Doku Hastalıkları

Bel Kireçlenmesi Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Halk arasında kireçlenme diye adlandırılan bu hastalık, aslında eklemlerin aşınması, yıpranması, yapılarının bozulması (deforme) olmasıdır.

Omurga (bel) kireçlenmesi hastalığı nedir?

Halk arasında kireçlenme diye adlandırılan bel kireçlenmesi, aslında eklemlerin aşınması, yıpranması, yapılarının bozulması (deforme) olmasıdır. Bu durumun sonucu olarak, bu duruma bağlı şikayetler ortaya çıkar. Kireçlenmenin temel nedeni genetik kaynaklı olup, yaşamdaki olumsuz faktörler hastalığın erken yaşlarda başlamasına neden olabilir. Bu olumsuz faktörler, örneğin fazla kilolu olmak, aşınmış, yıpranmış eklemlere çok fazla yük binmesi gibi, ağır kaldırma, zorlayıcı sportif aktiviteler gibi etkenler eklemlere yük bindirdiği için kireçlenmenin hızlanması ve şiddeti artar.

Belde bulunan omurga kemiği, omurlar ve aralarında bulunan omurlar arası diskler, omurların ve disklerin arkasında bulunan sinir uçları ve omurga kemiğinin arka kısmında omurları birbirine bağlayan eklemlerden oluşur. Zorlanmalar sonucu bu eklemler aşınır, yıpranır, kabalaşır, deforme olur, irileşir ve komşuluğundaki sinirlere baskı yapabilir ve etrafını saran bağların aşırı gerilmesine neden olabilir. Hareketlerin kısıtlanması nedeni ile de ağrı oluşmasına neden olur. Aynı zamanda omurlar arası disklerin de yıpranması, bu disklerin suyunun kaybolmasına, sertleşmesine, omurlar arasındaki mesafenin daralmasına, hareket kaybının ortaya çıkmasına ve disklerin bulundukları yerlerden taşarak sinirlere baskı yapmasına neden olurlar.

Belde kireçlenme belirtileri

Normalde bel kireçlenmesi herhangi bir ağrıya neden olmaz. Eklemlerin aşınması, yıpranması deforme olması yavaş yavaş meydana gelir. Lakin, bu aşınma ve yıpranma dokularda zorlanmaya neden olduğunda defarmasyon, çevresindeki sinirlere baskı yaparak bağların, kasların aşırı gerilmesine neden olduğunda ağrı meydana çıkmaya başlar. Hastada, ağrı zorlanan bölgenin iz düşümünde, belin ortasında, sağında, solunda kalçaya yayılan ağrı şeklinde ve sinir sıkışması çok fazla ise bacağa ve ayağa vuran uyuşma, karıncalanma ve ağrıya neden olabilir.

Kireçlenmenin, eklem bozukluğunun ve yıpranmanın neden olduğu hareket kısıtlılığından dolayı hastanın günlük yaşam aktiviteleri kısıtlanır. Yeterince eğilip doğrulamama, bir yere uzanamama, herhangi bir ağırlık kaldırmada yeterince kuvvet alamama, uzun mesafe yürüyememe, kısa sürede yorulma ve belinde, bacağında ağrı hissetme, sabahları ilk kalkıldığında şiddetli bel ağrısı ve bel tutukluluğu, hareket etmeye başlandığında hafifleyen ağrı, çok fazla hareket edildiğinde de tekrar artan ağrılar gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Bel kireçlenmesi tedavisi

Bel kireçlenmesinin tedavisinde hastanın şikayetlerine göre tedavi seçeneği uygulanır. Hasta belinin hangi bölgesinde ağrı hisseder ise tedavi buna yönelik yapılır. Kısıtlanan hareketlerin açılması için fizik tedavi aletleri kullanılır, özellikle sertleşmiş, deforme olmuş ve hareketi kısıtlanmış eklemleri açmak için lazer tedavisi uygulanır, elektrik tedavisi uygulaması ve egzersiz uygulaması tedavide etkilidir. Bu tedavide kireçlenme ortadan kaldırılamadığı gibi, sadece hastanın şikayetleri tedavi edilir. Bunun yanı sıra, sinir sıkışmasının oluşumu önlenir, sıkılaşmış bağlar ve doklar gevşetilir, hareket açıklığı sağlanır ve hastanın günlük yaşamı daha aktif hale getirilir.

Bel kireçlenmesinde ameliyat gerekir mi?

