Hastalıklar ve Tedaviler

Bel Tutulması Neden Olur? Bel Tutulması Nasıl Geçer?

Bel tutulması- yel girmesi veya kas kasılması, beldeki adalelerin (kasların) kasılması demektir. Bel adalelerindeki kasılmanın nedenleri içinde en önemlisi, adalenin ani zorlanması ham bir adalenin, yani güçsüz egzersiz yapmamış bir adalenin ağır bir yük yüklendiğinde ani zorlanması sonucu bel tutulması meydana gelebilir. Bu duruma bağlı kasın kasılması ağrısına halk dilinde bel tutulması, yel girmesi denmektedir ve bunun tıptaki adı miyalji (adale kasılması) olarak adlandırılır.

Bel tutulması (kas kasılması) nedenleri

Bel tutulması, yel girmesi veya kas kasılması, beldeki adalelerin (kasların) kasılması demektir. Bel adalelerindeki kasılmanın nedenleri içinde en önemlisi, adalenin ani zorlanması ham bir adalenin, yani güçsüz egzersiz yapmamış bir adalenin ağır bir yük yüklendiğinde ani zorlanması sonucu bel tutulması meydana gelebilir. Bu duruma bağlı kasın kasılması ağrısına halk dilinde bel tutulması, yel girmesi denmektedir ve bunun tıptaki adı miyalji (adale kasılması) olarak adlandırılır.

Bel tutulmasında ikinci bir önemli sebep, ıslak ve rüzgarın adaleyi zorlamasıdır. Bunun anlamı, terlemiş bir belin rüzgar, gece belin açıkta kalması veya camın açık kalması ve klima gibi bir esintiye maruz kalması sonucu adalenin kasılmasıdır. Bu nedenle bel tutulması oluştuğunda adalelerin kasılmasından dolayı ağrılar ortaya çıkar.

Bel tutulması belirtileri ve tedavi yöntemleri

Bel tutulması yaşayanlar nelere dikkat etmeli?

Bazı insanlarda sık sık bel tutulması meydana gelebilir. Bazı kişilerde yılda bir, bazı kişilerde ayda bir, bazı kişilerde de aralıklar ile bel tutulması meydana gelir. Genellikle bahar ve son bahar aylarında bel tutulması şikayetleri ortaya çıkar.

Bunun nedeni bu aylarda dışarı çıkarken ne giyileceği konusunda fazla emin olunmamasıdır. Çünkü hava şartlarında bu mevsimlerde değişiklikler çok fazla olur. Bazı insanlarda stres, sıkıntı ve gerginlik nedeni ile de hafif bir bel nemlenmesi, soğuğa maruz kalması sonucu bel tutulması oluşabilir.

Bel tutulması nasıl iyileşir?

Bel tutulması nasıl geçer

Bel tutulması nasıl geçer

Bel tutulmasında doktora gitmeden bir kaç gün evde yapabileceğimiz bazı uygulamalar ile ağrı geçebilir. Fakat bir kaç gün içinde geçmeyen ağrılarda doktora gitmek önemlidir. Evde öncelikle belin tutulan bölgesine sıcak su uygulaması, dayanılabilecek derecede küvete su doldurup dayanıldığı kadar süre beklemek daha yararlı olur.

Ayrıca imkanlar doğrultusunda hamama gidip, göbek taşında bu işlemi dayanılacağı kadar süre uygulamak veya banyo duşunu yatmadan önce 15 dakika kadar o bölgeye tutmak ta yarar sağlayabilir. Fakat sıcak su torbası koymak, kalorifere beli dayamak veya ütü ısısı uygulamak gibi kuru ısıları uygulamak çok fazla yarar sağlamaz.

Bu nedenle uygulanacak ısı yöntemi sulu yöntem olmalıdır. Ayrıca yüzme sporu, bel egzersizleri, kolları da hareket ettirerek yürüyüş yapmak gibi egzersizlerde bel tutulması ağrılarını iyileştirmede fayda sağlar. Fakat bir kaç gün içinde geçmeyen bel ağrılarında mutlaka fizik tedavi uzmanına, ortopedi uzmanına veya beyin cerrahi uzmanına gitmek gereklidir.

Bazı bel ağrılarının altında yatan ciddi sorunlar olabilir. Örneğin, bel fıtığı, omurga romatizması, omurga enfeksiyonları, omurga tümörleri, bel kayması, skolyoz ve osteoporoz (kemik erimesi) gibi bazı ciddi rahatsızlıkların varlığı söz konusu olabilir.

Omurga hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Omurga romatizması nedenleri ve tedavisi
 2. Omurilik enfeksiyonu nedenleri
 3. Bel ağrısı neden olur
 4. Omurga eğriliği neden olur

113 Yorum

 1. Avatar

  Adsız

  10 Kasım 2014 at 13:25

  Arkadaşlar bel tutulmasına yatak istirahati iyi geliyor ama öyle 1 gün falan değil. en az 2 gün.

 2. Avatar

  Adsız

  24 Mayıs 2015 at 05:45

  Benim belimde özellikle geceleri yoğun ağrı oluyor, sabah kalkarken de tutulmuş gibi, bu duru aralı aralı ve uzun zamandır oluyor. Sadece bel tutulması olabilir mi yoksa fıtık falan mıdır.

  • Avatar

   E.

   22 Temmuz 2016 at 13:46

   Eger hareketle gecen sadece sabah yataktan kalktiginizda hissettiginiz bir agri ise romatizma kaynakli olabilir. Romatizma icin test yaptirin.

 3. Avatar

  Adsız

  27 Mayıs 2015 at 18:47

  Bel ağrısının nedeni her zaman bel tutulmasına bağlı olmayabilir. Bel tutulması egzersiz yapıldığında, sıcak suya tutulduğunda ve o bölge sıcak tutulduğu zaman birkaç gün içerisinde geçer. Bu nedenle sürekli tekrarlayan bel ağrılarının nedeni başka olabilir. Bir an önce bir beyin cerrahi, ortopedi ya da fizik tedavi uzmanına gitmenizde fayda var. geçmiş olsun.

 4. Avatar

  Adsız

  31 Mayıs 2015 at 10:27

  Verdiğiniz bilgi için teşekkürler, benim belimdeki ağrı uzun zamandır tekrarlayıp duruyor sanırım başka bir şey var, bu yüzden doktora gitmem şart galiba.

 5. Avatar

  Adsız

  7 Temmuz 2015 at 18:05

  Gece uykuda bel ağrısı ve bel tutulması neden olur

  • Avatar

   Adsız

   8 Temmuz 2015 at 16:00

   Her bel ağrısı ciddi bir hastalık habercisi olmayabilir. Bel ağrısının farklı nedenleri vardır. Sabahları uykudan uyandıran ve belde 1 saatten fazla tutulmaya neden olan bel ağrısı omurga romatizmasından kaynaklanabilir. Yaz aylarında sıcak havalar nedeni ile camların açık tutulması, klimanın çalışması, vantilatörün çalışması gibi etkenler de bel tutulmasına yol açmaktadır. Bu nedenle gece yatarken bunlar gibi etkenlerden korunmak gerekir. Geceleri olan bel tutulmasının diğer bir nedeni de yatağın kötü olmasıdır.

 6. Avatar

  Adsız

  19 Eylül 2015 at 08:39

  Bir yasındaki oglumu kaldırırken aniden belimin kilitlendigini hissettim. Oldugum yerde hareket edemez sekilde kaldım. Zorla banyoya kadar gittim. Giysimi cıkaramadan sıcak suyun altında yarım saat bekledikten sonra acile gittim. Bir agrı kesici igne yapıp gönderdi. Onun da bi faydası olmadı. Ben de eczaneden yakı aldım. İki gündür yatıyorum halen gecmedi. Tüm hastalara acil sifalar dilerim.

  • Avatar

   Adsız

   19 Eylül 2015 at 15:33

   Bel tutulması yapılan bazı uygulamalardan sonra genellikle geçer veya azalır. Özellikle 6 hafta geçmeyen bel ağrısının nedeni başka bir sorun olabilir. Çünkü bel ağrılarının birçok nedeni vardır. Acil servislerde bu tür durumlar genellikle geçiştirilmektedir. Bu durumun aydınlatılması için ortopedik, fizik tedavi veya beyin cerrahisi veya gastrolojik muayeneler veya bazı ek tetkikler yapılması gerekebilir. Örneğin, omurga romatizması olarak bilinen ankilozan sipondilitin teşhisi genellikle romatolojik araştırmalar sonucu konulabilmektedir ve bu sorun dönem dönem bel ağrıları, bacak ağrıları, eklem ağrıları uyuşmalar yapabilir. Şikayetler genellikle 30'lu yaşlardan sonra başlar. Bunun dışında bel fıtığı, omurga enfeksiyonu, tümörler, kireçlenmeler, bazı kadın hastalıkları, böbrek taşları veya böbrek iltihapları, bazı bağırsak hastalıkları gibi birçok rahatsızlık veya hastalık bel ağrısına neden olabilir ve bazen acil müdahale gerektiren bir durum olabilir. Dilerim geçer ve kötü bir şey yoktur. Fakat yatmaktan ziyade bir uzmana gitmenizde fayda var. Çok geçmiş olsun.

  • Avatar

   Çakır

   31 Ocak 2018 at 11:55

   Merhabalar hanımefendi nette yorumlar okurken yazınıza rastladım bel ağrınızı anlatmışsınız çok geçmiş olsun bizde aynı dertten muzdaripiz hastalığınız nasıl geçti önerilireriniz varsa ve duyarsak çok seviniriz.

