Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Beyinde Su Toplanması Belirtileri (Hidrosefali Nedir?)

Hidrosefali, hidro-su, sefali-baş kelimelerinin birleşiminden oluşur ve su kafa anlamına gelir.

Beyinde su birikmesi (hidrosefali) nedenleri ve tedavisi

Hidrosefali, hidro-su, sefali-baş kelimelerinin birleşiminden oluşur ve su kafa anlamına gelir. Beyin cerrahisi pratiğindeki anlamı ise beyin boşlukları içerisinde aşırı beyin omurilik sıvısı (BOS) birikmesidir. Hidrosefali her yaş grubunda görülen ve her yaş grubunda kendine özgü bulgular ile kendini gösterir. Genel olarak beyin omurilik sıvısının beyin boşluğunda ve omurilikte belli bir dolaşma düzeni vardır. Beyinde ventrikül (karıncık) denilen dört adet havuzcuk bulunmaktadır ve araknoid ağın altında bulunan subaraknoid mesafede gezen beyin omurilik sıvısının omurilik ile de ilişkisi vardır.

Beyin omurilik sıvısı, birinci ve ikinci denilen yan karıncıklardan ince bir delik yolu ile üçüncü karıncığa geçer ve daha sonra azıcık daha geniş olan dördüncü karıncığa iletilir ve buradan omuriliğe ulaşır. Bunun dışında beynin etrafında dolaşarak araknoid vilus denilen çıkıntılar tarafından araknoid membran üzerinde yeniden emilir ve önemli görevleri (fonksiyonları) vardır. Örneğin, kafa içi basıncı dengelemek, beyni dış etkilere karşı korumak, beynin ileti fonksiyonunu yerine getirmek ve beyni beslemek gibi görevleri mevcuttur.

Hidrosefali (beyinde su toplanması) türleri

Genel olarak hidrosefali iki tipte incelenir. Bunlardan birincisi tıkanmaya bağlı gelişen aşırı omurilik sıvısı birikimi ya da emilimdeki eksikliğe (yetersizliğe) bağlı omurilik sıvısının birikmesidir.

Hidrosefali (beyinde su toplanması) neden olur?

Tıkanmaya bağlı beyinde su toplanmasının birkaç başlıca nedeni vardır. Bunlar, konjenital (doğumsal) anomaliler, daha çok besleyici damarlarda, genellikle de bebeklerde görülen Dandy Walker sendromu, yani dördüncü ventrikül denilen beyin omurilik sıvısının dolaştığı karıncıklardan birinin doğuştan geniş olması gibi hastalıklar, kitleye (tümöre) bağlı tıkanıklıkların olmasıdır. Bunun dışında, emilim bozukluğu ile ortaya çıkan hidrosefali nedenleri, beyin kanaması, kafa travmaları, geçirilmiş enfeksiyonlar (menenjit) gibi hastalıklar emilim bozukluğuna yol açabilir ve hidrosefaliye neden olabilir. Emilim bozukluğuna bağlı ortaya çıkan hidrosefali her yaşta görülebilir iken, beyin kanamalarının görüldüğü orta veya ileri yaşlarda, özellikle 50-60’lı yaşlarda görülme sıklığı daha fazladır.

Hidrosefali (beyinde su toplanması) belirtileri

Hidrosefali – beyinde su toplanması doğal olarak kafa içi basıncı arttırır. Özellikle bebeklerde belirgin bulgular ortaya çıkar. Bu bulgular, kafa şeklinin ani büyümesi, çocukta huzursuzluk, gelişme geriliği, beslenmede zorluk, kusma, uyuklama, gözlerin aşağı doğru sarkması ki, bu duruma batan güneş manzarası denilir. Bu tür belirtiler görüldüğünde acilen bir çocuk nöroloğuna baş vurmak gereklidir.

Beyinde su toplanmasının yetişkinlerde gösterdiği belirtiler, kafatası kemikleri gelişimini tamamladığı için, ani kafa çapında büyüme görülmez ve bu durumda beyin dokusunun basınca maruz kalmasından dolayı baş ağrısı, görme problemi, kusma, sinirlilik, güçsüzlük, ilerleyen safhalarda uykuya eğilim, idrar kaçırma, yavaş ya da sınırlı hareket etme, kas spazmı ve komaya kadar gidebilen belirtiler görülebilir.

Hidrosefali (beyinde su toplanması) teşhisi

Hidrosefali tanısı eğer bebeklerde değil ise bazı tetkikler gerekebilir. Bebeklerde kafanın büyümüş olması, gözlerin sarkmış olması ve bebekte görülen huzursuzluk tanının konmasını kolaylaştırır. Erişkinlerde nörolojik muayene, hastanın şikayetleri ve bazı görüntüleme yöntemleri tanıda kullanılır. Bilgisayarlı tomografi (BT), manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ve ultrasonografi (USG) gibi görüntüleme tetkikleri tanıda yardımcıdır.

Hidrosefali (beyinde su toplanması) tedavisi

Hidrosefali (beyinde su toplanması) tedavisi ilaçlar ile mümkün değildir. Sadece beyin ve sinir cerrahisi uzmanları tarafından yapılacak cerrahi girişimler ile tedavi edilir. Beyin omurilik sıvısının dolaşımına neden olan (tümör-kist ve benzeri) gibi tıkanıklığın cerrahisi uygulanabilir. Eğer beyin omurilik sıvısı tıkanıklığı açılmaz ise buna yönelik girişim uygulanır.

Hidrosefali tedavisinde şant tedavisi nedir?

Cerrahi tedavide amaç, beyin içinde birikmiş olan beyin omurilik sıvısını, karın zarına, kalbe ya da akciğer zarının altına tahliye etmektir. Bu işlem şant yöntemi olarak tanımlanır. Şantın bir ucu beyin boşluğunda yani ventrikül denilen karıncık içinde olur iken, diğer ucu ise periton denilen karın zarının altında veya bazı durumlarda akciğer zarının içinde bazende atrium denilen kalbin içinde olur. Fakat kalbe ve akciğere yapılan girişimler risklerden dolayı daha az tercih edilir.

Genellikle uygulanan şantlama yöntemi karın zarının altına uygulanan beyin omurilik sıvısı tahliye etme yöntemidir. Hidrosefali tedavisi mutlaka yapılmalıdır. Özellikle çocuklarda ve bebeklerde motor gelişiminde ve nörolojik herhangi bir sorun olmaması için beyinde su toplanması tedavisi kesinlikle yapılmalıdır. Hidrosefalide erken yapılan tedavi ile büyük oranda başarı sağlanabilir. Şant tedavisinde düzenli takip, gelişebilecek komplikasyonlar açısından çok önemlidir.

Beyin hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Çocuklarda hidrosefali belirtileri ve tedavisi
 2. Ensefalit nedenleri ve tedavisi
 3. Sara (epilepsi) hastalığı nedenleri ve tedavisi
 4. Beyin kanaması nedenleri ve tedavisi
 5. Beyin felci (serebral palsi) nedenleri ve tedavisi

181 Yorum

 1. Avatar

  aliye

  2 Kasım 2015 at 13:51

  Merhabalar,beyinde su toplanması kendiliğinde geçer mi,geçmezse ne yapılabilir.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Kasım 2015 at 10:32

   Beyinde su toplanması her yaşta görülebileceği gibi genellikle çocuklarda ve 60’lı yaşlardan sora ortaya çıkar. Beyinde su toplanmasına en sık neden olan faktörler arasında beyin içi kanamaları, kafa travmaları, beyin tümörleri ve erken doğuma bağlı kanamalar ve menenjittir. Beyinde su toplanması tedavisi genellikle cerrahi olarak yapılır. Cerrahi tedavide beyin içinde biriken beyin omurilik sıvısının, Karın zarına, kalbe ya da akciğer zarının altına tahliye edilmesi yöntemi uygulanır. Bu işleme şant yöntemi adı verilir. Şant yöntemi ile beyin içindeki fazla sıvı boşaltılır. Beyinde su toplanmasının tedavisi mutlaka yapılmalıdır. Çok geçmiş olsun.

 2. Avatar

  Seçer

  11 Aralık 2015 at 11:25

  Öncelikle bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekürler
  Hanımım yaklaşık 10 güne kadar nasip olursa doğum yapacak ancak gebeliğin yaklaşık 7. ayında(13.10.2015) bebekte oluşan beyin kanamasına istinaden hidrosefali tanısı konuldu.o tarihte yapılan USG ve MRG Ölçümlerinde beyindeki suyun 25 mm olduğu tespit edilmişti.Ancak yaklaşik son 15 gündür beyin kanamasının durduğu 10.12.2015 tarihi itibariyle beyindeki suyun USG ile yapılan ölçümde 16 mm kadar düştüğü görüldü. Sizce beyin zarar görmüş olabilirmi doğumdan sonra ne gibi tedaviler uygulanabilir.
  Teşekürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Aralık 2015 at 01:42

   Neden olduğu hasar hiçbir zaman net bilinemez ve doğum sonrası yıllar içerisinde ortaya çıkabilir. Yenidoğan uzmanları ile birlikte karar verilmesi en uygun olanıdır. Bu sorunla ilgili riskler genellikle spastiklik (CP) ve epilepsi oluyor. Veyahut çocuğun kafasında ki damarların daha net olabilri. Ama yine net bir şey söylenemez. Tedavi yöntemi için de yenidoğan uzmanları ile birlikte karar vermeniz daha uygun olacaktır. Çok geçmiş olsun.

   • Avatar

    Meryem

    6 Eylül 2017 at 02:37

    Yururken bas donmesiyle bilincimi kaybediyorum sandim uzun aralikli olarak donmeye devam etti doktora gittim ve beyninde su kesecigi var dedi zararsiz birsey denge merkezine yakin dedi . 20 dk fazla yurusem basim uyusuyor yarim saatten fazla suruyor bu uyusma . ve ben eskiden beri cok kolay kusarim ansizin elimi kapatsamda etraf ustum fiskirir resmen ani kusarim her adet doneminde ve tuvalete o kadar sik giderim ki bazen bez tutsam usandim derdim sakasina tum bunlarin baglantisi varmis ben bilmedigim icin dr demedim o gunden beri uzun yuruyemiyorum. Stresli ve cok konusursam ve uzun yurursem basim uyusuyor . dr vertigo teshisi yazmis bana ilac da vermedi vertigo testim de sorunsuz gecti demisti guvenim de kalmadi hasta miyim yoksa onemsiz sikayetler mi bunlar ani birsey olmaz insallah dikkat ediyorum su kesesi zararsiz dedigi icin

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     10 Eylül 2017 at 01:11

     Anlattığınız durum normal basınçlı hidrosefali olabilir. Normal basınçlı hidrosefali genellikle yürüme bozukluğuna, idrar inkontinansına ve demansa neden olabilen bir durumdur. Normal basınçlı hidrosefali herhangi bir neden bulunmaksızın (primer) ya da bir neden bağlı (sekonder) olarak ortaya çıkabilir. Bu durum her yaşta görülebilse de sıklıkla 50-70 yaşları arasında görülmektedir. Bu hastalar genellikle dengesizlikten ve yürürken özellikle merdiven çıkarken veya inerken sıkıntı yaşarlar. Yine bu hastalığın hafif olgularında sık tuvalete gitme ihtiyacı varken, ileri olgularda mesane kontrolü daha fazla bozulmuştur. Bu durumun tek tedavisi gerekli olgularda, beyin omurilik sıvısı kanallarını emilimin sağlanabileceği vücudun başka kısımları ile birleştirmeye yarayan şant tedavisidir.

     Doktor kontrollerinin ihmal edilmemesinde fayda vardır.

     Geçmiş olsun.

  • Avatar

   Gonca

   27 Kasım 2019 at 20:07

   Merhaba doğum yaptinizmi bizim bebektede ayni sorun var şu an 35 haftalik bebeğiniz nasil acaba

 3. Avatar

  umut

  23 Aralık 2015 at 17:15

  merabalar ,Preeklampsi nedeni ile 34 haft.doğum yaptım , 3. gün 4.evre beyin kanaması geçirdi ve 26 günlükken şant ameliyatı oldu , oğlum şuan kro 21, düz 19,5 . tek ameliyat olduk ve şantla ilgili sorun yaşamadık , nörölojik takipteyiz ve sol kulağımızda ( şant sağda ) ileri derecede işitme kaybı var ama algılama sorunu yok , fizik alıyoruz , hocamız bize henüz cp veya spastik tanısı koymadı eeg epilepsi çıkıyor ama belirgin nöbetimiz yok düşük ilaç dozu kullanıyoruz , dönmeleri sürünmesi destekli oturması , bizimle iletişime geçmesi , el ve ayaklarını rahat kullanması var , bagımsız oturma ve yürüme yok ama gidişatımıza göre zamanla olacağını düşüyoruz . şantlı olduğunu söylemesek doktorlar anlamıyor , kapa çapımız 45 cm , biraz küçük ama babasının kafa yapısına benziyor , oyun oynması müzük dinlmeyi seviyor sosyal , eğlenceli bi cocuk . şimdiye kadar olumsuz birşey duymadık ilerde durumumuz ne olur nasıl sorunlarla karşılaşırız bilmiyoruz ama ailesi olarak olumsuz düşünüp stresimizi yansıtmıyoruz , bir ömür boyu şant yaşayan insanlar var , raporumuz % 92 ve hafif gelişim geriliği yazıyor , inatçı azimli güçlü bir oğlumuz var ve bizden daha çok kendisi kendisine yardımcı oluyor , size soracak soru bulamıyorum şuan ilersi için net birşey söylenemiyor çünkü , ben sadece yazmak istedim belki başkaları okur umut olur diye , biz hiçbir zaman neden diye sormadık sorgulamadık , başka çocuklarla kıyaslamadık , yaşam kalıtesini yükseltmek için amacımız yanında bile olumsuz konuşmuyoruz özel hassas çocuklar ve inanın herşeyi anlıyorlar biz inandık güvendik oğlumuza , onlara destek çıkmak norölojik olarak ilerlemelerinde çok önemli ve değerli . saygılar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Aralık 2015 at 14:19

   – Öncelik çok geçmiş olsun ve dileriz her şey daha iyi olur. Bidiklerinizi ve öğrendiklerinizi burada paylaşmak emnin olun ki, diğer bu tür sorunları yaşayanlar için yardımcı olacaktır.

   – Hidrosefali, aşırı miktarda beyin omurilik sıvısının dilate serebral ventriküler ve subraknoid boşluğunda birikmesi sonucu gelişen bir bozukluktur. Erken müdahaleler sayesinde riskler daha az olabilir. Anlattığınıza göre gereken müdahaleler yapılmış ve tedavi görmeye devam etmekte bu oldukça önemli. Hidrosefalinin en etkin tedavisi şant tedavisi veya üçüncü ventrikülostomi yolu ile sıvının drenajıdır. Ventrikülostomi işlemi her hidrosefali tipinde uygulanmaz. Yapılacak olan cerrahi yöntem hidrosefalinin tipine ve oluşturduğu komplikasyona göre de değişiklik gösterir.

   – Hidrosefali durumunda şant yerleştirme tedavisi, beyin omurilik sıvısının birikmesini engellemek için uygulanan bir yöntemdir. Şant tedavisi beyin omurilik sıvısının ventriküllerden sistemik dolaşıma veya peritoneuma akımını sağlamak için uygulanır.

   – Genel olarak tedavisi yapılan hidrosefali durumunda komplikasyon gelişmesinin nedeni uygulanan şant’ın işlevinin bozulmasından kaynaklanır. Eğer uygulanan şant görevini yeterince yerine getiremez ve hidrosefaliye etken olan durum devam etmekte ise hidrosefali bulguları tekrarlayabilir. Şant işlev bozukluğu enfeksiyonlar nedeni ile gelişebilir. Şant enfeksiyonu oldukça sık görülen bir komplikasyondur. Şant enfeksiyonları genellikle yerleştirildikten sonra ilk altı ay veya 1 yıl içinde meydana gelir. Bu nedenle hastanın düzenli takibi çok önemlidir.

   – Hidrosefali olgularında hastalığın seyri veya tedavinin başarısı hastalığa neden olan ve altta yatan etkene, eşlik eden bozukluklara ve gelişebilecek komplikasyonlara bağlıdır. Yapılan çalışmalar, hidrosefali nedeni ile şant takılan çocukların % 30 kadarında ilk 8 yıllık takip sonucunda epilepsi nöbetlerinin geliştiğini bildirmektedir. Bu durum en başlarda hastalığa bağlı ya da şant enfeksiyonuna bağlı da gelişebilmektedir.

   Buna bağlı olarak çocuğunuzun takibi ve tedavilerinin devam etmesi çok ama çok önemlidir. Siz mümkün olduğunca dirayetli olmaya ve çocuğunuza destek omaya devam etmeli ve çocuğun tedavi ve kontrollerini ihmal etmemelisiniz. Allah sabır ve şifa versin.

 4. Avatar

  Belgin

  25 Ocak 2016 at 15:12

  Yaşlilarda beyinde su toplanmasi tedavisi nasil olur.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Ocak 2016 at 12:21

   Öncelikle geçmiş olsun. Hidrosefali (beyinde su toplanması) tedavisinde kullanılan medikal ve cerrahi tedaviler arasında en sık uygulanan yöntem şant tedavisidir. Beyin-omurilik sıvısı şant ile vücut dışına ya da seröz boşluklardan birine yönlendirilerek kafa içi basıncın azaltılması sağlanır.

 5. Avatar

  Erkin

  5 Şubat 2016 at 12:08

  Merhaba,guzel bilgileriniz icin cok tesekkur ederim oncelikle.
  Kardesim bas agrisi sikayetiyle beyin cerrahisine basvurdu,doktor hidrosefali teshisi koydu ,yalniz beyin zarar gormemis hic dedi,detayli bir tomografi istedi. randevu ancak 3 hafta sonrasina alabildik acaba tedavi gecikmesinde bir sikinti olurmu,bas agrisi hala eskisi gibi devam ediyor(tehlikeli bisey varmi gec tedavide)? cok tesekkur ederim!

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Şubat 2016 at 22:29

   Çok geçmiş olsun. Hidrosefali (beyinde su toplanması) oldukça ciddi bir durumdur. Tedavi gecikir ise beyinde basınç oluşabilir ve beyinde bazı hasarlara neden olabilir. Baş ağrısı devam ettiğine göre acil tedavi gerektirebilir. Tomografiyi imkan var ise özel radyoloji polikliniklerinde çektirebilirsiniz veya doktorunuza tekrar gidip bu tomografiyi acilden isteyebilir. Hidrosefali ciddi bir durumdur. Bu nedenle doktorunuz ile bu durumu tekrar görüşmenizde fayda var. Tekrar geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

  • Avatar

   Nuray ayaydın

   15 Temmuz 2017 at 18:42

   Merhaba benim oğlum ikiz teki ve hidro sefali hastası anne karnında üç aylıkken farkedildi doğduktan sonra sant takildi ve gözleri şaşıyor zaman içinde farkettimki göz dokusu yok bu yüzden sürekli gözlerini yaralıyor ve iyileşmesi aylar sürüyor gözlerini nasıl koruycam bilemiyorum bunun ameliyatla düzelmesi mümkün mi çok zor durumdayız nerde çaresi var bilmiyorum lütfen bilgilendirdi misiniz

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    17 Temmuz 2017 at 23:08

    Göz dokusu yok derken ne demek istediğiniz tam olarak anlaşılmamış. Doku denildiğinde (bağ dokusu, kas dokusu, kan dokusu, sinir dokusu, epitel doku ve diğer dokular gibi) organlarda birçok doku vardır.

    Yakınlarda doktorunuza kontrole gitmemişseniz, gitmenizde fayda vardır. Bunlar şantta bir sorun çıkmasına bağlı da olabilir. Ayrıca hidrosefaliye neyin yol açtığı da önemlidir.

    DOĞUMSAL (KONJENİTAL) HİDROSEFALİNİN FARKLI NEDENLERİ VARDIR: Bunlar; spina bifida ya da miyelomeningosel, doğumdan önce fetusta kanama, annede Toksoplazmoz ya da sifiliz gibi enfeksiyonlar, araknoid kistler, beyin-beyin sapı ve beyincik tümörleri, BOS kanal darlığı, beyinciğin ve/veya beyin sapının kafatasından omurilik kanalına fıtıklaşması gibi nedenler sayılabilir. Hidrosefaliye neden olan faktöre göre oluşabilecek komplikasyonlar da değişiklik gösterebilir.

