Ağrılar ve Tedavileri

Biliyer Kolik Nedir? (Biliyer Ağrı Neden Olur?)

Biliyer kolik karnın sağ üst kadranında genellikle safra kesesinin safra taşlarını atma çabası, safra taşının safra kanallarında hareket etmesi veya safra poliplerinin safra kanalını tıkaması sonucu oluşan şiddetli ağrıdır.

 Biliyer kolik nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Biliyer kolik karnın sağ üst kadranında genellikle safra kesesinin safra taşlarını atma çabası, safra taşının safra kanallarında hareket etmesi veya safra poliplerinin safra kanalını tıkaması sonucu oluşan şiddetli ağrıdır.

Biliyer kolik belirtileri

Biliyer kolik varlığında ağrı sağ omuzda hissedilebilir (yansıyan ağrı) veya sırtın orta kısmına geçebilir. Biliyer kolik atakları genellikle birkaç saat sürebilir ve özellikle yemeklerden sonra tekrarlayabilir. Sıklıkla bulantı ve kusma ile birlikte, hastaların 1/3’ünde yemek ile ilişkisiz, ağrı atağı genellikle 2-6 saat sürebilir.

Bu ağrı atakları bir hafta ya da bir haftadan daha uzun bir sürede tekrarlar. Belirtilerin görülme saatleri genellikle akşam 9  sabah 4 arasında daha yüksek oranda görülür. Karın zarı iltihabı (peritonit) olmaksızın, sağ üst kadran (karnın sağ üst kısmı) veya mide çukurunda aşırı hassasiyet ve ağrı vardır. Hastada kusmaya bağlı sıvı-elektrolit eksikliği olabilir.

Biliyer kolik teşhisi

Biliyer kolik ağrısına neden olan etkenin bulunması için kolesistografi, ultrason tarama veya ERCP (röntgen ve bir görüntüleme tüpü yardımıyla tanı ve tedavi amaçlı kullanılan işlem) gibi testler ile safra taşlarının varlığı ya da kolik ağrısına neden olan polip gibi oluşumlar doğrulanabilir. Ayırıcı tanıda: dispepsi, peptik ulcus, gastrit özofagial reflü ve renal kolik gibi durumların olup olmadığı da araştırılır.

Biliyer kolik tedavisi

Koliği gidermek için analjezik (ağrı kesici) ilaç ve antispazmodik ilaç enjeksiyonu uygulanabilir. Biliyer kolik durumuna neden olan safra taşı, safra polipleri gibi etkenler var ise bunlara yönelik tedaviler de yapılır. Ayrıca safra taşları gibi bir nedenden dolayı pankreatit (pankreas iltihabı), kolesistit (safra iltihabı) gibi durumlar da gelişmiş ise tedaviye antibiyotik tedavileri de eklenebilir.

Yani biliyer kolik varlığında ağrıya neden olan faktör ya da faktörlerin tedavisi, gelişen komplikasyonların tedavisi ve gereken durumlarda safra kesesinin cerrahi olarak alınması şeklinde tedavi yöntemleri uygulanır, bu nedenle gereken durumlarda hastanın hastaneye yatırılması gerekir.

Biliyer ağrı atağı geçiren safra kesesi taşlı hastaların tedavisinde laparoskopik ya da açık kolesistektomi, altın standart tedavidir. Biliyer kolik durumunda hastanın durumu ve hastalığın seyri, gastroentroloji uzmanı tarafından ve/veya genel cerrahi uzmanı tarafından tedavi ve takip gerektirir.

Safra hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Safra kesesi taşları neden olur
  2. Safra iltihabı (kolesistit) nedenleri ve tedavisi
  3. Safra kesesi ameliyatı neden ve nasıl yapılır
  4. Safra yolu atrezisi nedenleri ve tedavisi
  5. Safra kanalı tıkanıklığı neden olur
  6. Safra kesesi polipleri nedenleri ve tedavisi
  7. Safra kesesi kanseri nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git