Baş Ağrısı

Berry Anevrizması Nedir? Anevrizma Patlaması Belirtileri

Beyni besleyen atardamarların kavşağında meydana gelen anormal şişme ''Berry anevrizması'' olarak tanımlanır.

Berry anevrizması neden olur?

Beyni besleyen atardamarların kavşağında meydana gelen anormal şişme ”Berry anevrizması” olarak tanımlanır. Berry anevrizması genellikle atardamar duvarındaki konjenital (doğuştan var olan) zayıflığa bağlıdır ve bazen bu duruma beyin tümörü de eşlik eder, bazen de anevrizma patlayarak subaraknoid kanamaya neden olabilir (intrakranial anevrizma gibi bir durum ortaya çıkabilir).

Berry anevrizması yaşamın herhangi bir döneminde kendini gösterebilir. Doğumsal anevrizma daha çok uzun süreli hipertansiyon hastalarında kendini gösterir. Konjenital (doğumsal) Berry anevrizması beyne giren damarların birleşme noktası (iki branşa ayrıldığı noktada) meydana gelir. Bu tip anevrizma birden fazla yerde ve birkaç milimetre ile 2 santimetre çaplarında olabilir. Berry anevrizmasının patlama (intrakraniyal kanama gelişme) olanağı yüksektir.

Beyin anevrizmaları ayrıca polikistik böbrek hastalığı, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, sigara kullanımı, damar sertleşmesi (ateroskleroz), kafa içi basınç artışına neden olabilen başka hastalıklar, travmalar, tümörler, enfeksiyonlar gibi faktörler nedeni ile, özellikle de 40 yaşını aşmış kişilerde gelişebilir.

Anevrizma patlaması ve kafa içi kanamanın evreleri

Anevrizma yırtılması veya patlaması ve kafa içi kanama 5 fazda (safhada) değerlendirilir.

  • Anevrizma patlaması başlangıç safhası
  • İlk hafta akut semptomlar (ani başlayan belirtiler)
  • Anevrizma patlamasına ikincil olarak gelişen kansızlık ve kalp krizi riski
  • Hidrosefali (kafa içinde sıvı birikmesi)
  • Cerrahi müdahale yapılması zorunluluğu ve ameliyatın sonucu gibi safhalardan geçilir.

Anevrizma patlaması ve kafa içi kanama belirtileri

Anevrizma patlamasında (yırtılmasında) ilk belirti genellikle dayanılmaz bir baş ağrısına eşlik eden bilinç kaybıdır. Küçük kanamalar çoğunlukla uzun süreli ve şiddetli baş ağrısı yapar, ancak büyük çaptaki kanamalar ani bilinç kaybına ve koma gelişmesine yol açar. Birkaç saniye içerisinde retina kanaması başlar ve görme kaybı olur. Bu şekilde belirtiler gösteren anevrizma kanamasında yaşama şansı çok düşüktür

Anevrizma patlaması ve kafa içi kanama teşhisi

Beyin kanamalarının büyük bir çoğunluğu subaraknoid bölgede (beyin dokusu ile kafatası arasında) meydana gelir. Hastada herhangi bir travmaya maruz kalmaksızın ani başlayan ve daha önce olmayan şiddetli baş ağrısı oluyor ise beyin kanamasından şüphe edilmesi gerekir ve hastanın tetkikleri buna yönelik yapılır. Beyin kanamalarında kesin teşhis lomber bölgeden alınacak BOS’un (beyin omurilik sıvısının) mikroskop altında incelenmesi sonucu kan hücrelerinin varlığının tespit edilmesi ve bilgisayarlı tomografi  ve manyetik rezonans görüntüleme yöntemleri veya anjiyografi gibi yöntemler ile konulabilir.

Berry anevrizması teşhisi

Berry anevrizması teşhisi

Anevrizma patlaması ve kafa içi kanama tedavisi

Her türlü anevrizma patlaması sonucu kafa içi kanama oluşan hastaların üçte ikisi kanamanın ilk birinci ayında kaybedilir ve kaybedilme genellikle hastaneye yetiştirilemeden gerçekleşir. Anevrizma patlaması nedeni ile beyin kanaması geçiren hastaların dörtte birinde ise bazı aksaklıklar (kısmi ya da tam felç, görme kaybı ve nöbetler gibi) kalabilir.

Anevrizma patlamasından sonra ilk iki veya dört hafta içerisinde tekrar kanama gelişebilir. Bu nedenle anevrizmaya bağlı beyin kanamalarında takip ve tedavi çok önemlidir.

Anevrizma patlaması nedeni ile beyin kanaması geçiren hastada uygulanacak ilk tedavi yöntemi  cerrahi operasyon ile kanamanın olduğu bölgenin tespit edilmesi ve kanamanın durdurulmasıdır. Kanamayı durdurmak için kanamanın olduğu damara klip takılır. Günümüzde bazı anevrizma patlaması tedavilerinde patlamanın yerine ve derecesine göre damar içi onarma tedavileri gibi yöntemler de uygulanmaktadır.

Benzer sağlık yazıları

  1. Şiddetli baş ağrısı (beyin anevrizması) neden olur
  2. Baş ağrısı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Felç geçirme nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  4. Beyin kanaması nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Anevrizma nedir ve anevrizma neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git