Hastalıklar ve Tedaviler

Bel Tutulması Neden Olur? Bel Tutulması Nasıl Geçer?

Bel tutulması- yel girmesi veya kas kasılması, beldeki adalelerin (kasların) kasılması demektir. Bel adalelerindeki kasılmanın nedenleri içinde en önemlisi, adalenin ani zorlanması ham bir adalenin, yani güçsüz egzersiz yapmamış bir adalenin ağır bir yük yüklendiğinde ani zorlanması sonucu bel tutulması meydana gelebilir. Bu duruma bağlı kasın kasılması ağrısına halk dilinde bel tutulması, yel girmesi denmektedir ve bunun tıptaki adı miyalji (adale kasılması) olarak adlandırılır.

Bel tutulması (kas kasılması) nedenleri

Bel tutulması, yel girmesi veya kas kasılması, beldeki adalelerin (kasların) kasılması demektir. Bel adalelerindeki kasılmanın nedenleri içinde en önemlisi, adalenin ani zorlanması ham bir adalenin, yani güçsüz egzersiz yapmamış bir adalenin ağır bir yük yüklendiğinde ani zorlanması sonucu bel tutulması meydana gelebilir. Bu duruma bağlı kasın kasılması ağrısına halk dilinde bel tutulması, yel girmesi denmektedir ve bunun tıptaki adı miyalji (adale kasılması) olarak adlandırılır.

Bel tutulmasında ikinci bir önemli sebep, ıslak ve rüzgarın adaleyi zorlamasıdır. Bunun anlamı, terlemiş bir belin rüzgar, gece belin açıkta kalması veya camın açık kalması ve klima gibi bir esintiye maruz kalması sonucu adalenin kasılmasıdır. Bu nedenle bel tutulması oluştuğunda adalelerin kasılmasından dolayı ağrılar ortaya çıkar.

Bel tutulması belirtileri ve tedavi yöntemleri

Bel tutulması yaşayanlar nelere dikkat etmeli?

Bazı insanlarda sık sık bel tutulması meydana gelebilir. Bazı kişilerde yılda bir, bazı kişilerde ayda bir, bazı kişilerde de aralıklar ile bel tutulması meydana gelir. Genellikle bahar ve son bahar aylarında bel tutulması şikayetleri ortaya çıkar.

Bunun nedeni bu aylarda dışarı çıkarken ne giyileceği konusunda fazla emin olunmamasıdır. Çünkü hava şartlarında bu mevsimlerde değişiklikler çok fazla olur. Bazı insanlarda stres, sıkıntı ve gerginlik nedeni ile de hafif bir bel nemlenmesi, soğuğa maruz kalması sonucu bel tutulması oluşabilir.

Bel tutulması nasıl iyileşir?

Bel tutulması nasıl geçer

Bel tutulması nasıl geçer

Bel tutulmasında doktora gitmeden bir kaç gün evde yapabileceğimiz bazı uygulamalar ile ağrı geçebilir. Fakat bir kaç gün içinde geçmeyen ağrılarda doktora gitmek önemlidir. Evde öncelikle belin tutulan bölgesine sıcak su uygulaması, dayanılabilecek derecede küvete su doldurup dayanıldığı kadar süre beklemek daha yararlı olur.

Ayrıca imkanlar doğrultusunda hamama gidip, göbek taşında bu işlemi dayanılacağı kadar süre uygulamak veya banyo duşunu yatmadan önce 15 dakika kadar o bölgeye tutmak ta yarar sağlayabilir. Fakat sıcak su torbası koymak, kalorifere beli dayamak veya ütü ısısı uygulamak gibi kuru ısıları uygulamak çok fazla yarar sağlamaz.

Bu nedenle uygulanacak ısı yöntemi sulu yöntem olmalıdır. Ayrıca yüzme sporu, bel egzersizleri, kolları da hareket ettirerek yürüyüş yapmak gibi egzersizlerde bel tutulması ağrılarını iyileştirmede fayda sağlar. Fakat bir kaç gün içinde geçmeyen bel ağrılarında mutlaka fizik tedavi uzmanına, ortopedi uzmanına veya beyin cerrahi uzmanına gitmek gereklidir.

Bazı bel ağrılarının altında yatan ciddi sorunlar olabilir. Örneğin, bel fıtığı, omurga romatizması, omurga enfeksiyonları, omurga tümörleri, bel kayması, skolyoz ve osteoporoz (kemik erimesi) gibi bazı ciddi rahatsızlıkların varlığı söz konusu olabilir.

