Hastalıklar ve Tedaviler

Beyne Faydalı Olan Besinler Nelerdir?

Beyin, vücudun küçük bir bölümünü oluştursa da, yiyecekler ile alınan enerjinin yüzde yirmisini beyin harcar. Bazı yiyecekler algılama yeteneğini arttırır ve daha verimli olmasını sağlar. Daha hızlı düşünmeyi sağlar ve dikkatin toplanmasında yardımcıdır.

Beyin gelişimi ve beslenmenin önemi

Beyin, vücudun küçük bir bölümünü oluştursa da, yiyecekler ile alınan enerjinin yüzde yirmisini beyin harcar. Bazı yiyecekler algılama yeteneğini arttırır ve daha verimli olmasını sağlar. Daha hızlı düşünmeyi sağlar ve dikkatin toplanmasında yardımcıdır.

Beyin belleğini güçlendiren besinler

Havuç ve faydaları : Hatırlama yeteneğini arttırır ve beyin metabolizmasını canlandırır. Ezber gereken bir sırada küçük bir porsiyon sıvı yağlı havuç salatası yemek ezberleme yeteneğini kuvvetlendirir.

Ananas ve faydaları : Tiyatro sanatçıları ve müzisyenler için ideal bir meyvedir. Uzun bir metin ezberleyebilmek için oldukça fazla C vitaminine ihtiyaç vardır

Avokado ve faydaları : Kısa süreli ezber için ideal bir meyvedir. Örneğin, alışveriş listesi yaparken yarım avokado yeterli olur.

Mutluluk hormonu salgılayan besinler

Kırmızı biber ve faydaları : Kırmızı biber acı olmasına rağmen, içinde bulunan aroma maddeler vücudun kendi mutluluk hormonu endorphinin salgısını arttırır. Kırmızı biberi çiğ yemek daha faydalıdır.

Çilek ve faydaları : stres üzerinde olumlu etkisi vardır ve lifli maddesi mutluluk verir. En az 150 gr çilek yemek gereklidir.

Muz ve faydaları : Muzun sırrı serotonin maddesinin bulunmasıdır. Bu madde beynin mutlu olması için gerekli bir maddedir.

Öğrenme yeteneğini arttıran besinler

Lahana ve faydaları : Sinirliliği giderir ve troid bezlerinin aktivitesini yavaşlattığı için daha stressiz öğrenmeyi sağlar. (Sınav öncesi faydalı olabilir).

Limon ve faydaları : C vitamini içerdiği için beyni canlandırır ve algılama yeteneğini arttırır. Dil öğrenme kursuna başlamadan önce 1 bardak limon suyu içmek faydalı olur.

Yaban mersini ve faydaları : Uzun süreli öğrenmede ideal bir meyvedir ve beyne daha iyi kan gitmesini sağlar.

Dikkat eksikliğinde beslenmenin önemi

Beyin ve besinlerin faydaları

Beyin ve besinlerin faydaları

Karides ve faydaları : Beyin besinidir ve vücuda önemli omega 3 asitleri sağlar. Dikkat verme süresini uzatır.

Soğan ve faydaları : Aşırı yıpranmaya, fiziksel yorgunluğa karşı faydalıdır. Kanı sulandırır ve beyne daha iyi oksijen gitmesini sağlar.

Ceviz, Fındık, Fıstık ve faydaları : Konferanslarda, konserlerde, uzun araba yolculuklarında sinirleri kuvvetlendirir ve beyinde haber alma maddelerinin oluşumunda faydalıdır.

Yaratıcılık gücünü arttıran besinler

Zencefil ve faydaları : İçerdiği maddeler beynin yeni fikirler üretmesini sağlar. Kan sulandığı için vücutta daha rahat dolaşım gösterir ve beynin oksijen ile beslenmesinde faydalı olur.

Kimyon ve faydaları : İnsanın aklına bir anda fikir gelmesini sağlar. İçerdiği uçucu yağlar sinir sistemini uyarır ve yaratıcı düşünceler akla gelmesini sağlar. Acil fikirler gelmesini isteyen kişilerin kimyon çayı içmeleri faydalı olur. Bir fincan sıcak suya iki tatlı kaşığı dolusu kimyon atarak içilebilir.

Beyin ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Beyne zarar veren besinler
  2. Beyin nedir (beyin anatomisi)
  3. Zihni çalıştıran besinler
  4. Beyin felci nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git