B

Benzodiazepinler (Uyku İlaçları) ve Yan Etkileri

Benzodiazepinler, insomnia (uykusuzluk) durumunda uyku ilacı olarak veya anksiyete semptomlarını kontrol altına almak için verilen bir grup sedatif ilaç (trankilizan ilaçlar).

Benzodiazepin grubu ilaçlar neden kullanılır?

Benzodiazepinler, insomnia (uykusuzluk) durumunda uyku ilacı olarak veya anksiyete semptomlarını kontrol altına almak için verilen bir grup sedatif ilaç (trankilizan ilaçlar). Sık kullanılan benzodiazepinler arasında yatıştırıcı olarak kullanılan diazepam ve uykusuzluk için kullanılan nitrazepam bulunur. Benzodiazepinler alkol yoksunluğunun tedavisinde ve epileptik nöbetlerin kısa süreli kontrolünde de kullanılabilir.

Bu ilaçlar bazen yatıştırıcı etkileri nedeni ile kötüye de kullanılabilir. Benzodiazepinlerin daha az yan etkiye sahip oldukları, aşırı dozlarda nispeten emin oldukları ve barbüratlara göre daha az bağımlılık oluşturdukları gösterilmiştir.

Sık kullanılan benzodiazepin ilaçlar

  1. Benzodiazepin grubundan sık kullanılan uyku ilaçları arasında Flurazepam, Loprazolam, Lormetazepam, Nitrazepam, Temazepam gibi ilaçlar vardır.
  2. Benzodiazepin grubundan sık kullanılan sedatifler arasında Alprazolam, Klordiazepoksid, Diazepam, Lorazepam, Oksazepam gibi ilaçlar vardır.

Benzodiazepin gurubu ilaçlar nasıl etki eder?

Benzodiazepinler beyin ve sinir sisteminde kimyasal aktiviteye müdahale ederek uykuyu artırır ve anksiyeteyi giderir. Böylece sinir hücreleri arasındaki iletişim azalır ve beyin aktivitesi baskılanır.

Benzodiazepinler neden kullanılır

Benzodiazepinler neden kullanılır

Benzodiazepin tedavisi ne kadar sürer?

Benzodiazepinler tedaviye hızlı cevap verir. Tedaviye yanıt 1-2 hafta içinde gerçekleşir ve 3-4 haftalık kullanımda son safhaya ulaşır. Tedavi süresi hakkında yapılan çalışmalar yeterli olmamasına rağmen bu ilaçlar kısa süreli kullanılmalıdır. Fakat anksiyete bozuklukları kısa süreli bozukluklar değildir. Örneğin genelleşmiş anksiyete bozukluğunda hastaların ilaçsız kalamadıklarını görmek için 6 hafta sonra ilaç dozunu düşürerek bırakmak tavsiye edilir. Panik atak hastalarında ilacı azaltmadan veya kesmeden önce 6-18 ay süresince tedavinin sürmesi gerekir.

 Benzodiazepin grubu ilaçların yan etkileri

Benzodiazepinlerin istenmeyen yan etkileri arasında gün içinde aşırı sersemlik, baş dönmesi ve unutkanlık bulunur. Sarsaklık ve reaksiyonlarda yavaşlama da görülebilir. Buna ek olarak, ilaçlar bazı kişilerde heyecanlanma veya saldırganlık gibi paradoksal etkilere de neden olabilir. Alkolle alındıkları takdirde, benzodiazepinler alkolün etkisini tehlikeli derecede artırabilir.

Üç gün gibi kısa bir sürede benzodiazepinlere tolerans gelişebilir ve sadece birkaç haftalık kullanım sonrasında bile fiziksel ve fizyolojik olarak ilaca bağımlı olma riski yüksektir. Bu nedenle, mutlak gereksinim olmadığı takdirde birçok doktor bu ilaçları reçete etmek istemez ve etse bile genellikle en fazla dört haftalık reçete eder.

Hamilelik sırasında benzodiazepinlerin kullanımından dolayı oluşan komplikasyonlar çok net değildir. Fakat bazı veriler damak anomalitelerini telkin etmektedir.

Benzodiazepin tedavisi bittiğinde görülebilecek yan etkiler

Benzodiazepin tedavisinde tedavinin kesilmesi sonrası meydana gelecek semptomlar hastaların % 30-90’ında ortaya çıkmaktadır. Tedavi bitimi semptomları hafif veya orta derecede olabilir ve kolay idare edilir. Benzodizapinler yüksek dozda kullanılırken aniden kesilir ise yoksunluk semptomları oluşabilir. Bu semptomlar arasında anksiyete, huzursuzluk, kafa karışıklığı ve kabuslar sayılabilir. Uzun süredir benzodiazepin kullananların, yoksunluk semptomlarının oluşmasını engellemek için ilacı birkaç aylık dönemde yavaş yavaş kesmeleri gerekir.

Psikolojik hastalıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Uyku bozuklukları nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Çocuklarda uyku bozuklukları nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Yas tutma neden olur ve yas tutma nasıl geçer
  4. Tükenmişlik sendromu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Depresyon nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  6. Tourette sendromu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  7. Hiperaktivite bozukluğu nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git