Beslenme Bozuklukları ve Tedavileri

Beriberi Hastalığı Nedir? (B1 Vitamini Eksikliği Belirtileri)

Beriberi, tiamin (B1 vitamini) eksikliğinden kaynaklanan bir beslenme bozukluğudur.

Beriberi nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Beriberi, tiamin (B1 vitamini) eksikliğinden kaynaklanan bir beslenme bozukluğudur. Kepekli tahıllarda, ette, yeşil sebzelerde, patateste ve sert kabuklu yemişlerde bulunan tiamin (B1 vitamini) karbonhidrat metabolizması için oldukça gerekli bir vitamindir. Tiamin eksikliğinde beyin, sinirler ve kaslar (kalp kası da dahil) görevlerini gerektiği şekilde yerine getiremez.

Beriberi hastalığı gelişmiş ülkelerde genellikle çok yoksullarda, gemicilerde, mahkumlarda veya alkolikler gibi çok kısıtlı beslenenlerde görülmektedir. Beriberi hastalığı Asya’da daha sık görülür. Beriberi hastalığı beslenme faktörleri ile yakından ilişkilidir.

Beriberi hastalığında beslenmenin rolünü açık olarak ilk kez Christian Eijkman 1890’lı yıllarda bildirmiştir. Christian Eijkman kümes hayvanlarına pirinç yedirildiğinde beriberi hastalığında görülen belirtiler benzeri semptomlar görüldüğünü fark etmiştir. Hayvanların beslenmesinden pirinç kaldırıldığında beriberi hastalığının semptomlarında gerileme olduğu görülmüştür. Eijkman, bu ilişkiden yola çıkarak yeşil bezelye, yeşil fasulye  gibi sebzelerin ve etin kümes hayvanlarındaki beri beriyi önlediğini görmüş ve gıda maddelerinin beriberi hastalığından korunmayı sağladığını göstermiştir.

Beriberi hastalığı belirtileri

Beriberi hastalığının iki şekli vardır ve kuru beriberi ve ıslak beriberi şeklinde iki tipte değerlendirilir.

Kuru beriberi hastalığı belirtileri : Kuru beriberi de, tiamin eksikliği en çok sinirleri ve iskelet kaslarını etkiler. Semptomlar arasında uyuşukluk, bacaklarda yanma hissi ve kas kaybı vardır. Şiddetli olgularda etkilenen kişi adeta felç olur, bir deri bir kemik kalacak şekilde zayıflar ve yatağa bağlı hale gelir.

Islak beriberi hastalığı belirtileri : Islak beriberi belirtilerinde temel sorun kalp yetmezliğidir (kalbin vücuda yeterli kan pompalayamaması sonu ortaya çıkan durum). Bu durum bacaklarda ve bazen gövdede ve yüzde ödem (sıvı toplanmasına bağlı şişlik) oluşturur. Islak beriberinin diğer semptomları arasında iştahsızlık, depresyon, kabızlık, hızlı nabız ve nefes darlığı bulunur. Tedavi edilmediğinde kalp yetmezliği ağırlaşır ve hastalık ölüme neden olabilir.

Beriberi hastalığı tedavisi

Beriberi hastalığı ağızdan veya enjekte edilerek verilen tiamin ile tedavi edilir ve genellikle tam iyileşme ile sonuçlanır. Hastalığın tekrarlamaması için beslenmenin de kalıcı şekilde düzeltilmesi gerekir. Beriberi ve diğer beslenme bozuklukları tam tahıl tüketimi sağlanarak önlenebilmektedir.

Tam tahıllar kompleks karbonhidratların, minerallerin, diyetsel lif kaynağının ve B vitaminlerinin temel kaynaklarıdır. Ayrıca tam tahıldan zengin beslenme kanser, kalp hastalığı, diyabet, varis oluşumu, kolon kanseri, enflamatuar bağırsak hastalığı, hemoroid ve divertikülit gibi birçok hastalıklardan da koruma sağlamaktadır.

Tiamin eksikliğinin zararları

Tiamin eksikliğinin zararları

Tiamin eksikliğinin neden olduğu sorunlar ile ilgili sağlık yazıları

  1. Anoreksiya nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Alkol bağımlılığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Guillain Barre sendromu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  4. Kas erimesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Kalp yetmezliği neden olur
  6. Depresyon nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  7. Nefes darlığı nedenleri ve tedavisi
  8. Kabızlık nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git