    Gözlerinde şaşılık dediğiniz durum eğer ”gözlerde batan güneş manzarası” gibi ise şantta tıkanıklık, işleyişinde herhangi bir aksaklık veya BOS akışında bozulma olmasına bağlı tekrar hidrosefali gelişmiş de olabilir. Beyin omurilik sıvısı içindeki kimyasal maddeler, enfeksiyonlar ve beyin dokusu şantı tıkayabilir. Şant kopması ve ayrılması gibi bir durum gelişebilir. Şant gereğinden fazla drenaj yapabilir ve buna bağlı sorunlar olabilir.

    Bu gibi durumlarda kontroller son derece önemlidir. Doktorunuz ile en kısa zamanda görüşmeyi ve kontrollerinizi öne almayı tercih etmeniz önemlidir.

    Geçmiş olsun.

 6. Avatar

  Selen

  22 Şubat 2016 at 18:34

  Merhaba, annem 48 yaşında 1 sene önce baş dönmesinden doktora gitti doktor beyinde sıvı fazlalığı var o yüzden dönüyor dedi, çocukluktan da olabilir yeni oluşmuşta olabilir biz çocukluktan diyelim dedi ve başı döndüğünde içmesi için nootropil diye bir ilaç verdi baş dönmeleri azaldı ama hala devam ediyor 3 4 kere de bayıldı sizce bunun sebebi beyinde ki sıvı fazlalığı mıdır sadece ve ciddi bir durum demişsiniz gittiğimiz doktorun böyle bir ilaç verip geçiştirmesi normal mi ne yapmalıyız ?
  Şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Şubat 2016 at 00:58

   – Öncelikle geçmiş olsun. Hirosefali (beyinde su birikmesi) olarak tanımlanabilir. Beynin bazı odacıklarında bulunan beyin omurilik sıvısının miktarının artması kafa içi basıncın yükselmesine ve beynin zarar görmesine neden olur. Hidrosefali her yaşta görülebilir. Fakat genellikle çocuklarda ve 60 yaşın üzerinde görülür.

   – Beyin sıvı fazlalığı olarak adlandırdığı olay iç kulak sıvı dengesi bozukluğu da olabilir. Bunun tam kararını vermesi için MR (manyetik rezonans görüntüleme) veya ultrasonografi istemesi gerekir.

   – Hidrosefalinin belirtileri yaş gruplarına göre değişir. Yetişkinlerde görülen belirtiler arasında baş ağrısı, uyanmada veya uyanık kalmada güçlük, denge bozukluğu, idrar kaçırma, kişilik bozukluğu ve görmede bozukluk gibi belirtiler görülebilir.

   – Nootropil ilaç yetişkinlerde hafıza kaybı, dikkat eksikliği, araç kullanma yeteneği kaybı, baş dönmesi, kas kasılmaları gibi hastalıkların semptomlarına yönelik tedavi için kullanılır.

   – Beyinde su toplanması (hidrosefali) durumunun ilaçlar ile tedavisi mümkün değildir. Hidrosefali tedavisi cerrahi olarak ve şant takılması ile yapılır. Beyinde sıvı fazlalığı dediği durum iç kulak sıvı dengesi bozukluğu da olabilir.

   – İç kulak sıvı dengesi bozukluğu (meniere hastalığı) olarak bilinen bu durumda da benzer şikayetler görülür; ancak beyinde su toplanması başka bir olaydır. İç kulak sıvı dengesi bozukluğu nedeni ile de kafa içi basınç artar. Fakat ikisinin tedavisi farklıdır. İç kulak sıvı dengesi bozukluğunda uzun dönem ya da ömür boyu ”Betaserc” ilaç kullanılır. Beyinde su toplanması tedavisi ise şant tedavisi şeklinde yapılır.

   – İyi bir nörolojik değerlendirme ya da iyi bir KBB uzmanlığı değerlendirmesi gerekebilir. Tekrar geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 7. Avatar

  Seymaa kose

  6 Mart 2016 at 20:27

  Merhaba, annem 50.yaşında migren diye bildiğimiz bir bas ağrısı vardı yanlız bir doktor beyninde fazla su olduğu teşhisini koydu su an diazomid adlı bir ilaç kullanıyor. Bu ilaç annemden serdemlik kizariklik titreme ellerinde karincalanma huzursuzluk gibi yan etkileri yaptı ne onerirsiniz?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Mart 2016 at 12:08

   – Öncelikle geçmiş olsun. Beyinde su toplanmasının tam teşhisi için bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme tetkikleri yapılır. Sadece baş ağrısı var diye hidrosefali teşhisinin konulması doğru olmaz. Çünkü baş ağrısına neden olan birçok faktör vardır.

   – Diazomid ilaç, açık açı veya ikincil olarak gelişen glokom (göz tansiyonu) tedavisinde kullanılır, konjestif kalp yetmezliği ve ilaç kullanımına bağlı meydana gelen ödem tedavisinde diğer ilaçlar ile birlikte kullanılır, epilepsi tedavisinde diğer ilaçlar ile birlikte yardımcı olarak kullanılır, baş ağrısı, bulantı, kusma ve hafif uykusuzluk ile seyreden ve beyin ödemine (beyinde su toplanmasına) neden olan dağ hastalığı tedavisinde de kullanılır.

   – Yani Diazomid ilaç beyinde sıvı fazlalığı tedavisinde de kullanılabilen bir ilaçtır.

   – Diazomid ilacın yan etilerine gelince; baş ağrısı, uykusuzluk, ateş, susuzluk, halsizlik, bitkinlik, yüz kızarması, çocuklarda büyüme geriliği, gevşek paralizi, anaflaksi, tat alma duyusunda değişiklik, uyuşukluk, uyuşma, karıncalanma, baş dönmesi, işitme sorunları, görme sorunları, iştah kaybı, şeker düşüklüğü, şeker yüksekliği, ishal, anemi, alerjik reaksiyonlar gibi birçok yan etkileri vardır. Buna benzer birçok ilacın yan etkileri zaten vardır.

   – Doktorun önerdiği şekilde ilacın kullanılması ve gün içinde uykusuzluk yaptığında yarım saat kadar uyuması faydalı olur. Bu tür ilaçlar yaklaşık bir hafta onbeş gün kadar bu tür durumlar yapabilir. zamanla geçecek ve alışacaktır. Alışana kadar ara ara istirahat etmesi faydalı olur. Bu dönemde araba kullanmaması, dikkat gerektiren işler yapmaması, düşme tehlikesi olan alanlardan uzak durması iyi olur. Doktor aksini söylememiş ise bol su içmeyi ve sık sık idrara çıkmayı ihmal etmemeli. Çok aşırı yan etkiler olur ise doktorunuz ile görüşmenizde fayda var.

   – İyilik ve sağlık dileğiyle.

   • Avatar

    Sevda

    16 Mart 2016 at 23:19

    Merhaba ben 31 yaşındayım beyinde su toplama tesisi verildi aceba tedavi olabilir mi ilaç tedavisiyle geçer mi bilgi verir misiniz tskler

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     17 Mart 2016 at 12:55

     Beyinde su toplanması (hidrosefali) çocukluktan kalma bir bozukluk nedeni ile oluşmuş veya geçirilen bir travmaya, enfeksiyona, kistlere bağlı oluşmuş olabilir. Eğer neden bir tümör veya tedavisi yapılabilecek bir neden ise öncelikle onların tedavisi yapılır. Bu şekilde tedavi edilmez ise genellikle cerahi yöntem ile şant tedavisi uygulanır.

     Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

   • Avatar

    Gunes

    3 Haziran 2017 at 23:12

    Mrb benim bebeyim erken dogdu 30 haftalik simdi yogun bkimda ama bobrekleri calismiyor denildi tabi bu sirecte basinda buyumde oldu simdi bobrek foksoynlari duzeldi ama tedavi hala devam edyor basindan iki sefer su alindi bu tekrarlarim duzelirmi inana cok uzuluyorum ve gece gunduz dusunmekten beynim yanacak artik bana verceyiniz cvp benim icin cok onemli simdiden Allah razi olsun

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     10 Haziran 2017 at 12:04

     Bebeklerde akut böbrek yetmezliğinin birçok nedeni olabilir, bu nedenle sebebin ne olduğunun bulunması ve bilinmesi tekrarlayıp tekrarlamayacağı konusunda yol gösterici olabilir. Akut böbrek yetmezliği gelişen hastalarda nörolojik komplikasyonlar da görülür.

     BEBEKLERDE AKUT BÖBREK YETMEZLİĞİ NEDENLERİ ARASINDA; Erken doğum ve sepsis, Kalp yetersizliği, Bebeğe uygulanan cerrahi işlemler sonrası gelişen ABY, Hipovolemik şok, Renal ven trombozu, Perinatal asfiksi, Renal displazi, Kullanılan bazı ilaçlar, Enfeksiyonlar sayılabilir.

     Doktorlarınız bu duruma neden olan faktörü araştıracaklar ve size duruma göre bilgi vereceklerdir.

     Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 8. Avatar

  Betul

  23 Mart 2016 at 20:56

  Merhaba ben 34 haftalık doğum yaptım bebeğim on beş gun kuvezde kaldı doktorlar gayet iyi olduğunu sağlıklı bir şekilde ayrıldık hatta kuvezde beyin ultrason çekildi yanindaydim hiçbir sey yok dendi bir ay sonra nöroloji doktoruna götürdüm ultrason cekildi yan ventrikul 7 mm sağda genişleme çıktı doktor korkulacak bisi yok dedi fakat kendi doktorumuz iyi değil dedi damar tikaniksa büyür ve ameliyat dedi sizce ne olur bana yardımcı olun lütfen çok korkuyom ilk cocugum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Mart 2016 at 12:21

   > Ventrikülde genişleme (ventrikülomegali) olarak tanımlanan bir durum olarak da tanımlanabilir. Ventrikülomegali 10 mm’in üzerinde (10-15 mm arasında) ise genellikle ultrasonografik yöntem ile çocuk 5-6 yaşına girene kadar takip edilebilir.

   > Bu genişleme damarlardaki bir tıkanıklığa bağlı ise genişleme büyüyebilir. Bu tıkanıklık bazen toksoplazma gibi enfeksiyonlara bağlı, kafa içinde bir kitleye bağlı ya da kafa içi kanamaya bağlı gelişebilir. Bu tür bir duruma annenin gebeliği sırasında geçirdiği bir enfeksiyon da sebep olabilmektedir. Genişlemenin büyümesine neden olacak bir durum var ise ameliyat gerekli olabilir. Mümkün ise daha detaylı araştırma yapılması da gerekebilir.

   > İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 9. Avatar

  Ozlem ozcan

  29 Mart 2016 at 12:09

  Merhaba birsey sormak istiyorum bilgilendirirseniz cok sevinirim 29 haftalik hamileyim bebegime 22.hafta detayli ultrasonda dandy walker sendromu oldugu soylendi mega sisterna magna yaziyordu kagitlarda izmirde amniyosentez kordosentez yapildi ve sonuclari beklenmeden heyet alinmasina karar verdi fakat ben istemedim test sonuclari temizde ciksa bebeginiz engelli sol ayagi ice dogru dendi ve test sonuclari 15 gunde cikti ve kromozomal anomali falan cikmadi tertemiz cikti hersey normal bebekte hicbir sorun yok denildi cok sevinmistik fakat dun doktora gttigimde bebegimin kafasinda su toplamasi oldugunu sag tarafinda varmis ve dosyama baktiginda bu suyun 20 gun onceye kadar olmadigini soyledi yani en son gttigimde yokmus yeni olusmus merak ettigim bu dandy walker sendromu bebegimde varmidir varsa buvhastalik genetikse neden testlerde cikmadi ve su toplamasi nin tedavisi varmi sadece bir tarafinda olmasi hastaligi biraz olsn hafifletirmi lutfen Bildiklerinizi anlatin simdiden tesekkur ediyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Mart 2016 at 23:51

   > Mega sisterna magna, beynin sisterna bölgesinin normalden 10 mm geniş olarak teşhis edilmesidir. Mega sisterna magna durumunda dördüncü ventrikül (beyinde bulunan bir karıncık) ve serebellar hemisferler normal görünümdedir. Mega sisternanın tanısı yapılan ultrasonografik muayeneler sonucunda konulmaktadır.

   > Danky Walker sendromu 4. ventrikülün kistik genişlemesi, serebellar vermisin hipoplazisi ve hidrosefali olmak üzere üçlü nöropatolojik triadın varlığı ile karakterize gelişimsel bir anomalidir. Günümüzde kullanılan Dandy Walker kompleksi terimi ise; Dandy Walker sendromu sendromu, Dandy Walker variant ve Mega sisterna magna gibi bir grup oluşumu ifade etmektedir.

   > Yani bahsi geçen durum Mega sisterna magnaya bağlı Dandy Walker sendromu, Dandy Walker sendromuna bağlı Hidrosefali gelişmesi gibi karışık bir durum olabilir.

   > Yani hem başta söyledikleri hemde sonradan çıkan durum birbiri ile bağlantılı olabilir.

   > Genetik testlerderin temiz çıkması (kromozomal bozukluğun olmaması) kesin ise Dandy Walker sendromu gelişmemiş olabilir. Fakat kromozomal testlerde Trizomi 18 varlığı var ise bebeğin sakat doğma olanağı daha yüksek olabilir.

   > Buradan bu konuda sizin yazdığınız durumlar hakkında sadece bilgi verilmiştir. Bu durum uzmanları tarafından değerlendirilmelidir. Bu tür doğumsal anomaliler birçok uzmanlık dalını ilgilendirebileceği için bir üniversite hastanesinde genetik danışmanlık eşliğinde ve nöroloji, ortopedist, kadın doğum gibi alanların değerlendirmesi gerekir.

   > Hidrosefali şant yöntemi ile tedavi edilir. Durum karışık ve birbirine bağlantılı durumlar olabilir. Bu nedenle iyi araştırılması ve iyi değerlendirilmesi çok önemlidir.

   > Her şeyin iyi olması ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

   > Alttaki linklerden Hidrosefali tedavisi ve Mega sisterna magna hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

   > http://www.saglikocagim.net/hidrosefali-sant-tedavisi-nedir/

   > http://www.saglikocagim.net/mega-sisterna-magna-nedir-mega-sisterna-magna-teshisi/

 10. Avatar

  büşra

  9 Nisan 2016 at 21:07

  merhabalar 13+4 haftalık hamileyim bebeğimin beyninde sağ lateral ventrikül ap çapı 6 mm ölçüldü çok moralim bozuldu bu durum geçer mi tedavisi var mı teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Nisan 2016 at 23:20

   Bu tür raporlar uzmanı olan çocuk nörolojisi tarafından değerlendirildiğinde daha doğru olur. Ventrikülomegali durumunda genellikle sınır 11 mm olarak kabul görmektedir. 17 haftalık hamilelikte 6 mm aşırı büyümediği sürece sorun olmayabilir. Fakat doktorunuz amniyosentez isteyebilir. Daha detaylı araştırma gerekebilir. Doktor takiplerini ihmal etmemekte fayda var.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 11. Avatar

  hasan

  10 Nisan 2016 at 01:38

  Merhaba Annem 61 yasinda Lenfoma kanser tedavisi görüyor Ve beyindede lenf bezi oldugu teshis edildi ve ondan sonra ışın tedavisiyle kitleyi yok ettiler ondan sonra hareketsizlik halsizlik konusmakta güçlük cekme iletisim kuramama gormede şaşi yasiyor bas agrisi oluyor doktorlar buna hidrosefali teshisi koydu ama simdi sirtindan alinan siviyla tahliller yapilacak lenfomayla bir alakasi varmi bu hidrosefalinin varsa tedavisi nasil yapilacak ve duzelme şansi ne kadar fazla olur Simdiden tesekur ediyorum Allaha Emanet Olun.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Nisan 2016 at 15:51

   Lenfoma tedavisinde hastalığın seyri kanserin yayılımına tuttuğu yere, hastanın yaşına, hastanın diğer hastalıklarına bağlı değişir. Beyinde görülen lenfoma birincil (ilk oradan başlamış) lenfoma ya da başka bölgelerden sıçramış lenfoma şeklinde olabilir. Kemoterapi tedavisine bağlı kafa içi basınç artışı gelişebilir veya kanser nedeni ile bu tür bir durum olabilir. Hidrosefali tedavisi hastanın yaşına göre ve eşlik eden hastalıklara göre değişebilir. Hidrosefali tedavisi neden olan hastalığın tedavisi ve şant tedavisi şeklinde olmaktadır. Hidrosefali ve şant tedavisi hakkında altta verilecek linkten bilgi edinebilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/hidrosefali-sant-tedavisi-nedir/

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 12. Avatar

  serkan

  5 Mayıs 2016 at 00:26

  Merhaba iyi akasamlar benim 2 yada 3 gundur iki goz kapagimda gerilme baski hafif agri ve kafatasimin cesitli yerlerinde baskilar uyusmalar oluyor 2 sene benim icin cok stresli gecti acaba stresle alakasi varmi yoksa ciddi biseymidir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Mayıs 2016 at 13:27

   Kafatasının belli yerlerinde uyuşmalar, ağrılar göz kapaklarında ağrılar stres tipi baş ağrısına bağlı olabileceği gibi, kafa içi basınç artışı nedeni ile de olabilir. Kafa içi basınç artışı iç kulak sıvı dengesi bozukluğu, beyinde su toplanması, beyin damarlarında kasılma veya genişleme, beyin anevrizmaları, migren atakları, beyin iltihabı gibi bir çok nedenden de kaynaklanabilir. Stresli dönemlerden sonra kafa içi basınç artışı çok sık görülen bir durumdur. Bu gibi bir durumda daha büyük hasarlar gelişebilir.

   En kısa zamanda bir nöroloji uzmanına gitmeniz iyi olur.

   İyi sonuç almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

   • Avatar

    serkan

    16 Mayıs 2016 at 20:27

    Hocam iyigunler cevabiniz icin cok tesekkur ederim.Sikayetlerim icin iki kere doktora gittim gorsel kontrol sonucu onemli biseyin yok deyip gonderdi sikayetlerim 3. Haftada ve bazen azalmakra bazen cok az olmakla beraber iki goz kapagimda istem disi kasilma gozlerde hafif baski bulaniklik cift gorme yok kafa icinde yer degistiren uyusmalar karincalanmalar halsizlik ve uyku hali devam ediyor hocam bu sikayetlere baktigimda ms belirtilerinede benziyor beni bir korku aldi acaba ms olabilirmiyim diye dusunceniz nedir hocam

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     17 Mayıs 2016 at 12:38

     > Kafa içindeki karıncalanmalar stres nedeni ile olabilir. Kafa derisinin altındaki kas spazmı nedeni ile olabilir. Geceleri uyurken ya da gündüzleri iş yaparken dişlerini sıkan insanlarda kas spazmı çok sık görülür. Diş sıkma ve stres kafa içi karıncalanmaya neden olan en önemli faktörlerdir. Bir psikiyatri uzmanına gitmek gerekebilir. Diş sıkma sorununuz var ise diş hastanesinde veya özel bir diş doktorunda gece plağı yaptırmak faydalı olabilir.

     > MULTİPL SKLEROZ BELİRTİLERİNE GELİNCE; Vücut hareketlerinde düzensizlik, bulanık ya da çift görme ve göz bebeklerinin istemsiz hareket etmesi (nistagmus), belirli bir kas ya da kas grubunda birbiri arakasına meydana gelen istemsiz kasılma ve gevşemeler, beceriksizlik, konuşma bozukluğu, yorgunluk, ellerde hareket kaybı, vücudun tek tarafını tutan felç durumu, his kaybı, uyuşma, karıncalanma, sık idrara çıkma ve idrar kaçırma, koordinasyon bozukluğu, sadece bir kol veya bacağı tutan felç durumu, denge sorunu ve baş dönmesi gibi belirtiler olabilir.

     > Fakat sizde görülen şikayetler iç kulak sıvı dengesi bozukluğuna bağlı kafa içi basınç artışına bağlı da olabilir. Bu gibi bir durumda bir KBB uzmanına gitmek gerekebilir. Bir emar çekilmesi gerekebilir. Migren atakları da olabilir ve bu durumda ilaç tedavisi gerekebilir.

     Tekrar geçmiş olsun.