Omurga hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Omurga romatizması nedenleri ve tedavisi
 2. Omurilik enfeksiyonu nedenleri
 3. Bel ağrısı neden olur
 4. Omurga eğriliği neden olur

49 Yorum

 1. Adsız

  10 Kasım 2014 at 13:25

  Arkadaşlar bel tutulmasına yatak istirahati iyi geliyor ama öyle 1 gün falan değil. en az 2 gün.

 2. Adsız

  24 Mayıs 2015 at 05:45

  Benim belimde özellikle geceleri yoğun ağrı oluyor, sabah kalkarken de tutulmuş gibi, bu duru aralı aralı ve uzun zamandır oluyor. Sadece bel tutulması olabilir mi yoksa fıtık falan mıdır.

  • E.

   22 Temmuz 2016 at 13:46

   Eger hareketle gecen sadece sabah yataktan kalktiginizda hissettiginiz bir agri ise romatizma kaynakli olabilir. Romatizma icin test yaptirin.

 3. Adsız

  27 Mayıs 2015 at 18:47

  Bel ağrısının nedeni her zaman bel tutulmasına bağlı olmayabilir. Bel tutulması egzersiz yapıldığında, sıcak suya tutulduğunda ve o bölge sıcak tutulduğu zaman birkaç gün içerisinde geçer. Bu nedenle sürekli tekrarlayan bel ağrılarının nedeni başka olabilir. Bir an önce bir beyin cerrahi, ortopedi ya da fizik tedavi uzmanına gitmenizde fayda var. geçmiş olsun.

 4. Adsız

  31 Mayıs 2015 at 10:27

  Verdiğiniz bilgi için teşekkürler, benim belimdeki ağrı uzun zamandır tekrarlayıp duruyor sanırım başka bir şey var, bu yüzden doktora gitmem şart galiba.

 5. Adsız

  7 Temmuz 2015 at 18:05

  Gece uykuda bel ağrısı ve bel tutulması neden olur

  • Adsız

   8 Temmuz 2015 at 16:00

   Her bel ağrısı ciddi bir hastalık habercisi olmayabilir. Bel ağrısının farklı nedenleri vardır. Sabahları uykudan uyandıran ve belde 1 saatten fazla tutulmaya neden olan bel ağrısı omurga romatizmasından kaynaklanabilir. Yaz aylarında sıcak havalar nedeni ile camların açık tutulması, klimanın çalışması, vantilatörün çalışması gibi etkenler de bel tutulmasına yol açmaktadır. Bu nedenle gece yatarken bunlar gibi etkenlerden korunmak gerekir. Geceleri olan bel tutulmasının diğer bir nedeni de yatağın kötü olmasıdır.

 6. Adsız

  19 Eylül 2015 at 08:39

  Bir yasındaki oglumu kaldırırken aniden belimin kilitlendigini hissettim. Oldugum yerde hareket edemez sekilde kaldım. Zorla banyoya kadar gittim. Giysimi cıkaramadan sıcak suyun altında yarım saat bekledikten sonra acile gittim. Bir agrı kesici igne yapıp gönderdi. Onun da bi faydası olmadı. Ben de eczaneden yakı aldım. İki gündür yatıyorum halen gecmedi. Tüm hastalara acil sifalar dilerim.

  • Adsız

   19 Eylül 2015 at 15:33

   Bel tutulması yapılan bazı uygulamalardan sonra genellikle geçer veya azalır. Özellikle 6 hafta geçmeyen bel ağrısının nedeni başka bir sorun olabilir. Çünkü bel ağrılarının birçok nedeni vardır. Acil servislerde bu tür durumlar genellikle geçiştirilmektedir. Bu durumun aydınlatılması için ortopedik, fizik tedavi veya beyin cerrahisi veya gastrolojik muayeneler veya bazı ek tetkikler yapılması gerekebilir. Örneğin, omurga romatizması olarak bilinen ankilozan sipondilitin teşhisi genellikle romatolojik araştırmalar sonucu konulabilmektedir ve bu sorun dönem dönem bel ağrıları, bacak ağrıları, eklem ağrıları uyuşmalar yapabilir. Şikayetler genellikle 30'lu yaşlardan sonra başlar. Bunun dışında bel fıtığı, omurga enfeksiyonu, tümörler, kireçlenmeler, bazı kadın hastalıkları, böbrek taşları veya böbrek iltihapları, bazı bağırsak hastalıkları gibi birçok rahatsızlık veya hastalık bel ağrısına neden olabilir ve bazen acil müdahale gerektiren bir durum olabilir. Dilerim geçer ve kötü bir şey yoktur. Fakat yatmaktan ziyade bir uzmana gitmenizde fayda var. Çok geçmiş olsun.