 7. Avatar

  Yesim

  22 Ağustos 2016 at 13:16

  3 gundur belim tutulmus durumda.Kas gevsetici hap krem ne varsa kullandm ama gecmedi.sicak su uygulamasida yaptm yine banamisn demedi. Agri kesici kesermi acaba gecici? Allahim acil sifalar versin tum hastalara.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Ağustos 2016 at 16:51

   Bel tutulması bazen altta yatan bir sebebe bağlı da olabilir.

   Bir fizik tedavi uzmanına ya da ortopedi uzmanına gitmeniz doğru olur. Çünkü alınan tüm önlemlere rağmen geçmeyen ağrılarda doktora gitmek ihmal edilmemelidir, ağrı kesici ilaçlar ağrıyı baskılayarak durumun altında yatan önemli bir neden var ise bunun teşhisinin gecikmesine yol açabilir.

   Örneğin omurga enfeksiyonu gibi bir durumun erken teşhisi ve tedavisi önemlidir.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   • Avatar

    Kemal

    26 Aralık 2016 at 13:54

    Merhaba benim Rahatsızligim gece yatigim zaman bir sure sonra belinme bir kasılma oluyor 10 saniye gibi sanki elektirik çarpar gibi gobegimi tavana kaldiriyorum kafamı ve kalçami yere yapiştiriyorum o kasilmada ayak dizlerimide yere vuruyorum lütfen bir bilgi bir akıl

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     27 Aralık 2016 at 15:38

     Bu durum acil nörolojik ya da romatolojik muayene ve araştırmalar isteyen bir durumdur ve hiç vakit kaybedilmemelidir.

     Beyin ve omurilik arasındaki bir sinir problemine veya beyin ile ilgili bir probleme, beyin ile kasların arasında iletişimi sağlayan sinirler ile ilgili bir probleme bağlı olabilir.

     Kesinlikle vakit kaybetmemelisiniz.

     İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

  • Avatar

   Mehmet tolun

   7 Şubat 2017 at 12:26

   Belim aniden oturduğum yerden hafif şekilde kalkmak istedim samimi bir anda belinde boşluk gösterdim kalkamadım sanki belim vücudumu taşıması yürürken sanki belim kopacak gibi oluyor vucuduumu belden yukarısı sanki ağır geliyor.

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    9 Şubat 2017 at 10:55

    Bir ortopedi ya da fizik tedavi uzmanına gitmeyi ihmal etmemeniz önemlidir. Bel ağrısının, bel tutulmasının önemli nedenleri olabilir.

    Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 8. Avatar

  musab

  2 Eylül 2016 at 13:43

  Belim ust sol taraf ara ara tutuluyor nefes almakta cok zorlaniyirum oldugum yerde kaliyorum en ufak bi sekilde bile kipirdayamiyorum iki gun ayni siddetle suruyor bu agri rontgende bisey cikmiyor ama cok siddetli bi agri goriyo yardimci olurmusunuz tskrlr

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Eylül 2016 at 00:24

   Sırt fıtığı bu tür tutulmalara neden olabilir.

   Safra kesesi hastalıkları sırt kısmında ağrıya neden olabilir ve bu durum için gastrolojiye gitmek gerekir.

   Akciğer hastalıkları sırtta ağrıya neden olabilir ve bu durum için göğüs hastalıkları uzmanına gitmek gerekir.

   Pankreas hastalıkları sırtta ağrıya yol açabilir ve bu durum için de gastroloji bölümüne gitmek gerekir.

   Zona hastalığında sırtta zonklayıcı ağrılar olabilir, omurga enfeksiyonlarında bu tür ağrılar olabilir ve bu tür enfeksiyonel hastalıklar için enfeksiyon hastalıkları uzmanlığında bu durumun araştırılması gerekir.

   Bazı romatizmal hastalıklar (ör, ankilozan spondilit gibi) sırtta ağrıya neden olabilir ve bu durumlar romatoloji bölümünde araştırılır.

   Omurga kanal darlığı sırtta ağrıya neden olabilir ve bu durum için beyin cerrahına gitmek gerekir.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 9. Avatar

  burcu

  24 Eylül 2016 at 08:56

  Annem gece duşa girdi sabaha kalkamadi hiçbir tarafa kimildiyamiyi kalkamiyo aqrisi oldqnu syluyo cani aciyo neden olabillir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Eylül 2016 at 20:36

   Tutulma ağrıları gibi ağrılar ise gece duştan sonra açıkta da uyumuş ise buna bağlı bel-boyun tutulması olmuş olabilir.

   Tutulma sorunu ise tutulan bölgelere sıcak su ile ıslatılmış havlu kompresi faydalı olur. Bu kompres günde 3-5 kez 10-15’er dakika gibi 1 hafta kadar sürdürülebilir.

   Fakat kalkabildiğinde bu kadar yaygın tutulmanın nedeni için bir fizik tedavi doktoruna gitmesi uygun olur.

   Direkt ısı uygulamak kas tutulmalarında doğru olmaz, bu nedenle sıcak su ile ıslatılmış havlu koymak ve o bölgeyi kuru bir sargı ile sararak sıcak tutmak gerekir.

   Eğer hiç kımıldayamayacak haldeyse 112’yi aramanız daha doğru olur.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 10. Avatar

  Osman

  9 Ekim 2016 at 22:59

  Çocuğun ayakkabısını giydirdikten sonra kalkmak istediğim de birden ağrı girdi. Zor kendimi yatağa attım. Küvete su koyup yarım saat kadar bekledim. Sıcak su torbası ile 5-6 saattir yatıyorum. Bölgeye voltaren sürdüm ama ağrı bana mısın demedi. Ne yapmak gerekiyor acaba?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Ekim 2016 at 23:00

   Son günlerde cereyanda kalmışsanız bel tutulması olabilir. Bel tutulmalarında sıcak su torbası veya direkt sıcak uygulama doğru olmaz.

   Bel tutulmalarında günde 3-4 kez 10-15 dakikalık süreler ile sıcak su ile ıslatılmış havlu koymak ve sonrasında o bölgeyi sararak sıcak tutmak daha faydalı olur.

   Fakat bu kadar süren ve ısrarla geçmeyen bel ağrısında mutlaka bir doktora başvurmak gerekir, çünkü enfeksiyona bağlı bir durum olabilir ve sıcak uygulamalar enfeksiyonu azıttırabilir.

   Böbrekler ile ilgili, idrar yolları ile ilgili bir probleminiz olabilir.

   Bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanına başvurmayı ihmal etmeyin.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 11. Avatar

  Cansel

  31 Ekim 2016 at 22:50

  Belimde ufak bir kütleme oldu sonrasında ağrı başladı hareket ederken oturup kalkarken Belimde hem acı hemde ağrı var bu yel midir fıtık mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Kasım 2016 at 10:50

   Bir ortopedi uzmanına gitmeniz uygun olur. Kütleme sesinden sonra ağrı devam ediyor ise bu durum ihmel edilmemelidir.

   Kireçlenme, disk kayması, romatizmal bir durum olabilir.

   Sağlık dileğiyle.

 12. Avatar

  Öznur

  4 Kasım 2016 at 11:24

  Merhaba bende bir haftadir bel tutulmasi sorunu yaşıyorum dr gittim iğne verdi 3 iğneden sona iyi gibiydim doğruldum bi oturup kalkarken sıkıntı oluyodu az dün iğneyi bıraktim gitmedim bugün yine kitlenmiş vaziyetteyim ?? cektir dediler cektirmek fayda edermi neden durduk yere belimdw bu sorun oldu aģır kaldirmadim pek ters harekette yapmadim hatirlamiyorum uşüttümmü acaba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Kasım 2016 at 18:23

   Gece beliniz uzun süre açıkta kalındığında, terli olarak dışarıda soğuğa maruz kalındığında, klima-rüzgar gibi durumlara maruz kalındığında gibi durumlarda bel tutulması olabilir. Tutulmalarda sıcak su ile ıslatılmış havlu koymak (günde 2-3 kez 15’er dakika kadar) faydalı olur.

   Fakat bel tutulmasının altında yatan başka bir sorun da olabilir.

   İyi bir fizik tedavi uzmanına, beyin cerrahisi uzmanına ya da ortopedi uzmanına gitmeniz daha doğru olur.

   Romatizmal bir durum da olabilir ve romatizmal durumlar romatoloji bölümünde araştırılır.

   Çektirme gibi bir yöntem ile ağrılarınızdan kurtulmanız mümkün değildir. Bel çektirme sadece geçici bir rahatlık sağlasa da, bu yöntem ile o bölgedeki dokulara daha büyük hasarlar verilebilir.

   Bu tür yöntemler doğru değildir, zaten orada bir sorun var ise bu yöntem hiç bir işe yaramayacağı gibi daha çok zarar verebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 13. Avatar

  Selim

  2 Aralık 2016 at 12:24

  Balkona cikip sogan alacaktim ve yarim egildim sirtima bir agri saplandi ve zor hareket ediyorum oksurunce bile belim agiriyor agri kesici ictim hic fayda etmedi ne onerirsiniz lutfen acil yardim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Aralık 2016 at 01:10

   Bu durum bel tutulması da olabilir, ancak başka bir önemli durum da olabilir. Bel tutulmasının da altında yatan nedenler olabilir.