 13. Avatar

  Ezgi

  5 Mayıs 2016 at 15:37

  İyi günler bir akrabamızın kızı yaklaşık iki üç metre kadar bir boşluktan merdivenin üstüne düştü hastaneye götürene kadar boş bakıyordu ve hiç tepki vermiyordu. Beyin filminden sonra beyinin su topladığı ve yavaş yavaş böbreklerinde su topladığı teşhisi kondu başka hastaneye yönlendirildik tam olarak ne yapabiliriz yani ne olacak şimdi kızımın 15 aylık

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Mayıs 2016 at 12:14

   Düşme ve geçirilen kazalar sonrası gelişen durumlar doktorlar tarafından zaten değerlendirilecetir. Beyinde su toplanması olmuş ise sinirlere baskı oluştuğu için sinir hasarları olmuş olabilir. Doktorların önerilerini dikkate almaya çalışmanız doğru olur.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 14. Avatar

  MİRZA

  9 Mayıs 2016 at 09:42

  İyi günler ben 17 yaşındayım 4 gündür çok şiddetli başım ağrıyordu. Ağrı kesici içerdim en azında o gün ağrısını keserdi biraz. 5. gün okuldayken başım zongluyordU kimseyi dinleiyemiyordum biraz uyumaya çalıştım 15 dk kadar kalktığımdada alnında yovarlak bir şekilde moraramaya başlamıştı kendimi aynada görür görmez hocamda izin aldım ACİL le gittim. DOKTOR dedi alnın morarması normal değil değil dedi mutlaka bir yere çarpmışındır dedi hayarı çarmadım dedim emindim kendimde hiç bir yere çarmadım birden bire oldu dedim zaten kan,idrar testi beyin filmi istediler damar yolu açtılar sonra sonuçlar çıktığında tasyonun fazla dedi 18-95 çıkmıştı tanyonum serum fela verdiler. beyin filminede boşluk var dedi inceliyeceğiz dediler başında suda olablirler dediler sen ilaçlarını kullan MR filmini çektir dedi nöroloji sana migren tedavisi uglasınlar dedi tansyonun düzenli ölçtür 2 hafta sonra geldedi başımdaki morluklarda 4 gün sonra geçti burnunda sorun var dedi burun spreyi verdiler ilaçlarım iyi geliyor şimdilik ama saatimi karçırdımmı ağrımaya başlıyor eğili kalkınca gözüm kararıyor halen doktorlar kesin bilr bilgide vermiyorlar bu sene üniversite sınavınada hazırlanıyorum ders çalışırkende bir işe odaklandımda hemen ağrı başlıyor. ameliyat olurmuyum acaba olmakta istemiyorum sınav dönemine

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Mayıs 2016 at 13:38

   > Tansiyon yükselmesine bağlı kafa içi basınç artışı olmuş olabilir. Kafa içi basınç artışı durumunda aylarca ilaç tedavisi görebilirsiniz. Kafa içi basınç artışında da beyinde su toplanması gibi belirtiler görülebilmektedir. Kafa içi basınç artışı iç kulak sıvı dengesi bozukluklarında da görülebilir. Fakat tansiyonun yükselmesi nedeni ile de kafa içi basınç artışı olabilir. İlaçlarınızı düzenli kullanmaya dikkat etmenizde fayda var. Fakat ağrı uzun süre devam edebilir.

   > Tansiyon yüksekliğine neden olabilecek beslenme tarzınız var ise, fazla kilo probleminiz var ise tansiyonunuz bu nedenle de yükselmiş olabilir.

   > Tansiyonun yükselmesine neden olan faktörün de araştırılması gerekir. Beslenme tarzına dikkat etmelisniz. Tuzlu yemekten kaçınmak gerekir. Bir anda çok su içmek değil zamana bölerek yeterli su içmek önemli. Az su içilmesi durumunda veya bir anda çok su içilmesi durumunda da kafa içi basınç artışı olabilir.

   > Doktorunuzun önerilerine uymaya çalışmalısnız. Kontrollerinizi kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Düzenli ve sağlıklı beslenmelisiniz. Stresten, gürültüden, aşırı ışıklı ortamlardan iyileşene kadar kaçınmaya çalışmalısınız.

   Her şeyin istediğiniz gibi olması ve sağlık dileğiyle.

 15. Avatar

  mürüvet

  11 Mayıs 2016 at 13:23

  merhabalar babam 74 yaşında felç geçirmişti.biz babamı fizik tedavi götürürken babam aniden rahatsızlandı hastaneye yatırdık babamda önceden geçirilmiş felç beyne giden damarlar tıkalı denilmişti devamlı kullandığı ilaçlar vardı 5 gün önce hastaneye yatırdığımızda babamın beyninle sıvı biriktiğini alınması gerektiğini doktorlarımız söyledi.Babam şu an devamlı kusma güç kaybı idrar kaçırma devamlı uyku hali ağlama krizleri geçiriyor bu bu babamdaki Hidrosefalimidir beynindeki sıvı alınırsa normal hayatına dönermi hayati riski varmı yaş itibarıyla başındaki sıvı alınmazsa tehlikeli olacağını başı hiçbirşekilde çarpmaması gerekiyormuş.amaliyata çok zor karar verdik.Babamın acil amaliyat olması gerekiyor ama özelhastaneler çok pahalı devlet hastanelerine yatırınca hemen amaliyata almıyorlar.Bana bu konuda sorularıma da yardımcı olursanız çok sevinirim.şimdiden çok teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Mayıs 2016 at 21:47

   > Hidrosefali (beyin su birikmesi) ameliyatında beyindeki sıvı direkt olarak alınmaz. Hidrosefali için ameliyat ile şant takılır ve şant ile beyindeki fazla sıvı karın boşluğuna ya da akciğer boşluğuna aktarılır. Yani ameliyat ile şant tedavisi uygulanır. Babanızın felç geçirmesinin nedeni de beyinde biriken sıvı olabilir. Beyinde biriken sıvı ”beyin omurilik sıvısı”dır.

   > Beynin bazı odacıklarında biriken bu sıvı kafa içi basıncına neden olarak beynin zarar görmesine neden olur. İyi bir üniversite hastanesine götürmeniz daha doğru olur. Çünkü tam teşekküllü bir hastanede ameliyatın yapılması gerekir. Belirtilerin bu kadar ağır olduğu durumlarda acil tedavi kaçınılmaz olur. Belki başlangıçta da bu nedenle felç belirtileri başlamıştır ve tedavi zaten geç kalmış olabilir. Beyinde ciddi derecede hasar oluşmuş olabilir. Vakit kaybetmemek doğru olur.

   Buradan sadece bilgi verilebilmektedir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 16. Avatar

  Ayten hanım

  24 Mayıs 2016 at 14:24

  Merhaba benim 4 aylık oğlum var ve su toplanması karıncıklarda değil kafa etrafında var profesör doktor zamanla iyileşir dedi ve her ay baş çevresi takibi yapın dedi gerçekten de zamanla geçer mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Mayıs 2016 at 12:33

   Kafa içi basınç artışı ile beyinde su toplanması (hidrosefali) benzer durumlarmış gibi görülse de farklı durumlardır. Kafa içi basınç artışı farklı nedenler ile olabilir. Örneğin iç kulak sıvı dengesi bozukluğu kafa içi basınç artışına yol açabilir. Kulak kristallerinin kayması kafa içi basınç artışına neden olabilir, orta veya içi kulak iltihabı kafa içi basınç artışına neden olabilir, ancak bu rahatsızlıklar genellikle yetişkinlerde görülür. Bebeğin doğum sırasında yaşadığı bir travma nedeni ile bu tür durumlar gelişmiş olabilir.

   Kafa içi basınç artışının altında yatan bazı nedenler vardır. Belki bu nedenlerin araştırılması gerekebilir. Zaman sürecinde kendiliğinden düzelebilir de. Fakat kafa içi basınç artışının altında yatan beyin ve omurilik tümörleri de olabilir, bir sistemik hastalık da olabilir.

   Takip etmeniz (kafa çevresi ölçümü, çocuğun beslenmesi, dengeli kilo alması, uyku düzeni ve benzeri) durumları not etmeniz ve doktora kontrole gittiğinizde notlarınızı göstermeniz tanı için faydalı olur.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 17. Avatar

  Ismail

  5 Haziran 2016 at 17:41

  Sizlere muayene olmamiz icin ne yapmamiz lazim esimin beyincinin alt kisminda su bjrikintisi kist olusmus ameliyat olmasi soylendi yardimci olurmusunuz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Haziran 2016 at 21:20

   Beyinde su toplanması (hidrosefali) ciddi bir durumdur. Bu teşhisi koyan doktor nöroloji uzmanı ya da beyin cerrahi uzmanı olması gerekir. Gereken durumlarda cerrahi olarak şant tedavisi uygulanabilir. Nöroloji takiplerini ihmal etmemenizde fayda var veya henüz bir nöroloji uzmanına gitmemişseniz bu teşhisi başka bir uzman koymuş ise en kısa zamanda bir nöroloji uzmanına gitmeniz doğru olur. Hidrosefali tedavisi geciktirilmeyecek bir durumdur.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 18. Avatar

  erdal

  9 Haziran 2016 at 22:14

  Merhaba 24 aylik hamile bir kadinin cocugu hidrosefalin burdaki doktor bir sey yapamiyor bunun.bir tedavisi var mi yoksada ne gibi bir sonuc cikabilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Haziran 2016 at 12:07

   Anne karnında teşhis edilen hidrosefali durumunda herhangi bir müdahale yapılması diye bir durum olmaz, bu süreçte ultrasonografi yöntemi ile takip edilir. Bebek doğduktan sonra hidrosefali devam eder ise doğumdan sonra şant tedavisi uygulanır. Hiidrosefali durumunun ilaç tedavisi yoktur.

   Anne karnında hidrosefali teşhisi konulan hastalarda genellikle bebeğin en erken dönemde doğumunun gerçekleştirilmesi ve tedavisinin yapılması gibi yöntemlere başvurulur.

   Takip süreçlerinizi ihmal etmemenizde fayda var. Durumu bir beyin cerrahi uzmanının değerlendirmesi de gerekebilir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 19. Avatar

  erdal

  10 Haziran 2016 at 09:19

  Yedi aylik hidrosefalin hastasi cocugun tedavusi varmi ne yapmali

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Haziran 2016 at 22:33

   Hidrosefali tedavisi cerrahi olarak şant tedavisi şeklinde yapılır fakat hidrosefaliye neden olan ve altta yatan bir faktör var ise bu durumun da tedavisi yapılır. İyi bir beyin cerrahi uzmanına gitmek gerekir. Tedavi ne kadar erken yapılır ise çocukta gelişebilecek komplikasyonlar o kadar erken önlenmiş olur.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 20. Avatar

  eylem

  10 Haziran 2016 at 15:40

  Slm ben yaklaşık 3 ay bana sant tedavisi uygulandı ilk başlarda iyi olmama rahmen şu anda tedavi şekli yanıt vermiyor eski şikayetlerim yenilenmiş durumda ve ben avrupada yaşıyorum sizinle irtibata nasıl geçebilir im tedavimi türkiyede devam etmek istiyorum iægilenersiniz sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Haziran 2016 at 13:40

   – Şant tedavisi hidrosefali için uygulandı ve şikayetlerinizde azalma oldu ise tedavi işe yaramış olmalı, ancak şant çıkarılmamış ve tedavi devam ediyor ise şant tıkanmış olabilir ve bu tür bir durum acil tedavi gerektirir.

   – Şant tedavisi bitti ve şant çıkarıldı ise tekrar hidrosefali gelişmiş olabilir. Şant enfeksiyonu gelişmiş olabilir. Şant tedavisi başladıktan sonra şantın belli aralıklar ile takibi gerekir.

   – Ayrıca hidrosefaliye neden olan bir durum var ise bu durum tedavi edilmeden şant tedavisi etkili olmaz, bu nedenle altta yatan nedenin bulunması için iyi bir araştırma yapılması gerekebilir.

   – Türkiye’deki hastane bilgilerini internet üzerinden ulabilirsiniz.

   – En kısa zamanda bir beyin cerrahi uzmanına gitmeniz doğru olur.

   – Şant tedavisi ve şant enfeksiyonu hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linklerden ulaşabilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/hidrosefali-sant-tedavisi-nedir/

   http://www.saglikocagim.net/sant-enfeksiyonu-nedir/

   Çok geçmiş olsun ve her şeyin iyi olması dileğiyle.

 21. Avatar

  meryem

  13 Haziran 2016 at 20:01

  Merhabala.annem 55 dogumlu yaklasik 2 yil once hidrosefali teshisi konuldu…fakat bize hicbir sekilde tedavisiolmadigini solediler.bu konuds beni bilgilendirir seniz cok sevinirim..arti harekek sisteminde baya bi yavaslama oldu yurume guclugu cekiyor..simdiden tesekkur ederim..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Haziran 2016 at 12:46

   – Hidrosefalinin farklı tipleri vardır. Hidrosefali değerlendirilirken yaş da önemlidir.

   – Normal basınçlı hidrosefali genellikle ileri yaş kişilerde ortaya çıkan yürüme bozukluğu, demans ve idrar tutamama ile kendini gösterir. Bu belirtiler BOS (beyin omurilik sıvısı) boşaltılması işlemi ile gerileyebilir.

   – Normal basınçlı hidrosefali tedavisinde hastanın yaşına, eşlik eden başka hastalıkların varlığına ve hastanıın genel sağlık durumuna göre şant tedavisi uygulanabilir.

   – Şant tedavisinin bazı komplikasyonları da vardır.

   – Bu durum iyi bir beyin cerrahisi tarafından değerlendirilir ve duruma göre tedaviye karar verilebilir.

   – Ayrıca sekonder gelişen (yani altta yatan bir nedene bağlı gelişen) hidrosefali söz konusu ise altta yatan nedenin de tedavi edilmesi gerekir, bu nedenle daha uygun bir hastaneye (üniversite veya araştırma hastanesi gibi) gitmek gerekebilir.

   – Yani hidrosefalinin tipine, derecesine, nedensiz ya da bir nedene bağlı gelişmesine, hastanın yaşına, genel durumuna göre bakılarak şant tedavisi uygulanabilir. Doğru seçilmiş hastalarda, en önemli hidrosefali tedavisi şant tedavisidir. Hidrosefalinin doğru teşhisi de önemlidir. Çünkü ileri yaş hastalarda hidrosefali birçok hastalık ile karışabilir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 22. Avatar

  Tuğba

  20 Haziran 2016 at 02:42

  Merhaba hidrosefali hastasiyim. 2006 dan beri vp şantım var. 2014 te şant revizyon operasyonu geçirdim. Bir suredir pompanın tam calismamasindan kaynakli tıkanma ve basınç artışları yaşıyorum. Oruçlu iken iftar sonrası sıvı alımı başladığında sıkıntılarım artıyor. Bu anlamda oruç hidrosefaliyi ne derece etkiler, oruç tutulması sakınca oluşturur mu?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Haziran 2016 at 15:39

   – Hidrosefali doğumsal ya da erişkin yaşlarda teşhis edilen doğumsal ya da edinsel olarak gelişebilen bir durumdur. Bu kadar uzun ve sıcak günlere denk gelen ramazan aylarında oruç tutmak sağlığında bir sorun olmayan insanların bile akşam olup su içince kafa içi basıncını arttırmakta ve orucunu açan 100 kişiden yaklaşık 90’ında baş ağrısı gelişmektedir.

   – Hidrosefali bir yerde kafa içi basınç artışı anlamına da gelebilir. Bu tür bir sorunu olan ve şant tedavisi devam eden bir hastanın oruç tutması ve bu kadar uzun dönem susuz ve besinsiz kalması intihar etmek gibi bir şey.

   – Doktorlarınıza danışmadan ve doktorlarınız oruç tutabilirsin demeden oruç tutmanız veya kendinizi kötü hissettiğiniz halde oruç tutmanız doğru olmaz. Kafa içi basınç artışı sorunu olan her hastanın gün içinde düzenli su içmesi, düzenli beslenmesi gerekir, her susadığında yeterli miktarlarda su içmesi gerekir, bir anda aşırı ve soğuk su içmek yerine susama durumuna göre gün boyunca düzenli su içmesi ve oda sıcaklığında su içmesi gerekir.

   Dikkatli ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 23. Avatar

  Yesim

  24 Haziran 2016 at 08:49

  Merhabalar eşim 60 yaşında dermoit tümörden 8 yıl önce ameliyat olmuştu bir ay öncede epidermoitten bilsen tekrar ameliyat olduk şu anda bütün sinirlerde tümör yayılmış ameliyat yerinin tersi yönünde başka tumorlerde var aynı zamanda hidrosefari var bir kere altına kaçırdı ayakları boşalır gibi Bi anda düşüyor radyoterapiye cagirmalarini bekliyoruz ameliyat doktoru arada bir gelip beni görün dedi gerekirse müdahale ederiz kafa derisinin altına veririz suyu dedi aslında toplamda bütün bunlar ne demek anlamıyorum radyoterapi bekleyip sonuçlarına goremi tekrar cerrahha dönecez radyoterapi yüzde yüz temisliyebiliriz diyemiyorum dedi halinde cagirmadilar zaten ben ne yapmalıyım tsk ederim şimdiden

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Haziran 2016 at 12:30

   – Dermoid ve epidermoid kistler sinir sisteminin ender rastlanan, genellikle iyi huylu, yavaş büyüyen inklüzyon tümörlerindendir.

   – Bu tümörler nedeni ile beyin omurilik sıvısı akımı bozulabilir ve buna bağlı hidrosefali gelişebilir.

   – Yani hem tümörlerin yayılımı nedeni ile hem de kafa içi basınç artışı nedeni ile, ayrıca yaşın ileri yaş olmasından dolayı eşinizde idrar kaçırma, düşme, denge kaybı, hareket kontrolsüzlüğü olabilir.

   – Yayılım göstermiş tümörlerde radyoterapi tedavisinin etkili olup olmayacağı tedavi başladıktan sonra ve tedavi sürecinde anlaşılabilir.

   – Fakat hidrosefalinin belirtilerinin artmasından dolayı şant tedavisinin acil yapılması gerekebilir.

   – Yani bunu doktorunuz hastanın genel durumuna göre de karar verir. Buradan net bir şey söylemek zor.

   Sizi takip eden doktorunuz ile en kısa zamanda iletişime geçmenizde fayda var.

   Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 24. Avatar

  sibel

  8 Temmuz 2016 at 00:16

  Selamunaleykum … yiyelim 5 yaşında iki yıl önce hidrosefali teşhisi konuldu.göz damarlarına kadar geldi.doktorumuz takip altında olmamızı söyledi.sizce santi hemen takalim mi. Bide son zamanlarda bütün kanaması çok oluyordu.bununla bir alakası varmidir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Temmuz 2016 at 14:10

   Bunu çocuğun takibini yapan ve teşhisini koyan doktorunun veya iyi bir beyin cerrahi uzmanının karar vermesi gerekir.

   Gerektiğinde ne yapılması gerektiğini doktorunuz zaten söyleyecektir.

   Hidrosefaliye neden olan faktör de önemlidir. Hidrosefaliye neden olan bir durum var ve bu durumun tedavisi yapılır ise hidrosefali gerileyebilir.

   Beyinde oluşan basınç artışı nedeni ile kan pıhtılaşma yeteneğinin azalması ya da kaybolması gibi bir durumdan dolayı burun kanamaları başlamış olabilir.

   Kontrol zamanına daha var ise doktorunuza arayıp danışmanız ya da vakit kaybetmeden doktorunuza gitmeniz önemlidir.

   Her şeyin iyi olması ve sağlık dileğiyle.

 25. Avatar

  sema

  23 Temmuz 2016 at 17:03

  Merhabalar şu anda benim yeğenim ankara hacettepe de yatiyo 9 yaşında bir haftadır hasta önce karnım agriyo dedi kusmaya başladı hiçbirşey yememeye başladı bir yudum suyu bile sanki 1 litre içmiş gibi çıkardı 2 gün böyle devam etti sonrada uyumaya başladı baş ağrısından duramadı bulunduğumuz yerdeki dr bizi oyaladı sonuçları temiz birseyi yok dedi su an yoğun bakım da doktorlar herşeye hazırlıklı olun dedi beyni su toplamış menenjit olmuş enfeksiyon kapmış su anda uyutuyolar 24 saati geçti tedaviye cevap vermiyo diyolar lütfen bize yardımcı olun bizi aydınlatın kaç gündür perişansız

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Temmuz 2016 at 12:57

   Kafa içi basınç artışı nedeni ile kusma, baş ağrısı, baş dönmesi gibi şikayetler görülür.

   Menenjit (beyin zarlarının iltihabı) nedeni ile beyinde sıvı artışı olur ve kafa içi basınç artışı bu duruma bağlı ortaya çıkabilir.

   Menenjit bakteri, mantar ve virüs kaynaklı gelişebilir.

   Erken teşhis ve etkin tedavi ile tam düzelme şansı olabilir fakat tanı ve tedavi geciktiğinde ve ağır vakalarda hastada öğrenme güçlükleri, konuşma güçlükleri, kas zayıflığı, zeka sorunları, görme sorunları, işitme sorunları, epilepsi gibi benzeri sinir hasarları kalabilir.

