneğin hiç nedensiz ağlamaya başlayabilirsiniz. Duygularınız ile savaşmayın; dikkatinizi yeni yaşantınız üzerinde yoğunlaştırmalısınız.

 1. Yeni doğan bebek tıpkı anne karnında olduğu gibi kıvrılarak yatar. Ellerini sıkıca yumar. Sırtüstü yatarken başının bir yana devrilmesini henüz engelleyemez. Eli ağzına değdiğinde onu emmeye başlar; bu onu rahatlatır.
 2. Tüm yeni doğan bebeklerde olduğu gibi doğum kilosundan 150-200 gr kadar kaybetmiştir. Üç hafta içinde doğum kilosuna yeniden ulaşması beklenir.
 3. Bebeğin göbeği beşinci günde düşmüş ve artık iyileşmiştir.
 4. Bebeğin kolları ve bacakları bir amaca yönelik olmadan oynar, henüz kol ve bacaklarını kontrol edemez.
 5. Yeni doğan bebekler günde ortalama 16 saat uyurlar, ancak bazı bebeklerin günde 10-12 saat uyuduğu da olur. Bebekler genellikle akşamüstünden gecenin ileri saatlerine dek süren uzun ve rahatsız bir uykudan sonra kısa aralıklarla dalarak uyuyabilirler. Bebekler derin uykudayken çevresinde olup biteni hiç fark etmezler. Bazı bebeklerin beş hafta içinde uyku düzeni yoluna girebilir ve geceleri daha erken dalıp daha uzun süre uyumaya başlayabilirler.

Yeni doğan bebek ile aile olmak nedir?

Bebeğiniz doğduktan sonra artık üç kişi oldunuz ve her şey değişti. Önünüzdeki bu yepyeni serüvende eşiniz yalnızca kocanız değil, aynı zamanda bebeğinizi birlikte büyüteceğiniz bir babadır. Alıştığınız aile ilişkileri de değişmiştir; ailelerinizin oğlu ya da kızı olmaktan çıkıp her konuda size bağımlı bebeğiniz ile kendiniz bir anne baba olmanın sorumluluğunu üstlenmek zorundasınız.

İşler ne denli karmaşık görünürse görünsün eşinize de bu aşamada anlayış göstermeli, ona destek olmalısınız, çünkü o da bu değişimin şokunu yaşıyor ve sizin kadar desteğe gereksinim duyuyor olabilir. Bebeğin bakımını eşiniz ile paylaşmaya daha ilk günlerde alıştırmalı ve alışmalısınız.  Baba başlangıçta onun küçük, yumuşak vücudunu kucaklamakta çekingen davranabilir, ama kısa sürede bu durum babaya da normal gelecektir.

İlk günler çelişkili duyguların bir karmaşasıydı. Büyük bir mutluluk, baba olmanın coşkun gururu, bebeğin hiç bitmeyen gereksinimlerinin verdiği yorgunluk, hatta hiçbir şeyi umursamadığınız o eski günlerin sona erdiğini bilmenin getirdiği birazcık pişmanlık gibi duygular söz konusu olabilir.

Baba bebeğin bakımında nasıl yardımcı olabilir?

 1. Bebek hiç doymayacakmış gibi aç görünebilir. Annesi emzirdiği halde, bazı akşamlar saatler boyu durmadan ağlayabilir.
 2. Baba böyle zamanlarda eline biberonu alarak devreye girebilir. Baba anneye biraz olsun soluk aldırabilmek için bebeğin altını da değiştirebilir. Baba bebeğin altını değiştirmekten zevk aldığını bile fark edebilir. Baba bebek bakımında anneye yardımcı olurken bebeği ile aralarında sıcak bir ilişkinin başladığını hisseder.
 3. Baba bebek ile oyun oynayıp, mutluluk duyarak ellerini, ayaklarını tutabilir.

Yeni doğan bebek ile sevgi dolu bir ilişki nasıl başlar?

Başlangıçtan beri bebeğiniz ile çok yakın, sıcak ve karşılıklı bir ilişkiniz olacaktır. Bu ilişkinin kurulmasında onunla konuşmanız, sesler çıkarmanız, göz bağlantısı kurmanız çok önemli rol oynar. Tüm bunlara bebeğiniz olumlu yanıtlar verecek, size kendinden geçercesine bakacaktır. Konuşan ya da şarkı söyleyen sesinizi duyduğunda rahatlayıp susacak, rahatsız olduğunda onunla ilgilenmenizi isteyecektir.