   Vakit kaybetmeden bir ortopedi uzmanına gitmeniz doğru olur.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

   • Avatar

    Zeynep

    24 Ağustos 2017 at 11:55

    Iki ayda bir belimin de ağrılar oluyor eğilip dogrulamiyorum tam dik duramiyorum . sol tarafa eğiliyor kalcam. Şekil bozukluğu oluyor. Fıtık var dediler ama iğne ilac kullandım . Yine tekrarliyor . Ne yapabilirim .

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     29 Ağustos 2017 at 22:37

     Daha detaylı araştırılması için romatoloji bölümüne gitmeniz faydalı olabilir, altta yatan romatolojik bir hastalık olabilir.

     Geçmiş olsun.

 14. Avatar

  emre

  27 Aralık 2016 at 00:12

  Merhabalar ben askeriye sağlık mülakatın a girdim ve bana bel hareketlerinde kisitlilik var dediler bunu nasil cozebilirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Aralık 2016 at 15:28

   Kısıtlılığın neden olduğuna bağlı bu durum değişir, bu nedenle bir ortopedi ya da fizik tedavi uzmanınca değerlendirme gerekir.

   Sağlık dileğiyle.

 15. Avatar

  irem

  5 Ocak 2017 at 22:54

  Bel kasilmasi kaç gün sürer babamin beli de su an kasilmis durumda ve 2 gündür hareket edemiyor ağrıları da çok fazla normal mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ocak 2017 at 14:26

   Eğer tutulma varsa doktor çağırmak ya da bir şekilde çok hareket etmeden doktora gitmek önemlidir. 2 gündür geçmeyen bel tutulması için mutlaka bir ortopedi veya fizik tedavi muayenesi gerekir.

   Bel tutulmalarında acil yardım olarak tutulan alana sıcak su ile ıslatılmış havlu günde birkaç kez 10-20’şer dakika şeklinde konulabilir. Ilık duş iyi gelebilir, ancak direkt ısı (ısıtılmış kuru havlu, sıcak su torbası veya saç kurutma makinesi gibi) uygulamak doğru değildir. Fakat altta yatan nedenin araştırılması da gerekir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 16. Avatar

  Adsiz

  5 Ocak 2017 at 23:19

  Benim belim araliklarla ancak şiddetli bir sekilde tuluyor sinavlarda cok boynum eğik bir şekilde durduğumda bazen de yürürken birden tutuluyor ve ciddi şekilde canim yaniyor bunun nedeni ne olabilir.
  Lutfen cevap yazin acil yarin 2 tane sinavim var…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ocak 2017 at 14:31

   Yanlış duruş pozisyonuna bağlı veya doğumsal omurga eğriliği oluşmuş olabilir. Romatizmal bir durum olabilir. Mutlaka bir ortopedi doktoruna gitmeniz önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

 17. Avatar

  Muhammet

  9 Ocak 2017 at 11:45

  Belimin sol tarafı bir ağırlık var gibi. Sanki tutulmuş gibi sag tarafında bir şey yok.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Ocak 2017 at 12:23

   Bel fıtığı, disk kayması, diks yıpranması gibi durumlar olabilir, bu nedenle bir ortopedi veya fizik tedavi doktoruna gitmeniz önemlidir.

   Sağlıklı sonuçlar almanız dileğiyle.

 18. Avatar

  ferhat

  9 Ocak 2017 at 18:19

  Dün futbol oynarken anı bir hareket yaptım birden belimden bir çatlama sesi geldi aynı anda bel ağrıları başladi sadece bir köşe agriyor ne yapmalıyım bu olay olmadan öncede çok hafif bir ağrı vardı ne yapmalıyım tüm hastalara acil şifalar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Ocak 2017 at 12:27

   Omurga diskleri arasında fıtık veya kayma olmuş olabilir. Bu bölgede kıkırdaklarda zedelenme ya da kireçlenme gibi durumlar vardı ise daha ciddi bir hasar oluşmuş olma ihtimali vardır. Kas zorlanması veya yırtılması da olabilir. Bir fizik tedavi ya da ortopedi doktoru tarafından bu durum mutlaka değerlendirilmelidir.

   Sağlık dileğiyle.

 19. Avatar

  sidar

  12 Ocak 2017 at 15:33

  Benim aşırı derece ağlıyor zar zor yürüyor aniden öyle oldu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Ocak 2017 at 23:59

   Bir ortopedi veya fizik tedavi doktoruna gitmeniz önemlidir, çünkü bel tutulmasının önemli nedenleri olabilir.

   Geçmiş olsun.

 20. Avatar

  Emre1

  15 Ocak 2017 at 03:46

  Belim yaklaşık 4 aydır ağrıyor eğilirken felan çok zorlanıyorum ama sürekli egılınce egzersiz gibi acilıyor biraz ve belimin genellikle sol kısmı daha ağrılı, ağrı sol kalçama da vuruyor belimin sağ taraf bazen ağrı var bazen yok. Yeni uyandığımda ağrının en şiddetli ağrı diyebilirim kas gevşetici felan kullandım fayda etmedi bel kaslarım ağrıyor diyebilirim sizce bu kadar uzun süreli geçmeyen ağrı ve hergün ağrıyan sebebi ne olabilir sizce ve hangi doktora gitmeliyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Ocak 2017 at 15:23

   4 ay ağrı çekip de hiç doktora gitmemiş olmak büyük bir yanlıştır. Ağrılar vücutta olan olayların sinyalleridir ve en geç 10 gün-iki hafta içinde geçmeyen veya tekrar eden ağrılarda mutlaka ilgili bir uzmana başvurmak gerekir. Ayrıca ağrı kesicilerle, jellerle ağrıyı baskılamaya çalışmak altta yatan çok ciddi ve yayılım gösterebilecek bir hastalığın (enfeksiyon, kanser gibi) gizlenmesine neden olur.

   Anlattığınız ağrıya gelince; omurga romatizmasına (ankilozan spondilit) bağlı olabileceği ihtimali yüksek olmakla birlikte omurgayı tutan bir enfeksiyona bağlı da olabilir ve omurga enfeksiyonları ciddi hasarlara (felce kadar gidebilecek) yol açabilir.

   Yine bu durum bel fıtığına, kalça eklemini tutan iltihabi bir hastalığa, omurga kanal darlığına gibi durumlara bağlı da olabilir.

   Hiç vakit kaybetmeden bir fizik tedavi uzmanına ya da üniversite hastanesi gibi araştırma hastanelerinde bulunan romatoloji bölümüne başvurmanız önemlidir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 21. Avatar

  Adsız

  26 Ocak 2017 at 17:15

  Sağ kürek kemiğimin altına sık sık ayda 2 kez batar giriyor nefes alırken dahi ağrıyor safra kesemde taşlar var ameliyat olmam gerekli sebebi safra daki taşlar mı sizce

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Ocak 2017 at 00:54

   Safra taşları safra kanalını tıkayarak safra iltihabına (kolesistit) ya da pankreas iltihabı (akut pankreaitit) gelişimine neden olmuş olabilir ve ağrı buna bağlı olabilir ve bu durumun tedavisi önemlidir.

   Safra taşları safra kanalını tıkayarak safra reflüsüne neden olmuş olabilir ve buna bağlı olarak midede gastrit ve reflü gelişmiş olabilir ve yemek borusunda sorunlar, mide de sorunlar ya da yaralar oluşmuş olabilir ve bu durumların tedavisi önemlidir.

   Safra taşları duodenuma (onikiparmak bağırsağına) düşerek bağırsak tıkanmasına neden olabilir. Ayrıca bu taşlar kronik safra iltihabına neden olabileceği için safra kesesi kanserine de neden olabilir, bu nedenle bütün bu durumların düzenli takibi çok ama çok önemlidir (salıvermek doğru olmaz).

   En kısa zamanda bu durumu takip eden gastroloji doktorunuza gitmeniz önemlidir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 22. Avatar

  Yardim

  2 Şubat 2017 at 00:01

  Oncelikle merhaba. yaklaşık 1 haftadir sol belim ile kalcam arasinda bir agri kasilma oluyor ozellikle oturdugum yerdren kalkarken ve uzun süre oturunca kalktigim zaman yürümekte cok zorluk çekiyorum sizce sebebi ne olabilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Şubat 2017 at 11:49

   Bunun birçok nedeni olabilir. Omurga ve kalça bölgesinin değerlendirilmesinde fayda vardır, bu nedenle bir fizik tedavi veya ortopedi doktoruna gitmeyi ihmal etmemeniz önemlidir. Omurga romatizması olabilir.

   Sağlıklı sonuçlar almanız dileğiyle.

 23. Avatar

  seliha yüksel

  2 Şubat 2017 at 14:42

  Merhabalar,

  ben 38 yaşında bir bayanım. Yaklaşık 8 sene önce menepoza girdim. Şu iki aydır özellikle geçmeyen bel, kol ve bilek ağrılarım var. İlaç ve iğne tedavisi uygulandı, fizik tedaviye gittim ama bir türlü belimin ağrısı geçmedi. Bankacı olduğum için sürekli oturur durumdayım ve bu beni daha da rahatsız ediyor. Öne eğilmede çok fazla ağrım yok ama geriye esnediğim zaman inanılmaz bir ağrı oluşmakta. Bu konuda ne yapmalıyım. Kemik erimesi ile ilgili destek de alıyorum ama ağrılarım geçmek yerine gittikçe artıyor. Yardımlarınızı bekler, iyi çalışmalar dilerim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Şubat 2017 at 12:14

   Sürekli oturarak çalışanlarda omurga eğriliği (skolyoz) söz konusu olabilir. Omurganın bir bölümünde bu tür bir durum varsa bahsettiğiniz ağrılara neden olabilir. Ayrıca fizik tedavide gördüğünüz egzersizleri yaşam tarzı haline getirmek (en azından haftada 4-5 gün) düzenli egzersiz yapmak özellikle oturarak çalışanlar için son derece önemlidir. Yani üç beş gün fizik tedavi gördüm geçmedi demek doğru olmaz. Doktorunuzun uygun gördüğü egzersizler yaşam tarzı haline getirildiğinde fayda sağlar.