   Ayrıca menenjit bazen ve bazı hastalarda bazı sistemik hastalıklara bağlı da ortaya çıkabilir.

   Örneğin Behçet hastalığı, Sarkoidoz hastalığı, Lupus eritematozus, Akdeniz ateşi hastalığı, bazı ilaçlar, kafa travması gibi etkenler de menenjit gelişmesine neden olabilir ve bu durumların da araştırılması gerekebilir. Menenjit bazen kronikleşebilir.

   Yapılması gerekenleri doktorlarınız zaten yapacaklardır.

   Sabırlı olmak gerekir.

   Her şeyin iyi olması ve yiğeninizin sağlığına kusur kalmadan kavuşması dileğiyle.

 26. Avatar

  Elif

  29 Temmuz 2016 at 21:36

  Merhabalar
  Benim ikizimin sol kolunda titreme oluyor bazen her gün oluyor bazen gün aşırı oluyor ve 10-20 dakika sürüyor. kendisi miyesteni hastası göz kapakları yarım açık duruyor bizde hastalığı ile ilgili mi acaba diye doktora gittik ama doktor bize beyin kılcal damarlarında tıkanıklık ve su kesecikleri dağılmış dedi ve bunun için emar ve ultrason istedi ama çok geç bir tarihe verdiler bende sizin yorumunuza göre özel de yaptırıp gitmeyi düşünüyorum. ikizim 1993 doğumlu ve doğum dan sonra kısmı menenjit geçirmiş yürümesi konuşması normal ama okuma yazma bilmiyor sadece bu bizim için zaten sıkıntı değil ama bunu yazmamin sebebi onunla da bir ilgisi olabilir mi acaba. yorumunuz için şimdiden teşekkür ederim iyi akşamlar dilerim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Temmuz 2016 at 14:27

   – Miyastini gravis, nöromusküler bileşkenin antikorlar tarafından hasarlandığı kompleks bir hastalıktır. Miyastini gravis genellikle erişkin dönemi hastalığıdır ve çoğunlukla 20-30, 50-60 yaları arasında görülür fakat çocukluk çağında da görülebilir.

   – Miyastini hastalarında yorgunluk, halsizlik, her 2 göz kapağında düşüklük gözlerini açamama, yutma güçlüğü, proksimal kaslarda güç kaybı, gibi şikayetler oldukça sık görülür.

   – Yani ikizinizin göz kapaklarındaki düşüklük, kol kaslarındaki titreme bu hastalığa bağlı sık görülen bulgular arasındadır. Bu hastalık krizler şeklinde de artış gösterebilir. Bazı ilaçlar bu hastalığın krizlerini arttırabilir. Yorgunluk bu hastalığın krizlerini arttırabilir. Miyastinili hastalarda kriz aralıkları ve krizlerde görülen şikayetler her hastada değişiklik gösterebilir veya her krizdeki şikayetler aynı hastada bile değişiklik gösterebilir.

   – Miyastini gravis hastalığının nasıl ve neden başladığı tam olarak bilinmemektedir. Vücudun immün sisteminin kas sinir bağlantısına saldırması ve ilerleyen kas güçsüzlüklerine yol açmasıdır. Bazı miyastini vakalarından timüs bezi sorumlu tutulmuştur. Miyastini hastalığına neden olabildiği düşünülen diğer bir etken ise genetik bozukluklar veya genetik yatkınlıktır.

   – Fakat miyastini gravis hastalığının krizlerini başlatan ve alevlendiren faktörler de vardır. Örneğin gebelik, enfeksiyonlar, lohusalık, anestezi, duygusal bozukluk, aşılar, adet dönemleri, ateşlenme ve bazı ilaçlar miyastiniyi alevlendirebilir.

   – Beyin damarlarında meydana gelen tıkanmalarda, tıkanmanın gerisinde kalan beyin dokusu kansız kalacağı için hastanın ölümüne ya da bu bölgenin kontrol ettiği bölgelerde felce neden olabbilir. Şikayetlerin artması bu tıkanmaya bağlı da olabilir. Bu tür durumlarda genellikle ilaç tedavileri verilir.

   – Belki kardeşinizin daha önce menenjit geçirmiş sanılması miyastini krizlerine bağlı bir durum da olabilir veya bu hastalık kardeşinizde genetik bozukluklardan dolayı zaten doğuştan varmıştır geçirdiği menenjit enfeksiyonundan dolayı bu hastalık alevlenmiştir.

   – Menenjit olarak tabir edilen durum enfeksiyonlara bağlı gelişen bir durumdur.

   – İyi bir araştırma hastanesinde bu durumların araştırılması daha uygun olur. Ayrıca miyastini takip altında tutulması gereken bir hastalıktır. Oldu geçti diyerek salınıverilecek bir hastalık değildir. Çünkü hastalık krizler şeklinde devam eder ve krizleri tetikleyen birçok sebep olabilir.

   – Kardeşinizin öğrenme güçlüğü zamanında geçirdiği menenjit enfeksiyonundan dolayı kalmış olabilir. Sonuç olarak beyinde geçirilen her türlü travma, enfeksiyonel durumlar, basınç artışları gibi bir çok sebep kalıcı hasarlara sebe olabilmektedir. Miyastina hastalığı sinire giden ileti bozukluğundan da kaynaklanmaktadır. Menenjit geçirildiğinde öğrenme güçlüğü gibi bir hasar kalmış ise kasları kontrol eden sinirlere giden bağlantılar da hasar görmüş olabilir.

   Miyastina graves hastalığının sonuçta nedeni tam olarak bilinmemektedir.

   Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 27. Avatar

  Selma

  5 Ağustos 2016 at 00:25

  İyi geceler.Sayfanızda her hastaya özenle ve sabırla verdiğiniz cevaplara hayran kaldım.Allah razı olsun sizlerden. Bende şikayetimi yazayım.5-6 yıldır sağ kulakta hiç kesilmeyen sadece şah damarına bastırdığımda duran bir uğultu var.Bu yıllar içinde bir çok test,dopler ve bt çekildi tansiyon takibi vs… her şey yapıldı.kulakla bağlantılı olmadığına karar verildi.en son beyin cerrahiye yönlendirdiler.Anjiyo istendi fakat önce beyin bt.görmek istedi doktor. Bt de Lateral ventriküler sistem spastik görünümdedir diye bir not var. Diğer her şey normal yazıyor. Ben artık doktor doktor gezmekten yoruldum. Bu uğultu çok agresif yaptı beni.Beynimde uğuldamaya başladı.şah damarına basarak durdurma diyor doktorlar ama dayanamıyorum.Size zahmet bu bt deki açıklama önemli mi siz nereye gitmemi önerirsiniz.şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Ağustos 2016 at 17:36

   Sinir yollarının beyine girdiği, içinde ilerlediği ve bir merkezde toplandığı herhangi bir yerinde kitle, dolaşım bozukluğu ve herhangi bir nedene bağlı hasar gelişir ise başta uğultu hissedilebilir. Bu durum genellikle tek taraflı hissedilir ve teşhiste yardımcı olacak diğer belirti ve bulgular da teşhisin doğru konulmasında önemlidir.

   Kulakta uğultu hissi, çınlama hissi, işitme kaybı gibi durumların birçok sebebi vardır.

   Bunlar kulağa ait sebepler, nörolojik sebepler, sistemik hastalıklara bağlı sebepler, enfeksiyonlara bağlı sebepler, kötü huylu hastalıklara bağlı sebepler ve alerjik hastalıklara bağlı sebepler şeklinde değerlendirilir.

   KBB uzmanlığında ve nöroloji uzmanlığında bu durumun nedeni bulunamaz ise en doğrusu üniversite veya araştırma hastanelerinde bu durumun araştırılması olur.

   Bu tür raporların uzmanı olan nöroloji doktoru tarafından değerlendirilmesi daha doğru olmakla birlikte spastik görünümdedir durumu, herhangi bir nedene bağlı beynin hasarlanması ve buna bağlı kaslarda kasılmaların olduğunu belirtmektedir.

   Yani kulağa bağlı kaslarda işlev bozukluğu veya beyinde bir işlev bozukluğundan dolayı beyinden kaslara giden sinirler arasında bir sorunun varlığı söz konusu olabilir.

   Raporunuz ile birlikte doktorunuza gitmeyi ihmal etmemenizde fayda var, çünkü beyin ile kaslara giden sinerler arasındaki sorunlar kas spazmlarından da kaynaklanabileceği gibi ciddi beyin problemlerine bağlı da olabilir.

   Kulaklarda uğultu hissi veya kulak çınlaması nedenleri hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linklerden ulaşabilirsiniz

   http://www.saglikocagim.net/kulakta-ugultu-hissi-olur/

   http://www.saglikocagim.net/kulak-cnlamas-tinnitus-nedenleri-ve/

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 28. Avatar

  Leyla

  5 Ağustos 2016 at 18:11

  Merhaba hocam. Ben 43 yaşındayım . Tip 1 diyabetim ve insülin pompası kullanıyorum. Yaklaşık bir aydır ensemden bir ağrı giriyor gözüm kasılıyolar konuşmakta zorluk çekiyorum ve yüzüm uyuşuyor. Mr çekildi ve beyinde su toplanması olduğunu ve göz damarlarıma baskı yaptığını söylediler fakat tedavisi ve riskleri hakkında tam olarak bilgilendirilmedim. Sadece omurilikten sıvı alınacağı söylendi. Tedavisi ve riskleri nelerdir ? Cevabınız için çok teşekkür ederim. İyi akşamlar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Ağustos 2016 at 13:11

   – Beyinde su toplanması (hidrosefali) yetişkinlerde genellikle beyinde aşırı sıvı birikmesi sonucu meydana gelen bir durumdur. Beynin bazı odacıklarında bulunan bu sıvının miktarının artması sonucu kafa içi basınç artışına ve beynin zarar görmesine sebep olur.

   – Beyin omurilik sıvısı gün boyunca sürekli olarak üretilir ve geri emilir. Bu sıvı beyni ve omuriliği sarar ve devamlı bir dolaşımı vardır.

   – Beyin omurilik sıvısının üç ana görevi vardır; beyin ve omuriliğe gelen zararlı etkilerini azaltır, beynin beslenmesine ve atıkların taşınmasına yardımcı olur, beyin ve omurilik arasında dolaşarak beynin basınç değişikliklerini düzenler.

   – Hidrosefali her yaşta görülür fakat genellikle çocuklarda ve yaşlılarda daha sık görülür. Hidrosefalinin belirtileri hastadan hastaya değişebilir. Orta yaş yetişkinlerde en sık görülen belirtileri baş ağrısı, uyanma ve uyanık kalmada zorluk, denge bozukluğu, idrar kaçırma, kişilik bozukluğu, bunama ve görme kaybı gibi belirtiler sık görülen belirtiler arasındadır.

   – Yetişkinlerde hidrosefaliye beyin kanamaları, beyin iltihabı, beyin tümörleri, kafa travmaları ve doğumsal hidrosefalinin çocuklukta tedavisinin yapılmaması gibi durumlar neden olabilir.

   – Hidrosefali hastalığının ilaçlar ile tedavisi yapılmaz. Tedavi nedene yönelik ya da şant tedavisi şeklindedir.

   Şant tedavisi hakkında ve Omurilikten sıvı alınması işlemi hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linklerden ulaşabilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/hidrosefali-sant-tedavisi-nedir/

   http://www.saglikocagim.net/lomber-ponksiyon-nasil-yapilir/

   İyi sonuçlar almanız ve sağlık dileğiyle.

 29. Avatar

  Taybet

  10 Ağustos 2016 at 15:16

  Meraba ben 14 haftalik gebeyim bana bebeğimin beyin boşluğunda su toplandığı söylendi ne yapmalıyım tehlikeleri nelerdir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Ağustos 2016 at 12:22

   Hidrosefali, beyin omurilik sıvısının dolaşımında bozuklukla seyir gösteren bir durumdur.

   Hidrosefali farklı evrelerde değerlendirilir.

   8-21. hafta hamilelik (gestasyonel) dönemdir ve bu dönemlerde tam olarak hidrosefali teşhisi konulan durumlarda gebelik yasal olarak sonlandırılabilir.

   Yani bu durumun daha derin araştırılması ve bebekte hidrosefaliye sebep olan duruma göre karar verilmesi gerekebilir.

   Çocuğun gelişiminde önemli derecede olumsuz etki edecek ise hamileliğin sonlandırılmasına karar verilebilir veya bebeğin gelişiminde bir sorun yaratmayacak ise takip altında hamilelik devam ettirilebilir.

   Hamileliğin daha bu kadar erken dönemlerinde hidrosefali teşhisi konulan bebeklerde doğumdan sonra birçok operasyon geçirmesi de gerekebilir.

   İyi bir üniversite veya iyi bir araştırma hastanesinde bu durumun araştırılması ve hidrosefaliye neyin neden olduğunun araştırılması gerekebilir.

   Her şeyin iyi geçmesi ve sağlık dileğiyle.

 30. Avatar

  Yunus

  10 Ağustos 2016 at 20:04

  Hocam merhabalar oncelikle size tsk etmek istiyorum her hastaya dogru yolu gostermek icin elinizden geleni yapiyorsunuz allah razi olsun bizleri bilgilendirdiginiz icin. Benim sorumda şu ; annem 58 yaşında yaklaşık 10 gun once troid olcumu icin endokrine gitti yapilan tahlil sonucunda ilacli mr istendi ve çektirdik. Bugun dr hanim sonuclara baktiginda beyinde su var dedi ve yarin sabah erkenden baska tahliller icin bizi cagirdi.aldigimiz mr sonuc raporunda adenohipofiz yuksekligi 3.5 mm olculmus olup adenohipofiz normalden incedir. Suprasellar sistern sella icerisine dogru uzanim gostermektedir yaziyo .diger bulgularin hepsinde normaldir veya saptanmamıştır gibi terimler yaziyo. Adenohipofiz 3.5 mm normal boyutmudur ne yapmamiz gerekir endokrin haricinde baska bolumlere gitmemiz gerekirmi yardimci olabilirseniz cok sevinirim . simdiden tsk ederim cok sagolun.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Ağustos 2016 at 00:47

   Hipofiz bezi (diğer adıyla pitüiter bez) beyinde her iki gözün arka tarafında yer alan, bir fasulye tanesi büyüklüğünde yaklaşık 0,5 gram ağırlığında, 1 cm’den küçük bir endokrin bezidir. Hipofiz hormon üretip salgılayarak homeostasiyi düzenler ve bu işlevi tüm iç salgı bezlerini denetleyerek yapar.

   > Bu tür raporlar uzmanı olan endokrinoloji uzmanlığı ya da beyin cerrahi uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

   > Beyinde su toplanması var ise bu durum beyin cerrahisi tarafından değerlendirilir.

   > Bu durum beyinde su toplanması veya sıvı dengesi bozukluğu nedeni ile kafa içi basınç artışı da olabilir, bu durumda annenizin şikayetlerinin ne olduğu da önemlidir.

   > Adenohipofiz yüksekliğinin 3.5 mm olması yarım santimden daha küçük olması şeklinde olabilir veya iyi huylu, hormon salgılayan hipofiz adenomunu (iyi huylu hipofiz tümörü) gibi bir durumu tanımlayabilir.

   Doktorunuz sizi zaten bir beyin cerrahisi veya nöroloji uzmanına sevk edecektir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 31. Avatar

  turan

  11 Ağustos 2016 at 23:16

  Maraba benim eşim yeni doğum yaptı doğmadan öncede biliyorduk çocuğun kafasinda su olduğunu müdahale etmediler doğmadan önce müdahale edemeyiz dediler çocuk daha bir günlük ameliyat edecez dediler ama ameliyat riskli beyin kanaması geçirebilir amelyattan çıksa bile yüzde seksen özurlu olur dediler sizce mumkun mu böyle bir şey

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Ağustos 2016 at 00:11

   Beyinde su toplanması (hidrosefali) sebep olan duruma göre nasıl seyir göstereceği değişir, çünkü hidrosefali genellikle altta yatan bir etkene bağlı gelişir ve altta yatan etken çocukta ciddi sorunlara neden olacak ise hidrosefalinin tedavisi yapılsa bile başarı şansı düşük olabilir. Ayrıca tekrar tekrar operasyon veya operasyonlar geçirmesi gerekebilir.

   Yeni doğan dönemi hidrosefali durumuna intraventriküler ve subaraknoid kanama, hipertansiyon, artmış kafa içi basıncı, enfeksiyonlar, tümörler, akuadakt stenozu, Dandy Walker sendromu, Arnold Chiari malformasyonları, ensefalosel, meningosel, menenjit, ventrikülit, yeni doğan sepsisi, intrakraniyal kanama, intrakraniyal tümörler gibi birçok doğumsal anomaliler (bozukluklar) sebep olabilmektedir.

   Nedenlere göre hidrosefalinin tedavisi, tedavisinin başarı oranı, bebeğin beyninde nerelerin etkilendiğine göre farklılık gösterir.

   Her şeyin iyi geçmesi ve bebeğinizin sağlığına kavuşması dileğiyle.

 32. Avatar

  aslihan

  14 Ağustos 2016 at 01:03

  Merhaba bzim cocugumuzda sant ameliyati oldu ama surekli kusma huzursuzlugu devam ediyo kafasini tutamiyo doktorlar daha hastaligi hakkinda bi bilgi vermiyolar gelecegi hakkinda korkuyoruz yuruyebilirmi konusabilirmi cevaplarsaniz sevinirimm

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Ağustos 2016 at 19:41

   – Ameliyat sonrası beyin içi sıvısı hemen azalmayabilir ve çocuğun şikayetleri bir süre devam edebilir.

   – Şant tedavisi uygulanmadan önce oluşan kafa içi basınç nedeni ile hangi sinirlerin hasar gördüğü veya göreceği hemen belli olmaz.

   – Hidrosefaliye sebep olan hastalık, enfeksiyon, tümör veya doğumsal anomaliler gibi durumlar da hastalığın seyrini etkiler. Yani hidrosefaliye sebep olan durumun ciddiyeti de çocuğun iyileşme durumunda önemlidir.

   – Belki tekrar cerrahi müdahaleler gerekebilir.

   – Size kontrol için süre vermiş olmalılar.

   – Ayrıca şant tedavisinin de komplikasyonları vardır, bu nedenle bu konuda da dikkatli olmak ve bilgi edinmek gerekir.

   Şant tedavisi ve şant tedavisinin komplikasyonları hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linklerden ulaşabilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/hidrosefali-sant-tedavisi-nedir/

   http://www.saglikocagim.net/sant-enfeksiyonu-nedir/

   Doktor kontrollerinizi ve doktorunuzun önerilerini dikkat etmeye özen göstermeniz önemlidir.

   Her şeyin iyi olması ve çocuğunuzun sağlığına kavuşması dileğiyle.

 33. Avatar

  çiydem ip

  21 Ağustos 2016 at 23:00

  merhaba ben 10 yıldır beyinde su tümörü hastalığıyla mücadele ediyorum her hastaneye baş vurdum önerilen şanti oldu ilaç olarak ta diazomid ilacı dediler ilacın hiç bir faydası olmuyor şantide riskli olduğundan olmadım görme kaybı güç kaybı idrar kaçırma yavaş hareketler kas ağrıları belden sıvı aldıklarından dolayı bel ağrısı sinirlilik konuşma bozukluğu vs ire bende malulen emeklilik için sgk mı yatırıyorum 1800 günü tamamlayınca müracaat edicem rapor için acaba rapor oranı yüzde kaçtır emekli olabilirmiyim yoksa boşamı sgk yatırıyorum bilgi verebilirseniz sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Ağustos 2016 at 13:09

   Beyin su toplanması için mutlaka şant tedavisi gerekiyor ise bu tedavi kaçınılmaz olabilir.

   Bu durum bu şekilde devam eder ise daha büyük sorunlar ortaya çıkabilir.

   Şant tedavisi oldukça dikkat isteyen bir yöntemdir, düzenli takipleri yapılmalıdır. Bu tedavi yöntemi iyi bir beyin cerrahisi uzmanlığında yapılabilir.

   Ayrıca beyinde su toplanmasının altında yatan başka bir durum da olabilir ve bu durumların araştırılması gerekebilir.

   Burada sağlık sorunları hakkında bilgi verilebilmektedir, bu nedenle emeklilik konusunda bizzat SSK’dan veya üniversite hastanelerinde bu tür raporlar ile ilgilenen bölümden bilgi almanız daha doğru olur.

   Her şeyin istediğiniz gibi olması dileğiyle.