 7. Yesim

  22 Ağustos 2016 at 13:16

  3 gundur belim tutulmus durumda.Kas gevsetici hap krem ne varsa kullandm ama gecmedi.sicak su uygulamasida yaptm yine banamisn demedi. Agri kesici kesermi acaba gecici? Allahim acil sifalar versin tum hastalara.

  • Sağlık Ocağım

   23 Ağustos 2016 at 16:51

   Bel tutulması bazen altta yatan bir sebebe bağlı da olabilir.

   Bir fizik tedavi uzmanına ya da ortopedi uzmanına gitmeniz doğru olur. Çünkü alınan tüm önlemlere rağmen geçmeyen ağrılarda doktora gitmek ihmal edilmemelidir, ağrı kesici ilaçlar ağrıyı baskılayarak durumun altında yatan önemli bir neden var ise bunun teşhisinin gecikmesine yol açabilir.

   Örneğin omurga enfeksiyonu gibi bir durumun erken teşhisi ve tedavisi önemlidir.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   • Kemal

    26 Aralık 2016 at 13:54

    Merhaba benim Rahatsızligim gece yatigim zaman bir sure sonra belinme bir kasılma oluyor 10 saniye gibi sanki elektirik çarpar gibi gobegimi tavana kaldiriyorum kafamı ve kalçami yere yapiştiriyorum o kasilmada ayak dizlerimide yere vuruyorum lütfen bir bilgi bir akıl

    • Sağlık Ocağım

     27 Aralık 2016 at 15:38

     Bu durum acil nörolojik ya da romatolojik muayene ve araştırmalar isteyen bir durumdur ve hiç vakit kaybedilmemelidir.

     Beyin ve omurilik arasındaki bir sinir problemine veya beyin ile ilgili bir probleme, beyin ile kasların arasında iletişimi sağlayan sinirler ile ilgili bir probleme bağlı olabilir.

     Kesinlikle vakit kaybetmemelisiniz.

     İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

  • Mehmet tolun

   7 Şubat 2017 at 12:26

   Belim aniden oturduğum yerden hafif şekilde kalkmak istedim samimi bir anda belinde boşluk gösterdim kalkamadım sanki belim vücudumu taşıması yürürken sanki belim kopacak gibi oluyor vucuduumu belden yukarısı sanki ağır geliyor.

   • Sağlık Ocağım

    9 Şubat 2017 at 10:55

    Bir ortopedi ya da fizik tedavi uzmanına gitmeyi ihmal etmemeniz önemlidir. Bel ağrısının, bel tutulmasının önemli nedenleri olabilir.

    Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 8. musab

  2 Eylül 2016 at 13:43

  Belim ust sol taraf ara ara tutuluyor nefes almakta cok zorlaniyirum oldugum yerde kaliyorum en ufak bi sekilde bile kipirdayamiyorum iki gun ayni siddetle suruyor bu agri rontgende bisey cikmiyor ama cok siddetli bi agri goriyo yardimci olurmusunuz tskrlr

  • Sağlık Ocağım

   3 Eylül 2016 at 00:24

   Sırt fıtığı bu tür tutulmalara neden olabilir.

   Safra kesesi hastalıkları sırt kısmında ağrıya neden olabilir ve bu durum için gastrolojiye gitmek gerekir.

   Akciğer hastalıkları sırtta ağrıya neden olabilir ve bu durum için göğüs hastalıkları uzmanına gitmek gerekir.

   Pankreas hastalıkları sırtta ağrıya yol açabilir ve bu durum için de gastroloji bölümüne gitmek gerekir.

   Zona hastalığında sırtta zonklayıcı ağrılar olabilir, omurga enfeksiyonlarında bu tür ağrılar olabilir ve bu tür enfeksiyonel hastalıklar için enfeksiyon hastalıkları uzmanlığında bu durumun araştırılması gerekir.