   Kemik erimesi başlamış ise omurgada hasarlara yol açmış olabilir, bu nedenle omurganın iyi bir ortopedi uzmanı tarafından değerlendirilmesi önemlidir.

   Doktor hastalara fizik tedavi önerdiğinde, hastalar bir süre fizik tedavi gördükten sonra her şey geçecek sanıyor ama bu egzersizler yaşam tarzı haline getirilmediğinde fizik tedavi faydalı olmamaktadır. Önemli olan hastaların fizik tedavide gördüğü egzersizleri yaşam tarzı haline getirmesidir ve evlerinde de bu hareketleri rahatlıkla 30-40 dakika ayırarak yapabilirler. Egzersizleri bilinçli yapmak da önemlidir (bu konuda fizik tedavi doktorunuzdan yardım alabilirsiniz).

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 24. Avatar

  Ebru

  18 Şubat 2017 at 18:46

  Merhaba sabah saçımı yıkamak için banyoya gittim eğilerek saçımı yıkadım ve kalktığımda belime bişey batıyormuş gibi bir ağrı girdi. 1 saat kadar sonra geçti. Daha sonra ayakkabımı giymek için eğildiğimde belimden kırtlama sesi geldi ve bi anda ağtımaya başladı ayakta duramadım hareket edemedim. Hala öyeleyim nefes alırken bile inceden ağrısını seziyorum ne yapmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Şubat 2017 at 12:50

   Bel tutulması olabilir, ancak kıtırdama sesleri genellikle kıkırdak dokularda meydana gelen yıpranmadan kaynaklanır. Bir ortopedi uzmanına gitmeniz doğru olur.

   İyilik dileğiyle.

 25. Avatar

  hatice

  27 Şubat 2017 at 16:31

  10aylık kızım var bebeğimi hamama yatırıyor derken belim bi anda kilitlendi tutuldu daha sonra hareket edemez oldum ayağa kalkamadım oturamadımda dün acilde kast gevşeltici iğne vurdular biraz toparladım ama sol tarafım tutulmuş gibi belimin ortası çok ağrıyor merhemde sürdüm ama pek bi faydası olmadı ne yapmalıyım bi anda boşluğuma geldi büyük bir ihtimal yel girmesi acaba kast gevşeltici serum takarlarmı kızımı kulağıma aldığımda kaldıramıyorum belim tutulup kalıyor bana yardımcı olurmusuzzz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Mart 2017 at 10:26

   Acile değilde, bir ortopedi doktoruna gitmeniz daha doğru olur, çünkü bel tutulmasının altında yatan başka bir problem de olabilir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 26. Avatar

  Havva

  28 Şubat 2017 at 22:38

  Gebeyim 2.15 aylık ve evimi temizliyom çok titiz oldumdan yerleri egilerek siliyom ve iki gündür bellim tutuluyor neden acaba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Mart 2017 at 22:10

   Bundan sonra evinizi mümkün olduğunca eğilmeden (vileda gibi bir şeyler ile) silmeniz de fayda vardır. Hamilelik sürecinde hormonların da etkisiyle kas ve bağ dokusu daha gergin olabilir. Terleme ve terli kıyafetlerle terin soğuması da bel tutulmasına yol açabilir. Dikkat etmenizde fayda vardır. Ağrınız geçmezse bir fizik tedavi doktoruna gitmeniz önemlidir.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 27. Avatar

  Ferhat

  20 Mart 2017 at 02:02

  Merhaba. Ben 25 yaşındayım. Son Bi kac aydır belime aniden bi kasılma saplanıyor ve eğilip doğrulamıyorum. Mesela esneme yaptıgımda omuzlarımı geriye doğru cekerek kollarımı kaldırarak geriliyorum bianda belim böyle kitleniyo gibi oluyo doğrulmakta sorun yaşıyorum kısa bir süre sonra düzeliyorum. Yada yataga yüz üstü uzanıyorum bianda hafif gerilince yine belime bi anda kitlenme gibi birşey oluyor. Böyle yumruk gibi bi kasılma. Ara ara bu olaylar oluyo bu durum neden olabilir acaba veya ne yapmalıyım 🙁

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Mart 2017 at 12:07

   Anlattığınız durum kas spazmı ve buna bağlı kramp girmesi tarzı bir tutulma olabilir. Fakat bu kramp tarzı tutulma belde olduğu için ve tekrar tekrar olduğu için bir yerlerde sinir sıkışması, sinir basısı oluyor da olabilir (örn, bel fıtığı, sırt fıtığı, omurga kanal darlığı gibi). Bu durum önemlidir ve bir fizik tedavi ya da ortopedi doktoruna gitmeyi ihmal etmemeniz gerekir.

   KRAMP NEDENLERİNE GELİNCE; D vitamini yetmezliği, idrar söktürücü ilaç kullanımı, vücudun aşırı susuz kaması, hemodiyaliz tedavisi, B1-B5-B6 vitamini eksiklikleri, alkol kullanımı, diyabet hastalığı, dolaşım bozuklukları, kalsiyum ve magnezyum düşüklüğü, youn egzersiz ya da iş temposuna rağmen az su tüketme, hormonal faktörler gibi bir çok faktör kas kramplarına yol açabilir, ancak bel bölgesinde bu tür bir tutulumun yaşanması farklı bir sebebe de bağlı olabilir veya bu durum kramp tarzı bir ağrı değildir.

   Bu durum romatizmal bir hastalığa bağlı da olabilir.

   Bu tür tekrarlayıcı spazmlar bazen nörlojik bir sebebe bağlı da olabilir.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı sonuçlar almanız dileğiyle.

 28. Avatar

  Murat

  2 Nisan 2017 at 23:23

  Gecen yil L5 S1 deki fitigim alindi yazin hicbir agrim yok denecek kadar azdi ama kisin isim geregi agir sanayi oldugu icin soguk havadan cok agri cektim bacakta uyusma belde tutukluk hava bozuk ve soguk oldugunda agrim oluyo normalmidir fitigi aldirma sebebim mecbur kaldim kilitledi sol ayagimi atamaz yatakta yatamaz hale gelmistim ameliyat olmazsam bacagimdaki hislerin tamamen olecegi soylendi 3 hekime gittim 3 ude aynini deyince ameliyat oldum ayriyetten iki tane daha varmis onlarin hicbir zarari yok denmisti

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Nisan 2017 at 22:20

   Omurga ameliyatlarından sonra özellikle platin takılan ameliyatlardan sonra soğuk havalarda ağrı olması genellikle normaldir, ancak başka fıtıkların olduğunu belirtmişsiniz, bu nedenle ameliyatı yapan doktorunuza gitmenizde fayda vardır. Ayrıca ameliyat sonrası başka bir problem oluşmuş da olabilir.

   Doktorunuza gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 29. Avatar

  adsız

  25 Nisan 2017 at 16:08

  benim sol ve sağda fıtıklarım var her yıl kış aylarında belim tutulur.şu anda yaşadığım durum belim sağ tarafı ve sağ kalçada içten yanmalar ve ağrılar oluştu bunu en kısa sürede yatmadan nasıl halledebilirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Mayıs 2017 at 20:59

   Fıtıklar söz konusu olduğuna göre bunlar bası yapabilir ve ağrılara neden olabilir. Kireçlenme oluşmuş olabilir. Fıtıklar o bölgede başka hasarlara neden olmuş olabilir.

   Bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz uygun olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 30. Avatar

  Sinem

  2 Haziran 2017 at 17:44

  Babam geçen gün ağır bir şey kaldırdı ve beli tutuldu bugün hiç kalkamadi yataktan sağa sola bile zor dönüyor napabiliriz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Haziran 2017 at 00:47

   Bir ortopedi ya da fizik tedavi uzmanına gitmeniz ya da doktorun eve gelmesi gerekebilir. Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Geçmiş olsun.

 31. Avatar

  Ramazan

  4 Haziran 2017 at 02:01

  Bir ay kortizon prednol tedavisi gördüm. 500mg ile başladık ve 16 mg ile bitirdik. Rahatsızlığım nedeniyle güneşe çıkmıyorum. 3 gündür bel ağrım var. Genelde geceleri ve safak vakti siddetleniyor. Sonra agri3giderek azalıyor.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Haziran 2017 at 13:22

   Rahatsızlığınız ile ilgili bir bel ağrısı olabilir. Prednol genellikle inflamatuar hastalıklarda reçete edilir. Eğer romatizmal bir hastalığınız varsa (ankilozan spondilit, romatoid artrit, romatizmal ateş ve benzeri) bunlara bağlı da bel ağrıları olabilir. Bu ilacı doktorunuz size tüberküloz enfeksiyonu için vermişse bel ağrısı buna bağlı da olabilir ya da ilacın daha önce geçirilmiş tüberküloz enfeksiyonunu alevlendirme şekilinde yan etkisi de olabilir.

   Prednolün yan etkileri arasında kas ağrıları, kas spazmları gibi yan etkiler de vardır.