 34. Avatar

  büşra

  24 Ağustos 2016 at 06:01

  İyi akşamlar benim dedem 74 yaşında ve yaklaşık 3 haftadır beyin kanaması sebebiyle hastanede yatıyor. İlk hafta yoğun bakımda yattı daha sonra normal odaya çıkardıklarında hiç birimizi tanımıyodu değişik değişik alakasız sözcüklerle cümleler kuruyodu çook eski zamanlardan oluşan anıları parça parça birleştirilmiş gibiydi kendi eşini bile tanımıyodu daha sonra dedem konuşmamaya başladı zamanla gözünü açmamaya yemek yememeye ve arada eliyle başına vurmaya ve son olarakta hareketsiz gözleri kapalı bi şekilde yatmaya başladı bunun üstünden 4 gün sonra doktor beyninde su toplanmış ve bu su beyni sıkıştırıyo dedi ve yoğun bakıma aldılar operasyon yaptılar kafasının içinden dışarıya bi kabın içine giden boru varmış dedemin hayati tehlikesi var mı eğer yoksa ordan çıktığı zaman bizi neler bekliyo herhangi bi konuşma yürüme görme gibi durumlarında bozukluklar olabilir mi cevaplarsanız çok sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Ağustos 2016 at 00:15

   Beyin kanamaları kanamanın nedenine, yerine göre farklı sınıflandırılır.

   Hem beyin kanaması geçirmiş olmak hem de beyinde su toplanması ikisi bir arada oldukça zor bir durum.

   Ayrıca beyin kanamasına neyin neden olduğu da durumun seyrinde önemlidir.

   Bu tür durumlarda kısmi felç, tam felç, kanuşma bozukluğu, görme bozukluğu, işitme kaybı gibi birçok sorun meydana gelebilir.

   Doktorlar gereken tedaviyi uygularlar zaten.

   Durum hakkında buradan net bir şey söylemek zordur, çünkü geçirilen durum, hastanın yaşı, neden beyin kanaması geçirdiği, beyin kanamasının tipi gibi durumlar durumun seyrinin nasıl olacağını etkileyebilir.

   Klinik tabloyu belirleyen, kanamanın nedeni, kanamanın yeri, hastanın yaşı ve kanamanın şiddetidir.

   İyilik dileğiyle.

 35. Avatar

  Ferman can

  30 Ağustos 2016 at 14:15

  merhaba annem 55 yaşında 3 yıl önce safra kesesinde kum var denildi ve safra kesesini aldılar sonra gözünden iltihap var denildi ameliyat ile tedavisini yaptılar . en son olarak ta 2 yıl önce vücut iltihap üretiyor sarkoidoz teşhisi konuldu ve iğne , serum tedavisi ile günlerce hastahanede tedavi gördü ve taburcu oldu yaklaşık 1 yıldır da 3 aydan 3 aya kontrole gidiyor . yürümesinde problemler meydana gelmeye başladı. 3 hafta önce tıp fakültesinden detaylı mr istediler. mr da beyinden detaylı mr istediler şuan da doktorun teşhisi beyinde 2 boşluktan birinin büyümesi olarak tespit etti . ve bu da yürüyüş dengesini bozar dedi. bir de annemde sürekli uyuma isteği bulunmakta. hareketleri yavaşladı . doktorun bir tanesi ameliyat riskli yapılmaması iyi dedi. bir tanesi hemen yapalım dedi . ne yapmalıyız?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Ağustos 2016 at 18:21

   Bu durum beyinde su toplanması veya ependimoma olarak bilinen bir tümör gibi bir durumdan kaynaklanmış olabilir.

   Hem beyinde su toplanması hem de ependimoma durumunda bası nedeni ile baş ağrısı, uykuya eğilim, ayaklarda güçsüzlük, dengesizlik, bulantı, kusma, baş dönmesi gibi şikayetler görülür.

   Eğer su toplanmasına bağlı beyin boşluğunda büyüme tespit edilmiş ise şant tedavisi gerekli olabilir.

   Eğer ependimoma nedeni ile beyin boşluğunda büyüme tespit edilmiş ise yine cerrahi tedavi ve şant tedavisi gerekir. Tümör var ise başka tedaviler de gerekebilir.

   Beyin boşluğunda neden büyüme oluşmuş tedavi açısından bu önemlidir.

   Ameliyat yapılması riskli bir durum ise bunu birkaç doktorun bir arada bulunduğu ekip kararı daha doğru olur. Belki durumun daha iyi değerlendirilmesi veya başka tetkikler yapılması gerekebilir. İyi bir beyin cerrahisi uzmanı tarafından bu durumun değerlendirilmesi önemlidir.

   Ependimoma oluşumunda etken tam olarak bilinmemekle birlikte en önemli etkenin enfeksiyonlar özellikle viral enfeksiyonlar olduğu bilinmektedir.

   Annenizin çok sık enfeksiyon geçirdiği göz önünde bulundurulduğunda bu büyümenin ependimoma olma olasılığı vardır.

   Yani beyin boşluğundaki büyümenin ne olduğunun bilinmesi önemlidir. Ayrıca annenizin genel durumu da tedavi için uygun mu buda önemlidir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 36. Avatar

  Serpik

  26 Ekim 2016 at 16:52

  Merhaba benim annem 73 yaşında beyninde su toplaması oldu doktor ameliyat dedi tansiyon ve şekeri var korkuyoruz ameliyat çok risklimi aydınlatırmısınız teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Ekim 2016 at 12:33

   Beyinde su toplanması diğer adıyla hidrosefali, beyin omurilik sıvısının kafatası içerisinde aşırı birikmesi durumudur. Bu durum ya omurilik sıvısının beyinde daha fazla üretilmesinden ya da bu sıvının normal akımının bozulmasından kaynaklanır. Beyinde su toplanması nedeni ile aşırı sıvı kafa içi basıncı arttırır ve bu nedenle beyin harabiyeti meydana gelir.

   Hidrosefali genellikle doğumsal olarak çocuklarda ortaya çıkmakla birlikte yetişkinlerde de bazı sebeplerden dolayı ortaya çıkar.

   Hidrosefalinin tedavisinde bu duruma neden olan bir tıkanıklık veya tümör gibi bir durum var ise bunlar ortadan kaldırılır ve tedavide fazla sıvının başka bir vücut boşluğuna emiliminin sağlanması için şant takılması gerekir.

   Her ameliyatın riskleri vardır, özellikle ileri yaş hastalarda bu riskler biraz daha yüksek olabilir.

   Riskler doktorlarınız tarafından göz önüne alınacaktır ve size ameliyatın yarar ve zarar oranları hakkında bilgi ve broşür verilecektir.

   Risksiz hiç bir ameliyat yoktur. Annenizin diğer hastalıkları konusunda, kullandığı ilaçlar konusunda doktorlarınızı bilgilendirmeniz ameliyat öncesi önemlidir.

   Hidrosefali tedavi edilmez ise kalıcı nörolojik hasarlar da oluşabilir.

   Her şeyin iyi geçmesi dileğiyle.

 37. Avatar

  Özge

  29 Ekim 2016 at 20:19

  Merhaba 29 haftalık hamileyim ve bebegimin beyinde sıvı artışı var denildi bu 7 buçuk mm denildi sizce tehlikeli mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Ekim 2016 at 15:08

   Doğuma kadar herhangi bir işlem uygulanamayacağı için doğumdan sonra tedavi uygulanır.

   Hidrosefalinin farklı nedenleri vardır. Hidrosefali doğumsal bazı bozukluklara bağlı da gelişebilir.

   Düzenli takip ve kontrollerinizi ihmal etmemenizde fayda vardır. Gidişata göre doktorlarınız size bilgi vereceklerdir.

   Sağlıklı doğum dileğiyle.

 38. Avatar

  Begüm

  29 Ekim 2016 at 21:49

  Merhaba annem 52 yasında 8 ay önce rahatsizlanmisti doktor beyin boşluğunda sıvi birikmiş biraz fazla dedi. Ve yuksek tansiyondan sol tarafına felç vurdu bunun sıvıyla ilgisi yok bu şekilde durabilir sıvı dedi 7 aydır bu şekilde annem denge sorunu var sizce ne yapmalıyız o sıvı çekilirse annenin yürümesi de duzelirmi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Ekim 2016 at 13:44

   Yüksek tansiyon nedeni ile kafa içi basıncı artabilir, beyin kanaması olabilir ve buna bağlı etkilenen sinirlere göre felç gelişebilir.

   Erişkin hidrosefali (beyinde su toplanması) durumunda şikayetlerin durumuna göre şant tedavisi uygulanması gerekebilir.

   Bunu doktorunuz ile görüşmeniz gerekir.

   Sağlık ve iyilik dikeğiyle.

 39. Avatar

  Ragip

  31 Ekim 2016 at 01:06

  Iyi gunler bende su toplanmasi teshisi konmustu ama dr buyutulcek bi durumun yok zamanla su olusur zamanla kendi kendine yok olur demisti bende sadece bas arisi ve sakaklarima vuran basimin icinde agri oluor ilacli mr da cektirdim tomografide cektirdim psikolojik olabilirmi ben genelde hep sol tarafima yatarak uyuyorum bununda etkisi varmi acaba sabahlarida bas agrisi ile kalkiyorum sonra geciyor sol gozum kanli bisekilde uyaniorum saraltida olur

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Kasım 2016 at 10:13

   Bu durum gözünüzdeki problem ile de ilgili olabilir. Baş ağrısı göz problemleri ile ilgili olabilir.

   İyi bir göz muyenesi gerekebilir. Özellikle şeker yüksekliğiniz var ise ya da farkında olmadığınız şeker hastalığınız, tansiyon hastalığınız var ise göz muayenesi önemlidir.

 40. Avatar

  Esra

  3 Kasım 2016 at 23:44

  Merhaba. Ben yaklasik iki ay once dogustan hidrosefali hastasi oldugumu ogrendim. Doktor takip karari aldi ve alti ay sonrasi icin kontrole cagirdi. Bunun disinda pek bir sey soylemedi. 6 ay bunun icin uzun bi sure mi baska bi doktora gitmeli miyim?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Kasım 2016 at 14:12

   Takip gerektiren hastalıklar genellikle 6 ayda, yılda bir takip edilir, çünkü sık sık emar filmi ve tomografi filmleri kişiye zararlar verebilir.

   Fakat içiniz rahat edecek ve ciddi şikayetleriniz var ise iyi bir beyin cerrahisi uzmanına en son yapılan tetkikleriniz ile birlikte gidebilirsiniz (yani bu sizin karar vereceğiniz bir durumdur).

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 41. Avatar

  Ezgi

  5 Kasım 2016 at 02:57

  Merhaba.Uzun zamandır süren baş ağrısı şikayetlerin için hastaneye gittim 10 gün kadar yattım. Bos işlemi belden sıvı alma işlemi yapıldı. Uyuşturulmadı ve epey zor oldu nerdeyse 40 dakika uğraşıldı yarıda bırakıldı byeterli derecede sıvı alınamadı. Üzerinden Bir ay geçti ama hala o bölgemde belimin ağrı var ve eğilemiyorum ogünden beri. Sizce ne olmuş olabilir? Desteğiniz için teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Kasım 2016 at 01:31

   Lomber ponksiyon (belden omurilik sıvı alınması işlemi) aynı zamanda riskli ve girişimsel bir işlemdir.

   Bu durum için mutlaka doktorunuz ile irtibata geçmelisiniz.

   Enfeksiyon gelişmiş olabilir, kanama olmuş olabilir.

   Lomber ponksiyon işlemi ve riskleri hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten ulaşabilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/lomber-ponksiyon-nasil-yapilir/

   İyi olmanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 42. Avatar

  mehmet kaplan

  11 Kasım 2016 at 11:45

  merhaba çocuğum 4.5 aylık havale geçirdi. hastanede tedavi görüyor. bakteriyel menengit(pnomokok) tanısı kondu.(beyin sıvısı örneği alınarak) 13 gündür tedavi görüyor. klinik olarak normal durumda. anne sütü emiyor, hareketleri normal. Emar sonucunda beyinde sıvı toplanması olduğu söylendi. 3 hafta daha antibiyotik tedavisi olacağı söylendi. Nasıl hareket etmeliyim bu durumda? İyi çalışmalar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Kasım 2016 at 14:43

   Enfeksiyon önlendikten sonra beyinde sıvı toplanması için şant tedavisi uygulanabilir.

   Doktorlarınız gerekeni zaten yapacaktır.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 43. Avatar

  Ferda karakaya

  16 Kasım 2016 at 18:26

  12 yaşında bi kızımız var beyni su topluyor ve tedavisinin olmadığını kızıma doktor ani ölüm hiç bi tedavisi yok dedi aksaray eskil ilçesindeyim bi tedavi yöntemi varmı varsa bana yol gösterin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Kasım 2016 at 18:21

   Bu durumun iyi bir araştırma ya da üniversite hastanesinde araştırılması gerekir. Beyinde su toplanması bebekliğinde başlamamış ise başka bir sebebe bağlı oluyor olabilir ve bu durumun ciddi şekilde araştırılması ve gereken tedavilerin uygulanması önemlidir.

   Beyinde su toplanmasının farklı sebepleri vardır ve bu sebepler araştırılmalıdır.

   Su toplanması için gereken durumlarda şant tedavisi uygulanmaktadır.

   Bu şekilde bırakmanız doğru olmaz.

   Bir üniversite hastanesinin nöroloji bölümüne götürmeniz daha doğru olur.

   Kolaylık ve sağlık dileğiyle.

 44. Avatar

  merkez

  17 Kasım 2016 at 10:41

  hocam kolay gelsin benim ablamın yaklasık 2 yıldır bel altında sant rakılı 1 hafta önce ablamın 2 aylık hamile oldugunu ögrendik acaba dogum yapabilirmi bebek icinde kendi icinde sıkıntı olurmu tesekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Kasım 2016 at 17:13

   Mutlaka bu durumu nöroloji doktorunuz ve şant ameliyatını yapan doktorunuz ile konuşmalısınız, çünkü durumun tekrar değerlendirilmesi gerekebilir.

   Geç kalmadan bu durum görüşülmelidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 45. Avatar

  Yunus

  30 Kasım 2016 at 11:15

  Hocam triventrikuler hidrosefali tespiti kondu üçüncü ve lateral ventrikulde genişleme izlenmektedir biftontal indeks %45 olculmustr amaliyat için suan için erken dediler sizce ikinci bir doktorla gorusmelimiyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Aralık 2016 at 15:01

   Bu durum, ventrikülomegali olarak adlandırılan bir durum ve buna bağlı beyinde su toplanması oluşması (hidrosefali) gibi görünmektedir veya beyinde su toplanmasına bağlı ventrikülomegali gelişmiş de olabilir. Ventrikül genişlemesi (ventrikülomegali) ve hidrosefali genellikle bir arada görülür.

   Bu tür raporlar uzmanı olan beyin cerrahisi tarafından değerlendirildiğinde daha doğru sonuç verir, bu nedenle iyi ve deneyimli bir beyin cerrahisi bu durumu daha iyi değerlendirir. Gittiğiniz doktor bu konuda yeteri kadar deneyimli değilse başka bir beyin cerrahisine görünmek gerekebilir. Tabii tedavi yöntemine karar verilirken hastanın şikayetleri, klinik muayene bulguları, bu duruma sebep olan faktör ve hastanın yaşı da göz önünde bulundurulur.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 46. Avatar

  Sevda

  1 Aralık 2016 at 18:17

  Merhaba hocam eşim Mayıs 2013de nobet geçirdi Buay içerisinde 4 kere nöbeti oldu ve epliepsi teşhisi konuldu bu zman suresi içinde nöbet gecirmedi depakin 500mg ilaç kullanıyoruz. Önceki eeglerinde hiç bir sorun yok denildi iki gün önce emar cekildik. Emar sonucunda sağ lateral ventikul temporal hornunda en geniş yerinde çapı 7 mm ölçülen fokal genişleme yaziyo. Esime soylemeden doktora gösterdim sonucunu ilaç tedavisini azaltmak için istemislerdi emari.ilaci azaltmak yada bırakmak nobetini tetikleyebilir dedi. Sol tarafa geçerse hafıza ve bilinç kaybı olur dedi. Çok üzüldüm ağladım hatta. Hocam zamanla büyüme olabilirmi bunun için ne yapamam gerekir şimdiden tsk ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Aralık 2016 at 00:16

   Bu genişlemenin nedeni beyinde su toplanması ya da kist benzeri bir kitle olabilir.

   Bu durum üniversite hastanesi gibi bir araştırma hastanesinde araştırılması daha doğru olur.

   Geçmiş olsun.

 47. Avatar

  Hatice

  9 Aralık 2016 at 21:15

  Hocam merhaba bana şiddetli baş ağrısıyla gittiğim Dr hipofiz Adenemu teşhisi koydu ve 2007 yılında ameliyat oldum 6 gün yoğun bakımda belimde diren le yattım omurilik sıvısı akması için. Bir yıl boyunca çok rahattım fakat bir yıl sonra aynı baş ağrıları tekrar başladı bütün teklikleriim yapıldı ve tümör olmadığı hipofiz bezinde büzülme ve Sıvı birikmiş denildi fakat hiç bir tedavi uygulanmadı ve ben baş ağrılarından uyuyamıyorum Hayatım altüst oldu ağrılardan gün içinde sürekli Ağrı kesicilerle idare ediyordum artık onlarda iyi gelmemeye başladı ne olur yardımcı olun ne yapmam gerek şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Aralık 2016 at 13:10

   Bu durumda iyi bir beyin cerrahisine gitmeniz gerekir. Daha önce geçirmiş olduğunuz cerrahiye bağlı büzülme olmuş olabilir, sıvı birikimi için şant tedavisi uygulanması gerekebilir.

   Yani bu durum ciddi bir durumdur ve iyi bir beyin cerrahisi tarafından değerlendirilmelidir.

   Kolaylık dileğiyle.

 48. Avatar

  Belgin

  11 Aralık 2016 at 20:33

  3 yaşında oğlum var beyninde su kisti çıktı ara ara basınçtan baş ağrısı tutuyor vücut ısısı artıyor bayılmamız oluyor doktorlar bir şey demedi zararı nedir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Aralık 2016 at 11:32

   Su kisti olarak tabir ettikleri durum (araknoid kist) olabilir.

   Araknoid kistler konjenital (doğumsal) olabileceği gibi, başka bir etkene (ekstraaksiyel hematom), travma sonucu, tümör nedeni ile, enfeksiyon gibi etkenlere bağlı) gelişebilir.

   Araknoid kist beyinde su toplanması (hidrosefali) ile de benzerlik gösterebilir veya hidrosefaliye neden olabilir.

   Kistin yerleşim kısmına ve büyüklüğüne göre belirtiler değişiklik gösterebilir. Bazı hastalarda yaşamları boyunca hiç bir belirti ortaya çıkmayabilir. Bazı hastalarda ise bulantı, kusma, papil ödemin eşlik ettiği kafa içi basınç artışı sendromu ve baş ağrısı, mental retardasyon, mikrosefali gibi belirtiler görülür ve en sık görülen belirtilerden biri de epileptik nöbetlerdir. Bu kistin belirtileri bazen ağırlaşır bazen de hafifleyebilir.

   Doğumsal araknoid kistlerin yeri genellikle zor anlaşılır. Eğer bu durum hidrosefaliye neden oluyor ise şant tedavisi uygulanabilir.

   Araknoid kistlerin özellikle doğumsal olanlarının tedavisi çok net değildir. Yani kistin yerleşim alanı ve kistin sebep olduğu sorunlar tedavi planında önemlidir.

   İyi, deneyimli bir beyin cerrahisi ve nöroloji uzmanı bu durumu birlikte değerlendirip karar verebilirler ancak.

   Sağlıklı ve iyi yaşam sizinle olsun.

 49. Avatar

  niyazi

  13 Aralık 2016 at 11:48

  ocelıkle ıyı gunler dılerım hocam benım esım yaklasık 8 ayına gırdı hamıle doktorlar bebegın kafasında 8 mg su odugunu soyluyor acaba bu aylarda cogalma mı meydana gelir azalmamı verecegınız bılgı ıcın tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Aralık 2016 at 18:05

   Beyinde su toplanması (hidrosefali) anne karnında da tespit edilebilmektedir.

   Tespit edilen kafada su toplanması 10 ile 12 mm arası hafif form olarak değerlendirilir genellikle, tabii bu durum çok hızlı artabilir de.

   Bebeğinizin doğumuna az kalmış 8 mm çok anormal olmayabilir ama bu durum bebek doğana kadar değişebilir.

   Bunu doktorunuza sormanız daha uygun olur.

