Hastalıklar ve Tedaviler

Spondilolistezis (Bel Kayması) Neden Olur? Bel Kayması Tedavisi

Spondilolistezis, bir omurun bir aşağıdaki omur üzerine kayması durumudur.

Spondilolistezis, bir omurun bir aşağıdaki omur üzerine kayması durumudur. En sık, beşinci (en alt) lomber vertebra kayar, diğer vakalarda dördüncü lomber ya da servikal (boyun) omurlarından biri kayar. Bu durum özellikle halk dilinde bel kayması olarak da bilinir. Oynamış kemik, yakınındaki spinal sinirlere bası yapabilir. Bu nedenle de her iki bacakta ağrı, hissizlik ve uyuşukluk gibi şikayetler ortaya çıkar.

SPONDİLOLİSTEZİS SINIFLAMASI ve NEDENLERİ

Displatik (konjenital) spondilolistezis: En sık L5-S1 seviyesinde oluşmaktadır.

İstmik spondilolistezis: Erkeklerde 2 kat daha fazla görülür. En sık L5-S1 seviyesinde görülür.

Dejneratif spondilolistezis: Kronik instabilite (kronik instabiliteye neden olan bazı hastalıklar; dejeneratif omurga hastalıkları, konjenital lomber defektler, travma, enfeksiyon ve tümörler) sonucu gelişir. Sıklıkla L4-L5 vertebralar arasında gelişir. Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla, genellikle 50 yaştan sonra görülür.

Posttravmatik spondilolistezis: Omurganın stabilize edici kemik veya yumuşak dokularını zayıflatan hastalıkların (artrogripozis, osteoporoz, Marfan sendromu, osteogenezis imperfekta, enfeksiyon, tümörler gibi) neden olduğu spondilolistezis.

İyatrojenik spondilolistezis: Özellikle dejeneratif lomber hastalıklar nedeniyle yapılan ameliyatlardan sonra gelişir.

Etyolojide travmanın önemli bir role sahip olduğu görülmüştür.

SPONDİLOLİSTEZİS (BEL KAYMASI) BELİRTİLERİ

Spondilolisteziste klinik bulgular hastanın yaşına ve sebep olan duruma bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Düşük dereceli spondilolistezislerin çoğu ilerlemez ve sıklıkla hastada bir şikayete neden olmaz.

Lomber spondilolistezis sırt, bel ağrısı ve siyatiğe neden olabilir. Yürürken sık sık durma ihtiyacı hissedilir, özellikle yürürken bacaklarda ağrı oluşur ve dinlenmek bu ağrıları azaltabilir. Bunların yanı sıra uzun süre ayakta durulduğunda ya da oturmak zorunda kalındığında bacaklarda uyuşukluk, ağrı ve yanma hissi ve geceleri bacaklara sık sık kramplar girmesi bel kaymasının diğer belirtileri olarak sayılabilir.

Servikal spondilolisteziste boyun ağrısı ve sertliği, bazı vakalarda eller ve kollarda ağrı, uyuşma, kuvvet kaybı görülebilir.

SPONDİLOLİSTEZİS (BEL KAYMASI) TEŞHİSİ

Spondilolistezis teşhisinde fizik muayene bulgularının (kaymanın üzerindeki hassasiyet, 2. – 3. derece kaymalarda basamak hissedilmesi, paravertebral kas spazmı, hamstring gerginliği, lumbosakral kifoz, gövde kısalığı, duruş ve yürüyüş anormallikleri gibi) önemli yeri vardır.

Bel kaymasının teşhisi çekilen emar filmi ile kolaylıkla konulabileceği gibi, en doğru sonucu hareketli grafi (lateral lumbosakral grafi) denilen ve hastanın iyice öne doğru eğilmesi ve iyice arkaya doğru eğilmesi ile yaptırılan filmler verir. Bel kayması çok önemli bir problem olarak görülmese de, hareketli bel kayması çok önemlidir. Bel kaymasının hareketli olup olmadığı da bu dinamik lomber grafi sayesinde anlaşılabilir.

Spondilolistezis Dereceleri

SPONDİLOLİSTEZİS (BEL KAYMASI) TEDAVİSİ

Spondilolisteziste tedavi ve/veya takip, kaymanın derecesine ve hastanın semptomlarının varlığına ya da yokluğuna göre planlanır.