   Sebep ne olursa olsun durumunuzu doktorunuza danışmanız gerekir, çünkü bu ilacı size doktorunuz ne için verdiğini bildiği için size daha net bir açıklama yapacaktır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 32. Avatar

  Busra

  10 Haziran 2017 at 02:18

  Kizimi kucagima alavagim anda birden oylece kalakaldim.nefesim kesildi resmen agliycaktim inanilamz bir sekilde belime agri girdi .ve 4 gundur ayni .hap kullandim kas gevseltici kullandim ama fayda etmedi.egililp dogrulamiyorum bile.ne yapmaliyim simdiden tesekkurler herkese acil sifalar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Haziran 2017 at 14:08

   Vakit kaybetmeden bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz önemlidir. Belde tutulmanın birden çok nedeni olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 33. Avatar

  Pinar

  11 Haziran 2017 at 19:28

  Merhabalar 40 yaşındayım 4 yıl öncesinde belim tutuldu dizlerimin tutarak yürüyebiliyordum ancak eşimin beni taşımasına da dayanamıyordum. O durumda çekilen mr da belimde bir fıtık tespit edildi.her geçen yıl hastalanma sıklığım arttı.ve her doktora gittiğimde tek yaptıkları mr çektirmek ve kas gevşetici iğne. Acikcasi bel fitiginin buna yol açtığına inanamiyorum. Çünkü sadece belim tutuluyor.En son bir ay önce belim tutuldu ve bir hafta sürekli yatmama igne ve hap kullanmama rağmen 15 gün sürdü.Sicak uygulamada yararlı olmadı. Yolda bir kaç kez olması da yaşam kalitemi düşürüyor.gecen yıl fizik tedaviye gittim.kaslarimin çok sert olduğunu söylemişti. Ne yapsam da kaslarım gevsemiyor ya da çok çabuk kasiliyor.Kalsiyum magnezyum desteği ise yarar mı ya da başka ne yapmalıyım. Şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Haziran 2017 at 11:28

   Bel fıtığının tam olarak yerine bağlı olarak tutulma şekli ve süreleri ve giren ağrıların yoğunluğu değişiklik gösterebilir. Herhangi bir vitamin mineral takviyesine ihtiyaç olsa doktorunuz bu tür tedaviler de önerebilir idi. Kaslar ile ilgili konular genellikle fizik tedavi uzmanlığında ve romatoloji alanında incelenir. Bunun altında yatan romatizmal bir durumun olup olmadığının romatoloji alanında araştırılması gerekebilir. Ayrıca fizik tedavi doktorunun önereceği egzersizlerin düzenli olarak yapılması da gerekebilir (yaşam tarzı şeklinde). Bunun yanı sıra eğilip kalkma, yatıp kalkma, oturup kalkma, ayakkabıların buna yönelik olması, ağırlık kaldırırken nasıl kaldırılacağı ve nasıl taşınacağı, kullanılan yatağın buna göre olması gibi önlemler için eğitim almanız da gerekebilir.

   Doktorunuz ile bunlar hakkında da konuşmanızda fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 34. Avatar

  Adsiz

  3 Temmuz 2017 at 03:53

  Acil olarak cvp verirseniz çok iyi olur rüzgarda kalmış olabilirim belim tutuldu ve 21 haftalık hamileyim daha önceden de tutulmuştu ve mr çektirdim iki yerde fitik olduğu çıkmıştı o zaman 1 haftada istirat ve ilaçlarla geçmişti ama şuan hamileyim ne yapmam gerekiyor bilmiyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Temmuz 2017 at 22:02

   Bel fıtıklarına bağlı bel tutulması olabilir.

   Doktorunuza danışmanız ya da en kısa zamanda muayene olmanız önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 35. Avatar

  Emrulah

  3 Temmuz 2017 at 18:13

  Selamın aleyküm hocam ben gece. Maça gittim adama calima girmeye koştum ani durdum belimden kemer yerinden ağrı girdi diz üstü çöktüm ayağım kipirdamadi sırt üstü uzandim yarım saat sonra eve gittim sıcak duş aldım biraz iyi oldum ama hala belimde ağrı var hastanede iğne vurdu belde kırık çatlak yok dedi acaba fıtık olmuş olabilir mi yoksa zamanla gecermi tsk

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Temmuz 2017 at 21:47

   Bel fıtıklarında bu tür yanlış hareketler sonrası ani bel tutulmaları oldukça sık görülmektedir. Fakat başka bir durum da olabilir. En iyisi bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz olacaktır. Doktorunuz fıtık olup olmadığını ya da başka bir sorun olup olmadığını araştırmak için manyetik rezonans görüntüleme, ultrasonografi gibi tetkikler isteyebilir.

   Geçmiş olsun.

 36. Avatar

  adsiz

  11 Temmuz 2017 at 02:13

  Selam hocam 4 gundur belimde cok siddetli tutulmalar var saga sola donemiyorum once agir kaldirdim sonrada cocugumun yuzme havuzu na yarim saat egildim uc aylik hamileyim once karnimin altina10 saniye kadar agir kram girdi sonrada belime simdi ayaga kalkarkenbirden yere atiyorum kendimi kramp agrisindan ne yapabilirim ilk defa oldu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Temmuz 2017 at 12:31

   Bu önemli bir konu, bu nedenle hem kendi doktorunuz ile hem de bir fizik tedavi uzmanı ile görüşmenizde fayda vardır. Eğer daha öncesinden omurgada bir fıtık benzeri durum vardı ise buna bağlı da tutulma olmuş olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 37. Avatar

  Seda

  11 Temmuz 2017 at 14:56

  Yaklaşık 1 buçuk haftadır bel ağrısı çekiyorum. Doktora gittim mr istedi sonucu henüz çıkmadı. Tam ağrı geçti derken dün tekrar ağrı başladı şu an ayakta zor duruyorum ne yatabiliyorum ne ayakta durabiliyorum şiddetli ağrım var. Ne önerirsiniz.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Temmuz 2017 at 13:27

   Bu tür durumlarda sebebin ne olduğunu bilmeden bir öneride bulunmak (özellikle web sitesi üzerinden öneride bulunmak) mümkün değildir (öyle olsaydı doktorunuz size öneride bulunurdu zaten).

   Bel ağrısının birçok nedeni olabilir. Romatizmal bir durum olabilir, enfeksiyona bağlı bir durum olabilir, ani yapılan veya bir pozisyona bağlı sinir sıkışması veya sinir basısı yapan bir durum olabilir.

   Ağrınız dayanılmayacak derecede ise tekrar doktorunuz ile görüşmeniz önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 38. Avatar

  Hüseyin

  15 Temmuz 2017 at 02:16

  Selam hocam. gündüz bel agrısı cekmiyorum.fakat gece yatmaya korkuyorum yatınca buseferde yataktan kalkkamiyorum sag tarafim böbrek üstünden ögle bir agrıyorki tuvalete bile gidemiyorum.agridan dolayi hic kalkmak istemiyorum.bel fitigim var.agrilar senede senede oluyor.oluncada beni öldürüyor.derdime bir care .tsk

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Temmuz 2017 at 22:04

   Anlattığınız ağrılar bel fıtığı kaynaklı olabilir. Bel fıtığı fizik tedavi ve diğer yöntemlerle tedavi edilmez ise o bölgede bozulmalara neden olarak ağrıların artmasına sebep olabilir. Bazen ara ara giren bu ağrılara omurga romatizması da neden olabilir. Omurga romatizmasında ağrılar bu şekilde ataklar halinde şiddetlenebilir. Belki bel fıtığının nedeni de omurga romatizması olabilir. Kronik bel ağrılarının nedeni bazen episakral lipoma olarak tanımlanan yağ nodülleri de olabilir. Bu yağ nodüllerine bağlı da bel fıtığı gibi ek patolojiler oluşabilir.

   Buradan net bir şey söylemek mümkün değildir, ancak hem romatoloji hem de fizik tedavi bölümlerinde altta yatan asıl nedenin araştırılmasında fayda vardır. Başka romatizmal hastalıklar da bu tür bel ağrılarına neden olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 39. Avatar

  Taner Biral

  23 Temmuz 2017 at 09:10

  Bir kaç kez namaz kılarken kitlenir tutulur gibi oldi belim. Banyoda soğuk duş alırken de sol taraf belime ağrılar giriyor sık olmasa da.bir kaç kez hapşırnca belime ağrılar giriyor genelde sol tarafta. O yüzden saga sola beli mı destekleyerek hapşırık yu irum
  Geçen kis çalıştığımız yer soğuktu yine sol tarafta belde ağrılar oldu.
  Mekik cekiyirdum dört tekrarlı 50 tane yarım mekik birde ayaklarım havada mide askısı yağları için spor yapabiyirdum bir gün ısınmadan acaba sebebi o olabilir mi ?
  Tekstil makineleri nd uzun yıllar oturarak çalıştım.adinami sebebi olabilir mi?
  Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Temmuz 2017 at 12:26

   Hareket etmeden uzun süre oturmak, yanlış oturma ve eğilme pozisyonları, bilinçsiz ve aşamasız olarak yapılan sportif aktiviteler bel fıtığına, disklerde bozulmalara neden olabilir. Sürekli oturarak çalışan insanların belli aralıklarla gezinmeleri, bilinçli olarak düzenli egzersizler yapmaları, mümkün olduğunca düzgün oturmaları, aşırı kilo almamaları gibi önlemler almaları önemlidir, ancak spor her zaman bilinçli, aşamalı olarak yapılmalıdır. Özellikle kilo fazlası olan, vücudu sportif aktivitelere alışık olmayan, spora aşamasız başlayan, en az 10-15 dakika ısınma egzersizleri yapmadan direkt ağır egzersizlere başlayan insanlarda bazen fıtık, kas ve tendon yaralanmaları, bağ kopmaları gibi yaralanmalar oluşabilir.