   Ayrıca hidrosefalinin altta yatan nedeni de önemlidir.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 50. Avatar

  Mustafa

  13 Aralık 2016 at 21:32

  Mrhba benim ablamda beyinde su toplama nedeni ile sat takilacak bu kalicimi tam bu derken bide beyin sarkmasi tanisi konuldi ikisininde ameliyat riski ne dir sizce tamamen eski sagligina kavusurmu en buyuk yan etkisi gozleri gorme orani azaldi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Aralık 2016 at 14:06

   Beyin sarkması, beyincik sarkması, beyincik fıtığı veya Chiari malfarmasyonları gibi farklı isimler ile adlandırılan durum, beyinciğin bulunduğu kısımdan bulduğu delikten sarkması durumudur ve bu durum beyin omurilik sıvısının düzenini bozarak beyinde su toplanmasına (hidrosefaliye) yol açabilir.

   Yani ablanızın beyninde su toplanması beyin sarkmasına bağlı gelişmiş olmalı.

   Beyin sarkmasında nörolojik bulgular hidrosefali veya eşlik eden diğer bozukluklara göre ya da hastanın yaşına göre değişiklik gösterebilir.

   Bu durum doğumsaldır ve hastalık çoğu zaman kendini ilerleyen yaşlarda göstermeye başlar.

   Hastalığın farklı tipleri vardır, bu nedenle tedavi planı da tiplerine ve sebep olduğu rahatsızlıklara göre değişebilir. Su toplanması ciddi ise şant tedavisi uygulanır. Bu durumun ilaçlarla tedavisi yoktur. Cerrahi tedaviler tartışmalı olup karar olguya göre verilir. Cerrahi tedavi ve tedavinin başarısı patolojinin tipine, büyüklüğüne sebep olduğu komplikasyonlara göre değişebilir, bu nedenle bunları bu işin uzmanı olan beyin cerrahlarınız ve nöroloji doktorlarınız ile görüşmeniz daha uygun olur, çünkü hastanın durumunu en iyi hastayı takip eden doktor bilmektedir. Bu durum karışık bir durum olduğu için buradan net bir şey söylemek zordur.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 51. Avatar

  Huseyin

  14 Aralık 2016 at 13:23

  Hocam iyi çalışmalar.Yegenim hidrosefali rahatsızlığıyla doğdu.Doktor acil sant takılmalı diyor.Ancak bulduğumuz hastane ”Ameliyatı 1 hafta sonra yaparız.Simdilik iğneyle sıvı alimi yaparız.”diyor.Sizce 1 haftada iki operasyon yeni doğmuş bebeği kötü etkiler mi?Beklemek ve öncesinde iğne ile sıvı aldırmak zararlı olacaksa başka bir hastane bakmamız gerekecek.Acil cevaplarsanız cok sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Aralık 2016 at 18:52

   Bu durum hem çocuk doktoru tarafından hem de iyi, deneyimli bir beyin cerrahisi tarafından değerlendirilmelidir.

   Hemen cerrahi gerekir mi yoksa iğne ile sıvıyı çekmenin sonucu ne olur bunu beyin cerrahisi uzmanın karar vermesi gerekir.

   İstiyorsanız daha detaylı bir hastaneye götürmek ya da karar vermek sizin ve durumu bilen doktorlarınızın kararıdır.

   Hidrosefalinin derecesine, nedenine, çocuğun sağlık durumuna göre ne yapılması gerektiği değişebilir, bu nedenle buradan bir şey söylemek zordur.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 52. Avatar

  Murat

  18 Aralık 2016 at 03:28

  Merhaba kiz kardesm 16 Yasinda 2 yasindayken sant takildi 4 yasinda bagirsagini deliyodu bit ucu makattan Ciktigi icin cikarildi beyninde alinmaz yerde zararsiz tumör var ve 10 yikdir kusmalari var ara ara mesela 5 ay boyunca kusuyo serum aliyo iyilesiyo 2 gun sonra tekrar kusuyo Sonra Iki sene kusmuyo sonra tine basliyo 2013 den itibaren sıklaştı mr çekildi doktorlar beyın ıcı basıncının normal Hidrosefali nin olmadığını düşünüyorlar ayrıca baş büyümesi veya baş ağrısı gibi belirtileri hiç olmuyo ayrıca serebral palsi hastası acaba bu yıllardır bulunamayan kusma sebebı Beyinden olabilir mi birde şant tedavisinde ucunun batma gibi riskleri yüksek mi “

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Aralık 2016 at 14:50

   Serebral palsiye bağlı bu tür şikayetler görülebilir. Serebral palsili hastalarda sindirim sistemi sorunları da sık görülür (yutma güçlüğü, kusma, bağırsak sorunları, mesane sorunları ve benzeri sorunlar) görülebilir.

   Bu durumlar ataklar şeklinde olabilir.

   Hidrosefaliye bağlı da basınç artışı olur ve bu durumda da bulantılar, kusmalar oluşabilir.

   Şant tedavisinin yan etkileri vardır.

   Şant tedavisi hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten ulaşabilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/hidrosefali-sant-tedavisi-nedir/

   Serebral palsi zaten beyin felcidir ve hastaya göre klinik belirtiler ve bulgular değişiklik gösterebilir, hastalığın seyri değişebilir.

   Bu hastaların doktor kontrolü altında olması gerekir.

   Omurgada skolyoz gelişebilir ve buna bağlı beyin omurilik sıvısının akışı bozulabilir ve hidrosefali buna bağlı ortaya çıkabilir.

   Bu hastalık özel bakım ve takipler gerektirir.

   Doktorlarınız gerekeni yapmaya çalışacaklardır mutlaka.

   Geçmiş olsun.

 53. Avatar

  nuran

  27 Aralık 2016 at 23:23

  Merhaba buraya yazmanın sebebi kimsenin umudunu kaybetmemesi..

  Bu hastalikla ilk bas agrisiyla tanistim, 10 gundur gecmeyen kafamin icinde bir ugultu gozlerimi açmaya mecalim yoktu ve sürekli uyukluyordum, 10’uncu günün sonunda şiddetli kusmalar oldu ve sağlık ocağına gittim bana sinüzitim olduğunu ve sinüslerimin dolu olduğundan kaynaklandığını söyledi ve aferin sinüs adlı bir ilaç verdi günde üç öğün denildi ve ilk günün sonunda baş ağrım geçmiti ama görmemde bozukluk olmaya başlamıştı, daha sonra ikinci gün çift görmeye başladım, her şey üçüncü gün ışığa tahammülüm olmadı, iğne ucu kadar ışık görmek istemedim.

  Daha sonra gözlerim patlıcak gibi oldu ve sol gözüm içe kaymıştı, artık göz doktoruna gittiğimde beni acile yönlendirdi ve doktor erken teşhis hayat kurtarır dediğinde çok korkmuştum, gittiğimde hidrosefali dediler yatıs verdiler uzun incelemeler sonucu sol kafa içi sinirlerimin felç olduğunu ve göz arkasında kanamalar basladığını söylediler, bel sıvısı aldılar normal insanda 300 olması gereken sıvının fazlası 400 ama bende çok şaşırdıklarını ve sıvı basıncının 600 olduğunu söylediler.
  Sıvı alındı, ertesi güne kadar gözüm yerine geldi ve çift görmem azaldı vizitte kontrolde gözardı kanamalarını yok olmasına çok şaşırdılar ve basıncın eski seviyesine donmesini beklerken ben iyiye gidiyordum ve ilaç tedavisi sonrası tekrar sıvıyı ölçmek istediler izin vermedim gataya basvurdum kontroller sonucunda butun haplar yasaklandi (vermidon parol ve novalgin disinda) ilac icemiyorum ama atlattim gatada ki doktorumun söylediği suydu, milyonda birsin.

  Kayan gözümün bir daha görmeyeceğini bile söylediler, hasar kaldı gözümde ama göz doktorumun söylediği de ”benden iyi görünüyorsun”. Şimdi iyiyim atlatalı 3 yıl oldu fakat tekrar olmayacağının garantisi yok ama olmama ihtimalim de var.

  Herkese geçmiş olsun, umarım atlatırsınız. Allah yardımcınız olsun..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Aralık 2016 at 14:59

   Hastalıktan çekenlere bilgi vermek ve iyi dileklerinizi paylaşmak için, bilgilerinizi ve deneyimlerinizi burada paylaşmanızdan dolayı teşekkürler. Bu değerli bilgiler ve deneyimler mutlaka burayı ziyaret eden kişilere yardımcı olacaktır.

   Doktor kontrollerinizi ve doktorlarınızın önerilerini her zaman dikkate almanızda fayda vardır.

   Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 54. Avatar

  Mertcan

  4 Ocak 2017 at 13:11

  Merhaba, Kız kardeşim 18 yaşında 1buçuk hafta önce beyin tümörü ameliyatı oldu.Tümörün beyin sapına yakın olduğu belirtilmişti ve ameliyatın iyi bir şekilde geçmesi bizleri mutlu etmişti, sonrasında 5 günlük bir yatışın ardından eve taburcu edildi. 3.günü başındaki dikişlerin olduğu yerden sıvı akmaya başladı ve ilk başta ter zannettik sonrasında sıvı daha da akmaya başlayınca korku ve panikle doktorumuza gittik. bildiğimiz havlu ıslanacak kadar su aktı doktor yatış istedi tekrardan ve akıntı durdu,ertesi sabahı bir şırınga ile içinden sıvı çektiler. Bu sıvı berrak olmalıymış ve biraz sarı bulanıkımsı çıktı teste aldırmak istedi herhangi bir enfeksiyon riskine karşı ve mikroskopik testte bir sıkıntıya rastlanmadığını söyledi ameliyat gerekecek şant takmayı düşünüyoruz dedi. Hasta psikolojisi çok bozuldu tabi istemedi tekrar yapmayın dedi, doktor kesin değil yarın belli olacak dedi 12den sonra bir şey yedirmediler bir gece daha yatırdılar bu arada hiç sıvı akıntısı olmuyordu, ancak şişliği sürekli hemşireler tarafından gözetim altında tutuluyordu. ertesi sabahı doktor ameliyat yapmadan şişliğin inme ve fonksiyonların kendinden tekrar çalışma ihtimali olduğunu söyledi kanal tıkanıklığı nedeniyle sıvı devirdaimi gerçekleşmiyor ve kafatasında birikiyormuş, bekledik tekrardan ve doktor aslında beklemememiz gerekiyor ameliyata almamız lazım dedi ve bugün de öğleden önce gelip ameliyata alacağını söyledi 6 saat yemek yemesin dedi şant takılacak ancak geri çıkarılma ihtimali söz konusu sanırım ve bir de şant karın boşluğuna değil de bel kısmından bi delik açarak yapacaklarmış ne olduğunu anlamadık belden olması ne gibi sorunlar teşkil eder ve şantı geri çıkarmak iyi bir şey mi sağlıklı yaşamına geri kavuşacak mı ve ne gibi riskleri var bu ameliyatın yan etkileri nelerdir, çaresiz ve bilgisiz beklemek insanı tedirgin ediyor akşam 5-6 sularında ameliyata alınacak. Bilginiz dahilinde verebileceğiniz yardımlarınızı ve nedir ne değildir tavsiyenizi rica edecem bu belden girmeleri neyi kolaylaştırıp zorlaştırıyor iyi bir şey mi yoksa kötü zor bir şey mi olacak. Teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Ocak 2017 at 22:46

   Belden sıvı alınması işlemi (lomber ponksiyon) girişimsel bir işlemdir ve tabii ki riskleri vardır.

   Şant ameliyatı bazen sıvının dışarı akıtılması şeklinde de yapılabilir.

   Yani bu işlemler hastanın durumuna ve hastalığın durumuna göre değişiklik gösterebilir.

   Şant tedavisi ve lomber ponksiyon hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linklerden ulaşabilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/hidrosefali-sant-tedavisi-nedir/

   http://www.saglikocagim.net/lomber-ponksiyon-nasil-yapilir/

   Hem tümör ameliyatı hem de ameliyatın veya hastalığın komplikasyonları oldukça sıkıntılı durumlardır. Doktorlarınız ellerinden geleni yapacaklardır. Önemli olan hastanızın yanında sizin güçlü durmanızdır. Her girişimsel işlem ve her cerrahi işlemin riskleri vardır ama kafa içindeki tümör ve su toplanması da risklidir. Lomber ponksiyonu sıvıdan örnek almak için de yapabilirler.

   Kardeşinizin sağlığına kavuşması dileğiyle.

   • Avatar

    Mertcan

    6 Ocak 2017 at 14:16

    Ameliyattan çıktı ve 2 gündür yatırıyorlar sıvı alıyorlar saat başı 10cc 20 cc gibi bu da alınırken şiddetli baş ağrısı yapıyor ve doktor başının eğik olmaması için yatağı 60 derecede tutuyor öncesinde kafasından sıvı aktığı için sanırım ve yazdığınız linkte sırt üstü yatması gereklidir diyor yastıksız. Uyarmalı mıyız sizce?

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     11 Ocak 2017 at 14:10

     Şant tedavisinin farklı yöntemleri vardır. Ayrıca farklı şantlar kullanılmaktadır. Verilen linkteki resmin görünüşünden bahsediyorsanız bu görsel temsilidir (yani şant tedavisi uygulanan kişinin pozisyonunu anlatmaz). Ayrıca şant tedavisi, neden olan faktöre göre, hastanın yaşına göre, ek hastalıklarına ya da bozukluklarına göre değişiklik gösterebilir. Bu şartlar altında doktorunuz hastayı gerekli gördüğü pozisyonda yatırmıştır.

     Geçmiş olsun.

 55. Avatar

  Hakan

  5 Ocak 2017 at 21:45

  merhaba ben ümit annem 54 yaşında şiddetli baş ağrısı var titreme miğde bulantisi el de uyuşma Sol gözünde kemik merceginde şiddetli ağrı var daha önce gittiğimiz doktorlar migren var deliler migren tedavisi görmesine rağmen hiç bir sonuc alamadık sizce neden olabilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ocak 2017 at 16:00

   Bu durumun iyi bir nöroloji veya sinir beyin cerrahisi tarafından değerlendirilmesinde ve gereken tetkiklerin istenmesinde fayda vardır.

   Beyin ile ilgili ciddi bir durum olabilir ve beyin emarı çekilmesi gerekebilir. Beyincik sarkması olabilir, beyinde su toplanması olabilir, beyinde bir kitleye bağlı olabilir, beyin veya göz sinirlerine bağlı iltihabi bir duruma bağlı olabilir, beyin damar tıkanıklıklarına bağlı olabilir, omurilik ile ilgili bir durum olabilir, beyin damarlarında balonlaşmaya bağlı olabilir.

   Yine boyun ile ilgili bir soruna (boyun düzleşmesi, boyu fıtığı, boyun kanal darlığı, baş-boyun tümörleri, boyun damar tıkanıklıkları gibi) olabilir.

   İyi bir nörolojik değerlendirme önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 56. Avatar

  Murat

  23 Ocak 2017 at 16:59

  Merhaba kız kardeşim nedeni belli olmayan bir şeyden dolayı aralıklı olarak öğürür tarzda kusuyor beynınde 2 tane zararsız tümör var ama doktorlar basıncın normal olduğunu söylüyorlar ayrıca kız kardeşimde baş ağrısı hiç ama hiç olmuyor hidrosefaliyse baş ağrısının olmaması normalmidir birde bir doktor mr ın beyinde ki görüntülemediği yerler vardır belki orda basınç vardır baskı yapıyo olabilir dedi sizce bu doğrumudur .

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Ocak 2017 at 10:34

   Kusmanın nedeni mide ile ilgili bir problemden de olabilir veya bu durum iç kulak sıvı dengesini bozmuş olabilir ve iç kulak sıvı dengesinin bozulmasına bağlı da olabilir. Manyetik rezonans görüntülemede örneğin iç kulak basıncı görüntülenemez. Birde KBB uzmanı tarafından değerlendirme gerekebilir.

   Ayrıca sadece su toplanması nedeni ile şikayetler olmaz, tümörler mutlaka bir sinire baskı yapıyor olabilir ve buna bağlı olarak da kusma meydana gelebilir.

   Mide ile ilgili bir sorunun olup olmadığının da araştırılması gerekebilir.

   İyilik dileğiyle.

 57. Avatar

  Ozge

  28 Ocak 2017 at 19:27

  Merhabalar, bugun 28+3 kontrolumde doktor beyinde bir yeri 0,84 olctu. 2-3 seferdir ayni yeri olctugunu farkettim ve hep ayni cikiyor ancak bugun ilk defa bu kisimla alakali bize, dogdugunda cocuk doktorunu bilgilendirelim, film cekelim ne olur ne olmaz dedi. Standardi nasil olmali bilmiyorum ama soru sordugumda artis yok dedi. Sizce baska bir doktora da muayene olmali miyim ? Perinatologa gitmeli miyim ? Tarama testim normal cikmisti.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Ocak 2017 at 20:40

   Bu tür durumlar beyin cerrahisi tarafından değerlendirildiğinde daha doğru sonuç verir, ancak başka bir tetkikin gerekip gerekmediğini doktorunuz ile görüşmeniz daha doğru olur.

   Sağlıklı doğum dileğiyle.

 58. Avatar

  Cografyaci

  7 Şubat 2017 at 23:09

  Selam hocam oglum 11 aylik ama henuz emeklemiyor hareketlerinde gerilik var. Beyin mr cektirdik beyinde sivi toplanmasivar dedI.ne olacak ve ne yapabiliriz.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Şubat 2017 at 11:25

   Nöroloji doktoruna gitmeniz gerekir. Burada ne yapılacağı ya da takip edileceği konusunda size bilgi verecektir doktorunuz.

   Sağlık dileğiyle.

 59. Avatar

  Sedef

  11 Şubat 2017 at 03:47

  Merhabalar ben de bişey sormak istiyordum benim de ağır baş ağrısı ve kitlenme şikayetim vardı doktora gittim mr çektiler hipofiz bezi yoğun bos sıvısıyla baskılanmıştır yazıyordu raporda , doktor nörolojik bişey olmadığını belirtti bu baskılanan sıvı bu rahatsızlıkla mı ilgili yoksa gerçekten önemsiz mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Şubat 2017 at 13:09

   Şikayetlerinizin olduğuna göre iyi bir beyin cerrahisi tarafından bu durumun değerlendirilmesinde fayda vardır. Burada yazdığınıza göre hipofiz bezinin beyin omuilik sıvısı ile baskılandığı görülüyor.

   Bu durum şikayetleriniz, klinik muayene bulguları, varsa diğer hastalıklarınız (BOS sıvısının normal kışını bozan boyun fıtığı, kitle gibi bir tıkanıklık yapacak bir durum, boyun düzleşmesi, omurga problemleri gibi) değerlendirilmesi de önemlidir. Yani bu durumun sebebi omurga ile ilgili de olabileceği için ortopedik inceleme de gerekebilir. İlaçlı MR çekilmesi gerekebilir.

   İyi bir nöroloji ya da beyin cerrahisine gitmeniz faydalı olabilir. Hormonal salgıların incelenmesi için endokrinolojik inceleme de gerekebilir.

   İyilik dileğiyle.

 60. Avatar

  Mehmet

  22 Şubat 2017 at 22:03

  Merhaba lütfen cevaplayın.
  Eşim 4 gün önce sol taraftan felç geçirdi kendini biliyor konuştuğumuzda konuşuyor beyninde 2 damar tıkalı ve su toplamış bugün ameliyat oldu şuan yoğun bakımda neler yapmamız gerek yardımcı oturmuşum rica etsem lütfen

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Şubat 2017 at 15:49

   Doktorlarınız gerekenleri yapmıştır ellerinden geldiğince. Yoğun bakımdaki bir hasta için ne sizin yapabileceğiniz bir durum var, ne de buradan bir şey söylemek mümkün.

   Tıkalı olan damara göre, tıkanmanın verdiği zarara göre tedavi yöntemi ve iyileşme süresi veya iyileşme derecesi farklılık gösterebilir.

   Beyin damar tıkanıkları tedavisinde amaç, özellikle inme geçirenlerde inmenin tekrarlamasını önlemektir.

   Sabırlı ve güçlü olmanız önemlidir, çünkü eşinizin sizin güçlü olmanıza ihtiyacı olacaktır.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 61. Avatar

  Osman

  23 Şubat 2017 at 13:23

  Merhaba 30 haftalık bebeğimin sağ lateral ventrikül 17 mm sol ise 14 mm genişleme var yazıyor bu oranlar çok mu yüksek, doğuma kadar azalır iyi günler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Şubat 2017 at 21:13

   Bahsettiğiniz durum ventrikülomegali olabilir. Ventrikülomegali terimi değişik intrauterin nedenlere bağlı olarak serebral ventrikül sisteminin (özellikle lateral ventriküllerin genişlemesini ifade eden bir terimdir. Ventrikülomegali ve hidrosefali bir arada görülebilir. 15. ve 40. gebelik haftaları arasında 10 mm’den küçük değerler normal olarak kabul edilir.