   Bazı romatizmal hastalıklar (ör, ankilozan spondilit gibi) sırtta ağrıya neden olabilir ve bu durumlar romatoloji bölümünde araştırılır.

   Omurga kanal darlığı sırtta ağrıya neden olabilir ve bu durum için beyin cerrahına gitmek gerekir.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 9. burcu

  24 Eylül 2016 at 08:56

  Annem gece duşa girdi sabaha kalkamadi hiçbir tarafa kimildiyamiyi kalkamiyo aqrisi oldqnu syluyo cani aciyo neden olabillir

  • Sağlık Ocağım

   25 Eylül 2016 at 20:36

   Tutulma ağrıları gibi ağrılar ise gece duştan sonra açıkta da uyumuş ise buna bağlı bel-boyun tutulması olmuş olabilir.

   Tutulma sorunu ise tutulan bölgelere sıcak su ile ıslatılmış havlu kompresi faydalı olur. Bu kompres günde 3-5 kez 10-15’er dakika gibi 1 hafta kadar sürdürülebilir.

   Fakat kalkabildiğinde bu kadar yaygın tutulmanın nedeni için bir fizik tedavi doktoruna gitmesi uygun olur.

   Direkt ısı uygulamak kas tutulmalarında doğru olmaz, bu nedenle sıcak su ile ıslatılmış havlu koymak ve o bölgeyi kuru bir sargı ile sararak sıcak tutmak gerekir.

   Eğer hiç kımıldayamayacak haldeyse 112’yi aramanız daha doğru olur.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 10. Osman

  9 Ekim 2016 at 22:59

  Çocuğun ayakkabısını giydirdikten sonra kalkmak istediğim de birden ağrı girdi. Zor kendimi yatağa attım. Küvete su koyup yarım saat kadar bekledim. Sıcak su torbası ile 5-6 saattir yatıyorum. Bölgeye voltaren sürdüm ama ağrı bana mısın demedi. Ne yapmak gerekiyor acaba?

  • Sağlık Ocağım

   10 Ekim 2016 at 23:00

   Son günlerde cereyanda kalmışsanız bel tutulması olabilir. Bel tutulmalarında sıcak su torbası veya direkt sıcak uygulama doğru olmaz.

   Bel tutulmalarında günde 3-4 kez 10-15 dakikalık süreler ile sıcak su ile ıslatılmış havlu koymak ve sonrasında o bölgeyi sararak sıcak tutmak daha faydalı olur.

   Fakat bu kadar süren ve ısrarla geçmeyen bel ağrısında mutlaka bir doktora başvurmak gerekir, çünkü enfeksiyona bağlı bir durum olabilir ve sıcak uygulamalar enfeksiyonu azıttırabilir.

   Böbrekler ile ilgili, idrar yolları ile ilgili bir probleminiz olabilir.

   Bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanına başvurmayı ihmal etmeyin.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 11. Cansel

  31 Ekim 2016 at 22:50

  Belimde ufak bir kütleme oldu sonrasında ağrı başladı hareket ederken oturup kalkarken Belimde hem acı hemde ağrı var bu yel midir fıtık mi

  • Sağlık Ocağım

   2 Kasım 2016 at 10:50

   Bir ortopedi uzmanına gitmeniz uygun olur. Kütleme sesinden sonra ağrı devam ediyor ise bu durum ihmel edilmemelidir.

   Kireçlenme, disk kayması, romatizmal bir durum olabilir.

   Sağlık dileğiyle.

 12. Öznur

  4 Kasım 2016 at 11:24

  Merhaba bende bir haftadir bel tutulmasi sorunu yaşıyorum dr gittim iğne verdi 3 iğneden sona iyi gibiydim doğruldum bi oturup kalkarken sıkıntı oluyodu az dün iğneyi bıraktim gitmedim bugün yine kitlenmiş vaziyetteyim ?? cektir dediler cektirmek fayda edermi neden durduk yere belimdw bu sorun oldu aģır kaldirmadim pek ters harekette yapmadim hatirlamiyorum uşüttümmü acaba

  • Sağlık Ocağım

   5 Kasım 2016 at 18:23

   Gece beliniz uzun süre açıkta kalındığında, terli olarak dışarıda soğuğa maruz kalındığında, klima-rüzgar gibi durumlara maruz kalındığında gibi durumlarda bel tutulması olabilir. Tutulmalarda sıcak su ile ıslatılmış havlu koymak (günde 2-3 kez 15’er dakika kadar) faydalı olur.

