Hastalıklar ve Tedaviler

Bel Kayması Nedenleri Ve Tedavisi (Sipondilolistezis)

İnsanları taşıyan omurga denilen kemikler vardır ve bu kemiklerin dış yüzeyleri ve içi yüzeyleri bir çizgi halinde gider. Eğer bu omurlar arasında kayma oluşur ise bu çizgi bozulur ve bir omur, diğer omura göre daha öne veya yana doğru kayar. Bel kayması denilen durum budur.

Bel kayması olduğu nasıl anlaşılır?

İnsanları taşıyan omurga denilen kemikler vardır ve bu kemiklerin dış yüzeyleri ve içi yüzeyleri bir çizgi halinde gider. Eğer bu omurlar arasında kayma oluşur ise bu çizgi bozulur ve bir omur, diğer omura göre daha öne veya yana doğru kayar. Bel kayması denilen durum budur.
Bu kayma nedeni ile omurganın arkasından geçen omurilik sıkışır ise her iki bacakta ağrı, hissizlik ve uyuşukluk gibi şikayetlere sebep olur. Bel kayması doğuştan olabileceği gibi, düşme, ağır kazalardan veya ağır doğum sonrası oluşabilir.

Genellikle çocuklukta, her çocuk düşer veya bir kaza geçirir ve bu tip kazalarda bel kayması meydana gelebilir. Bu tip kayma, ömür boyu sabit kalabileceği gibi yaşamın herhangi bir döneminde hareketli hale gelebilir. Özellikle kadınlarda menopoz sonrası, erkeklerde de kemik erimesi sonrası geçmişte yaşanan bu bel kayması daha aktif duruma gelebilir.

Bel kaymasının belirtileri

Bel kaymasının tipik belirtisi, yürürken sık sık durma ihtiyacı hissetmektir. Yürürken bacaklarda ağrı oluşur ve durmak zorunda kalınır vebir süre dinlendikten sonra tekrar yürümek kolaylaşır.

Yürürken çok kısa sürelerde durma ihtiyacı, genelde belde kanal darlığı olduğunda hissedilir. Bunların dışında, uzun süre ayakta durulduğunda ya da oturmak zorunda kalındığında bacaklarda uyuşukluk, ağrı ve yanma hissi ve geceleri bacaklara sık sık kramplar girmesi bel kayması belirtisi olabilir.

Bel kaymasının teşhisi

Bel kaymasının teşhisi çekilen emar filmi ile kolaylıkla konulabileceği gibi, en doğru sonucu hareketli grafi (lateral lumbosakral grafisi) denilen, hastanın iyice öne doğru eğilmesi ve iyice arkaya doğru eğilmesi ile yaptırılan filmler verir. Bel kayması çok önemli bir problem sayılmadığı gibi, hareketli bel kayması çok önemlidir. Bel kaymasının hareketli olup olmadığı da bu dinamik lomber grafisi sayesinde görülebilir.

Bel kaymasının tedavisi

Bel kayması tedavisi

Bel kayması tedavisi

Bel kayması tedavisinde, ilaçlar ile tedavi genelde ağrıların ağır olmadığı veya daha seyrek olduğu şikayetlerde ameliyata gerek yok ise dinlenme ve ilaç tedavisi verilir. Ameliyata gerek duyulmayan veya ameliyat olmasına rağmen ağrıların geçmediği durumlarda fizik tedavi uygulanır.

Fizik tedavide, soğuk, sıcak kompresler, tens uygulamaları, omurları rahat ettirecek pozisyonların bulunması, kasların çalıştırılması ve egzersiz hareketleri ile tedavi uygulanır. Bütün bunların yetmediği ya da daha ağır vakalarda cerrahi tedaviye gerek duyulur.

Bel kayması ameliyatı nedir?

Bel kayması ameliyatlarıuzman bir cerrah tarafından yapıldığında sakat kalma, felç olma ve ameliyat sonrası çok fazla hareket kısıtlılığı yoktur. Bel kayması ameliyatında hastanın beline vida konulmasına rağmen hareket edebilir.

Fakat bele konulan bu vidalar vücut için yabancı bir cisim olduğundan bazı hastalar çabuk alışır iken, bazı hastalarda da alışmak zaman alabilir. Bu vidaları bir kaç günde alışan hastalar olduğu gibi, bir kaç ay içinde alışan hastalarda vardır. Bazı hastalarda alışana kadar batma, ağrı veya yanma hissi olabilir. Fakat hasta bu vidaları alıştıktan sonra herhangi bir sorun olmaz.

Bel kayması nasıl önlenir?

Bel kaymasını önlemek için hareketsiz yaşam tarzı, ani yapılan hareketler, ısınmadan yapılan sporlar, ağır ve dengesiz yük taşımak, bel kayması problemini arttıran faktörlerdir ve tedbir ona göre alınmalıdır. Dik durmalı, ağırlık kaldırırken öne doğru eğilerek değil, dizleri kırarak kaldırmak gereklidir.

Yüzme sporu kemikleri ve omuru güçlendirdiği için yapılması bel kayması riskini azaltır. Karın kaslarını güçlendirmek bel için fayda sağlar. Tüm kemik rahatsızlıklarında olduğu gibi, kalsiyum alımına dikkat etmek önemlidir. Bu nedenle süt ve süt ürünleri tüketmek ve düzenli egzersiz yapmak oldukça önemlidir.

Omurga hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Bel ağrısı neden olur
 2. Bel tutulması nedenleri ve tedavisi
 3. Bel kireçlenmesi neden olur
 4. Fizik tedavide uygulanan yöntemler

2 Yorum

 1. Adsız

  14 Temmuz 2015 at 19:05

  Çocuklarda bel kayması olur mu, nasıl tedavi edilir, ne yapabiliriz?

  • Adsız

   18 Temmuz 2015 at 09:54

   Bel kayması, üstte bulunan omurun altta yer alan omur üzerinden öne doğru kaymasına denir. Yaşlanma ve yıpranma ile meydana çıkan bel kayması çocuklarda da görülen bir durumdur. Bel kayması olan hastalarda genellikle belde ve kalçada ağrı şikayeti olur. Ağrı öne doğru eğilmekle artış gösterir. Bel kaymasında kaymanın şiddetine göre tedavi, koruyucu ya da cerrahi tedavi olarak yapılır. Koruyucu tedavide fizik tedavi ve korse, istirahat tedavisi gibi tedavi yöntemleri uygulanır. Ciddi olan ve koruyucu tedavi ile geçmeyen bel kayması şikayetlerinde cerrahi yöntemler uygulanabilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git