   En doğrusu bir fizik tedavi uzmanına giderek omurga ve omurga içi yapılarda veya kaslarda ve bağlarda, sinirlerde bir hasar oluşup oluşmadığının incelenmesi olur.

   Bazen bu tür bel ağrıları lipom adı verilen yağ bezelerine bağlı, romatizmal hastalıklara bağlı, kireçlenmeye bağlı, omurga kanal darlığına bağlı, enfeksiyonlara bağlı da olabilir. Bu nedenle ihmal etmemeniz önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 40. Avatar

  Halil

  24 Temmuz 2017 at 12:53

  Slm benim sorunum bel ve boynundaki şiddetli ağrılar yıllardır geçmiyor bel ve boyun fitigimda yokmus ama ine tedavisi uyguladılar dahada kötü oldum agrilardan düramiyorum bazen ölmeyi bile düşünüyorum yardımcı olursanız sevinirim sizce ne yapmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Temmuz 2017 at 15:52

   Bunlar romatizmal bir hastalığın ataklarına bağlı da olabilir. Yanlış duruş ve oturma pozisyonlarına bağlı olabilir. İğne tedavisini ne için uyguladıkları da önemlidir. Bunu doktorunuza danışmanız gerekir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 41. Avatar

  Bülent

  7 Eylül 2017 at 17:07

  hocam merhaba benim yaklaşıl 1,5 senedir eğildiğim veya oturduğum yerden kalktığım belimde tutulma oluyor.. 4veya 5 doktora gittim röntgen ve mr çekildi birşey yok denildi.. iğne de yapıldı bir sonuç alınmadı.. fizik tedaviye gittim sağ kasımın fazla kasıldığından dolayı küçüldüğünü ve vücudun düz durmasığı için disklere baskı yüklendiğini söyledi bir kaç egzersiz gösterdi.. yaptığım egzersizlerden bir sonuç alamadım.. ortoton kas gevtetici aldım gene geçmedi.. ostyopata gittim kemikler ve kaslar birlikte uzamıyor bazen kaslar kemiğe yetişemiyor dedi ve sağ taraftaki kasların küçük kaldığını söyledi kasların düzgün eşit uzunluğa erişmesi için birkaç egzersiz gösterdi ama gene bir sonuç alamadım.. tutulmalar hala devam ediyor ve ben ne yapacağımı artık kestiremiyorum yardımcı olursanız sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Eylül 2017 at 13:30

   Doktorlarınızın size önerdiği egzersizlerin geçici olarak değil, düzenli şekilde, doktorunuzun önerdiği şekilde yaşam tarzı haline getirerek yapılması gerekir. Bu tür durumlarda doktorlar egzersiz verir ve verilen egzersizleri hastalar genellikle 3-5 hafta veya 3-5 ay yapar ve bırakırlar, bu da durumun eski haline dönmesine ya da hiç bir fayda görülmemesine neden olur.

   Bu durumun altında yatan nörolojik, romatolojik bir hastalık da olabilir.

   Nörolojik ve romatolojik olarak da değerlendirme yapılmasında fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 42. Avatar

  Ferhat kazguç

  7 Kasım 2017 at 00:41

  Merhaba hocam 6 sene önce hali sahada mac oynarken yere belimin ustune dustum belim agrimisti o zamanlar daha sonradan kiş aylarinda ve yaz aylarinda belim soguk gorunce sol belime sanki birsey batiyormus gibi oluyor ve kitleniyorum hemen bir yere tutunmam gerekyor 1.2 sene once doktora ciktim beyin sinir cer birseyin yok belin tutulmuş deyip igne hap verip gonderdi sol belim soguk gordum mu anlattigim oluyor ne yapmaliyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Kasım 2017 at 22:32

   Disk kayması, bel fıtığı, hasarlanan bölgede dejenaratif bozukluklar gibi durumlar oluşmuş olabilir. Bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz ve emar gibi bir görüntüleme yöntemi faydalı olabilir. Fıtıklar en iyi manyetik rezonans görüntüleme ile teşhis edilir. Düşmeye bağlı disk kayması ya da fıtık oluşma ihtimali vardır.

   Tekrar doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle…

 43. Avatar

  Ebru

  8 Kasım 2017 at 10:41

  İyi günler herşey yediğim dondurma ile başladı şiddetli bel ağrısı halsizlik ve bitmeyen uyku isteği her hangi bir hap kullanabilir miyim? ne önerirsiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Kasım 2017 at 00:22

   Anlattığınız durum dondurma yedikten sonra başlamış ise gıda zehirlenmesi olabilir, eğer gıda zehirlenmesi olmuş ise mutlaka doktora başvurmanız gerekir.

   Gıda zehirlenmelerinde sebebe göre kuluçka süreleri farklıdır. Bazı zehirlenmelerde belirtiler 30 dakika ile bir saat içinde başlarken, zehirlenmelerin çoğunda belirtiler 12-48 saat içinde meydana gelir. Bazı gıda zehirlenmelerinde ise belirtilerin başlaması birkaç gün ile bir hafta içinde görülür.

   Gıda zehirlenmesi genellikle 3 gün sürer ancak bakterinin türüne göre, enfeksiyonun şiddetine göre ve genel sağlık durumuna bağlı olarak bir hafta kadar sürebilir.

   Doktora gitmeyi ve öykünüzü doğru anlatmayı ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle…

 44. Avatar

  Zehra yıldız

  8 Aralık 2017 at 11:37

  25 yaşındayım sürekli bel ağrılarım vardı olup geciyodurdu ama 3 aydır geçmiyor hareket edemiyorum belim sürekli kasiliyor çok ağrım var ağrı kesiciler kesmiyor ortepedi uzmanına gittim Mr çekildi birsey yok kilo dan bel kaslariniz zayiflamis dedi 80 kiloyu m 3 yaşında çocuğum var kendime bile bakamiyom agrilarim sürekli artiyo uyuyamiyorum surekli uyusukluk olusuyo ayaklarimda fizik tedavi uzmanına gittim dün duxet 30 biofenac 100 mıyorel ve nimes verdi sıcak su torbası koymami söyledi kasilmissin ağrı eşiğinde sorun var dedi sadece ağrı eşiğinde sorun nedir bugün daha kötü durumdayım ilaçları kullandım dün daha çok ağrım var kipirdayamiyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Aralık 2017 at 19:30

   Bel tutulması bazen sadece terleyip terin üstümüzde kuruması, terleyip rüzgara veya klimaya maruz kalma, gece belin açıkta kalması gibi daha basit nedenlere bağlı da olabilir. Eğer bel tutulması gibi bir durum varsa sıcak su torbası koymaktan ziyade, sıcak suyla ıslanmış havlu koyup 10 dakika kadar tutmak (bunu saatte bir veya iki saatte bir yapmak), dayanılabilecek derecede sıcaklıktaki suyla suya tutmak ya da dayanabileceğiniz derecedeki sıcak suyu küvete doldurup içinde 15 dakika kadar durmak daha faydalı olabilir. Fakat bel tutulmasının yaptığı ağrı bu denemelerle 1-2 gün içinde geçmiyorsa altında yatan fıtık, kireçlenme veya başka bir durumun olup olmadığı aranmalıdır.

   Ortopediye ve fizik tedaviye gittiğinize göre bu ağrı için ya romatolojiye ya da ağrı kliniğine gitmeniz daha faydalı olabilir, çünkü 3 aydır geçmeyen bir ağrının altında yatan bir neden olabilir. Yani bu durum romatolojik olabilir. Ayrıca omurga enfeksiyonları bakımından da araştırmaların yapılmasında fayda vardır. Bir araştırma hastanesine gitmenizde fayda vardır.

   BEL AĞRISININ BAZI NEDENLERİNE GELİNCE;

   * Ankilozan spondilit

   * Fibromiyalji sendromu

   * Bağırsaklar ile ilgili bazı hastalıklar

   * Episakral lipoma

   * Fazla kilo

   * Bacağın birinin kısa olması

   * Omurga enfeksiyonları

   * Brusella

   * Artrit

   * Omurga tümörleri

   * Rahim sarkması

   * Pelvik inflamatuar hastalık

   * Pelvik içi organlarda iltihap

   * Endometriozis

   * Böbrek taşları

   * Üreter taşları

   * Pankreatit

   * Safra taşları

   * Peptik ülser

   * Aort ve İliak damarlarda tıkanıklık

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 45. Avatar

  Aysegul

  17 Aralık 2017 at 13:42

  Öne doğru eğildim çorabımı giymek için çıt diye bi ses geldi sanki ayağımın üzerinde duramadım acıdan ağladım acile gittik basamıyordum iğne yaptılar kas gevşetici ağrı kesici verdiler yatarken kıpırdıyamıyorum sol ayağımın üzerine basıp destek alıp dönemiyorum zor hareketediyorum napmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Aralık 2017 at 17:34

   Eğer durum bel tutulması ise acil serviste neler yapmanız gerektiği hakkında size bilgi vermiş olmamalılar. Bu kadar ağır tutulmalarda doktorunuzun önerilerini uygulamanız daha doğru olur.