   Fakat bel tutulmasının altında yatan başka bir sorun da olabilir.

   İyi bir fizik tedavi uzmanına, beyin cerrahisi uzmanına ya da ortopedi uzmanına gitmeniz daha doğru olur.

   Romatizmal bir durum da olabilir ve romatizmal durumlar romatoloji bölümünde araştırılır.

   Çektirme gibi bir yöntem ile ağrılarınızdan kurtulmanız mümkün değildir. Bel çektirme sadece geçici bir rahatlık sağlasa da, bu yöntem ile o bölgedeki dokulara daha büyük hasarlar verilebilir.

   Bu tür yöntemler doğru değildir, zaten orada bir sorun var ise bu yöntem hiç bir işe yaramayacağı gibi daha çok zarar verebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 13. Selim

  2 Aralık 2016 at 12:24

  Balkona cikip sogan alacaktim ve yarim egildim sirtima bir agri saplandi ve zor hareket ediyorum oksurunce bile belim agiriyor agri kesici ictim hic fayda etmedi ne onerirsiniz lutfen acil yardim

  • Sağlık Ocağım

   5 Aralık 2016 at 01:10

   Bu durum bel tutulması da olabilir, ancak başka bir önemli durum da olabilir. Bel tutulmasının da altında yatan nedenler olabilir.

   Vakit kaybetmeden bir ortopedi uzmanına gitmeniz doğru olur.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 14. emre

  27 Aralık 2016 at 00:12

  Merhabalar ben askeriye sağlık mülakatın a girdim ve bana bel hareketlerinde kisitlilik var dediler bunu nasil cozebilirim

  • Sağlık Ocağım

   27 Aralık 2016 at 15:28

   Kısıtlılığın neden olduğuna bağlı bu durum değişir, bu nedenle bir ortopedi ya da fizik tedavi uzmanınca değerlendirme gerekir.

   Sağlık dileğiyle.

 15. irem

  5 Ocak 2017 at 22:54

  Bel kasilmasi kaç gün sürer babamin beli de su an kasilmis durumda ve 2 gündür hareket edemiyor ağrıları da çok fazla normal mi

  • Sağlık Ocağım

   7 Ocak 2017 at 14:26

   Eğer tutulma varsa doktor çağırmak ya da bir şekilde çok hareket etmeden doktora gitmek önemlidir. 2 gündür geçmeyen bel tutulması için mutlaka bir ortopedi veya fizik tedavi muayenesi gerekir.

   Bel tutulmalarında acil yardım olarak tutulan alana sıcak su ile ıslatılmış havlu günde birkaç kez 10-20’şer dakika şeklinde konulabilir. Ilık duş iyi gelebilir, ancak direkt ısı (ısıtılmış kuru havlu, sıcak su torbası veya saç kurutma makinesi gibi) uygulamak doğru değildir. Fakat altta yatan nedenin araştırılması da gerekir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 16. Adsiz

  5 Ocak 2017 at 23:19

  Benim belim araliklarla ancak şiddetli bir sekilde tuluyor sinavlarda cok boynum eğik bir şekilde durduğumda bazen de yürürken birden tutuluyor ve ciddi şekilde canim yaniyor bunun nedeni ne olabilir.
  Lutfen cevap yazin acil yarin 2 tane sinavim var…

  • Sağlık Ocağım

   7 Ocak 2017 at 14:31

   Yanlış duruş pozisyonuna bağlı veya doğumsal omurga eğriliği oluşmuş olabilir. Romatizmal bir durum olabilir. Mutlaka bir ortopedi doktoruna gitmeniz önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

 17. Muhammet

  9 Ocak 2017 at 11:45

  Belimin sol tarafı bir ağırlık var gibi. Sanki tutulmuş gibi sag tarafında bir şey yok.

  • Sağlık Ocağım

   13 Ocak 2017 at 12:23

   Bel fıtığı, disk kayması, diks yıpranması gibi durumlar olabilir, bu nedenle bir ortopedi veya fizik tedavi doktoruna gitmeniz önemlidir.

   Sağlıklı sonuçlar almanız dileğiyle.

