Hastalıklar ve Tedaviler

Bel Tutulması Neden Olur? Bel Tutulması Nasıl Geçer?

Bel tutulması- yel girmesi veya kas kasılması, beldeki adalelerin (kasların) kasılması demektir. Bel adalelerindeki kasılmanın nedenleri içinde en önemlisi, adalenin ani zorlanması ham bir adalenin, yani güçsüz egzersiz yapmamış bir adalenin ağır bir yük yüklendiğinde ani zorlanması sonucu bel tutulması meydana gelebilir. Bu duruma bağlı kasın kasılması ağrısına halk dilinde bel tutulması, yel girmesi denmektedir ve bunun tıptaki adı miyalji (adale kasılması) olarak adlandırılır.

Bel tutulması (kas kasılması) nedenleri

Bel tutulması, yel girmesi veya kas kasılması, beldeki adalelerin (kasların) kasılması demektir. Bel adalelerindeki kasılmanın nedenleri içinde en önemlisi, adalenin ani zorlanması ham bir adalenin, yani güçsüz egzersiz yapmamış bir adalenin ağır bir yük yüklendiğinde ani zorlanması sonucu bel tutulması meydana gelebilir. Bu duruma bağlı kasın kasılması ağrısına halk dilinde bel tutulması, yel girmesi denmektedir ve bunun tıptaki adı miyalji (adale kasılması) olarak adlandırılır.

Bel tutulmasında ikinci bir önemli sebep, ıslak ve rüzgarın adaleyi zorlamasıdır. Bunun anlamı, terlemiş bir belin rüzgar, gece belin açıkta kalması veya camın açık kalması ve klima gibi bir esintiye maruz kalması sonucu adalenin kasılmasıdır. Bu nedenle bel tutulması oluştuğunda adalelerin kasılmasından dolayı ağrılar ortaya çıkar.

Bel tutulması belirtileri ve tedavi yöntemleri

Bel tutulması yaşayanlar nelere dikkat etmeli?

Bazı insanlarda sık sık bel tutulması meydana gelebilir. Bazı kişilerde yılda bir, bazı kişilerde ayda bir, bazı kişilerde de aralıklar ile bel tutulması meydana gelir. Genellikle bahar ve son bahar aylarında bel tutulması şikayetleri ortaya çıkar.

Bunun nedeni bu aylarda dışarı çıkarken ne giyileceği konusunda fazla emin olunmamasıdır. Çünkü hava şartlarında bu mevsimlerde değişiklikler çok fazla olur. Bazı insanlarda stres, sıkıntı ve gerginlik nedeni ile de hafif bir bel nemlenmesi, soğuğa maruz kalması sonucu bel tutulması oluşabilir.

Bel tutulması nasıl iyileşir?

Bel tutulması nasıl geçer

Bel tutulması nasıl geçer

Bel tutulmasında doktora gitmeden bir kaç gün evde yapabileceğimiz bazı uygulamalar ile ağrı geçebilir. Fakat bir kaç gün içinde geçmeyen ağrılarda doktora gitmek önemlidir. Evde öncelikle belin tutulan bölgesine sıcak su uygulaması, dayanılabilecek derecede küvete su doldurup dayanıldığı kadar süre beklemek daha yararlı olur.

Ayrıca imkanlar doğrultusunda hamama gidip, göbek taşında bu işlemi dayanılacağı kadar süre uygulamak veya banyo duşunu yatmadan önce 15 dakika kadar o bölgeye tutmak ta yarar sağlayabilir. Fakat sıcak su torbası koymak, kalorifere beli dayamak veya ütü ısısı uygulamak gibi kuru ısıları uygulamak çok fazla yarar sağlamaz.

Bu nedenle uygulanacak ısı yöntemi sulu yöntem olmalıdır. Ayrıca yüzme sporu, bel egzersizleri, kolları da hareket ettirerek yürüyüş yapmak gibi egzersizlerde bel tutulması ağrılarını iyileştirmede fayda sağlar. Fakat bir kaç gün içinde geçmeyen bel ağrılarında mutlaka fizik tedavi uzmanına, ortopedi uzmanına veya beyin cerrahi uzmanına gitmek gereklidir.

Bazı bel ağrılarının altında yatan ciddi sorunlar olabilir. Örneğin, bel fıtığı, omurga romatizması, omurga enfeksiyonları, omurga tümörleri, bel kayması, skolyoz ve osteoporoz (kemik erimesi) gibi bazı ciddi rahatsızlıkların varlığı söz konusu olabilir.

Omurga hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Omurga romatizması nedenleri ve tedavisi
  2. Omurilik enfeksiyonu nedenleri
  3. Bel ağrısı neden olur
  4. Omurga eğriliği neden olur

113 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git