Bel kireçlenmesinde ameliyat, hastanın şikayetleri fizik tedavi, ilaç tedavisi, egzersiz tedavisi ile iyileşmez ise, gün geçtikçe şikayetleri daha fazla artar ise, sinir sıkışması çok fazla olur ise, nörolojik durumlar, felç gibi söz konusu ise, omurlar arasında kireçlenmenin yaptığı omuriliğe baskı var ise o zaman ameliyat gündeme gelebilir. Bel kireçlenmesi ameliyatları bu konuda uzmanlaşmış ortopedi veya beyin cerrahisi uzmanları tarafından yapılır. Fakat bu ameliyatı, özellikle omurgalar arasında çok fazla kireçlenme var ve kemik erimesi de söz konusu ise hastanın deneyimli uzman cerrahlar tarafından ameliyat edilmesi oldukça önemlidir.

Bel kireçlenmesi önlenebilir mi?

Kireçlenme genelde genetik bir rahatsızlık olmasına rağmen daha kötüleşmesini ve hızlanmasını önlemek mümkün olabilir. Bunun için özellikle eklemlerin üzerine yük bindirmekten kaçınmak gereklidir. Örneğin kilo almamak, fazla kilo sorunu var ise vermeye çalışmak, eklemleri zorlayıcı sportif faaliyetlerde çok dikkatli olmak genetik yatkınlığı olan bireylerde bel kireçlenmesinden korunmak için oldukça önemlidir. Günlük yaşamda ağırlık kaldırırken dikkatli olmak, otururken duruş pozisyonuna dikkat etmek gereklidir.

Bel kireçlenmesi nasıl önlenir

Bel kireçlenmesi nasıl önlenir

Bel kireçlenmesinde nelere dikkat etmeli

Bel kireçlenmesi olan kişilerin sırt kaslarını güçlendirmesi, bele binen yükü hafifletmek için önemlidir. Bunu sağlamak için doktorun önerdiği bel ve sırt kaslarını güçlendiren egzersizler 3-4 hafta boyunca günde 2-3 defa tekrarlanmalı ve 4 haftadan sonrada bu egzersizlerin haftada 2-3 kere yapılması gereklidir. Bunun dışında, yüzme, hafif tempolu yürüyüş ve kaplıca tedavisi gibi yöntemler bel kireçlenmesi olan bireylerde faydalıdır.

Bel kireçlenmesi olanlarda sırt kaslarının yanı sıra, karın kaslarını da güçlendirme egzersizleri yapılmalıdır. Bunun için en önemli temel egzersiz, sırt üzeri düz bir zemine yatılır, kafanın altına ince bir minder konulur, dizler ayak tabanları düz olarak zemine basacak şekilde yarım bükülür, eller belin altının tam çukurunda avuç içleri zemine gelecek şekilde birleştirilir ve bel ellerin üzerine kuvvetli bir şekilde bastırılır, bu şekilde altıya kadar sayılır ve gevşetilir. Bu egzersiz etkili bir şekilde yapılır ise karın kaslarını da güçlendirir.

Ayrıca sırt kaslarını güçlendirmek için, zemine düz yüzü koyun düz olarak yatılır, bacaklar düz ve iyice birbirine birleştirilir, kollar göğüs hizasında dirseklerden kıvrılarak avuç içleri zemine düz basacak şekilde öne doğru hafif kaldırılır, karın bölgesinin altına ince bir minder konulur, bu şekilde ters, yarım mekik çekme işlemi yapılır, yine kafayı iyice zemine yerleştirmeden ve pozisyonu değiştirmeden bacakları düz olarak hafif şekilde kaldırma egzersizi yapılır.

Bu egzersizler sabah, akşam 4 hafta süresince ve 4 haftadan sonra, haftada 2-3 defa yapılması halinde sırt, bel ve karın kasları güçlenir ve bel kireçlenmesi riski veya artışında azalma olur.  Bu egzersizleri doktorun tavsiyesine uyarak yapmak daha güvenlidir ve bu egzersizleri bel kireçlenmesi olmayan sağlıklı kişilerinde haftada 2-3 kere yapması bel kireçlenmesini önlemede ve kasları güçlendirmede oldukça yararlıdır. Fakat bu egzersizleri yaparken bilinçli ve dikkatli yapmak gereklidir.

Omurga hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Omurga romatizması nedenleri ve tedavisi
 2. Bel ağrısı nedenleri ve tedavisi
 3. Omurga eğriliği nedenleri ve tedavisi
 4. Kamburluk nedenleri ve tedavisi
 5. Omurga kanal darlığı nedenleri ve tedavisi

16 Yorum

 1. Avatar

  Adsız

  11 Şubat 2015 at 23:56

  80 yaşında ki annem de bel kireçlenmesi var mış acaba bana bir tedavi yöntemi önerir misiniz arkadaşlar? yada siz de olduysa nasıl geçtiği hakkında yorum yazarsanız çok sevinirim.