 1. Bebekler genellikle karnının okşanmasından hoşlanırlar. Bebek karnının hızlı ve güven verici biçimde bastırarak okşanmasını isteyebilir.
 2. Bebeklerin ne denli sağlam yapılı olduklarını sonradan anlarsınız.
 3. Bebeğin ağlaması, sevgi isteğini göstermenin bir yoludur. Her ağladığında karşılık verin, onu hiç yalnız bırakmayın.

Üç haftalık bebeğin bir günü nasıl geçer?

Yeni doğan bebeğin bir günü

Yeni doğan bebeğin bir günü

 1. Sabah saat dokuzda anne, koynunda yatan bebeğin ağlaması ile uyanır. Sabaha karşı bebek emmiş, sonra bebek ve anne uykuya dalmışlardır.
 2. Bebek sabah dokuzda uyandıktan sonra şimdi yeniden beslenme zamanı gelmiştir.
 3. Anne bebeği emzirdikten sonra altını değiştirip sabah temizliğini yapar ve giydirir. Anne sonra onu portbebeye yatırıp bir yandan onunla konuşurken bir yandan da kendisi giyinir.
 4. Daha sonra saat on bir gibi  bebek yeniden uyur ve anne bebek uyurken kirlileri çamaşır makinesine yerleştirip ortalığı toplamaya çalışır. Anne bu arada biraz uzanır ama uyuyamayabilir.
 5. Sonra anne kalkar öğle yemeğini yer. Bu arada bebek ağlayarak uyanır. Anne onu besledikten sonra bebek ile birlikte divanda biraz kestirme uykusu yapabilirler.
 6. Bu arada anneanne veya babaanne gelir ve annenin acıyan meme uçları ile ilgili bilgiler verebilir.  Bebek uyanır ve anne, uyanmaktan rahatsız olan bebeğini yatıştırmak için besler.
 7. Anne bebeği bebek arabasına yerleştirerek bebek ile birlikte dışarı çıkar ve bebek arabada hemen uykuya dalabilir.
 8. Bebek gezmekten eve geldikten sonra yine ağlamaya başlar. Anne onu besleyip altını değiştirir ve kucağında sallar. Bebeği günün bu saatlerinde yatıştıran tek şey beslenmek olacaktır.
 9. Ancak annenin meme uçları acıyor ve emzirmekte güçlük çekiyor olabilir.
 10. Baba eve gelip biraz dinlendikten sonra anneye hem bebek ile ilgilenmede hem de yemeği hazırlamada yardım eder.
 11. Bebek kısa bir süre dalıyor, sonra uyanıp ağlıyor. Bebeğin yemek sırasında da sık sık beslenmesi gerekiyor olabilir.
 12.  Anne babası bebeği besliyor, kucaklarında dolaştırıyor, beşikte sallıyorlar şeklinde günü bitirmeye çalışırlar.
 13. Bebek sonunda uykuya daldı. Anne baba da yorgunluktan bitkin, yattılar.
 14. Bebek gece ağlayarak uyandı. Anne emzirmek için onu yatağa alıyor. Baba da uyandı, memeden sonra rahatlaması için baba bebeğin sırtını sıvazlar.

Yeni doğan bebek ile günlük işler nasıl yapılır?

 1. Günlük basit işlerin bile çok zor bitirildiğini gördükçe şaşırabilirsiniz.
 2. Baba işten gelir gelmez mutfakta akşam yemeğinin hazırlanmasında anneye yardım etmezse anne daha da zorlanacaktır.
 3. Anne bazen giyinmeye bile fırsat bulamayabilir. Yeni doğan bebeğin bakımından dolayı annenin kendine ayırdığı zaman çok kısıtlı olabilir.
 4. Akrabalarınız da, ailenin yeni üyesi ile tanışmak için can atacaklar. Gerektiğinde ziyaretleri sınırlandırmaktan çekinmeyin.
 5. Her yeni annenin, az uyku ile idare etmeyi öğrenmesi gerekir. Hele emziriyorsanız her fırsatta dinlenmeniz hem siz hem de bebeğiniz için zorunludur. Bebeğiniz uyurken siz de, uyumasanız bile, biraz uzanın. Vücudunuz henüz ağır işlerin altından kalkacak kadar güçlenmedi; ev işleri bekleyebilir.

Benzer sağlık yazıları

 1. Yeni doğmuş bebek nasıl görünür
 2. Yeni doğan bebeğin muayenesi nasıl yapılır
 3. Yeni doğan sepsis nedir
 4. Yeni doğan sarılığı nedir
 5. Yeni doğan enfeksiyonları ve tedavileri
 6. Bebeklerde ağlama neden olur
 7. Bebeklerde ateşlenme neden olur

2 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git