Hastalıklar ve Tedaviler

Beyin Tümörü Nedenleri ve Belirtileri (Beyinde Ur)

Beyin tümörü, merkezi sinir sistemindeki (beyin ve omurilik) hücrelerinin kontrolsüzce büyümesi ve tümör adı verilen bir kitle oluşumudur.

Beyin tümörü (beyinde ur) neden olur?

Beyin tümörü, merkezi sinir sistemindeki (beyin ve omurilik) hücrelerinin kontrolsüzce büyümesi ve tümör adı verilen bir kitle oluşumudur. Beyin tümörlerinin nedeni bilinmemektedir. Beyin tümörlerinin yarısı primer yarısı da metastatik tümörlerdir. Beyin tümörleri, yeni doğan bebekler dahil herhangi bir yaşta oluşabilir. En sık görüldüğü yaş grubu, 3-12 ve 40-70 yaşları arasıdır. Primer beyin tümörü başlama yeri beyinde olan tümördür. En çok rastlanan beyin tümörü, beyindeki glial hücre adı verilen destekleyici bir hücreden doğan gliomadır. Beyin tümörleri benign veya malign (iyi huylu ya da kötü huylu) olabilir.

Beyin, vücudun karakteristik fonksiyonlarının kontrolünü sağlayan dört loba bölünmüş olan serebrumdan oluşmaktadır. Serebrumun altında bulunan serebellum koordinasyon ve dengeyi sağlar. Beyincik, beynin arkasında ve altında yer alır. Denge duyusunu, yürüme ve konuşmayı kontrol eder. Beyin sapı, beyin ile omuriliği birbirine bağlar ve kalbin atışı, nefes alma, açlık, susuzluk, vücut ısısı, kan basıncı gibi temel vücut fonksiyonlarının çoğunu kontrol eder. Meninksler, beyni ve omuriliği saran ve koruyan zarlardır. Beyin içinde,”beyin omurilik sıvısı” (BOS) diye tanımlanan ve beyinde ventrikül hücreleri tarafından üretilen bir sıvı dolaşır. Bu sıvı kandan beyine besin taşır ve beyindeki atıkları uzaklaştırır.

Beyin tümörlerine neden olan risk faktörleri, arıtma- lastik ve boya sanayisinde çalışmak, virüs enfeksiyonları, madde kullanımı ve kalıtımsal olabilir. Bazı ailelerde ailenin farklı bireylerinde beyin tümörü gelişebilir. Beyin tümörlü hastalarda çoğunlukla kesin bir risk faktörü bulunmamaktadır. Bu durumun nedeni birçok faktörün bir araya gelmesi ile olabilir.

Beyin tümörünün türleri

Beyin tümörleri bulaşıcı değildir. Beyin tümörleri, birincil ve ikincil beyin tümörleri olarak iki ayrı grupta değerlendirilir. Beyin dokusunda oluşmaya başlayan tümörler ”birincil beyin tümörü” olarak adlandırılır. Birincil beyin tümörleri, çıktıkları hücrelere göre sınıflandırılırlar. Örneğin, glioma, astrositoma, beyin sapı gliomu, epandioma, oligodendroglioma tümörleri şeklinde adlandırılır. Bazı beyin tümörleri ise glial doku dışındaki hücrelerden gelişir. Bunlar, medulloplastoma, meningioma, schwannoma, kraniofarengeoma, germ hücreli tümörler ve pineal bölge tümörleri şeklindedir. İkincil beyin tümörleri, metastaz yapmış (çevre dokulardan yayılmış kanser) demektir. Vücudun diğer bölgelerinden çıkan ve beyine yayılmış kansere (ikincil beyin tümörü) denilir.

İyi huylu beyin tümörleri : Benign (iyi huylu) beyin tümörleri genellikle kansere dönüşmezler ve sınırları düzgün olup, beynin diğer alanlarına basınç yapmaz ve tekrarlamazlar. Benign olan bazı beyin tümörleri de, yaşamsal organlar üzerinde yer alır ve fonksiyonel bozukluklara neden olur ise kanser hücresi içermese bile malign olarak kabul edilir.

Kötü huylu beyin tümörleri : Malign (kötü huylu) beyin tümörleri kanser hücreleri içerir. Beyinde yaşamsal önemi olan hücrelere zarar verir ve hayatı tehdit eder. Malign beyin tümörleri hızlı büyür ve çevre dokuya doğru ilerler. Tıpkı ağaç kökü misali dağılarak beynin sağlıklı dokularını tahrip eder. Beyin tümörleri, mikroskop altında hücrelerin durumuna göre ”evrelendirilir ve 1-4 grad arasında” değerlendirilir. Yüksek gradlı tümörler, düşük gradlı tümörlere göre daha hızlı gelişirler ve kötü huylu karakterdedir.

Beyin tümörüne neden olan faktörler

Beyin tümörüne neden olan faktörler

Beyin tümörü belirtileri

Beyin tümörü belirtileri, tümörün büyüklüğüne ve yerleşim bölgesine bağlıdır. Belirtiler, tümörün sınırlı bir alan içerisinde büyüyerek, beyinde basınç yapması ve yaşamsal dokulara verdiği zarar ile kendini gösterir. Tümör, beyin omurilik sıvısının oluşmasına ve dolaşımına engel olarak hidrosefali (beyinde su toplanmasına) neden olabilir. Beyin tümörü ne kadar yavaş büyür ise belirtilerde o kadar uzun sürede meydana çıkar.

Beyin tümörünün en fazla görülen belirtileri, sabahları belirginleşen ve gün boyu devam eden baş ağrısı, işitme ve koku alma hissinin azalması, kafatasında meydana çıkan şişlik, epilepsi benzeri nöbetler (sık sık bayılma), mide bulantısı veya kusma, kol ve bacaklarda his kaybı ya da güçsüzlük, yürümede zorlanma, görme problemleri ya da değişik göz hareketleri, aşırı uykusuzluk, kişilik ve hafıza değişiklikleri, konuşmada değişiklikler gibi belirtilere rastlanabilir. Bu belirtiler beyin tümörlerinde görülebildiği gibi, başka rahatsızlıklara bağlı olarak ta görülebilir. Çocuklarda oluşan beyin tümörü belirtilerinde, büyüme geriliği, iştah artışı, zayıflama ve hareket, ruh hali değişiklikleri gibi belirtiler gözlemlenebilir. Bu belirtilerden biri ya da birkaçı görülür ise en kısa zamanda bir nöroloji uzmanına baş vurmak ve gereken tetkiklerin yapılması ve erken tanı tedavinin başarısı için oldukça önemlidir.

Beyin hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Beyin tümörü ameliyatı ve riskler
  2. Beyin tümörü teşhisi ve tedavisi
  3. Çocuklarda beyin tümörü olur mu
  4. Beyin kanaması nedenleri ve tedavisi
  5. Omurga ve omurilik tümörleri neden olur
  6. Bor nötron yakalama terapisi nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git