  • Avatar

   sema

   2 Kasım 2017 at 08:14

   Zeytinyağlı masaj yapınca beline rahatlıyor ve kasları genisliyor düzenli olarak 1 hafta boyuncak sürün sonra anneniz istedikce tekrar tekrar surersiniz

 2. Avatar

  Adsız

  24 Şubat 2015 at 22:08

  Kardeşim benim yaşım 37 belimden 2. Sefer sefer ameliyat oldum 4 tane platin takıldı şimdi diğer tarafta başladı hiç caresini bulamadım istanbu.ısparta Denizli izmir üniversiteye gittim çare yok bikiselde yok Allah yardımcınız olsun yapacak birşey yok geçmiş olsun

 3. Avatar

  Adsız

  9 Temmuz 2015 at 16:13

  arkadaşlar öncelikle çok çok geçmiş olsun benim kireçlenme ile ilgili (özellikle) diz tavsiyelerim var ilgilenenler de*****@hotmail.com dan bana ulaşabilir

 4. Avatar

  İlhan TOKKKAN

  17 Şubat 2016 at 13:45

  84 Yaşındayım iki aydır evala çok hafif ayaklarımda yürürken uyuşmalar oluyordu,bu gittikçe daha belirgin uyuşmalar başladı ayakta durmak istemiyor oturunca rahatlıyorum.Bir Devlet hastanesinde emar çekildi bel kemiğimde kireçlenme olduğu meydana çıktı. Beyin cerrahı ameliyat dedi. Fizik dotoru bir jel merhem vitamin ve bir kutu ilaç verdi. Ayaklarda uyuşma artarsa hemen ameliyat dedi. Evde 5 senedir yetmişüç yaşında felçli hastaya tek başıma ben bakıyorum, bu ve ikincisi yaşlı bir insanım ameliyat olmak istemiyorum. Kireçlenmeyi hiç değilse azaltan,beni rahatlatacak ilaç tetavileri yokmu? Yardımcı olursanız çok sevinirim. şimdiden çok teşekkür eder saygılarımla

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Şubat 2016 at 11:39

   Öncelikle geçmiş olsun. Kireçlenme eklemlerin aşınması, yıpranması, yapıların bozulması ve şeklinin bozulması olarak tanımlanabilir. Bel kireçlenmesinde tedavi yöntemleri hastalığın aşamasına göre uygulanır. Kireçlenmenin aşaması ilerlemiş ise genellikle cerrahi tedavi yöntemi uygulanır. Kireçlenmelerde son yıllarda özel merkezlerde akupunktur tedavisi olarak bilinen bir tedavi yöntemi de uygulanmaktadır. Fizik tedavi belli yaşlardan sonra ilaç tedavisi dışında egzersiz tedavisi önermeyebilir. Kireçlenme için verilen ilaçlar kireçlenmeyi ortadan kaldırmaz, sadece hastanın şikayetlerini gidermeye ya da azaltmaya yönelik tedavi uygulanır. Yani kireçlenmenin kesin bir ilaç tedavisi yoktur. Uygulanacak tedavilerde hastanın yaşı da önem taşır. Doktor kontrolllerinizi ihmal etmemenizde fayda var. Allah kolaylık versin.

 5. Avatar

  Burak Ali Köse

  23 Mart 2017 at 22:03

  Daha 15 yaşındayım belimin sol tarafında ağrı var oturup kalkarken hatta öksürünce bile ağrıyor sebebi nedir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Mart 2017 at 18:28

   BELDE OTURUP KALKARKEN HİSSEDİLEN AĞRININ NEDENLERİ ARASINDA; bel fıtığı, disk kayması, romatizmal bir hastalığın omurgayı tutması, bir enfeksiyonun omurgayı tutması, böbrek iltihabı, omurgayı tutan bir tümör, mide, safra kesesi ve karaciğer problemlerine bağlı bu bölgeye ağrının yayılması, yanlış duruş pozisyonları, kalçaya ait bir problem gibi faktörler olabilir.

   Ortopedi, fizik tedavi, nöroloji, romatoloji, enfeksiyon hastalıkları uzmanları gibi uzmanlıklar tarafından bu durumun değerlendirilmesinde fayda vardır.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 6. Avatar

  mehmet

  26 Nisan 2017 at 12:14

  hocam ben 8 yıl önce bel fıtığından ameliyat oldum çok rahattım şimdi yeniden ağrı başladı mr çektirdim çok kireçlenme olmuş bacaklarıma iniyor ağrı çabuk yorulma halsizlik belden aşağımda bütün kaslarım ağrıyor nöroloji gabateva 600 mlg hap verdi ne dersiniz tşklr..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Mayıs 2017 at 02:26

   Bu tür ameliyatlardan sonra kireçlenmeyi önlemek için ara ara fizik tedavi görmek ya da doktorun önerdiği egzersizleri düzenli yapmak gerekebilir idi.

