Hastalıklar ve Tedaviler

Biliyer Sistem Nedir? Biliyer Siroz Neden Olur?

Biliyer siroz, karaciğer sirozunun safra kanalları sorunlarından kaynaklanan nadir görülen şeklidir. Biliyer sirozun iki türü vardır.

Biliyer siroz nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Biliyer siroz, karaciğer sirozunun safra kanalları sorunlarından kaynaklanan nadir görülen şeklidir. Biliyer sirozun iki türü vardır. Biri otoimmün hastalıktır ve birincil biliyer siroz olarak bilinir. İkincil biliyer siroz, uzun süreli tıkanıklık sonucunda meydana gelen bir durumdur. Hastalığın her iki türünde de, kolestaz (karaciğerde safra toplanması) nedeni ile karaciğer fonksiyonu bozukluğu söz konusudur.

Biliyer siroz belirtileri

Biliyer siroz belirtileri

 Biliyer siroz tipleri, belirtileri ve tedavisi

Primer biliyer siroz nedir? : Birincil biliyer siroz çoğunlukla orta yaşlı kadınları etkiler ve immün sisteminin kötü çalışması ile bağlantılı gözükmektedir. Bu hastalıkta, karaciğerdeki safra kanalları iltihaplanır ve zarar görür. Birincil biliyer siroz semptomları (belirtileri) arasında kaşıntı, sarılık (cildin ve göz akının sarımsı renk alması), karaciğer büyümesi ve bazen karın ağrısı, yağlı ishal ve ksantomatöz (deri altında yağlı madde birikimi) bulunur. Osteoporoz da gelişebilir. Karaciğer sirozu ve karaciğer yetmezliğinin semptomları birkaç gün sonra ortaya çıkabilir. Komplikasyonları en aza indirmek ve kaşıntı gibi semptomları gidermek için ilaç kullanılabilir, fakat tek çaresi karaciğer naklidir.

Sekonder biliyer siroz nedir? : İkincil biliyer siroz, uzun süreli safra kanalı tıkanıklığı veya biliyer atrezi (anormal safra kanalları) sonucunda ortaya çıkar. İkincil biliyer siroz semptomları ve bulguları arasında karın ağrısı ve hassasiyeti, karaciğer büyümesi, ateş, üşüme ve bazen kan anormallikleri vardır. İkincil gelişen biliyer sirozun tedavisi, safra kanalı tıkanıklığı tedavisi ile aynıdır.

Biliyer siroz tedavisi nasıl yapılır

Biliyer siroz tedavisi nasıl yapılır

Biliyer sistem nedir?

Safranın oluştuğu, yoğunlaştığı ve karaciğerden on iki parmak bağırsağına (ince bar sağın ilk kısmına) taşındığı organlar ve kanallar biliyer sistem olarak tanımlanır. Safra, karaciğer hücreleri tarafından salgılanır ve safra kanalları ağı ile karaciğerden toplanarak hepatik kanal ile karaciğer dışına taşınır. Sistik kanal hepatik kanaldan dallanır ve safranın yoğunlaşıp depolandığı safra kesesine girer.

Bu birleşim yerinden sonra, hepatik kanal ana safra kanalı adını alır ve ampulla vateri olarak bilinen kontrollü delikten on iki parmak bağırsağına açılır. Yemekten sonra on iki parmak bağırsağında yağ bulunması, ampulla vateriyi açan bir hormonun salgılanmasını harekete geçirir. Bunun sonucunda safra kesesi kasılır ve depolanan safra on iki parmak bağırsağına akar. Biliyer sistemi etkileyen başlıca bozukluklar safra taşları, konjenital biliyer atrezi ve safra kanalı tıkanıklığıdır.

Biliyer sistemin görevleri nelerdir?

Biliyer sistem karaciğer ve safra kesesinden, safra kesesinin kendisinden ve çevre yapılardan çıkan safra kanallarından oluşur. Biliyer sistem sistem karaciğerdeki atık maddeleri on iki parmak bağırsağına boşaltır ve yağ emülsiyonlaştırıcı etkenlerin (safra içinde bulunur) kontrollü salıtımıyla yağ sindirimine yardımcı olur.

Yağların sindirimi nasıl olur?

  1. Beslenme ile alınan yağlar büyük damlacıklar şeklinde mideden on iki parmak bağırsağına geçer.
  2. On iki parmak bağırsağına salgılanan safranın içinde yağı küçük damlacıklara ayıran tuzlar bulunur..
  3. Böylece yağlar pankreasta üretilen lipaz enzimi tarafından daha kolay yıkılır ve bağırsağın iç yüzeyi tarafından emilir.

Biliyer sistem hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Safra kanalı tıkanıklığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Cerrahi sarılık nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Safra kesesi kanseri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  4. Karaciğer sirozu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Karaciğer nakli neden ve nasıl yapılır
  6. Karaciğer yağlanması nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git