Hastalıklar ve Tedaviler

Beyin Apsesi Neden Olur? (Beyinde İrin Birikimi)

Beyin apsesi beyin dokusunun odaksal enfeksiyonudur. Enfeksiyon, kan yolu ile yayılım göstererek veya komşu organlardan gelerek ya da ateşli silah yaralanmalarından meydana gelir.

Beyin apsesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Beyin apsesi beyin dokusunun odaksal enfeksiyonudur. Enfeksiyon, kan yolu ile yayılım göstererek veya komşu organlardan gelerek ya da ateşli silah yaralanmalarından meydana gelir. Beyin apseleri bağışıklık sistemi yetersiz olan kişilerde de gelişir ve birden fazla bakteri etkindir Beyin apsesine neden olan faktörler, sinüzit, orta kulak iltihabı, diş apsesi gibi komşu organlardan yayılım söz konusudur. Beyin apsesi bakteriyel menenjit sonrası nadirdir ve genellikle yeni doğanlarda gram negatif enfeksiyonlardan sonra meydana gelebilir.

Beyin apselerinin % 25’i kan yolu ile oluşur. Kan yolu ile oluşan apseler genelikle birden fazla olduğu gibi, orta beyin atardamarı sulama alanında oluşurlar. Beyin apseleri, kalp iç zarı iltihabı (infektif endokardit), doğumsal kalp hastalığı, akciğer enfeksiyonu, mor bebek hastalığı (fallot tetralojisi) ve bazen leğen kemiği boşluğundaki enfeksiyonlardan kaynaklanabilir. Kafa içine nüfuz eden darbeler (kemik parçalarının beyin içinde kaldığı ateşli silah yaralanmaları gibi) beyin apsesi oluşmasında büyük rolü vardır.

Beyin apsesi (serebral apse) belirtileri

Beyin apsesi belirtileri, baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, güçsüzlük, ense ağrısı, ışığa hassasiyet, görme bozuklukları gibi kafa içi basınç artışı ile ilgili belirtiler görüldüğü gibi, apsenin yerine ve büyüklüğüne göre belirtiler değişebilir. Ateş yükselmesi, baş ağrısı ve diğer nörolojik bulguların eşlik ettiği belirti gurubunun yarısında görülür.

Beyin apsesi gelişen hastada sara (epilepsi) nöbeti % 50’den fazlasında görülür. Bilinç durumundaki değişiklikler kısa sürede uykuya dalma veya komaya kadar gidebilir. Beyin apsesi erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülür. Çocuklarda beyin apsesi olduğu zaman ise genellikle 4-7 yaşları arasında görülmektedir. Beyin apsesinde nöbet, inme ve ölüm gibi riskler görülebilir. Beyin apsesi ile menenjit çok sık karıştırılır.

Beyin apsesi (serebral apse) teşhisi

Beyin apsesi neden olur

Beyin apsesi belirtileri

Beyin apsesi teşhisi nöroloji veya beyin cerrahisi muayenesinde yapılacak bazı test ve tetkikler ile konulabilir. Lökosit sayımı, CRP, sedimantasyon gibi kan tahlilleri beyin apsesi için özgül değildir. Fakat hastalığın tedaviye verdiği cevabı ölçmede kullanılabilir. Beyin apseleri için alınacak bazı kültürler teşhisin konulmasında yardımcı olur.

Beyin apseleri dört evrede değerlendirilir. Erken serebrit (1-3 gün) evre, geç serebrit (4-10 gün) evre, erken kapsül formasyonu (11-14 gün) evre, geç kapsül formasyonu (15 gün sonrası) gibi evrelerde değerlendirilir. Beyin apsesi tanısında bazı görüntüleme yöntemleri de kullanılır. Bu yöntemler beyin tomografisi (BT), manyetik rezonans görüntüleme (MRG), lomber ponksiyon (belden beyin omurilik sıvısı alınması), apsenin vakum ile çekilmesi işlemi gibi tanı yöntemlerine gerek duyulur.

Beyin apsesi (serebral apse) tedavisi

Beyin apsesi tedavisi, şikayetlerin hangi derecede kötü olduğuna, enfeksiyonun süresine, apsenin büyüklüğüne göre farlılık gösterir. Şikayetlere göre tedavi, hastanın çok fazla sıkıntısı var ve apse küçük ise iğne biyopsisi ile kültür için örnek alınır ve hemen antibiyotik tedavisine başlanır. Apse hayatı tehdit edecek derecede ise apse boşaltılarak tedavi edilir. Enfeksiyona göre yapılacak tedavi, enfeksiyon erken dönemde ise antibiyotik tedavisi işe yarayabilir.

Fakat enfeksiyon geç dönemde ise ameliyat ile apse çıkarılır. Apsenin yerine göre tedavi, apse beyni fonksiyon olarak sıkıntı yaratmayacak yerde ise acil olarak cerrahi tedavi gereklidir. Beyin apsesi tedavisinde mutlaka doku kültürü yapılarak antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. Özellikle çocuklarda görülen beyin apsesi ve doğumsal kalp hastalıkları arasındaki yakın ilişki daima göz önünde bulundurulmalı ve tanısal incelemeler buna göre yapılmalıdır.