   Eğer doktorunuz başka bir şey önermediyse gün boyu ara ara 10-15 dakikalık sürelerle sıcak suyla ıslatılmış havlu koyulabilir, doktorun verdiği antienflamatuar ilaçlar doktorun önerdiği şekilde kullanılır, doktorun önerdiği pozisyonda istirahat edilir. Kuru ısı (saç kurutma makinesi, sıcak su torbası, kuru sıcak havlu gibi) uygulanmaz. Ayağa kalkacak hale geldikten sonra en kısa zamanda durumun fizik tedavi, ortopedi uzmanları tarafından değerlendirilmesi ihmal edilmemelidir.

   Altta yatan sebebin araştırılmasında fayda vardır. İhmal etmemeniz ve iyi bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 46. Avatar

  SERPİL

  8 Ocak 2018 at 09:23

  Merhaba dün sabah kahvaltı yaprken oturduğum yerde aniden belim tutuldu resmen kilitlendi.Hiç hareket edemedim. Bugün ağrı belim ve bacaklarıma vuruyor.Aynı zaman Diskoid lupus hastasıyım. Acaba bel tutulmamın Lupusla bir ilgisi var mı ne yapmalyım.sizce.
  Bilgi verirseniz sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Ocak 2018 at 01:24

   Diskoid lupus eritematozus bazı hastalarda sistemik lupus eritematozusa dönüşebilme ihtimali olabilir. Sistemik lupus eritematozus da kas iskelet sistemi tutulumu da vardır.

   Takibinizi yapan doktorunuz ile görüşmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 47. Avatar

  Cansu

  28 Ocak 2018 at 13:36

  Mrb.bende sürekli bel ağrısı var. Daha önce 2 defa emar çekildim. Belde duzlesme ve bel fıtığı başlangıcı var dediler. Ve bunun için kaş gevşetici ağrı kesici verdiler.bel ağrısından ziyade Belim tutulmaya başladı. 2 ay içinde 2 defa oldu. Tekrardan doktora gitmem gerekiyormu. Bi kaç gun geçmeden sırtım düz yürüyemiyorum.simdiden tsk ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Şubat 2018 at 20:28

   Bel fıtığı, omurga düzleşmesi, kireçlenme gibi durumlar dikkatli olunmadığında bel tutulmalarına neden olabilir. Bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz ve duruma uygun egzersizlerin doktorunuz tarafından önerilmesi ve sizin bu egzersizleri düzenli olarak ve bilinçli olarak yapmanız faydalı olabilir (tutulma dönemi geçtikten sonra egzersizlere başlamak daha uygun olur ama mutlaka doktor önerisi egzersizler gerekir).

   Tutulmalar sırasında birkaç gün süresince günde iki kez gibi 15-20 dakika kadar sıcak suyla ıslatılmış havluyu (5 dakikada bir tekrar sıcak suyla ıslatarak) sıcak uygulama yapmak ve sonrasında sıcak tutmak için bir kuşak gibi bir şey sararak (yani o bölgeyi sıcak tutarak) uygulama yapmak tutulmalarda oldukça faydalıdır, bir süre sıcak duşu tutmak da faydalı olur (dayanabildiğiniz sıcaklıkta), hatta daha sonra da doktorunuzun verdiği kas gevşetici jeli sürebilirsiniz.

   Bunların dışında tutulmalara karşı dikkatli olmak da gerekir. Örneğin rüzgarda kalmaktan, klimaya maruz kalmaktan, cereyanda kalmaktan, terli kalmaktan, terli olarak soğuğa maruz kalmaktan mümkün olduğunca kaçınmanız gerekir. Fakat bu tür dejenaratif bozuklukların altında yatan romatolojik bir hastalık da olabilir, bu nedenle bu tür durumların araştırılması da gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 48. Avatar

  Hayri özcan

  5 Şubat 2018 at 12:10

  Alm hocam belimin sol taragı ağrıyor normalde bişey yok eğildiğimde kalkarken beliöde bir ağrı hissediyorum geri doğru kaykılırken de belim ağrıyor çocuğumu taşırkende normal de yürürken otururken bişey yok ama sağ tarafımda hiç bir şekilde ağrı yok

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Şubat 2018 at 12:26

   Bel bölgesinde hissedilen ağrılar değişik şekillerde olabilir. Belin her tarafında hissedilen ağrının yanı sıra belin sağ veya sol taraflarında bölgesel olarak hissedilen ağrılar da görülebilir.

   BELİN SOL TARAFINDA HİSSEDİLEN AĞRININ BAZI NEDENLERİNDEN BAHSEDECEK OLURSAK;

   * Böbrek hastalıkları genellikle tek taraflı böbreği ilgilendirdiği zaman bölgesel bel ağrısına sebep olabilir (böbrek taşları, böbrek iltihabı ve diğer başka böbrek patolojileri gibi).
   * Kadınlarda miyom, endometriozis gibi bazı kadın hastalıkları bölgesel bel ağrılarına neden olabilir.
   * Ani hareketler, ağır kaldırma, yanlış hareketler yapma, yatış pozisyonları, duruş bozuklukları gibi fizyolojik sebebpler de bölgesel bel ağrılarına neden olabilir.
   * Bölgesel bel ağrısı uzanınca ya da oturunca azalıyorsa bu durum bel fıtığı, omurga kanal darlığı, kireçlenme gibi sorunlara bağlı olabilir.

   Bu durumun üroloji, nöroloji, fizik tedavi gibi uzmanlıklar tarafından değerlendirilmesi önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 49. Avatar

  Özgür

  17 Mart 2018 at 01:45

  Merhabalar ben 18 yaşındayım.1.5 ay önce bel agrisi sikayetiyle beyin cerrahina gitmistim agri kesici ve kasgevsetici haplar birde kas gevsetici krem verdi.agrim 1.5 haftalik surecte gecti tabi bu sure icinde igne falanda oldum.son 1 haftadir bel agrim var 5 gun once beyin cerrahina gittim ayni ilaclari verdi dun iyi olmustu belim bu aksamyine agrimaya basladi doktor emar istemisti bugun gidecektim agri gectigi icin ertelemistim.korkum fitik cikmasindan.ailemdede cok fazla bel fitigi geciren var.annem 2 kez ameliyat oldu ikincide platin takildi.18 yasindayim daha acaba sebebi ne olabilir bu arada kilo problemimde var 1.82 120 kiloyum.dayanilmayacak boyutta agrilar cekiyorum.hemen hemen her gece acile gidip igne oluyorum kas gevsetici ve agri kesici vuruyorlar muscofil ve dükloron olmasi lazim.igneden sonra turp gibi oluyorum.bu arada ozellikle aksamdan sonra agrilar siddetleniyor gece tavan yapiyor uyuyamiyorum geceleri.sizce ne yapmaliyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Mart 2018 at 21:53

   Fazla kilo nedeniyle özellikle alt omurgaya binen yük, yanlış duruş, yanlış eşya kaldırma, yanlış ayakta durma pozisyonları omurga ve disklerde hasara neden olabilir. Fakat bu bel ağrısının altında yatan neden, romatizmal bir hastalığa bağlı da olabilir.

   Muscoril ampul: Esas olarak kas gevşetici etkinliğe sahiptir. Kas-iskelet sistemi ile ilişkili akut ağrılı kas spazmlarının semptomatik tedavisinde kullanılır.

   DIKLORON AMPUL: Bu ilaç osteoartrit, romatoid artrit, Ankilozamn spondilit, akut gut artriti ağrı ve iltihap tedavisinde kullanılan, steroid içermeyen iltihap giderici ilaçlar (NSAİİ) isimli bir ilaç grubuna dahildir.

   Tekrarlayan ataklar şeklinde olan, özellikleri geceleri artan bel ağrıları romatizmal hastalıklara (örn. Ankilozan spondilit gibi) bağlı da olabilir. Bu nedenle, durumunuzun romatoloji alanında araştırılmasında fayda vardır. Bu tür hastalıklar omurgayı tuttuklarında kireçlenme gibi dejenaratif bozukluklara neden olur.

   Ailenizden gelen bir romatizmal hastalık olabilir. Araştırılması en doğrusudur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 50. Avatar

  BAHAR

  25 Mart 2018 at 03:10

  BEL TUTULMASINDA ETKİLİ BİR YÖNTEM; ESKI YÖNEM YANİ YÜN DÖŞEKTE YATMAK VE BELE YÜN KORSE (HAS YUN OLACAK) GİYMEKTİR. SAGLIKLAR DİLERİM.

 51. Avatar

  Melek

  12 Nisan 2018 at 03:58

  Benim belim agrıyor ama omuz kısmının biraz alt tarafı ağrıyor çok kötü ağrı var ve ben herşeyi demedim ama geçmedi çok aşırı derecede şiddetli şekilde devam ediyor ağrısı bu durum da ne yapmam lazım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Nisan 2018 at 10:15

   Daha fazla vakit kaybetmeden durumunuzun fizik tedavi, ortopedi, sinir-beyin cerrahi uzmanları gibi uzmanlar tarafından değerlenrilmesinde fayda vardır. Eğer bu uzmanlıklardan bir sonuç alamazsanız romatolojik değerlendirme de gerekebilir. Yine bu tür ağrılar yansıyan ağrılar şeklinde de olabileceği için safra kesesi, akciğerler, kalp, mide ile ilgili olabilir, bu nedenle bu organlara yönelik araştırmalar da gerekebilir. Omuz, boyun ile ilgili problemlerde anlattığınız bölgede ağrılara neden olabilir.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemeniz ve geciktirmemeniz önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 52. Avatar

  Sercan

  25 Mayıs 2018 at 18:09

  Hocam oncelikle bizleri bilgilendirdiginiz icin tesekkur ederim.
  Benim legen gemigimin sol 5 ile 7cm ustunde bi agri oluduyor hocam. Ozellikle oturdugum zaman cok agriyor. Lakin koşuya yuruyuse ciktigimda hic agrim olmuyor. Uzandigim zaman rahatliyor belim. Sabah kalktigimda hareket ozgurlugum kisitlaniyor ozelli SAĞ tarafima eğilemiyorum. Ve cok oturdugum zaman sızı leğen kemiğime kadar iniyor iki taraftaki legen kemiginde agri yapmaya basliyor hocam saygilar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Mayıs 2018 at 12:41

   Siyatik sinire veya o bölgelere ait diğer sinirlere bası yapan veya sinirin özellikle oturma sırasında sıkışmasına neden olan bir oluşum, enfeksiyon kaynaklı ya da enfeksiyon olmadan oluşan (örn. romatizmal hastalıklarda olduğu gibi) iltihabi bir durum, kireçlenme gibi bir durum, fıtık gibi bir durum veya travmatik bir durum, o bölgeye yakın organlara ait bir durum olabilir. Özellikle sabahları tutululuk olduğunu tariflemenizden yola çıkacak olursak, bu durum Ankilozan spondilit gibi veya başka bir romatizmal hastalık kaynaklı (örn. romatoid artrit gibi) olabilen iltihabi bir durumun belirtisi olabilir.