   LATERAL VENTRİKÜL GENİŞLİĞİ 10-12 mm arasında olanlar hafif ventrikülomegali olarak değerlendirilir.

   LATERAL VENTRİKÜL GENİŞLİĞİ 12.1-15 mm arasında olanlar orta ventrikülomegali olarak değerlendirilir.

   LATERAL VENTRİKÜL GENİŞLİĞİ 15 mm ve üzerinde olanlar ağır ventrilülomegali olarak değerlendirilir.

   Bu tür durumların altında yatan başka bir sebep olabilir ve sebebe göre bu durumun riskli olup olmadığı da değişebilir.

   Doktorunuzdan bu durum hakkında daha detaylı bilgi almanız önemlidir.

   İyilik dileğiyle.

 62. Avatar

  şenal karahan

  23 Şubat 2017 at 17:05

  merhaba, çok çaresizim sadece sizden bilgi almak istedim.kardeşim 14 aralık 2016 doğum yaptı.tüp bebek uygulaması ile.hamileliğinin 5-6 aylarından sonra bel ve ayak ağrıları çok oldu.kusmaları da çok fazla oluyordu.torbalar dolusu sarı su kusuyordu.doktorlar ağrıları hep gebeliğe yordukları için cihazlara sokmadılar her ay rutin kan ve diğer tahlilleri yaptırdı.doğumu 5 ocak 2017 de olacaktı fakat ağrılar ve kasılmalar nedeniyle erken doğum yaptırdılar.doğumdan 15 gün önce göğsünde kitleler gördü.doktorlar bunun süt bezesi olmadığını doğumdan sonra biopsi yapacaklarını söylediler.doğum sezeryan ile gerçekleşti.doğumun 3. günü eve geldiklerinde aniden boyun ağrısıyla bağırmaya başladı.o günden sonra birkaç özel hastane olmak üzere 10 hastane dolaştık şuurunu hafif kaybettiği gün acilden üniversite hastanesine gittik.diğer hastaneler tanı koyamadıkları için.belinden su alındı iki defa beyin ameliyatı geçirdi. şant dahil.sadece birgün kendine gelip konuşabildi. yoğun bakımdan çıktıktan birkaç gün sonra pet ct çekildi.meme kanserinden dolayı metastaz oluşmuş dediler ve menenjitten kardeşimi 5 ocak 2017 de kaybettik.bunu kabüllenemiyorum. bu kadar basit olmamalıydı. daha 31 yaşındaydı.kendimi suçluyorum farklı ne yapabilirdik nereye götürebilirdik başka tedavi imkanı varmıydı diye. beni aydılatabilirmisiniz lütfen.çok teşekkur edrim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Şubat 2017 at 00:51

   Anlattığınız durumlar ve yaşananlar oldukça karışık. Size buradan kardeşinizin geçirdiği hastalıklar hakkında bilgi verilebilir ancak ne neden oldu, ne neye sebep oldu bu konuda yardımcı olmak çok mümkün değildir, çünkü hamilelik sırasında birçok tetkik zararlı olduğu için diğer tetkikler kullanılamamış olabilir ve kardeşinizin şikayetleri çoğu hamilelikte de görülebilen şikayetlerdir (aşırı kusma hariç) ki kusma olduktan sonra acil yapılması gerekenler de yapılmış zaten.

   KANSERE GELİNCE; kanser genellikle tek bir hastalık gibi görünse de, gerçekte hücre ve dokuları da etkileyen karmaşık bir hastalık grubudur. Kanser hücreleri genelde iki özelliğe sahiptir. Bu özelliklerden birincisi kontrolsüz büyüme ve bölünme özelliği, ikincisi ise bulunduğu yerden vücudun başka yerlerine yayılma ya da metastaz (sıçrama) yapma özelliğidir.

   Kontrolsüz olarak bölünen hücreler, bulundukları yerlerde bir kitle oluşturacak şekilde çoğalıp, bulunduğu bölge dışında yerleşim göstermiyorsa bu tip kanserlere benign (iyi huylu) tümör, bulunduğu yerden diğer doku ve organlara yayılma veya sıçrama eğilimi gösteriyorsa bu tip kanserlere de malign (kötü huylu) kanser adı verilir.

   Kardeşinizde oluşan menenjit (karsinomatöz menenjit) olabilir. Bu tip menenjit genellikle başka bir bölgeden sıçrayan ya da yayılan kanserli hücrelerden oluşur ve asemptomatik (belirtisiz) seyir gösterebilir, bu nedenle de tanısı ve belirtileri gecikebilir ve bu menenjit tipi meme kanserinden, akciğer kanserinden, melanomdan, sindirim sistemi kanserlerinden sıçrayarak oluşabilir ve yerleştiği yere göre, tümörün zarar verdiği beyin yapılarına göre tedavinin başarı oranı veya hastada kalacak hasarlar veya hastanın iyileşip iyileşmeyeceği değişiklik gösterebilir.

   Belki bütün bunlar hamilelik öncesi araştırılması gerekebilir idi, ancak herhangi ciddi bir bulgu olmayınca bunu siz de bilemezdiniz.
   Kanser vakalarında bazen hasta kısa bir süre önce çekap yaptırmasına rağmen ani başlayan bir bulguyla rahatsızlanarak kanser olduğunu öğrenebilmektedir. Özellikle lenf yoluyla yayılım ya da sıçrama gösteren kanserler geç dönemde teşhis edilebilmektedir, bu nedenle kendinizi suçlamak doğru değildir.

   Bu tür olayları kaldırmak tabii ki, hasta yakınları için hiç de kolay değildir, bir psikiyatrist yardımı almanızda fayda vardır. Meme kanserinin genetik olabilme ihtimali de vardır, sizin de bu nedenle düzenli takiplerinizi yaptırmanız önemlidir. Ailesinde meme kanseri olan kardeşlerin de 25-30’lu yaşlardan sonra yıllık ultrason takibi önerilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 63. Avatar

  Liliy

  25 Şubat 2017 at 19:21

  Merhaba hocam, bir kac senedir yuzumde odem olusmasi var bende yuzum genislemesi mi diyim artik siskinlik yani 46 kiloyum dahah once yuzumde okadar zayifti ama simdi hep sis.agladigim zamanlarda ve oruc tuttugum zamanlarda iniyor siskinlik.gitmedigim yer kalmadi ama simdi bu siyete girdim.acaba diyorum beyni su toplamasi olabilir mi bende? Ondan mi yuzum sis lutfen yardimci olun hocam piamolojik olarakta cok rahatsiz ediyor beni:(

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Mart 2017 at 00:45

   Ağlama ile ilgili ödemin inmesi göz yaşı kanalları ile ilgili bir problem olabileceğini akla getirebilir, ancak oruç alakası konusunda bir şey söylemek zordur. Göz yaşı kanalları ile ilgili göz doktoruna gitmek ve gereken tetkiklerin yapılmasında fayda olabilir.

   Beyinde su toplanması olduğunda başka şikayetler de ortaya çıkar ve daha ciddi bir durumdur. Kortizonlu bir ilaç kullanıyorsanız ya da psikiyatrik bir ilaç kullanıyorsanız bu ödem buna bağlı da olabilir.

   Böbreküstü bezlerinin aşırı çalışmasına bağlı yüzde ödem olabilir ve bu durum için endokrinolojide araştırmalar yapılması gerekir.

   Depresif kişilerde ödemin daha sık görüldüğüne dair bilgiler vardır, bu açıdan psikiyatrik değerlendirme gerekebilir.

   Kalp, karaciğer, böbrek, tiroid gibi sistemlerin fonksiyonlarındaki bozukluklar ile ilgili yüzde ödem oluşabilir. Alerjik sebeplere bağlı yüzde ödem oluşabilir ki, bunun araştırılması için alerjenin bulunması gerekir ve bu durum için alerji immünoloji bölümüne gitmek gerekir. Lenf kanallarındaki darlıklar, tıkanıklıklar yüzde ödeme neden olabilir ve bu tür durumlar damar cerrahisi alanında araştırılır. Bazı romatizmal hastalıklarda yüzde ödem oluşabilir.

   Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle.

 64. Avatar

  Aysun

  27 Şubat 2017 at 05:40

  Merhabalar.. Ilk olarak 15 yasinda cok siddetli olan bas agrilarim icin doktora gitmistim Mr yapildi ve herhangi birsey olmadigi soylendi. Ara ara agrim olsa da alistim. 20 yasinda ilk cocuguma hamileyken basim siddetli agrimaya basladi aile hekimine gittim. Herhangi bir test yapmadan hamilelik migreni dedi agri kesici kullan saclarin Islak kalmasin kisa kestir dedi. 22 yasina geldigimde sadece sag gozumde ara ara kanlanma basladi damla veriliyordu geciyordu kuru goz nedenli demislerdi. Bir ay kadar surdugu ve damla tesir etmedigi zamanlar da olmustu her zaman ayni Goz. Gene birgun kan oldugu zaman goz doktorundan Hemen randevu alip gittim.goz tansiyonu yuksekmis 25 norolog a gonderdi. Oda Mr istedi. Sonuclara bakarak gozunun arkasinda beyninde su var dedi. Derecesini bilmemiz lazim dedi.sirtimdan sivi alindi sonuc 26 cikti. Cok yuksek degil kilodandir dedi kilo vermemi onerdi. Sizce de kilo ile alakali olabilir mi?
  Dogru tedavi mi uyguluyoruz?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Mart 2017 at 14:04

   Anlattığınız durum ve durumlar birçok geniş yelpazede değerlendirilebilir. Şimdi kaç yaşında olduğunuz hakkında bir şey yazmamışsınız.

   Bu durumları ataklar halinde yaşıyorsanız, doktora gittiğinizde doktorlar net bir tanı koyamıyorlar ise, ataklar sonrası durum normale dönüyor ise, genel olarak kendinizi halsiz, yorgun ve uykusuz hissediyorsanız, hep bir hastalık hali mevcut ise bu durum Akdeniz ateşi hastalığı gibi sistemik bir hastalık nedeni ile de olabilir.

   Beyin tutulumu, göz tutulumu gibi tutulumların bir arada görüldüğü başka sistemik hastalıklar da vardır.

   Örneğin Behçet hastalığı, Akdeniz ateşi hastalığı, fibromiyalji sendromu, şeker hastalığı, tiroid hastalıkları, alerjik rinit, Fabry hastalığı, sarkoidoz, vaskülit ve daha başka sistemik hastalıklarda da hem beyin hem de göz tutulumları olabilir. Bu tür hastalıklar araştırma ya da üniversite hastanelerinin romatoloji, endokrinoloji gibi bölümlerinde araştırılır.

   Durumunuz alerjik de olabilir ya da Akdeniz ateşi hastalığına da yakınlığı vardır.

   Fakat buradan net bir şey söylemek zordur, bu nedenle başka başka doktorlar yerine bu bölümlerde araştırma yapılması daha uygun olur.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 65. Avatar

  Yildiz

  28 Şubat 2017 at 17:17

  Mrb iki aylik erkek bebegimin bingildaginin erken kapanmaya basladigini cok az bir kisminin kaldigi soylendi.bunun uzerine ultrason cekildi ve bunun sonucunda 6mm sivi birikmesi cikti.kafa olcumu 41 cm doktor sinirda takip edilecwk dedi ve 1 ay sonrasina kontrole cagirdi. Suan cok endiseliyim bebegimde kalici birsey olurmu nasil bir tedavi uygulanir litfen bilgi verirmisiniz ????

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Mart 2017 at 23:13

   Doktorunuz takip edeceklerini söylemiş zaten. Bebeklerde bıngıldak yaklaşık 18 ay gibi bir sürede kapanır. Bebeğin baş çevresi ölçümü ailesel de değerlendirilebilir. Bebek doğduğunda baş çevresi ölçümü ortalama 35 cm gibidir. Baş çevresi ilk iki ayda ortalama 2-4 cm büyüyebilir.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemeniz önemlidir.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 66. Avatar

  ceylan

  3 Mart 2017 at 13:08

  mrb… Kardeşime şant tedavisi yapıldı ve yaşamadığı şeyleri yaşanmış gibi , olmayan şeyleri var gibi anlatıyor,konuşuyor.yani 1 dakika içinde aynı konuyla alakalı 3 farklı şey söylüyor.ameliyat olalı 4 gün oldu bu halleri geçicek mi düzelir mi normal haline döner mi ? ve kaç zamanda bir kontrole gitmeyi önerirsiniz ? teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Mart 2017 at 00:54

   Hidroseflinin beyinde hasar verdiği sinire göre hastanın gösterdiği belirtiler değişiklik gösterebilir. Şant tedavisi beyin ile omurilik arasındaki sıvunın dengesinin bozulduğu ve beyinde su toplanmasına neden olduğu için uygulanır. Beyindeki fazla sıvı boşaldıkça durum düzelebilir, ancak bunu doktorlarınızla konuşmanız daha uygun olur.

   Hidrosefaliye neden olan faktöre göre de belirtiler, sonuçlar, hastalığın seyri değişebilir.

   Kontrollerinizi hangi aralıklarla gideceğinizi mutlaka tekrar doktorunuza sormalısınız, çünkü şant tedavisinde kullanılan materyaller ve kullanılan teknikler değişiklik gösterebilir.

   Bunu doktorunuzla konuşmayı ihmal etmeyin.

   Her iyi olması dileğiyle.

 67. Avatar

  Beyzanur

  7 Mart 2017 at 09:46

  Hocam kolay gelsin benim annem 2008 yilinda beyin kanamasi gecirdi suan ki durumu cok sukur iyi 2013 yilinda da bi kardesim oldu asiri bas agrisi sebebiyle doktora gittik emr cektik ve si toplamasi cikti simdi ikinci bi ameliyayi kaldira bilir mi sizce yada ameliyat yapmasak zarari ne olur kardesim kucuk oldugundan annem istemiyor ameliyati yardimci olursaniz cok sewinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Mart 2017 at 11:27

   Su toplanmasının nedenine ve derecesine bağlı olarak daha sonra vereceği zarar değişebilir. Beyin kanamasına bağlı bu durum oluştuğu için riskli olabilir. Ayrıca beynin hangi kısmında kanama oldu, kanamanın sebebi ne, altta yatan hipertansiyon gibi bir durumun varlığı, altta yatan damar sorunları gibi bir durumun varlığı gibi nedenler de bu durumun seyrini değiştirebilir ki, bunu en iyi doktorunuz ya da doktorlarınız bilmektedir.

   BEYİN KANAMALARI KANMANIN MEYDANA GELDİĞİ BÖLÜME GÖRE FARKLI İSİMLER İLE SINIFLANDIRILIR.

   Örneğin, subaraknoid kanama, intraserebral kanama, subdural kanama, epidural kanama, anevrizmalara bağlı kanama, intrakranial kanama, intraventriküler kanama gibi.

   Bu durum bu işin uzmanı olan ve bu konuda deneyim sahibi olan beyin cerrahisi uzmanınca değerlendirilmelidir. Hem altta yatan beyin kanaması öyküsü hem de su toplanması gibi ciddi durumlar için buradan yönlendirme yapmak doğru olmaz.

   Doktorunuzla bu durumu değerlendirmeniz önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 68. Avatar

  Volkan

  9 Mart 2017 at 18:09

  Merhaba.Erken doğum neticesi ile küvez de kalan ve küvez de iken beyin kanaması geçiren kız Bebeğimizin , düzeltilmiş 2 ay’lık ölçüm ler de sol 7 mm , sağ 10 mm. 3 aylık ölçümlerin de ise sol 10 mm sag taraf ise 12 mm beyin de sivi birikimi boşluğu ölçüldü. Bu durum neticesin de , sonrasi icin ; gerileme , duraksama yaşanabilir mi ? (Batan güneş manzarası olarak tabir edilen durum var , göz bebeğinin aşağı bakması mevcut) Bilgilendirirseniz sevinirim. Kolay gelsin.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Mart 2017 at 22:50

   Bebeklerde beyinde su toplanması (hidrosefali) bazı doğumsal bozukluklara bağlı, genetik bozukluklara bağlı olabilir. Batan güneş manzarası bir hastalık değil hidrosefalinin bulguları arasındadır.

   Duruma göre doktorlarınız nedeni tespit etmeye çalışacaklardır ve gerekiyorsa veya çocuğun durumu uygunsa şant tedavisi uygulanabilir.

   Doktorlarınız size duruma göre bilgi vereceklerdir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 69. Avatar

  Kemal

  13 Mart 2017 at 15:42

  Merhabalar oğlumuz 24haftalik dogdu su an 33. Haftasinda beyninde 18mm lik bi aciklik vardi evd takildi. Simdi de sant takilacak. Fakat kafasinda buyume yoktu. Kafasinda buyume olmamasi iyi bi durum mu kotu bi durum mu?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Mart 2017 at 18:01

   Hidrosefali durumunda her zaman bebeğin kafasında büyüme olmayabilir. Hidrosefaliye neden olan faktöre göre tedavinin başarı oranı değişebilir, fakat 24 haftalık doğmasına rağmen 33. haftaya gelmesi iyi bir durum. Doktorlarınız çocuğun durumuyla ilgili size gereken bilgileri vereceklerdir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 70. Avatar

  mehmet çakmak

  22 Mart 2017 at 16:32

  İyi günler hocam benim sorunum sürekli baş ağrısı ve bazende gözlerimde dönme oluyor yatınca ve oturunca sorun kalmıyor ayağa kalkınca tekrar başlıyor 2 beyin cerrahi tomografimi gördü bişey bulamadı ama bende baş ağrısı ve gözlerimde dönme ve bazen denğe kaybı devam edıyor, Çok teşekür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Mart 2017 at 17:01

   Bu durum migrene bağlı baş ağrısı olabilir, iç kulağa ait bir durum olabilir, denge sinirine bağlı bir durum olabilir, hormonal bir dengesizliğe bağlı olabilir, demir eksikliğine bağlı olabilir, başka vitamin eksikliklerine bağlı olabilir, iç kulak sıvı dengesi bozukluğuna bağlı olabilir, boyun omurları ile ilgili bir durum olabilir (yani birçok sebebi olabilir).

   Ayrıca bilgisayarlı tomografide her ayrıntı görülmeyebilir, bu nedenle gereken durumlarda manyetik rezonans görüntüleme de çekilmesi gerekebilir. Kulak ile ilgili sorunlar bakımından da değerlendirme için KBB doktoruna, boyun omurları ile ilgili durumlar için fizik tedavi ya da ortopedi doktoruna da gitmek gerekir.

   Vitamin, mineral, kansızlık, hormonal sorunlar için endokrinoloji ya da iç hastalıkları bölümünde gerekli kan testlerinin yapılması da önemlidir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 71. Avatar

  okan

  25 Mart 2017 at 01:32

  merhaba ıyı gunler hocam benim kız arkadasım 22 yasında kız arkadasımın seker hastalıgı var bır gun baygınlık gecırdı ve kafasını vurdu beynın su oldugu kabul edıldı.ama suan zararsız sevıyedeymıs bu sıvı mıktarı ama kendısı cok korkuyor tedavi olmaktan bızım korkumuz sımdı dogum sırasında ılerde bu sıvı mıktarı artar mı , bu sıvı mıktarı cocuga etkı eder mı ? cocuktada boyle bır problem olurmu ? tedavı olmalımıyız ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Mart 2017 at 16:45

   Daha bu kadar genç yaşta şeker hastası ise bu tip 1 diyabet şeklinde olabilir.

   Tedavi gerekip gerekmediğini arkadaşınızı takip eden doktor veya beyin cerrahi uzmanı duruma göre karar verecektir.

   Şeker hastalığının birçok komplikasyonu vardır. Yaşam tarzına ve düzenli tedavi ve takiplere bağlı olarak da bu komplikasyonlar azaltılabilir veya geciktirilebilir.

   Hidrosefali bir kez geliştikten sonra genellikle kronik bir hal alır, kontrol edilebilir fakat ortadan kaldırılamaz. Gereken durumlarda erken tedavi hastada komplikasyon gelişmesini önler. Bu konuda doktorunuz ile ya da iyi bir beyin cerrahi uzmanı ile görüşmeniz daha doğru olur, çünkü hidrosefalinin hastaya ne kadar zarar verdiği ya da vereceği önemlidir.

