Hastalıklar ve Tedaviler

Beyin Kanaması Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Beyin kanaması nedenleri ve tedavsiBeyin kanaması, kafatasının içerisinde damarların bütünlüğünün bozulması nedeni ile beyinin içinde ya da üzerinde kan birikmesine verilen addır. Yerleşim olarak beyin kanamalarına bakıldığında, beyin dokusunun içerisinde, beyin zarının üzerinde veya beyin zarının altında ve beynin dışında yerleşim yapabilir. Bu yerleşim itibari ile lokalizasyona (bölgeye) bağlı isimler ile sınıflandırılır. Diğer beyin kanamaları sınıflandırılması ise nedene yönelik yapılır.

Beyin kanaması neden olur?

Beyin kanaması, kafatasının içerisinde damarların bütünlüğünün bozulması nedeni ile beyinin içinde ya da üzerinde kan birikmesine verilen addır. Yerleşim olarak beyin kanamalarına bakıldığında, beyin dokusunun içerisinde, beyin zarının üzerinde veya beyin zarının altında ve beynin dışında yerleşim yapabilir. Bu yerleşim itibari ile lokalizasyona (bölgeye) bağlı isimler ile sınıflandırılır. Diğer beyin kanamaları sınıflandırılması ise nedene yönelik yapılır.

Bu kanamaların nedenleri, kendiliğinden olan, yüksek tansiyona bağlı, beyin içerisindeki damar bozukluklarına bağlı, migren hastalığı atağına takiben, çocuklarda kalp deliklerinin tamirinden sonra, daha önce geçirilmiş beyin damar tıkanmalarında tıkanıklığın açılması, aşırı sıcakta veya güneşte kalma, kalp damar hastalıkları, aşırı kan sulandırıcı ilaç kullanımı, venöz veya dural sinüs trombozu, zorlayıcı fiziki işler veya spor gibi nedenler, beyin tümörleri, madde kullanımı, ilerlemiş gebeliklerde doğumdan hemen sonra kan basıncının yükselmesi, kazalar, yüksekten düşme, ateşli silah yaralanmaları gibi benzeri travmalar nedeni ile gerçekleşen beyin kanamalarıdır.

Beyin kanaması türleri 

Beyin kanaması belirtileri

Beyin kanaması belirtileri

Beyin kanamaları çeşitleri nedene bağlı kanamalar olarak değerlendirilir ise, travmalar nedeni ile oluşan beyin kanamaları oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Travma tipi beyin kanaması, kafatasına alınan bir darbe ile oluşan beynin içerisindeki ya da üzerindeki damarların zedelenmesine bağlı olarak beyin zarının üzerinde ”epidural” adı verilen kanamalar, beyin zarının altında ya da dışarısında oluşan ”subdural” adı verilen kanamalar veya beynin üzerinde çok ince bir zar olan araknoid zar adı verilen zarın içerisine olan ”subaraknoid” kanamalar şeklinde sınıflandırılır.

Eğer beyin kanamaları bir damar ya da damar anormalliğine bağlı ikincil olarak gelişir ise bu durum subaraknoid kanama olarak değerlendirilir. Diğer grup ise yine beyin damarı bozukluklarına bağlı, beynin içerisindeki tümör veya başka bir yapısal değişikliğe bağlı ya da yüksek tansiyon nedeni ile ortaya çıkabilen beyin dokusunun kendi içerisinde meydana gelen ”intraserebral”kanamalar olarak sınıflandırılır.

Zamansal olarak sınıflandırmak gerekir ise gelişen olayın hemen sonrası başlayan kanamalara akut beyin kanamaları, gelişen olaydan birkaç gün içerisinde meydana gelen kanamalara subakut kanama, birkaç hafta sonra meydana gelen kanamalar ise kronik beyin kanamaları şeklinde değerlendirilir.

Beyin kanaması belirtileri

Hastaların yaşadığı şikayetler kanamanın özelliğine ve şiddetine bağlıdır. Beyin kanaması şiddetli hızlı gelişen bir kanama ise dakikalar içerisinde şiddetli baş ağrısı ile birlikte bulantı, kusma, vücudunun bir yerinde uyuşukluk veya hareket ettirememe, bilinç kaybı ve komaya kadar gidebilen çok hızlı gelişen belirtiler görülür.

Kanama daha küçük bir bölgede ve hastanın bilincini etkilemeyecek düzeyde ise hastada yavaş yavaş gelişen konuşma bozukluğu, bilinç bulanıklığı gibi belirtiler görülebilir. Diğer bir önemli kanama grubu beyin damar gurubu baloncuklarının patlaması ile oluşan kanamalar (beyin anevrizması) denilir. Bu tip kanamalar çok şiddetli ani bir baş ağrısı, mide bulantısı, kusma gibi belirtiler ile kendini gösterir. Bu tip belirtiler görülür ise zaman kaybetmeden bir nöroloji uzmanına baş vurulması gereklidir.

Beyin kanaması teşhisi

Beyin kanaması tanısı, nöroloji uzmanının yapacağı muayene sonucunda hastada meninkslere bası yapan bir durumun olduğu anlaşılabilir. Muayene sırasında, ense sertliği, bedenin farklı yerlerinde nörolojik bozuklukların olması ve göz dibi muayenesinde kanamanın görülmesi beyin kanaması tanısında yardımcı olur. intraserebral kanamalar bilgisayarlı tomografi görüntüleme ile konulabilir. BT, kanamanın yerini ve büyüklüğü konusunda bilgi almada yararlı bir tetkiktir. Manyetik rezonans görüntüleme (MRG)’de beyin kanaması tanısı için kullanılır. Damar bozukluklarının görüntülenmesi için anjiyografi yöntemine gerek duyulur.

Beyin kanaması tedavisi

Beyin kanaması tedavisinde hedef, hastanın hayatını kurtarmak, şikayetlerini gidermek, kanamanın sebebini ortadan kaldırmak ve istenmeyen durumların gelişmesini önlemektir. Komaya girmiş beyin kanaması olan hastanın tedavisi, hastanın uygun pozisyonda yatırılması, hava yolunun açık tutulması, yaşam desteği sağlanması ve kafa içi basıncın azaltılması amacı ile kafa içinde sıvı ile dolmuş bölgelere ince bir tüpün yerleştirilmesi işlemi yapılır.

Bilinci yerinde olan hastalara yatak istirahati, kafa içi basıncı arttıracak her türlü etkinlikten kaçınması önerilir. Bu etkinlikler, aşağıya doğru eğilmek, gerinmek, aniden pozisyon değiştirmek ve benzeri hareketlerdir. Büyük tuvalet ihtiyacı sırasında ıkınmayı önlemek için dışkı yumuşatıcı tedavi verilir. Baş ağrısını gidermek için ağrı kesiciler ve gerginlik azaltan ilaçlar ve kan basıncı yüksek ise bunu düzenlemek için uygun ilaçlar verilebilir. Kalp spazmı için ilaç tedavisi verilebilir. Beyin kanaması tedavisinde cerrahi yöntemler de uygulanabilir. Kraniotomi işlemi kafatası açılarak yapılan anevrizma klipsleme ameliyatı yapılır veya kasık atardamarından girilerek uygulanan girişimsel cerrahi yöntem uygulanır.

Beyin kanaması

Beyin kanaması

Beyin hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Beyinde su toplanması nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Beyin apsesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Nörolojik hastalıklar 
  4. Baş ağrısı nednleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Bayılmalarda ilk yardım nasıl yapılır
  6. Koma durumunda ilk yardım nasıl yapılır

2 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git