Beyin hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Menenjit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Beyin tümörü nedenleri ve belirtileri
 3. Beyinde su toplanması belirtileri ve tedavisi
 4. Sara (epilepsi) hastalığı nedenleri ve tedavisi
 5. Beyin kanaması belirtileri ve tedavisi
 6. Beyin felci (serebral palsi) nedenleri ve tedavisi

8 Yorum

 1. Avatar

  N.g

  13 Şubat 2018 at 23:51

  Hocam ben on bes yasinda cocugum beyin apsesi amelyati yapildi ilerisi icin ne gibi etkiler brakir.Amalyattan sonra durumu iyi.Nelere dikkat etmelyiz.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Şubat 2018 at 17:03

   Çocuklarda beyin apseleri genellikle uzaktaki bir enfeksiyondan sıçrayan, bitişik bir enfeksiyonun yayılmasından, penetre travmatik yaralanmalar yoluyla ortaya çıkan yabancı maddeler ve nörocerrahi prosedürleri gibi nedenlerden kaynaklanır. Bazı beyin apselerinin sebebi halen bilinmemektedir. Beyin apsesi tanısı konulan hastaların %30-34 gibi bir oranında ise arka planda bir kalp hastalığı söz konusudur.

   Yani beyin apsesi gelişiminde altta yatan farklı nedenler olabilir. Altta yatan nedene göre, apsenin erken veya geç teşhis edilmiş olmasına göre, tekrarlama riskinin olup olmadığına göre sonradan oluşabilecek komplikasyonlar veya iyi seyirli olması değişiklik gösterebilir. Bu nedenle, buradan bu durumun sonrası veya nasıl seyir göstereceği hakkında net bir bilgi vermek çok mümkün değildir.

   Doktorlarınızdan bilgi almanız ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini doktorunuza sormanız daha uygun olacaktır.

   Beyin apsesi tedavisi geçiren hastaların yakından gözlemlenmesi ve takip edilmesi gerekir. Enfeksiyonun tekrar etmediğinden emin olunması için (çünkü beyin apseleri tekrar etmeye eğilimlidir) görüntüleme yöntemleriyle 3-4 ayda bir olmak üzere 1 yıl periyodik olarak devam ettirilmesi gerekmektedir.

   Geçmiş olsun.

 2. Avatar

  N.g

  16 Şubat 2018 at 21:08

  Tesekurler hocam sinuzit nedeniyle beyin sag tarfinda apse yapmis sinuzit amalyiti da yapildi sonra beyinden apse alindi simdi antibiyotik tedavisi yapiliyor.Yanliz merak ediyorum ne zaman normal hayatina doner iki uc ay diyorlar endise ediyoruz.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Şubat 2018 at 22:47

   Apseye sebep olan enfeksiyon etkeninin türüne göre de antibiyoterapi tedavisi süresi ve hastanın taburcu olma süresi değişiklik gösterebilir. Antibiyoterapi tedavisi 6 hafta sürebilir veya daha uzun veya daha kısa sürebilir. Bunu doktorlarınız yapılan kontrollerde elde ettikleri bulgulara göre karar verecektir.

   Tekrar geçmiş olsun.

 3. Avatar

  Sumeyya

  17 Şubat 2018 at 00:49

  Merhaba ben 5 yildir orta kulak enfeksiyonu cekiyorum hic bir antibiyotik fayda etmedi. Korkum şu ki bu enfeksiyon beyin apsesi olustururmu. Ve KBB uzmani bunu anlayabilirmi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Şubat 2018 at 22:01

   Kronik otitis media; mastoid hava hücreleri, östaki borusu ve orta kulak boşluğundan oluşan orta kulak mukozasının enflamasyonudur (iltihabıdır). Kulak zarında yırtık olmadan orta kulakta efüzyon toplanması ile karakterize (akut otitis media, efüzyonlu otitis media) veya perforasyon (kulak zarında yırtık) ile karakterize (akut otitis media, kronik otitis media) şeklinde olabilir. Otitis medialar; klinik farklılıklarına göre akut otitis media (AOM), efüzyonlu otitis media (EOM) ve kronik otitis media (KOM) olmak üzere üç ana başlık altında incelenir.

   OTİTİS MEDİA KOMPLİKASYONLARINA GELİNCE; fasiyal paralizi, labirentit, mastoidit, kolesteatom, granülasyon dokusu, ekstradural apse, menenjit, subdural apse, beyin ve beyincik apsesi, lateral sinüs tromboflebiti, otitik hidrosefalis gibi komplikasyonlar gelişebilir.

   Otitis media komplikasyonlarının çoğunluğu kronik otitis media, daha az bir kısmı da akut otitis media seyri sırasında gelişir.

   KBB uzmanı kontrollerinin yanı sıra nörolojik kontrollerin de yapılması belirli periyotlarla faydalı olur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 4. Avatar

  S.g

  16 Mayıs 2018 at 21:53

  Sinüzitten beyin apsesi ameliyatı yapıldı tamamen çıkarıldı ama3ay sonra tekrarladi dediler ilerisi için ne olur şu anda antibiyotik tedavisi uygulaniyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Mayıs 2018 at 15:10

   Modern cerrahi tekniklerinin gelişimi, yeni antibiyotikler ve gelişen görüntüleme teknolojilerine rağmen beyin apsesi insan hayatını tehdit edebilen ciddi bir santral sinir sistemi enfeksiyonudur.

   Enfeksiyon etkenine, enfeksiyonun etkilediği beyin bölgesine, ne kadar etkilediğine gibi faktörlere bağlı olarak, hastalığın nasıl seyir göstereceği ve sonuçlarının ne olacağı değişiklik gösterebilir.

   Doktorlarınızın önerilerine dikkatlice uymanız ve antibiyotikleri düzenli kullanmanız (saati saatine), doktor kontrollerini ihmal etmemeniz çok önemlidir.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git