Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Beşinci Hastalık Nedir? (Eritema Enfeksiyozum)

Beşinci hastalık veya eritema enfeksiyozum adı da verilen beşinci hastalık çocuğun yanak, kol ve bacaklarında bir döküntü oluşturan viral bir hastalıktır.

Beşinci hastalık nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Beşinci hastalık veya eritema enfeksiyozum adı da verilen beşinci hastalık çocuğun yanak, kol ve bacaklarında bir döküntü oluşturan viral bir hastalıktır. Genellikle ilkokul çağı çocuklarında bahar ve kış aylarında görülür. Eritema enfeksiyozum enfekte hastaların öksürmesi ya da hapşırması ile bulaşır. Döküntü ortaya çıkmadan 3 gün veya 2 hafta öncesinde bile enfeksiyon başkalarına bulaşabilir. Bu nedenle hastalar beşinci hastalığa bilmeden yakalanırlar. Döküntü ortaya çıktığında hastalık bulaşıcı değildir.

Beşinci hastalık (eritema enfeksiyozum) belirtileri

Beşinci hastalık bazı hastalarda ilk başta belirti göstermeyebilir. Diğerlerinde hafif bir ateş, halsizlik, huzursuzluk, beden ağrıları ve 3-4 gün süren nezle belirtileri görülebilir. Döküntü üç aşamada gelişmektedir. İlk evrede her iki yanakta adeta yanağa tokat atılmış gibi kızarma ortaya çıkar. Bir iki gün sonra kolların üstlerinde ve bacaklarda başlayan ve gövdeye yayılan dantel görünümlü ve kaşıntılı bir döküntü görülür. Bu döküntü 3-24 gün sürebilir. Daha sonra silikleşmeye başlayan döküntü derinin tahriş olduğu durumlarda yeniden ortaya çıkabilir.

Ergenlerde beşinci hastalık ortaya çıkarsa eklemlerde ağrı ve şişme görülebilir. Daha çok el parmakları, el bilekleri ve dizler tutulur. Eklem ağrısı günlerce ya da aylarca devam edebilse de kalıcı değildir. Ergenlerde döküntü görülmez. Hamilelikte geçirilen beşinci hastalık fetüste anemiye ya da düşüğe neden olabilir.

Beşinci hastalık (eritema enfeksiyozum) teşhisi

Hastalar veya hasta çocukların ebeveynleri beşinci hastalık belirtilerini kendileri de tanıyabilir. Doktor hastanın görünümünden hastalığı tanıyacaktır. Sağlıklı çocuklar kendiliğinden düzelme göstereceği için doktora başvurmak gerekmeyebilir. Ancak orak hücreli anemi ya da hemolitik anemi gibi kan hastalığı olan çocuklar anemi riski yüksek olduğundan doktor gözetimi şarttır.

Beşinci hastalık (eritema enfeksiyozum) tedavisi

Beşinci hastalık selim ve zararsız bir durum olduğundan çoğu çocuk hasta için tedavi gerekmez. Yumuşak banyolar kaşıntıyı azaltabilir. Yumuşatıcı losyonlar ile yapılan banyolar uygundur. Beşinci hastalık nedeni ile eklem ağrısı olan ergenlerin doktor önerisi ile parasetamol ya da ibuprofen kullanması gerekebilir. Ateş yükselmesi, eklem ağrısının şiddetlenmesi ya da mevcut bir kan hastalığı doktora başvurulması gereken durumlardır.

Cilt hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Hemolitik anemi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Lupus eritematozus nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Epidermolozis bülloza nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  4. Eritema multiforme nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Skleroderma nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  6. Yılancık hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git