Damar Hastalıkları ve Tedavileri

Beyin Damar Hastalıkları (Serebrovasküler Hastalık Nedir?)

Serebrovasküler hastalık belirtileri beynin etkilenen bölgesine göre değişiklik gösterir. Belirtiler başlamadan önce uyarıcı belirtiler görülebilir.

Beyin damar hastalıkları nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Beyin damar hastalıkları (serebrovasküler hastalık), halk arasında inme – felç olarak da adlandırılan ve beynin bir bölgesinin geçici ya da kalıcı olarak kan akımının azalması, durması ve kanama nedeni ile etkilendiği hastalıklar grubudur. Beyin damar hastalıkları, serebrovasküler hastalık olarak da tanımlanır. Serebrovasküler hastalık dünyada ölüm nedenleri arasında 3’üncü, sakat kalma nedeni olarak da 1’inci sırayı almaktadır. Serebrovasküler hastalık sıklığı toplumlar ve cinsiyetler arasında farklılıklar göstermektedir. Bu farklılıkta genetik faktörler kadar, yaşam şekli farklılıklarının da büyük rolü vardır.

Beyin damar hastalıklarına neden olan etkenler, ileri yaş, cinsiyet, genetik yatkınlık, hipertansiyon, kalp hastalıkları, sigara kullanımı, yüksek kolesterol, kan hastalıkları, boyun damar darlığı ve şeker hastalığı gibi faktörlerdir. Beyin damar hastalıkları dünya genelinde koroner arter hastalıkları ve kanserlerden sonra ölüm nedeni olan hastalıklardan biridir. Görülme sıklığı 55 yaşından sonra her 10 yıl için iki kat artmaktadır. Erkeklerde kadınlara oranla daha sıktır.

Beyin damar hastalıkları belirtileri

Serebrovasküler hastalık belirtileri beynin etkilenen bölgesine göre değişiklik gösterir. Belirtiler başlamadan önce uyarıcı belirtiler görülebilir. Uyarıcı belirtiler bir kaç saat süren gelip geçici baş dönmeleri, görme kayıpları, konuşma bozuklukları, hafıza problemleri, vücudun bir yarısında oluşan uyuşma ve karıncalanma, kuvvet kaybı durumları gibi ön belirtiler beyin kan akımında geçici azalma nedeni ile meydana çıkabilir. Bu durumda yapılan incelemelerde serebrovasküler hastalık varlığı şüphesi var ise hastaya koruyucu tedavi ikinci bir atağı önlemek için uygulanabilir.

Hastalık belirtileri gelip geçici belirtilerde olduğu gibidir. Örneğin hastanın sorulan sorulara cevap verememesi, etrafındakileri tanıyamaması, bulunduğu yeri bilememesi, uykuya yatkınlık, bir tarafı görememe, vücudun bir yerinde his ya da güç kaybı, denge kaybı ve bu belirtilere bazen kusma, mide bulantısı, baş ağrısı ve çırpınma gibi belirtiler görülür.

Beyin damar hastalıkları nasıl teşhis edilir?

Serebrovasküler hastalık tanısını koymak için hastanın anlatacakları ve hasta yakınlarının vereceği bilgi çok önemlidir. Bu nedenle hastanın muayenesi sırasında yanında olayın gelişimini en iyi bilen kişilerin olması tanının daha kolay konmasında yardımcı olur. Hastanın muayenesine takiben yapılacak görüntüleme tetkikleri de tanıda yardımcıdır. Bu tetkikler arasında kranial tomografi en çok kullanılan ve tanıda yardımcı bir metot’dur. Bazı hastalarda kranial manyetik rezonans görüntüleme ve anjiyografi gerekebilir. Hastalığın nedenini bulmak amaçlı kardiyak tetkikler ve kan tahlilleri de yapılır.

Beyin damar hastalıkları tedavisi

Beyin damar hastalığı belirtileri

Beyin damar hastalığı belirtileri

Serebrovasküler hastalıkların tedavisinde hastaların ilk 6 saat içerisinde hastaneye götürülmesi ve erken dönem teşhis konması ile hastalar hastanede yatırılarak gözlem altında tutulur ve damar tıkanıklıkları durumunda kan pıhtılaşmasını önleyici ilaç tedavisi uygulanarak fayda görme ihtimalleri vardır. Hastalık nedeni ile inme geçiren hastaların % 20’si erken dönemde, % 30’u bir yıl içinde ölmektedir. Sağ kalanların ise üçte biri günlük yaşamlarını başkalarına muhtaç şekilde geçirmektedirler. Bu nedenle sayılan belirtilerden bir veya bir kaçı mevcut ise zaman kaybetmeden acil polikliniklerine baş vurmak gereklidir.

Bu sayede nöroloji uzmanları tarafından yapılacak olan değerlendirmeden sonra erken dönemde damar açıcı tedaviden faydalanma şansı olabilir. Bu tedavi nöroloji ve radyoloji ekibinin işbirliği ile gerçekleştirilmelidir. Erişkinlerde ilk sırada gelen malulen emeklilik nedeni bir hastalıktır. Hasta hastaneden taburcu edildikten sonra doktorun verdiği ilaç tedavisi ve kontrollerini düzenli uygulamalıdır. Ayırca beyin damar tıkanıklığını önlemenin en iyi yolu düzenli ve sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve yürüyüş, hareketli yaşam tarzı, sigaradan uzak durmak gibi önlemler beyin damar tıkanması ve inme riskini azaltır.

Beyin hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Beyin tümörü nedenleri ve belirtileri
  2. Beyin tümörü teşhisi ve tedavisi
  3. Menenjit (beyin iltihabı) nedenleri ve tedavisi
  4. Beyinde su toplanması (hidrosefali) nedenleri ve tedavisi
  5. Beyin kanaması nedenleri ve tedavisi
  6. Beyin apsesi nedenleri ve tedavisi
  7. Baş ağrısı nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git