   Daha iyi değerlendirme gerekir. Ayrıca şeker hastalığının olması da gelecekte nasıl sorunlara neden olabileceğini değiştirir. Bu tür durumlarda gelecekte ne olacağını önceden kestirmek zordur.

   Her şeyin istediğiniz gibi olması dileğiyle.

 72. Avatar

  Gülce

  20 Nisan 2017 at 23:41

  Merhabalar. Eşim hamileliğinin 24. Haftasında. Gebelik sorunsuz olarak ilerlerken bu hafta hidrosefoli tanısı konuldu. Eğitim ve araştırma hastanesinde tetkiklerini yaptırdık. Tetkikler neticesinde beyinde su toplamadan kaynaklı sağ tarafta 16 mm, sol tarafta 19 mm boşluk olduğu tespit edildi. Uzman doktorumuz durumun çok ciddi olduğunu, bebeğin %99 engelli doğacağını belirtti ve hamileliğin sonlandırılır sonlandırılmamalı hususunda bizi heyete sevk etti. Henüz heyete girmedik. Genetik ve mr sonuçlarımızda çıkmadı.
  Benim sorum şu yönde olacak : Genetik ve mr sonuçlarının da olumsuz çıkacağını varsayarsak heyet doğrudan hamileliğin sonlandırılmasına karar verebilir mi yoksa bu hususta ki kararı aileye mi bırakır?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Nisan 2017 at 17:04

   Bu konudaki kararlar heyet raporu ile verilir. Bu durumların karar verilmesinde bazı haller göz önünde tutulur.

   Bu hallere gelince; gebeliğin annenin hayatını tehdit etmesi, Gebeliğin devam etmesinin annede ağır bedensel ve ruhsal sıkıntılara sebep olması, Bebeğin hayatla bağdaşmayan halleri, Bebeğin ağır maluliyetinin olması ve benzeri haller söz konusudur.

   Bu karar birden çok uzmanlığın işbirliğinde verileceği için kararı onlar verecektir, fakat bu karar verildikten sonra veya verilirken ailenin rızası ve onları bekleyen durumların aileye anlatılması gerekebilir.

   Bu konuda buradan net bir şey söylemek zordur, çünkü farklı gebelik haftaları, farklı durumlar için farklı kanuni prosedürler vardır.

   Bunu kendi doktorunuza sormanız daha uygun olur.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 73. Avatar

  MUALLA AYDEMİR

  24 Nisan 2017 at 11:04

  BENİM ANNEM 81 YAŞINDA KANAMA VE İSALE BAŞLAYAN YÜRÜYEMEME HAFIZA KAYBI 24/04/2017 BUGÜNDE BEYİN TOMOGRAFİSİ ÇEKİLDİ BEYNİNDE SU TOPLAMIŞ ONUN ALINMASI GEREKİYOR DEMİŞLER EGER OLMAZSA 6 KADAR BİTKİSEL HAYATA GİRER DEMİŞLER ÇÜNKÜ YÜRÜYEMİYOR BÜYÜK VE KÜÇÜK ABDESTİNİ YAPTIĞINI BİLMİYOR ÇOK SİNİRLİ VE AKRASİF OLDU HİÇ DOKUNDURMUYOR ACIYOR DİYOR AMELİYAT OLURSA YÜRÜYEBİLİR Mİ ABDESTİNİ TUTABİLİR Mİ NE GİBİ FAYDASI VEYA ZARARI OLUR BU KONUDA YARDIMCI OLURSANIZ BİLGİLENDİRMENİZİ RİCA EDİYORUM
  SAYGILARIMLA

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Nisan 2017 at 22:58

   Beyinde ciddi su toplanmasına bağlı basınç artışı olabilir ve bunlara bağlı bu tür şikayetler görülebilir. Bu konuda deneyim sahibi olan doktorlarınız’dan bilgi almanız daha doğru olur. Annenizin gördüğü hasarın ciddiyeti, yaşı, genel sağlık durumu gibi birçok faktör yapılacak ameliyatın nasıl bir sonuç vereceğini değiştirebilir.

   Doktorlarınız ile bu durumu daha detaylı konuşmanız da fayda vardır.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 74. Avatar

  Deniz A

  14 Mayıs 2017 at 19:43

  Başımın arkasının sol alt kısmı ağrıyor bu bir belirti olabilirmi (bilgisayarda çok takılıyorum 15:40- 15:50 gibi oturup akşam 20:00 veya 21:00 de çıkıyorum) LÜTFEN ACİL

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Mayıs 2017 at 19:54

   Bilgisayar başında uzun zaman hiç hareket etmeden oturmak boyun sorunlarına neden olabilir. Bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz de fayda vardır. Ayrıca duruş pozisyonları konusunda da bilgi edinmeniz önemlidir. Masa başı işlerde veya bilgisayar başında takılırken oturma pozisyonları, ara ara kalkıp kısa yürüyüşler yapmak, ara ara boyun egzersizleri yapmak, ara ara bel egzersizleri yapmak, ara ara bacak egzersizleri yapmak gibi yöntemler faydalı olabilir, ancak öncelikle ciddi bir durum olmadığını öğrenmek için doktora gitmek önemlidir. Çünkü kas tutulması gibi bir durum varsa yapılacak yanlış bir hareket ters tepkiye neden olabilir.

   Doktora gitmeniz önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 75. Avatar

  nurandogan

  22 Mayıs 2017 at 16:57

  Almanya’da yaşayan bir yakınım şu an bu rahatsızlıkla uğraşıyor. Tedaviden ziyade sadece sıvıyı boşaltıp bırakıyorlar. Türkiye’de konusunda uzman bir doktor önerebilirseniz, buraya gelerek tedavi olmak istiyor. Vücut fonksiyonlarından önce görme yetisini kaybedeceğini söylemişler. Sonrası için ise iyi şeyler değil yine söylenenler. Yardımcı olursanız sevinirim.

 76. Avatar

  Sukriye

  25 Mayıs 2017 at 18:47

  Benim babam 60yasinda sivi toplamasi nedeniyle ameliyat oldu şant takildi ilk karin bosluguna verildi daha sonrada bagirsaga ama islev gormedi simdi ise karacigere vericekler riski varmidir ve neden siviyi disiri atmiyo acaba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Mayıs 2017 at 15:09

   HİDOSEFALİ TEDAVİSİNDE ŞANT UYGULAMASININ AMACI, aşırı biriken beyin omurilik sıvısını (BOS) dışarı ya da vücut boşluklarından birine boşaltarak kafa içinde oluşan basıncı ve buna bağlı olarak gelişebilecek yaşamsal riskleri azaltmaktır. BOS’un eksternal şant aracılıyla vücut dışına akıtılması, çoğunlukla acil durumlarda (intrakraniyal kanama vb.) başvurulan geçici bir uygulamadır. Fakat sürekliliği olan hidrosefalili olgularda BOS’un şant aracılıyla vücut boşluklarından birine akıtılması tercih edilir.

   Her ameliyatın, her uygulamanın riskleri vardır.

   Riskler konusunda ve daha önce yapılan uygulamadan çıkan sorun hakkında doktorlarınız dan bilgi almanız daha doğru olur, çünkü uygulanan ameliyatı, ameliyatın risklerini, bu duruma yol açan faktörü, hastanın tedaviye verdiği yanıtı en iyi doktorunuz bilmektedir.

   Doktorlarınız veya doktorunuz ile görüşmeniz en doğrusudur. Bu tür durumlarda erken teşhis ve tedavide önemlidir. Hastanın tedaviye verdiği yanıt önemlidir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 77. Avatar

  Murat

  21 Haziran 2017 at 21:32

  Şimdiden TSK ederim benim eşime beyin içi basıncının yüksek olduğu söylendi ve omuriliginden sıvı alındı günde 4 adet diazomin ve 2 adet topamax kullanıyor ama faydası olmadı görme testi yapıldı ve gün geçtikçe gözünde görme bozukluğu ilerliyor.doktor bugün beyinin arka kısmında kalan göremediğimiz damarlarda daralma olabileceğini ve anjiyo deneyeceğni söylüyor. Kesin birşey soylemiyor.son care olarak sant diyor.anjiyo zararlimi veya işe yararmi çaresiziz bilgilendirirseniz yardımcı olursanız duacı oluruz.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Haziran 2017 at 00:58

   Beyin anjiyografisinde incelenecek bölgeye göre birkaç çeşit anjiyografi çeşidi vardır. Bunlar; Arteriografi, Karotis anjiografi, Vertebral anjiografi, Spinal anjiografi, Venografi gibi yöntemlerdir, bu nedenle yapılacak işleme göre işlemin riskleri değişebilir. Doktorunuz işlem yapılmadan önce zaten size bilgi verecektir.

   Geçmiş olsun.

 78. Avatar

  Gullcay

  2 Temmuz 2017 at 14:48

  Oğlum 10 aylık yürütecindeyken iki basamaktan aşağıya taş zemine düştü. Uyutmadan takip ettik.Hiçbirşeyi yoktu.Hareketleri gayet normal. Üç gün sonra başının yan tarafinda avucumun içi kadar bir alanın çok yumuşak olduğunu fark ettim.içi şu toplamış sanki…geçici bir şey mi acaba çocuğum gayet normal ama genede bilemedim…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Temmuz 2017 at 22:36

   Bu tür kazalardan sonra doktora görünmek önemlidir. En kısa zamanda mutlaka bir doktora ve nöroloji uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   İyi yaşam dileğiyle.

 79. Avatar

  Yasin

  4 Temmuz 2017 at 14:40

  Çok teşekkür ederim böyle bir bilgilendirme yaptığınız için Allah razı olsun. Babam 70 yaşında 3 sene önce beyinde (sol tarafında) damar tıkanıklığı ve sonrasında da beyin kanaması geçirdi. Beyin ameliyatı sırasında kafatasının bir kısmı alındı ve orası boş kaldı. Yaklaşık iki ay önce babamda hareketlerinde yavaşlama, gözlerde yukarıya doğru kayma, ellerinde ve çenesinde nadirde olsa titreme, sürekli uyku hali, eğildiğinde burun akması ve göz yaşarması gibi bir takım sıkıntılar başladı. 1 ay önce 3 senedir takibini yapan doktora götürdüğümüzde kan tahlili yapıldı ve bt si çekilip muayene edildi. Nöroloji doktoru, beyin ve sinir cerrahisi doktoru ile de görüşüp yanımıza geldi. Sonuç olarak iyi beslenmesi, dinlenmesi ve kafatasının alınan kısmının birkaç ay sonra yavaş yavaş kapatılmasını düşünülebileceğini ifade etti.
  Sormak istediğim asıl soruya aslında şu; acaba babamda hidrosefali başlamış olabilir mi? Eğer başlamışsa geçen ay yapılan tetkiklerinde bu fark edilmiş olur muydu?

  Tekrar tekrar çok teşekkür ediyorum. Allah sizlerden razı olsun, Rabbim tüm hastalara şifalar ihsan eylesin. Tekrar teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Temmuz 2017 at 17:06

   Anlattığınız durum, beyin damarlarında tıkanma veya daralma nedeniyle anevrizma oluşmasına bağlı gelişmiş bir beyin kanaması da olabilir. Anevrizmanın farklı tipleri vardır. Kanamış bir anevrizmadan sızan kan beyin omurilik sıvısı (BOS) dolaşımını engelleyerek hidrosefaliye neden olabilir. Anevrizmalar beyin ödemine ve şişmesine neden olabilir.

   Anevrizma ameliyatı sorasında (özellikle kanamış anevrizmalarda) cerrahi sırasında kraniektomi (kafatasından bir miktar kemik çıkarma işlemi) ile kafatasının bir kısmı alınabilir. Ameliyata bağlı da komplikasyonlar gelişebilir (örn, çevre damarlar hasar görebilir).

   Eğer babanızın geçirdiği beyin kanaması anevrizmaya bağlı ise, bu gibi durumlarda nörolojik hasarlar, başka komplikasyonlar olabilir.

   Anevrizma ameliyatından sonra iyileşme hastadan hastaya değişmekle birlikte anevrizma tipi, anevrizmanın yerleşim yeri, anevrizmada kanama olup olmadığı, tedavi tipi, hastanın genel sağlık durumu, hastanın yaşı önemli faktörlerdir.

   ANEVRİZMA AMELİYATINDAN SONRA GÖRÜLEBİLECEK YAN ETKİLER ARASINDA; baş ağrıları, uyuşukluk ve yorgunluk, operasyon yerinde ağrı, çene ağrısı, hastanın başından saat tıklaması gibi seslerin gelmesi, görsel bozukluklar, kısmi ya da tam görme kaybı, İnce motor hareket bozuklukları, duygusal problemler, kavramsal güçlükler, konuşma problemleri, algısal problemler, davranış değişiklikleri, konsantrasyon güçlükleri, kısa dönemli hafıza problemleri, depresyon gibi yan etkiler sayılabilir. Bunlar hastanın tedavisi bittikten sonra rehabilitasyon ile tedavi edilmeye çalışılır.

   Sonuç olarak, babanız beyin kanaması geçirmiş, yaşı oldukça ileri (eşlik eden başka sağlık sorunları de olabilir) ve ciddi bir ameliyat geçirmiş. Beyin kanamasının tek bir nedeni, tek bir sonucu yoktur, bu nedenle bu duruma sebep olan faktöre göre de iyileşme şansı veya ne gibi hasarların kalabileceği riski değişiklik gösterebilir.

   Doktorlarınız gerekli tedavileri ve takipleri yapacaklardır.

   Buradan bu kadar ciddi durumlar hakkında yorum yapmak doğru olmaz, bu nedenle doktor kontrollerini, doktorlarınızın önerilerini dikkat etmeniz gerekir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

   • Avatar

    Yasin

    7 Temmuz 2017 at 15:56

    Çok teşekkür ederim ilginizden ve cevabınızdan dolayı. Merak ettiğim tomografide hidrosefalinin görülmemesi gibi bir durum olup olmayacağıydı. Ben bilgi amaçlı olarak sormuştum. Eğer tomografide görülmeme ihtimali varsa başka tetkikler yapılmalı mı diye düşünmüştüm. Kafatasının boş kısmının tekrar kapatılması ve beslenip dinlenmesi tavsiyesi dışında bir tavsiye verilmediği için sitede de sorulara emek harcayarak cevap verdiğiniz için danışmak istemiştim. Tekrardan Allah razı olsun.

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     12 Temmuz 2017 at 22:16

     Ciddi bir ameliyat geçirildiği için tomografinin nasıl bir sonuç vereceğini buradan tahmin etmek zordur. Başka bir tetkik gerekirse doktorunuz isteyecektir.

     Doktorunuzun önerilerini dikkat etmeniz önemlidir, eğer kafanıza takılan bir durum olursa yine doktorunuza sormanız faydalı olacaktır.

     İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 80. Avatar

  mustafa

  21 Temmuz 2017 at 20:20

  merhabalar bu hafta gittiğimiz doktor kontrolünde doktorumuz bebeğimin beynındekı ıkı boşluktan birinin sınırda oldğunu ve bunu tedavisinin olmdığını söyledi bu boşluklar bebeğimde ne tür zaralara yol açar bunları öğrenebilir miyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Temmuz 2017 at 01:23

   Anlattığınız durum tam olarak anlaşılmamakla birlikte ventrikülomegali olabilir.

   Ventrikülomegali, çoğunlukla lateral ventriküllerde olmak üzere serebral ventriküler sistemin genişlemesini tanımlar. Doktorunuz durumu ya daha yakından takip edecektir ya da başka alanlara sevk edecektir. Amniyosentez yapmak da isteyebilir.

   Doktorunuz duruma göre size bilgi verecektir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 81. Avatar

  umut

  23 Temmuz 2017 at 14:11

  İyi günler hocam 26haftaya kadar butun tahlillerimiz kontrollerimiz temizdi ikili testlerimiz torc testlerimizhep temiz cikmisti bu halfrla yapilan kontrolde sag ventrikul 9mm sol ventrikul 11 mm cikti ve hafif izol ventrikul yazilmisti rapor da vr başka bir bulguya rastlanmamisti hocam bundan sonra sivida artis olma ihtimali varmidir fetal mr icin gun bekliyorum sadece lutfen cevaplarsaniz çok seviniriu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Temmuz 2017 at 16:27

   Hafif ventrikül genişlemesine doğru giden bir durum olabilir. Lateral ventrikül genişliğine göre çeşitli tanımlamalar yapılmaktadır. Lateral ventrikül ölçümleri 10-12 mm ve 12.1-15 mm olursa tanımlamada sırasıyla hafif, ılımlı ventrikülomegali terimleri kullanılır.

   Doktorunuz bu durumu daha yakından takip etmek isteyebilir ya da başka tetkikler, başka uzmanlıklar devreye girebilir.

   Hidrosefali ve ventrikülomegalinin altında yatan bazı nedenler olabilir ve doktorunuz bunlara yönelik de araştırma yapılmasını isteyebilir.

   Kontrollerinizi ihmal etmemenizde fayda vardır.

 82. Avatar

  Rabia

  24 Ağustos 2017 at 22:09

  İyi günler bana yaklaşık 3 yıl önce hidrosefali teşhisi konuldu ve muhtemelen çocukluktan kalma bişey olduğu zaman zaman kontrole gelmem gerektiği söylendi. Son zamanlarda aşırı unutkanlık,ani gelen zonklama şeklinde baş ağtıları,ellerimde titreme,güçsüzlük,aşırı halsizlik var. Su oranında artma olmuş olabilir mi yoksa hidrosefali ile alakasız şikayetler mi? Yine beyin cerrahına mı gitmeliyim?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Ağustos 2017 at 01:53

   Basınç artışı olabilir, hidrosefali artmış olabilir, hidrosefali başka durumlara sebep olmuş olabilir. Doktorunuza gitmenizde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 83. Avatar

  selim turgut

  14 Mayıs 2018 at 22:23

  Merhaba Ablam beş ay önce gözlerinin iyi görmemesi ve şiddetli başağıları ile doktora gidince hidrosefali tanısı konuldu sırtından su alındı. ve ilça tedavisine başlandı. ama şikayetleri hala devam ettiği gibi kan pıhtılaşma ve damar tıkanıklıkları da ortaya çıktı bu üç hastalık birbirini tetiklemiş olabilir mi kan pıhtılaşmasından meydan gelen tıkanıklar su toplamasına yol açmış gibi bir mantık yürütüelebilir mi. İkincisi sizlerin önerebileceğiniz(Van ,izmir ,Ankara önceliğimiz) bir doktor ya da tedavi sırası nasıl olur bize yardımcı olsanız seviniriz.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Mayıs 2018 at 11:20

   Ablanız, beyin damar tıkanıklıkları ve pıhtı oluşmasına bağlı inme geçirmiş olabilir.

   İnmenin temel belirtileri arasında yüzde, kolda, bacakta genelde ani gelişen tek taraflı kuvvet kaybı veya his kaybı, görme bozukluğu (görememe veya çift görme), konuşma bozukluğu (peltek konuşma, konuşamama veya konuşulanları anlamama), yüzde kayma, yürüme bozukluğu, dengesizlik, bilinç kaybı gibi belirtiler sayılabilir.

   Beynin değişik bölgeleri farklı işlevlerle ilişkili olduğu için, damar tıkanıklığı, pıhtı oluşumu veya beyin kanaması sonucunda etkilenen bölgeye göre hastanın şikayetleri değişebilir. İnme belirtilerinin kısa süreli ortaya çıkıp tamamen düzelmesine de geçici iskemik atak denir. Fakat geçici iskemik atak, kalıcı bir inmenin ilk habercisi de olabilir.

   İNME İÇİN RİSK FAKTÖRLERİ:

   Genel olarak damar hastalıklarının tüm nedenleri beyin damar hastalıkları için risk faktörleridir. İleri yaş, kilolu olmak, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, sigara kullanımı, kolesterol yüksekliği, kalp hastalıkları, ritim bozukluğu gibi nedenler inme için en önemli risk faktörleridir.

   Beyin damar tıkanıklığına bağlı inmede zamanla yarışılır. Hastaneye erken başvuru önemlidir. Belirtiler başladıktan sonra ilk 4-5 saat içinde başvurulduğunda damar açıcı ilaçlarla trombolitik tedavi uygulanır. Damar tıkanıklığı tespit edilen hastalarda uzun süreli tedavi seçeneklerinin belirlenmesi için aynı zamanda inmenin nedenleri de araştırılır.

   Doktorlarınız hastanın durumuna göre gerekli araştırmaları yapıp uygun tedavileri uygulayacaklardır.

   Buradan, bir doktor, bir hastane önerisinde bulunmak mümkün değildir.

   Doktorlarınız ile daha detaylı görüşerek daha ayrıntılı bilgi almanız içinizi rahatlatacaktır.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git