Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

Bel Soğukluğu Nedenleri ve Tedavisi (Gonore Nedir?)

Bel soğukluğu veya gonore cinsel yolla bulaşan, akıntı ile seyreden ve teşhisi doğru yapılır ise tedavisi kolay olan bir rahatsızlıktır. Bel soğukluğu erkeklerde ve kadınlarda eşit oranda görülür.

Gonore (bel soğukluğu) nasıl bir hastalıktır?

Bel soğukluğu veya gonore cinsel yolla bulaşan, akıntı ile seyreden ve teşhisi doğru yapılır ise tedavisi kolay olan bir rahatsızlıktır. Bel soğukluğu erkeklerde ve kadınlarda eşit oranda görülür. Fakat erkeklerde hastalığı teşhis etmek kadınlara göre daha kolaydır. Bel soğukluğu erkeklerde genellikle akıntı ile kendini gösterir iken, kadınlarda akıntı dışında başka belirtiler de gösterir.

Gonore görülme sıklığı son yıllarda homoseksüellikteki artış, kontrolsüz cinsel ilişkiler ve çok eşlilik gibi nedenlerden dolayı oldukça artış göstermiştir. Gonore görülme sıklığı eskiden 1000’de 8-10 oranında iken, son yıllarda 10-20 kat artışla daha sık görülen bir hastalık haline dönüşmüştür. Gonorenin sık görüldüğü yaş grubu ise 30-35-45 yaşları arasıdır. Gonore neden olur

Bel soğukluğu (gonore) nasıl bulaşır?

Bel soğukluğu (gonore) cinsel yolla erkekten kadına, kadından erkeğe akıntı ile bulaşır. Hastalık cinsel ilişkiden 4 ya da 10 gün sonra sarımsı renkte akıntı, idrar yaparken yanma, sık idrara çıkma, ağrılı idrar yapma gibi belirtiler ile kendini belli etmeye başlar.

Bireylerin akıntı ile her türlü temasında (oral yolla, cinsel ilişki sırasında, anal ilişkide, akıntının vücut ile teması gibi) hastalık kolaylıkla bulaşabilir. Son yıllarda yapılan çalışmalara göre gonore akıntının bulaştığı eşyalar ile de (iç çamaşırları, bornozlar, havlular, gecelikler gibi) bulaşma gösterdiğine dair bilgiler vardır.

Bel soğukluğu (gonore) nedenleri

Bel soğukluğu cinsel yolla bulaşan akıntılı bir hastalıktır. Cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklar gibi, bel soğukluğunda da tek kullanımlık prezervatiflerin % 80-90’na yakın koruyucu özelliği vardır. Günümüzde partner sayısındaki artış, homoseksüelliğin fazla olması, kontrolsüz cinsel ilişki, anal ilişki, çok eşlilik, iç çamaşırlarından ve havlulardan bulaşma, saunalar gibi birçok etken bel soğukluğu görülme sıklığını arttırmıştır.

Erkeklerde bel soğukluğu (gonore) belirtileri

Bel soğukluğu erkeklerde etkenlerin artması sonucu sık görülen bir rahatsızlıktır. Bel soğukluğu erkeklerde 30 ve 50 yaşlarında oldukça sık görülmektedir. Bel soğukluğu mikrop girdikten 4-10 gün sonra erkeklerde daha çok sarımsı bir akıntı ile kendini belli eder. Hasta doktora gidip tedavi olmaz ise sarımsı akıntı 30 gün bile sürebilir.

Akıntının yanı sıra diğer belirtiler ise idrar yaparken yanma ve ağrı, sık sık tuvalete gitme ihtiyacı, kasıklarda ve pelvik bölgeye vuran ağrı da görülebilir. Erkeklerde gonore nedeni ile oluşan akıntı diğer vücut bölgelerine temas eder ise sıkıntıya neden olabilir.

Özellikle göze temas eder ve tedavisi yapılmaz ise konjoktiva iltihabına ve  körlüğe yol açabilir. Gonore özellikle oral cinsel ilişki yaşayanlarda boğaz enfeksiyonuna, ağız enfeksiyonuna da neden olabilir. Bu nedenle eller akıntılı bölgeye değdikten sonra hiç bir vücut bölgesine değmeden çok iyi yıkanmalıdır. Gonore belirtileri

Kadınlarda bel soğukluğu (gonore) belirtileri

Kadınlarda bel soğukluğu erkeklerde olduğu kadar net bir belirti vermeyebilir. Kadında bel soğukluğu akıntı olmadan ve hastalığa özgü bir belirti vermeyen bulgular ile seyredebilir. Bel soğukluğu mikrobu ile enfekte olmuş kadında idrar yaparken yanma ve ağrı, sık sık idrara çıkma, kokulu idrar yapma, adet günlerinde kanamanın daha koyu ve kokulu olması, iki adet dönemi arasında kanama olması gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bu tür semptomlar varlığında hastalık mutlaka tedavi edilmelidir.

