B

Beyne Zararlı Yiyecekler ve İçecekler Nelerdir?

Beynin çalışmasını bozan besinler

Hazır gıdaların ve bazı içeceklerin sağlığa zararlı olduğu konusunda yıllardır ciddi derecede uyarılar devam etmektedir. Bu uyarılar hazır gıda tüketimini yakından ilgilendirmektedir.

Günümüzde yetişkinler ve çocuklar gerek kolay hazırlanması açısından, gerek daha lezzetli olması açısından hazır gıda tüketimini benimsemişlerdir fakat hazır besinlerin vücudun her bölgesine oldukça zarar verdiğini de kabul etmek önemlidir. Beslenme şekli ve yaşam şekli sağlık açısından çok ama çok önemlidir.

Beyne zarar veren besinler

Beyne zarar veren besinler

Besinlerin beyin üzerinde olumsuz etkileri

 1. Şekerin beyne zararları nedir? : Sürekli ve çok fazla şeker kullanımı nörolojik sorunlara yol açmaktadır. Çok fazla şeker tüketiminin hafızayı zayıflattığı ve öğrenme kabiliyetini düşürdüğü bilinmektedir.
 2. Alkolün beyne zararları nedir? : Alkolün karaciğer bakımından zararlı olduğu uzun yıllardır bilinmektedir. Lakin alkolün beyni bitirdiğine dair bilgiler de gündeme gelmiştir. Alkol, sağlıklı düşünmeyi etkiler ve hafızayı zayıflatır. Alkolü kısa sürede bırakan kişilerde alkolün etkisi belli düzeyde tedavi edilebilmektedir. Alkol uzun süreli kullanımlarda kalıcı hasarlar meydana getirir.
 3. Fast food (hazır besinlerin) beyne zararları nedir? : Yakın zamanda yapılan araştırmalarda fast food ürünlerinin beynin kimyasını değiştirdiği ortaya çıkmıştır. Bu durum çok fazla fast food tüketen kişilerde depresyon ve anksiyete bozukluğu riskini arttırmıştır. Fast food tarzı ürünlerin içindeki katkı maddelerinin öğrenme bozukluğuna ve motivasyon eksikliğine, hafıza zayıflığına neden olduğu bilinmektedir.
 4. Kızarmış yiyeceklerin beyne zararları nedir? : İşlenmiş gıdaların hepsi kimyasallar, katkı maddeleri, yapay tatlandırıcılar ve koruyucular içerir. Bu maddeler hem çocuklarda hemde erişkinlerde önemli beyin hasarlarına sebep olur. Kızartmalar ve işlenmiş besinler beyin sinirlerini zedeler ve bazı yağlar diğerlerine göre daha zararlıdır. En tehlikeli kızartma yağı ay çiçek yağıdır.
 5. İşlenmiş ve önceden pişirilmiş besinlerin beyne zararları nedir? : Kızartmalar ve işlenmiş gıdalar merkezi sinir sistemine zarar verir. Kızartmalar ve işlenmiş gıdalar dejeneratif beyin bozukluğuna, ileri ki yaşlarda alzheimer hastalığına sebebiyet verebilir.
 6. Çok tuzlu gıdaların beyne zararları nedir? : Tuzun kalbe zarar verdiği uzun yıllardır bilinen bir gerçektir. Son yıllarda tuzun içinde bulunan yoğun sodyumun beyne zarar verdiği de kanıtlanmıştır. Tuzun düşünme yeteneğini ve zekayı gerilettiği de bilinmektedir.
 7. İşlenmiş tahılların beyne zararları nedir? : İşlenmiş tahılların geneli beyin fonksiyonlarına zararlıdır. Tam tahıllı olan besinlerin tüketilmesi gerekir. Çok fazla işlenmiş tahıl tüketimi hızlı yaşlanmaya neden olur.
 8. İşlenmiş proteinlerin beyne zararları nedir? : Proteinler kas gelişiminde faydalıdır. Et, oldukça yüksek protein kaynağıdır fakat işlenmiş olan sucuk, sosis, salam, pastırma ve benzeri proteinlerden kaçınmak faydalıdır. Doğal proteinler sinir sistemini kuvvetlendirir iken, işlenmiş proteinler sinirleri zayıflatır.
 9. Trans yağların beyne zararları nedir? : Mümkün olduğunca her türlü trans yağlardan uzak durmak gereklidir. Trans yağlar bir çok sağlık problemlerine yol açar. Kalp hastalıkları, yüksek kolesterol, obezite, şeker hastalığı gibi hastalıklara zemin hazırlar. Trans yağların beyin fonksiyonunu bozmada da etkilidir. Refleksleri öldürür, beyin işlevini bozar, felç riskini en üst düzeye çıkarır ve alzheimer hastalığının ortaya çıkmasına sebep olabilir.
 10. Yapay tatlandırıcıların beyne zararları nedir? : Son yıllarda yapay tatlandırıcılar sağlıklı beslenmek ve diyet yapmak için kullanılır. Yapay tatlandırıcıların kalorisi daha az olsa da faydasından çok zararı olduğu ortaya koyulmuştur. Yapay tatlandırıcıları çok uzun zaman kullananlarda beyin hasarına ve zihinsel bozukluğa neden olduğu gözlenmiştir.
 11. Nikotin veya sigaranın beyne zararları nedir? : Nikotinin verdiği zararlar oldukça çoktur. Beyne verdiği zararlar, beyne kan gitmesini ve oksijen ile beslenmesini engeller. Nikotin beynin yavaş yavaş ölmesine sebep olur. Kılcal damarları tıkar ve beynin işlevini bozar. Bu durum sinir sistemini tahrip eder.
Hazır gıdaların beyne zararları

Hazır gıdaların beyne zararları

Beslenme ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Beyne faydalı olan besinler
 2. Zihni çalıştıran besinler nelerdir
 3. Şekerli ve gazlı içeceklerin zararları
 4. Bitki çaylarının faydaları ve zararları
 5. Kilo vermeye yardımcı besinler
 6. Meyveli soda kanser yapar mı
 7. Beyin gelişiminde beslenmenin etkisi nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git