Fıtıklar ve Tedavileri

Bel Fıtığı Nedenleri ve Belirtileri (Lomber Disk Hernisi)

Belde 5 adet omur kemiği vardır. L 1'den L 5'e kadar, bunların arasında kıkırdak denilen diskler vardır.

Bel fıtığı nedir? Bel fıtığı tedavisi

Belde 5 adet omur kemiği vardır. L 1’den L 5’e kadar, bunların arasında kıkırdak denilen diskler vardır. Disklerin iç kısmında nüklous pulpozus denilen yumuşak bir doku vardır ve dışında da anulus fibrozus adı verilen daha sert bir doku vardır. İç kısmında bulunan yumuşak doku dışarı doğru fıtıklaşır ve çevreden geçen sinirleri sıkıştırmaya başlar ve bu duruma bel fıtığı denir.

Bel fıtığı, bel bölgesi omurları arasında yer alan disk adlı yapının yer değiştirmesi nedeni ile meydana çıkan ağrılı durumların tümüne verilen tanımlamadır. Fıtıkların çoğu bel omurlarının tam bel bölgesi kısmında ve belin hemen altında bulunan son iki diskte oluşur. Lomber disk hastalığının fizik tedavi ve rehabilitasyon, nöroşirurji ve algoloji bölümlerinde tedavisi uygulanır.

Bel fıtığı (lomber disk hernisi) belirtileri

Bel fıtığı geliştikten sonra çevresindeki sinirlere bası oluşması meydana gelir. Bu sinirler bacaklara doğru yayılan sinirler olduğundan ağrıda bacaklarda daha fazla hissedilir. Hatta bazı hastalarda o kadar şiddetli ağrı olur ki, hasta bacağının kesilmesini bile isteyebilir. Ağrının yanı sıra bacakta uyuşma, bacakta kuvvet kaybı, adalelerde erime, bazı hastalarda idrar ve büyük abdestini tutamama, iktidarsızlık ve felç oluşumuna sebep olabilir.

Bu nedenle hastalığın bu kadar ilerlemesini beklemeden, uygun ve yeterli cerrahi tedavi uygulanmalıdır. Bel fıtığının çeşitli safhaları vardır. İlk dönemlerde ağrı daha çok belde hissedilir iken, ilerlediğinde ve bacağa giden sinirlere bası olmaya başladığında bacaklardaki ağrı bel ağrısını unutturacak kadar çok olur.

Bel fıtığı (lomber disk hernisi) teşhisi

Bel fıtığı teşhisinde öncelikle hastanın hikayesi dinlenir ve sorasında iyi bir fizik muayene yapılır. Muayeneden sonra gerekli tetkiklerin yapılması önemlidir. Manyetik rezonans (MRG) görüntüleme tekniği ile tanıyı koymak daha kolay olabilir. Nörolojik bir hasardan şüphelenilen vakalarda EMG (elektronöromiyografi) testi sinir ölçümü ile tanıda yardımcı tetkik gerekebilir.

Bel fıtığı (lomber disk hernisi) tedavisi

Bel fıtığının çeşitli safhalarında değişik tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Öncelikle cerrahi dışı yöntemler tercih edilir ve bu yöntemler, ilaç tedavisi ve fizik tedavi ile iyileşmeyen hastalarda cerrahi tedavi gündeme gelir. Cerrahi tedavide açık cerrahi tedavinin yanında kliniğe ve radyolojik bulgulara göre mikro teknik ve mikroendoskopik teknikler uygulanır ve hastaların büyük çoğunluğu ameliyattan sonra rahatlayabilir.

Tedavinin ilk safhalarında hastaya istirahat ve ilaç tedavisi verilir. İkinci safhada fizik tedavi, üçüncü safhada ise cerrahi tedavi uygulanır. Bel fıtığının erken dönemlerinde fizik tedavi oldukça faydalı olur iken, geç kalınmış dönemlerinde fizik tedavi çok fayda sağlamadığı için cerrahi tedaviye gerek duyulur. Mikro teknikte ve mikro endoskopik teknikte yüz güldüren cerrahi tedavi yöntemleridir.

Bel fıtığı ameliyat sonrası tekrar eder mi?

Bel fıtığı bazı hastalardaameliyat sonrasıaynı bölgeden tekrar edebileceği gibi, bazılarında ise diğer omurlardaki disklerden fıtık gelişebilir. Bu durumda dikkat edilmesi gereken nokta fıtığın ameliyat edilen bölgede olup olmadığıdır. Çünkü böyle durumlarda yapılan yanlışlar, daha büyük yanlışlara neden olabilir. Bu nedenle ameliyatı yapacak cerrahın tecrübeli olması, yapılan tetkiklerin iyi incelenmesi ve durumun bir defada net bir şekilde değerlendirilmesi gereklidir.

Bel fıtığı hangi hastalıklar ile karışır?