   Romatizmal hastalıklar için fizik tedavi ve romatoloji bölümlerine gitmek gerekir.

   Enfeksiyon kaynaklı bir iltihaplanma varsa, bunun için yine fizik tedavi ve enfeksiyon hastalıkları alanlarına gitmek gerekir.

   Fıtık, kireçlenme, taravmatik bir hasar olduğu durumlarda yine fizik tedavi, ortopedi gibi bölümlere gitmek gerekir.

   Bir yerlerde (omurgada veya kalçayı ilgilendiren sinirlerde) sinir sıkışması gibi bir durum varsa, fizik tedavi ve nöroloji-sinir cerrahisi gibi alanlara gitmek gerekir.

   Bir yerlerde sinir basısı yapan (omurgada, kalça bölgesinde, pelvik içi veya komşu organlarda veya dokularda) bir oluşum (tümör, kist, lipom gibi) varsa, bu durumda da yine fizik tedavi, ortopedi, kemik ve metabolizma hastalıkları veya organlara yönelik uzmanlıklara başvurmak gerekir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 53. Avatar

  Sevim

  29 Temmuz 2018 at 07:49

  Merhaba ben uzun süre ayakta kaldığımda ve ya gün içinde hareket iş yaptığım da belimin sol tarafında kirlenme hareket zorluğu yatakta sağa sola dönmekte çok zorluk çekiyorum teşekkür ederim saygılar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Temmuz 2018 at 22:13

   Ağır kaldırma, ani hareketler, omurganın anormal hareketleri, yaralanmalar, masa başı işleri, cereyanda kalma, terli halde soğuğa, klimaya, cereyana maruz kalma, gece açıkta uyurken üşütme gibi birçok faktör bel tutulmasına neden olabilir. Bu nedenle tekrarlayan bel tutulmaları olan kişiler bu faktörleri önleme konusunda çok dikkatli olmalıdır.

   Bel tutulmaları kas kaynaklı, omurlar arasındaki disklerin bozulması kaynaklı, fıtıklar kaynaklı, omurga kayması kaynaklı, skolyoz kaynaklı, romatizmal hastalıklar kaynaklı, kemik erimesi kaynaklı, ağır kaldırma kaynaklı, gebelik ve şişmanlığa bağlı oluşabilir.

   Bir fizik tedavi uzmanına gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 54. Avatar

  Salih

  7 Eylül 2018 at 10:10

  Merhaba çok eğilip kalkmaktan sağ kalçamda batma şeklinde ağrım vardı.Eczaneden yakı alıp yapıştırdım.ağrılarım ve şikayetlerim tamamen geçmişti 3 günde.dün araba kullanırken koltuk çok arkada kullandığım için ilk önce sağ bacağımda ağrı başladı daha sonra sağ kalça tarafında yataktan kalkarken batma ve ağrı, oturduğum yerden kalkarken batma ve ağrı oluyor.teşekkür ederim hocam saygılar…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Eylül 2018 at 00:45

   Kalça ağrısının birçok nedeni vardır.

   OSTEOARTRİT: Kalça gibi eklemlerde kemiklerin birbiri üzerinde sürtünmeden rahatça hareket sağlayan kıkırdağın aşınması durumudur. Özellikle çorap giyme veya arabadan çıkma gibi vücudun bükülmesini gerektiren aktiviteler sırasında veya yürüme sırasında kasıkta ve uyluğun ön kısmında ağrı olur. Kalça eklemi şişebilir, katılaşabilir.

   BURSİT: Bursalar, eklemi ya da kemiği kaplayan yumuşak dokuların üzerinde bulunan içi su dolu keseciklerdir. Bunların iltihaplaması Bursit olarak adlandırılır. Ayakta durma, yürüme, merdiven çıkma veya araba sürme sırasında ağrıya neden olur.

   FEMOROASETABULER SIKIŞMA SENDROMU: Femoroasetabuler sıkışma sendromu gelişimi hakkında çeşitli sebepler sorumlu tutulsa da, bu durumun nedenleri tam olarak belli değildir. Genellikle genç erişkinlerde yavaş başlayan kalça ağrısıyla kendini gösterir. Kalçanın bükülmesi sırasında kasık kısmında ağrı vardır. Ağrı başlangıçta geçicidir, fakat zamanla kalıcı hale gelir. Uzun yürüme, uzun oturma, atletik hareketler, namaz kılarken, alaturka tuvaletlerin kullanımı ile ağrı ortaya çıkabilir, artabilir.

   MERALGİA PARESTETİKA: Lateral femoral kuteneal sinirin ağrılı mononöropatisidir. Belirtiler genellikle tek taraflıdır ama çit taraflı da olabilir. Özellikle uyuk ön yüzünde ağrı ve uyuşma, ağrının temas ve hareket etmeyle artması gibi belirtiler görülür.

   PRİFORMİS SENDROMU: Siyatik sinirin priformis kası tarafından tuzaklanması ile oluşan klinik bir tablodur. En sık belirti priformis kası üzerinde ağrıdır. Oturmada güçlük olabilir. Bel ağrısı, kalça ağrısı, uyluk ağrısı, sert zeminlere oturmakla artan ağrı, ayakta durma ile artan ağrı gibi belirtiler olabilir.

   Daha kalçayı ilgilendiren başka durumlar, alt omurga ile ilgili durumlar, romatizmal bazı hastalıkların bel, kalça tutulumu, iltihabi hastalıklar gibi birçok sebebe bağlı kalça ağrıları olabilir.

   Durumunuzun ortopedi, fizik tedavi ve nöroloji gibi uzmanlıklar tarafından değerlendirilmesinde fayda vardır. İhmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 55. Avatar

  merve

  22 Kasım 2019 at 20:49

  Merhaba babam 2 haftadır istirahatediyordu ise başladı ve çalısirken bi anda ağrı girdi ve 2 gündür geçmedi ilk gün daha hafifti şu an yürürken eğilerek yürüyor otururken ve uzanırken ağrı çekiyor ne yapmalıyız yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Kasım 2019 at 11:46

   Bel tutulması için evde yapılabilecek uygulama, tutulan ve ağrının hissedildiği bölgeye sıcak su ile ıslatılmış (soğudukça tekrar sıcak su ile ıslatılan) havlu koymak, uygun sıcaklıktaki sıcak su dolu küvet içinde 15-20 dakika kadar durmak veya duş ile o bölgeye bir müddet (15 dakika kadar) sıcak su tutmak gibi yöntemlerdir. Kuru sıcak uygulama (kuru sıcak havlu, saç kurutma makinesi, sıcak su torbası gibi) yapılmamalıdır. Bu işlem günde 3-4 kez 15’er dakikalık uygulamalar şeklinde yapılabilir, ancak yürüyemeyecek kadar kötüyse Aile Hekiminizden veya eczacınızdan yardım veya fikir almanız önemlidir. Doktorunuz geçici olarak uygun bir tedavi verebilir, size hangi bölüme gitmeniz hakkında öneride bulunabilir.

   Bu durumun fizik tedavi, nöroloji veya beyin cerrahisi, gerekirse ortopedi gibi uzmanlıklar tarafından değerlendirilmesinde fayda vardır. İhmal etmemelisiniz. Bazı romatizmal hastalıklarda da bu tür tutulmalar olabilmektedir.

   Bel tutulması genellikle bel bölgesinin nemli kalması (örn. terleme gibi) ve bu nemliliğin önlemi alınmadan bu bölgenin soğuğa, cereyana, rüzgara maruz kalması sonucu meydana gelir. Açıkta uyuya kalmak, yanlış pozisyonlarda uyuya kalmak gibi durumlarda bu tür tutulmalara neden olabilir. Bel tutulmasının diğer bir nedeni de bel kaslarının ani bir hareketle kasılmasıdır. Babanızın işi fiziksel olarak hareketli bir işse, daha önce hareket eden kasların bu dinlenme sürecinde hareketsiz kalması da bu durumda etkili olabilir. Bu süreçte terleyip, terli kalıp o bölgenin soğuğa, cereyana maruz kalmasına bağlı da olabilir. Fakat sebep ne olursa olsun bu işin uzmanı tarafından değerlendirilmesi önemlidir, çünkü bel fıtığı, diğer dejeneratif omurga sorunları, romatizma gibi durumlar bu durumun altında yatan nedenler olabilir.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git