   GABAVETA İLAÇ, sinir hasarlarına bağlı ağrı tedavisinde, ağrılı diyabetik nöropati tedavisinde, nöropatik ağrı tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Bir fizik tedavi uzmanı muayenesi de gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 7. Avatar

  ramazan

  10 Haziran 2017 at 12:45

  hocam benim yaşım 25 ve boyum 1,70 kilom ise 70. Hocam Ben yaklaşık 9 aydır sabaha karşı bel bölgesinde oluşan ağrıyla uyanıyorum ve tutulma da oluyor sırtımda .Hareket etmeye başlayınca ağrı ve tutulma geçiyor.Fakat birde gün içerisinde bel bölgesinde sağa ve sola dönüşlerde hareket kısıtlılığı yaşıyorum.Bunun için fizik tedavi,dahiliye,romatoloji bölümlerine giderek muayene oldum.Film,mr,ultrason,röntgen,kan ve idrar tahlilleri,bir de doku tipleme testleri yaptırdım.Fakat gitmiş olduğum doktorlar hiçbir hastalıkla karşılaşmadılar.NAPROSYN adında bi ilaç verdi en son gittiğim romatoloji doktoru .bu ilacı aldığım zaman ağrı ve tutulma olmuyor.Fakat ilacı bir gün almasam ağrı yine oluyor.Kireçlenme olabilir mi. Acaba ortopedi branşına gitmelimiyim .Cevabınızı bekliyorum teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Haziran 2017 at 16:44

   Kireçlenme için gittiğiniz fizik tedavi uzmanı bir tetkik istemiş olabilir. Anlattığınız şikayetler ankilozan spondilit (omurga romatizması) belirtilerine benzemektedir, ancak başka birçok rotmatizmal ve enfeksiyonel hastalıklarda bu tür ağrılar olabilir.

   Romatoloji bölümünde ankilozan spondilit, romatoid artrit ve diğer romatizmal hastalıklar için gerekli incelemeler yapılmış ise romatoloji doktorunuza teşhisinin ne olduğunu sormanızda fayda vardır. Ankilozan spondilit için genellikle yılda birkaç kez fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi gerekir, aksi taktirde sadece ilaçlar ile ağrılarınız geçse bile hemen tekrarlayabilir. Ankilozan spondilit bir kez başladıktan sonra ömür boyu belli aralıklarla fizik tedavi görmek zorunlu hale gelebilir, aynı zamanda fizik tedavide görülen egzersizlerin evde de düzenli olarak yapılması önerilir. Bunları hem romatoloji hem de fizik tedavi uzmanınız ile tekrar görüşmeniz ve ne yapmanız gerektiğini onlara danışmanız önemlidir.

   Bel ağrınızın nedeni episakral lipoma denilen, bel bölgesinde oluşan yağ nodüllerine bağlı da olabilir. Fizik tedavi uzmanının bel bölgenizi, kalçanın hemen üstünü elle muayene etmesi ile tanınır genellikle. Bu açıdan da inceleme gerekebilir. Fizik tedavi uzmanınız ile bunu da görüşmenizde fayda vardır.

   Durum ne olursa olsun hem romatoloji doktorunuza hem de fizik tedavi doktorunuza tekrar gitmeniz ve şikayetlerinizin geçmediğini anlatmanız önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 8. Avatar

  Mustafa İlhan

  21 Ağustos 2017 at 14:19

  Hocam 19 yaşındayım gundelik yaşamda sık sık belimde ve kalça tarafında ağrı hissediyorum ozellikle her sabah uyandığımda hic olmadığı kadar ağrı hissediyorum hatta belimi doğrultamadığım zamanlar bile olmustur sebebi ve tedavisi nedir? Teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Eylül 2017 at 22:41

   Anlattığınız durum ankilozan spondilit denilen romatizmal bir hastalığa bağlı da olabilir. Sakroileit denilen duruma bağlı olabilir. Episakral lipoma denilen duruma bağlı olabilir.

   Bir fizik tedavi doktoruna gitmenizde ve gerekli tetkiklerin yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 9. Avatar

  Peri

  24 Eylül 2018 at 00:43

  Annem de dr omirilikte iki yerde kireçleme var dedi daralma yapıyor çok ağrısı var kalça kemiğine vuruyor ne yapmam gerek

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Eylül 2018 at 23:39

   Ne yapmanız gerektiği hakkında doktorunuzdan bilgi almanız daha doğru olur. Doktorunuz duruma göre cerrahi uygulanmasını isteyebilir, fizik tedavi/rehabilitasyon önerebilir.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git