 18. ferhat

  9 Ocak 2017 at 18:19

  Dün futbol oynarken anı bir hareket yaptım birden belimden bir çatlama sesi geldi aynı anda bel ağrıları başladi sadece bir köşe agriyor ne yapmalıyım bu olay olmadan öncede çok hafif bir ağrı vardı ne yapmalıyım tüm hastalara acil şifalar

  • Sağlık Ocağım

   13 Ocak 2017 at 12:27

   Omurga diskleri arasında fıtık veya kayma olmuş olabilir. Bu bölgede kıkırdaklarda zedelenme ya da kireçlenme gibi durumlar vardı ise daha ciddi bir hasar oluşmuş olma ihtimali vardır. Kas zorlanması veya yırtılması da olabilir. Bir fizik tedavi ya da ortopedi doktoru tarafından bu durum mutlaka değerlendirilmelidir.

   Sağlık dileğiyle.

 19. sidar

  12 Ocak 2017 at 15:33

  Benim aşırı derece ağlıyor zar zor yürüyor aniden öyle oldu

  • Sağlık Ocağım

   14 Ocak 2017 at 23:59

   Bir ortopedi veya fizik tedavi doktoruna gitmeniz önemlidir, çünkü bel tutulmasının önemli nedenleri olabilir.

   Geçmiş olsun.

 20. Emre1

  15 Ocak 2017 at 03:46

  Belim yaklaşık 4 aydır ağrıyor eğilirken felan çok zorlanıyorum ama sürekli egılınce egzersiz gibi acilıyor biraz ve belimin genellikle sol kısmı daha ağrılı, ağrı sol kalçama da vuruyor belimin sağ taraf bazen ağrı var bazen yok. Yeni uyandığımda ağrının en şiddetli ağrı diyebilirim kas gevşetici felan kullandım fayda etmedi bel kaslarım ağrıyor diyebilirim sizce bu kadar uzun süreli geçmeyen ağrı ve hergün ağrıyan sebebi ne olabilir sizce ve hangi doktora gitmeliyim

  • Sağlık Ocağım

   17 Ocak 2017 at 15:23

   4 ay ağrı çekip de hiç doktora gitmemiş olmak büyük bir yanlıştır. Ağrılar vücutta olan olayların sinyalleridir ve en geç 10 gün-iki hafta içinde geçmeyen veya tekrar eden ağrılarda mutlaka ilgili bir uzmana başvurmak gerekir. Ayrıca ağrı kesicilerle, jellerle ağrıyı baskılamaya çalışmak altta yatan çok ciddi ve yayılım gösterebilecek bir hastalığın (enfeksiyon, kanser gibi) gizlenmesine neden olur.

   Anlattığınız ağrıya gelince; omurga romatizmasına (ankilozan spondilit) bağlı olabileceği ihtimali yüksek olmakla birlikte omurgayı tutan bir enfeksiyona bağlı da olabilir ve omurga enfeksiyonları ciddi hasarlara (felce kadar gidebilecek) yol açabilir.

   Yine bu durum bel fıtığına, kalça eklemini tutan iltihabi bir hastalığa, omurga kanal darlığına gibi durumlara bağlı da olabilir.

   Hiç vakit kaybetmeden bir fizik tedavi uzmanına ya da üniversite hastanesi gibi araştırma hastanelerinde bulunan romatoloji bölümüne başvurmanız önemlidir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 21. Adsız

  26 Ocak 2017 at 17:15

  Sağ kürek kemiğimin altına sık sık ayda 2 kez batar giriyor nefes alırken dahi ağrıyor safra kesemde taşlar var ameliyat olmam gerekli sebebi safra daki taşlar mı sizce

  • Sağlık Ocağım

   30 Ocak 2017 at 00:54

   Safra taşları safra kanalını tıkayarak safra iltihabına (kolesistit) ya da pankreas iltihabı (akut pankreaitit) gelişimine neden olmuş olabilir ve ağrı buna bağlı olabilir ve bu durumun tedavisi önemlidir.

   Safra taşları safra kanalını tıkayarak safra reflüsüne neden olmuş olabilir ve buna bağlı olarak midede gastrit ve reflü gelişmiş olabilir ve yemek borusunda sorunlar, mide de sorunlar ya da yaralar oluşmuş olabilir ve bu durumların tedavisi önemlidir.