Tedavi seçenekleri arasında istirahat, o bölgenin flaster bir korse ya da ortopedik bir boyunluk ile hareketsizleştirilmesi, traksiyon, fizyoterapi ve cerrahi teknikler bulunmaktadır.

Bir sinir hasarı ya da ciddi sırt ve bel ağrısı varsa etkilenmiş omuru yapıştırmak için spinal füzyon cerrahisi gerekebilir. Cerrahi teknikler genellikle konservatif tedaviye yanıt vermeyen hastalarda uygulanır.

SPONDİLOLİSTEZİS (BEL KAYMASI) AMELİYATINDAN SONRA AĞRI, SAKATLIK OLUR MU?

Bel kayması ameliyatında hastanın beline vida konulmasına rağmen hareket edebilir. Fakat bele konulan bu vidalar vücut için yabancı bir cisim olduğundan bazı hastalar çabuk alışırken, bazı hastalarda da alışmak zaman alabilir. Bu vidaları bir kaç günde alışan hastalar olduğu gibi, bir kaç ay içinde alışan hastalarda vardır. Bazı hastalarda alışana kadar batma, ağrı veya yanma hissi olabilir, fakat hasta vidaları alıştıktan sonra çok fazla sorun yaratmayabilir.

Bel kayması ameliyatları uzman bir cerrah tarafından yapıldığında sakat kalma, felç olma ve ameliyat sonrası çok fazla hareket kısıtlılığı kalması riski daha düşüktür. Bu nedenle cerrahın uzmanlığı, deneyimi çok ama çok önemlidir.

SPONDİLOLİSTEZİS (BEL KAYMASI) NASIL ÖNLENİR?

Bel kayması açısından bazı risk faktörleri vardır.

Bu faktörler;

 • Hareketsiz yaşam tarzı,
 • Ani yapılan hareketler,
 • Isınmadan yapılan sporlar,
 • Ağır ve dengesiz yük taşımak,
 • Duruş ve oturuş pozisyonu.

Üstte sıraladığımız faktörler bel kayması riskini arttırmaktadır, bu nedenle önlem ona göre alınmalıdır.

Bu önlemlere gelince;

 • Otururken, ayaktayken, yürürken dik durulması,
 • Ağırlık kaldırırken öne doğru eğilerek değil, dizleri kırarak kaldırılması,
 • Yüzme sporu kemikleri ve omuru güçlendirdiği için, eğer mümkünse yüzme sporu yapılması,
 • Karın kaslarını güçlendirmek için karın kaslarını güçlendirici egzersizlerin yapılması,
 • Tüm kemik rahatsızlıklarında olduğu gibi beslenmemizde kalsiyum alımına (süt ve süt ürünleri, kemik suyu tüketimi gibi) dikkat edilmesini sayabiliriz.

Omurga Hastalıkları İle İlgili Benzer Sağlık Yazılarımız

 1. Bel ağrısı neden olur
 2. Bel tutulması nedenleri ve tedavisi
 3. Bel kireçlenmesi neden olur
 4. Fizik tedavide uygulanan yöntemler

2 Yorum

 1. Adsız

  14 Temmuz 2015 at 19:05

  Çocuklarda bel kayması olur mu, nasıl tedavi edilir, ne yapabiliriz?

  • Adsız

   18 Temmuz 2015 at 09:54

   Bel kayması, üstte bulunan omurun altta yer alan omur üzerinden öne doğru kaymasına denir. Yaşlanma ve yıpranma ile meydana çıkan bel kayması çocuklarda da görülen bir durumdur. Bel kayması olan hastalarda genellikle belde ve kalçada ağrı şikayeti olur. Ağrı öne doğru eğilmekle artış gösterir. Bel kaymasında kaymanın şiddetine göre tedavi, koruyucu ya da cerrahi tedavi olarak yapılır. Koruyucu tedavide fizik tedavi ve korse, istirahat tedavisi gibi tedavi yöntemleri uygulanır. Ciddi olan ve koruyucu tedavi ile geçmeyen bel kayması şikayetlerinde cerrahi yöntemler uygulanabilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git