Hastalıklar ve Tedaviler

Beyin Tümörü Tedavisinde Uygulanan Yöntemler

Beyin tümörü (beyinde ur) tedavisinde yan etkilerBeyin tümörlerinin tedavisinde daha etkin ve yan etkileri daha az olan yöntemler geliştirmek için çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmalar, farklı radyoterapi yöntemleri, yeni antikanser ilaçları ve radyoterapi - kemoterapi'nin birlikte uygulandığı tedavi yöntemlerini içermektedir.

Beyin tümörünün tedavi yöntemleri ve tedavilerin yan etkileri

Beyin tümörlerinin tedavisinde daha etkin ve yan etkileri daha az olan yöntemler geliştirmek için çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmalar, farklı radyoterapi yöntemleri, yeni antikanser ilaçları ve radyoterapi – kemoterapi’nin birlikte uygulandığı tedavi yöntemlerini içermektedir.

Beyin tümörü tedavisinde yan etkiler

Beyin tümörleri tedavisinin yan etkilerinde, kanser tedavisinde sadece tümörlü hücreler değil, bazı durumlarda sağlıklı hücrelerde tahrip olabilir. Bu nedenle hastalar kimi zaman istenmeyen riskler ile karşılaşırlar. Yan etkiler, tedavinin tipine, tedavi edilmesi gereken bölgeye ve hastaya göre değişebilir. Hastanın doktoru mümkün olduğunca zararı az olan tedavi uygulamaya çalışır. Bu riskler çoğunlukla tedavi bittiğinde sona erer. Beyin tümörünün cerrahi tedavisi esnasında normal beyin dokusunun da hasarlanması nedeni ile güçsüzlük, koordinasyon bozukluğu, kişilik değişimleri, konuşma ve düşünme güçlükleri meydana gelebilir. Cerrahi tedaviden hemen sonra yan etkiler belirginleşir. Fakat zaman geçtikçe iyileşme başlayabilir.

Radyoterapi tedavisi ve radyoterapinin yan etkileri

Tümörlerin radyoterapi tedavisinde hem kanserli hemde normal hücreler etkilenir. Hafta da 5 gün verilen radyasyon tedavi programı, haftanın sonunda sağlıklı hücrelerin kendisini tamir etmesini müsade eder. Yan etkilerin geneli radyasyon tedavisinden hemen sonra görülür iken, bazı yan etkiler radyasyon tedavisinden uzun süre sonra gelişir. Bazı hastalarda radyasyon tedavisinden sonra birkaç saat içerisinde mide bulantısı, yorgunluk oluşabilir. Bu gibi durumlarda hastaların istirahat etmesi gereklidir. Fakat günlük yaşamda hastaların aktif olması da önemlidir.

Radyoterapi tedavisi bazı hastalarda saç dökülmesi problemine neden olabilir. Işın bölgesindeki deride kızarıklık, kuruluk ve pullanma oluşabilir. Tedavi alanı hava aldırılmalı, lakin güneşten korunmalıdır. Kafayı rahatsız edecek herhangi bir şey giyilmemeli ve doktordan habersiz krem, losyon benzeri bir şey kafaya sürülmemelidir.

Radyoterapi tedavisinden dolayı tümör hücreleri bazen beyinde kitle oluşturabilir ve bu durum baş ağrısı, epilepsi benzeri nöbetlere yol açabilir. Radyoterapi tedavisi başladıktan 4-8 hafta sonra uykuya eğilim ve iştah kaybı görülebilir. Bu şikayetler birkaç hafta sonra kendiliğinden geçer. Eğer geçmez ise doktorun bilgilendirilmesi gereklidir. Çocuk beyin tümörlü hastalarda radyoterapi tedavisi, öğrenme güçlüğü, görme bozukluğu ve gelişme geriliği gibi yan etkiler gösterebilir.

Radyoterapi nedir

Radyoterapi nedir

Kemoterapi tedavisi ve kemoterapinin yan etkileri

Tümör tedavisinde kemoterapi tedavisi de radyoterapi tedavisinde olduğu gibi, hem kanserli hemde normal hücreler etkilenir. Kemoterapi ilaçları ağız, kas içi veya damar yolu gibi farklı yollardan verilir. Kemoterapi genellikle kürler halinde hastanede yatarak uygulanır ve hasta dinlendirildikten sonra diğer kür işlemi yapılır. Kemoterapi tedavisinin saç, kan ve sindirim sistemi gibi hızlı büyüyen normal hücreleri etkilemesi nedeni ile kansızlık, mide bulantısı, kusma, enfeksiyon riskinin artması ve saç dökülmesi gibi yan etkileri vardır. Bu yan etkilerin şiddeti hastaya göre farklılık gösterdiği gibi, bu etkiler ilaçlar ile kontrol altına alınabilir. Bazı kemoterapi ilaçları kalp üzerinde yan etkilere neden olabilir. Bazı kanser ilaçları ise üreme fonksiyonları üzerinde gösterdiği yan etkiler nedeni ile kısırlığa yol açabilir.

