Alerjik Hastalıklar ve Tedavileri

Betametazon Nedir? Betametazon İlacının Yan Etkileri

Betametazon inflamasyon tedavisinde kullanılan kortikosteroid içeren bir ilaç grubudur. Kontakt dermatit ve egzama tedavisinde betametazon krem şeklinde deriye uygulanır.

Betametazon neden kullanılır?

Betametazon inflamasyon tedavisinde kullanılan kortikosteroid içeren bir ilaç grubudur. Kontakt dermatit ve egzama tedavisinde betametazon krem şeklinde deriye uygulanır. Bu ilaç ayrıca alerjik rinit (saman nezlesi) tedavisinde burun spreyi olarak reçete edilir ve bazı astım ve artrit olgularının tedavisinde ise ağızdan alınan ilaçlardır.

Betametazon’un yan etkileri

Kısa süreli kullanımda betametazonun istenmeyen etkisi (yan etkisi) pek yoktur. Ancak, uzun süreli topikal kullanımı (krem şeklinde kullanılan türü) derinin incelmesine neden olur ve oluşmuş enfeksiyonu kötüleştirebilir. Uzun süreli veya yüksek dozda ağızdan kullanıldığında, betametazon diğer kortikosteroid ilaçlarda bulunan yan etkilere etkilere neden olabilir.

Betametazon kullanımı gerektiren hastalıklar ile ilgili yazılar

  1. Kontakt dermatit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Alerjik rinit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Romatoid artrit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  4. Septik artrit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Alerjik astım nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  6. Alerjik egzama nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  7. Burun tıkanıklığı nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git