Bel soğukluğu (gonore) teşhisi

Erkeklerde bel soğukluğu teşhisi : Bel soğukluğunda akıntı olduğu için diğer akıntılı hastalıklar ile karışabilir. Bel soğukluğundaki sarımsı renkte akıntı tanıda yardımcıdır. Erkeklerde görülen diğer akıntılı hastalıklarda akıntının rengi yeşilimsi, kahverengi gibi olabilir. Erkeklerde gonore tanısı için gram boyasında nötrofiller içinde gram-negatif diplokokların görülmesi yeterli olabilir.

Kadınlarda bel soğukluğu teşhisi :  Bazı kadınlarda gonore belirtileri çok hafif olabilir ve mayalı mantar enfeksiyonu ile karışabilir. Vajinal akıntı kadınlarda pek çok hastalığın belirtisi olabileceği için doğru teşhis önemlidir. Doğru tanı için serviks salgıları, rektal sürüntü, farenks sürüntüsü ve eklem sıvısından yapılan yaymanın gram boyası incelemesi ve kültürü yapılmalıdır.  Kısacası gonorenin kesin teşhisi için erkekte de kadında da laboratuvar testleri, kültürleri ve bunların iyi incelenmesi gereklidir.

Bel soğukluğu (gonore) tedavisi

Bel soğukluğu (gonore) teşhisi doğru konulduktan sonra tedavisi kolaydır. Hasta mikrop ile enfekte olduktan sonra 4-10 günlük kuluçka döneminin devamında erkeklerde sarı renkli bir akıntı, kadınlarda idrar yaparken yanma, ağrı, bazen akıntı, vajinal kanama, her iki adet döneminde kanama gibi şikayetler ile üroloji veya kadın doğum uzmanına baş vurur.

Tedavide tek doz penisilin türevi bir ilacın damardan ya da kalçadan enjeksiyonu tedavisi yeterli olabilir veya yine penisilin türevi ağız yolu ile alınan bir haftalık antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Bu bir haftalık tedaviden sonra akıntı yine devam ediyor ise tekrar sülfonomid grubu ilaçlar tedaviye eklenebilir. Bel soğukluğu tedavisi eşlerin her ikisinde de eş zamanda uygulanmalıdır. Bel soğukluğu için erkeğe tedavi başlanmış ise erkeğin eşi de, kadına tedavi başlanmış ise yine kadının eşi de eş zamanlı tedavi edilir.

Bel soğukluğu (gonore) hastalığı ve yan etkileri

Erkekelerde tedavi edilmeyen bel soğukluğunun yan etkileri : Gonore, teşhisi ve tedavisi kolay bir hastalıktır. Fakat tedavisi yapılmaz ise hem erkeklerde hemde kadınlarda uzun dönemde ciddi sorunlara neden olabilir. Örneğin, erkekte akıntı başladıktan sonra bu durum önemsenmez ise akıntı 20’inci günde ya da 30’uncu günden sonra akıntı kesilebilir ve hasta iyileştiğini zannedebilir. Fakat belli bir süre sonra tekrar akıntı başlayabilir ve tedavi ne kadar geç kalır ise hastalığın seyri de sıkıntılı olur. Bel soğukluğu tedavi edilmez ise erkeklerde sürekli akıntıya, idrar yolu enfeksiyonuna, idrar yolunda daralmaya ve buna bağlı idrar yaparken yanma, ıkınma, idrarın tam boşalmaması gibi sıkıntılara neden olabilir.

Kadınlarda tedavi edilmeyen bel soğukluğunun yan etkileri : Gonore, kadında tedavi edilmez ise cinsel ilişki sırasında ağrı, her iki adet dönemi arasında kanama, adet dönemlerinde kanamanın koyu ve kokulu olması, hastalık tüplere kadar ilerler ise tüplerde tıkanma ve buna bağlı olarak kısırlık ve dış gebelik oluşması gibi ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Ayrıca gonore kadınlarda da erkeklerde de makat iltihabına, boğaz enfeksiyonlarına, ağız enfeksiyonlarına, erkeklerde testis iltihabına da neden olabilmektedir. Hamile kadınlarda doğum sırasında bebeğe gonore bakterisi geçebilir. Yeni doğan bebeklerde gonore mikrobu nedeni ile konjonktivit gelişebilir. Bel soğukluğu olan erkeklerde ve kadınlarda genellikle klamidya mikrobu da vardır.

Bulaşıcı hastalıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Bulaşıcı hastalık nedir
  2. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
  3. Genital uçuk nedenleri ve tedavisi
  4. Ebola hemorajik ateşi belirtileri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git