Kemoterapi nedir

Kemoterapi nedir

Beyin tümörü tedavisi ve diğer yan etkiler

Beyin tümörü tedavisinde kullanılan antikanser ilaçlar böbrek hasarı, el ve ayaklarda karıncalanma, işitme güçlüğüne neden olabilir. Tedavi esnasında kullanılan steroidler iştah artışına, yüzde şişliğe, uykusuzluğa, kişilik bozukluğuna, midede yanmaya ve akne (sivilce) gibi cilt sorunlarını meydana getirebilir. Bu yan etkiler nedeni ile, hastalar doktoruna sormadan ilaç tedavisini bırakmamalıdır. Steroidler doktor takibi ile derece derece bırakılır.

İştah kaybı kanser hastaları için önemli bir problemdir. Beslenme tedavi planın bir parçası olmalı ve kilo kaybının önlenmesi bakımından protein ve kalori alımı dikkat edilmelidir. Hastalar günde üç öğün ana öğünün yanı sıra ara öğünler ile desteklenmelidir. Beyin tümörlü hastalarda, özellikle bacak damarlarında enflamasyon ve kan pıhtılaşması (trombofilebit) görülür. Bu durumda bacaklarda kızarıklık, şişlik, ağrı gibi şikayetler meydana gelir.

Tümör tedavisi ve rehabilitasyon tedavisi nedir?

Beyin tümörü tedavisinde rehabilitasyon, tedavinin gerekli bir bölümüdür. Beyin tümörü tedavisinde rehabilitasyonun amacı, hastanın ihtiyaçlarını ve günlük yaşamını nasıl etkilediğine bağlıdır. Tedavi ekibi, hastanın normal ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olur. Hasta ve ailesi, hastanın günlük yaşamında ihtiyaç olan yeme, içme, giyinme, banyo, tuvalet ihtiyaçlarını giderebilmesi için yardıma gerek duyabilir. Kol ve bacaklarda güçsüzlük oluşmuş ise fizik tedavi görmesi gerekebilir. Konuşma tedavisi, konuşma ve yutma zorluğunun giderilmesinde fayda sağlar. Okul çağı çocuklarında meydana gelen hatırlama, öğrenme güçlükleri nedeni ile özel öğretmen veya özel sınıf gerekebilir.

Beyin tümörü tedavisi

Beyin tümörü tedavisi

Beyin tümörü ameliyatı sonrası nelere dikkat etmeli?

Beyin tümörlü hastaların tedavisinden sonra, düzenli takip oldukça önemlidir. Hastanın doktoru, hastalığın tekrarlamadığını emin olabilmek için yakın kontroller yapmalıdır. Bu kontroller, çoğunlukla fizik ve nörolojik muayene ile yapılır ve ara sıra bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme tetkikleri yapılır. Hastalar doktorun önerdiği kontrolleri ve yaşam biçimini dikkatlice uymalıdır ve herhangi bir sağlık problemi varlığında doktorlarını bilgilendirmeleri gerekir. Kanser ile yaşamak kolay olmayabilir. Hastanın doktoru, sorulara cevap verecek en doğru kişidir.

Beyin tümörlü hastalar yaşam şekillerini değiştirmek zorunda kalırlar. Günlük aktiviteleri veya iş hayatları, kısa süreli ya da kalıcı olarak değişebilir. Bu konuda unutulmaması gereken her hastanın farklı olduğudur. Beyin tümörlü bir hastanın yaşam beklentisi, tümörün tipine, hastanın yaşına, genel sağlık durumuna ve tedaviye vereceği yanıta bağlıdır. İstatiksel bilgiler ortalama değerlerdir ve hiçbir hasta diğerine benzemez. Tümöre ve hastaya dair bir çok faktör aynı hastalığı taşıyan iki kişinin farklı seyirler göstermesinde etkilidir. Hiçbir hasta kendini başka bir hasta ile kıyaslamamalıdır. Erken tanı, kanser tedavisinde çok önemlidir.

Kanserde destek tedavisi nedir

Kanserde destek tedavisi nedir

Beyin hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Beyin tümörü teşhisi ve tedavisi
  2. Beyin tümörü nedenleri ve belirtileri
  3. Çocuklarda beyin tümörü neden olur
  4. Beynin yapısı ve anatomisi nedir
  5. Menenjit belirtileri ve tedavisi
  6. Hidrosefali nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git