   Safra taşları duodenuma (onikiparmak bağırsağına) düşerek bağırsak tıkanmasına neden olabilir. Ayrıca bu taşlar kronik safra iltihabına neden olabileceği için safra kesesi kanserine de neden olabilir, bu nedenle bütün bu durumların düzenli takibi çok ama çok önemlidir (salıvermek doğru olmaz).

   En kısa zamanda bu durumu takip eden gastroloji doktorunuza gitmeniz önemlidir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 22. Yardim

  2 Şubat 2017 at 00:01

  Oncelikle merhaba. yaklaşık 1 haftadir sol belim ile kalcam arasinda bir agri kasilma oluyor ozellikle oturdugum yerdren kalkarken ve uzun süre oturunca kalktigim zaman yürümekte cok zorluk çekiyorum sizce sebebi ne olabilir

  • Sağlık Ocağım

   3 Şubat 2017 at 11:49

   Bunun birçok nedeni olabilir. Omurga ve kalça bölgesinin değerlendirilmesinde fayda vardır, bu nedenle bir fizik tedavi veya ortopedi doktoruna gitmeyi ihmal etmemeniz önemlidir. Omurga romatizması olabilir.

   Sağlıklı sonuçlar almanız dileğiyle.

 23. seliha yüksel

  2 Şubat 2017 at 14:42

  Merhabalar,

  ben 38 yaşında bir bayanım. Yaklaşık 8 sene önce menepoza girdim. Şu iki aydır özellikle geçmeyen bel, kol ve bilek ağrılarım var. İlaç ve iğne tedavisi uygulandı, fizik tedaviye gittim ama bir türlü belimin ağrısı geçmedi. Bankacı olduğum için sürekli oturur durumdayım ve bu beni daha da rahatsız ediyor. Öne eğilmede çok fazla ağrım yok ama geriye esnediğim zaman inanılmaz bir ağrı oluşmakta. Bu konuda ne yapmalıyım. Kemik erimesi ile ilgili destek de alıyorum ama ağrılarım geçmek yerine gittikçe artıyor. Yardımlarınızı bekler, iyi çalışmalar dilerim.

  • Sağlık Ocağım

   6 Şubat 2017 at 12:14

   Sürekli oturarak çalışanlarda omurga eğriliği (skolyoz) söz konusu olabilir. Omurganın bir bölümünde bu tür bir durum varsa bahsettiğiniz ağrılara neden olabilir. Ayrıca fizik tedavide gördüğünüz egzersizleri yaşam tarzı haline getirmek (en azından haftada 4-5 gün) düzenli egzersiz yapmak özellikle oturarak çalışanlar için son derece önemlidir. Yani üç beş gün fizik tedavi gördüm geçmedi demek doğru olmaz. Doktorunuzun uygun gördüğü egzersizler yaşam tarzı haline getirildiğinde fayda sağlar.

   Kemik erimesi başlamış ise omurgada hasarlara yol açmış olabilir, bu nedenle omurganın iyi bir ortopedi uzmanı tarafından değerlendirilmesi önemlidir.

   Doktor hastalara fizik tedavi önerdiğinde, hastalar bir süre fizik tedavi gördükten sonra her şey geçecek sanıyor ama bu egzersizler yaşam tarzı haline getirilmediğinde fizik tedavi faydalı olmamaktadır. Önemli olan hastaların fizik tedavide gördüğü egzersizleri yaşam tarzı haline getirmesidir ve evlerinde de bu hareketleri rahatlıkla 30-40 dakika ayırarak yapabilirler. Egzersizleri bilinçli yapmak da önemlidir (bu konuda fizik tedavi doktorunuzdan yardım alabilirsiniz).

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 24. Ebru

  18 Şubat 2017 at 18:46

  Merhaba sabah saçımı yıkamak için banyoya gittim eğilerek saçımı yıkadım ve kalktığımda belime bişey batıyormuş gibi bir ağrı girdi. 1 saat kadar sonra geçti. Daha sonra ayakkabımı giymek için eğildiğimde belimden kırtlama sesi geldi ve bi anda ağtımaya başladı ayakta duramadım hareket edemedim. Hala öyeleyim nefes alırken bile inceden ağrısını seziyorum ne yapmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   19 Şubat 2017 at 12:50

   Bel tutulması olabilir, ancak kıtırdama sesleri genellikle kıkırdak dokularda meydana gelen yıpranmadan kaynaklanır. Bir ortopedi uzmanına gitmeniz doğru olur.

   İyilik dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git