Bel ağrısına ve bacak ağrısına neden olan başka rahatsızlıklarda vardır. Örneğin, doğuştan olan bazı rahatsızlıklar vardır ve bu rahatsızlıkların çekilen görüntüleme yöntemleri ile ayrımını yapmak mümkün olabilir. Bunlar, basit bir spor yaralanmaları olabilir ve bu yaralanmalar veya incinmeler yumuşak dokularda ya da daha derinde oluşabilir. Travmalar nedeni ile oluşan yüzeysel dokuların hasarlanması veya derin dokuların hasarlanması görülebilir ki, bu hasarlanma durumuna ciddi kırıklar eşlik edebilir ve yapılan cerrahi tedavide bel ağrısının nedenine göre değişiklik gösterir. Ayrıca çeşitli enfeksiyon hastalıkları da vardır.

Özellikle tüberküloz ve bruselloz gibi enfeksiyon rahatsızlıkları bel fıtığı ile karışabilir. Yine kemik erimesi (osteoporoz) bayanları orta yaşlardan sonra daha fazla etkileyen hastalık bel fıtığı ile karışabileceğinden tetkikler bu yönde yapılmalıdır. Dejeneratif hastalıklar, kireçlenmeler vardır ve özellikle yaş ilerledikçe kireçlenmeler arttığı için kanalda darlıklar oluşur. Kanalda darlık oluştukça hastanın yürümesi zorlaşır.

Bel fıtığı ve korunma yöntemleri

Bel fıtığı ve korunma

Bel fıtığı ve korunma

Bel fıtığından korunmak için, öncelikle ağır bir şey kaldırırken veya alırken eğilerek değil, dizleri kırarak almak önemlidir. Herhangi bir şeyi alırken uzanarak değil, yaklaşarak almak gereklidir. Ani olarak ağır yükleri kaldırmamak ve kaldırırken çok dikkatli olmak, ağır bir şeyi taşırken vücuda yakın tutmak, yatarken önce oturur pozisyona gelip sonra yatmak ve kalkarken de aynı şekilde kalkmak bel fıtığını önlemek için önemlidir.

Bunların yanı sıra, fazla kilo sorunu olanlar fazla kilolarını vermeye çalışmalı, otururken dik oturmalı ve belin arkasını küçük bir yastık ile desteklemelidir. Uzun süren yolculuklarda, oturarak çalışanlarda ara sıra gezinmek, saatte bir kısa yürüyüşler yapmak, düzenli egzersizler yapmak, sigara kullanımından kaçınmak, topuklu ayakkabı giymemek ve imkan var ise yüzme sporu yapmak beli ve omurgayı korumanın yollarındandır. Bazen bilinçsiz yapılan ağır sporlarda bel fıtığına neden olabileceğinden bilinçsiz spor yapmaktan kaçınmak gereklidir. Ayrıca böyle bir sorun için uzman bir doktora gitmek gerektiği gibi, bele yanlış uygulamalar yapılması doğru değildir. Örneğin, bele sülük konulması, belin çizdirilmesi, belin yaktırılması ve bel çektirme gibi yanlışlar ciddi iltihaplanmalara veya felce neden olabilir.

Hamilelerde bel fıtığı tedavisi yapılır mı?

Hamilelerde teşhis konulması için röntgen filmi, bilgisayarlı tomografi çekilmez. Fakat, mutlaka gerekir ise manyetik rezonans (MRG) görüntüleme yöntemi kullanılır. Diğer hastalarda olduğu gibi, hamilelerde de cerrahi tedavi son çare olarak uygulanır.

Hamilelerde fizik tedavi olarak bele sıcak kompres uygulaması, hafif masajlar, karın adalelerine yönelik bir takım hareketler ve istirahat verilir. Bütün bu tedavi seçeneklerine rağmen, çok gerekir ise hamilelerde cerrahi tedavi özel tedbirler alınarak yapılabilmektedir. Bu ameliyatta bebeği riske atmamak amacı ile genel anestezi devre dışı bırakılarak spinal anestezi ve epidural anestezi ile hasta konuşarak ameliyat edilebilmektedir.

Bel fıtığı ameliyatı sonrası

Bel fıtığı ameliyatı sonrası hastaneden taburcu olduktan sonra, eve oturarak gitmekte sakınca yoktur. Doktorun önerdiği egzersizleri hemen başlamak, sabah akşam 10’ar defa yapmak, oturarak yemek yemek, ev içinde kısa yürüyüşler yapmak, ayağa kalkarken doktorun gösterdiği şekilde kalkmak gereklidir.

Hasta eve taburcu olduktan sonra banyo yapmak, ameliyatın ilk haftasında kontrole gitmek, verilen ilaçların dışında herhangi bir ilaç kullanmamak, normal şekilde tuvalete gidebilmek, ayakkabıyı oturarak giymek, yüksekten bir şey alınacağı zaman dengeli seviyede bir tabure veya merdiven üstüne çıkarak almak, 10’uncu günden sonra dışarı çıkıp yürüyüşe başlamak (önce kısa, sonra uzun mesafede), 10′ uncu günden sonra egzersiz sayısını arttırmak, fazla kilo almamayı özen göstermek ve düzenli olarak kontrolleri takip etmek gibi yöntemlerin uygulanması önemlidir.

Bütün bu sayılanlar bel fıtığı ameliyatından sonra yapılması gerekenler ve yapılmasında sakınca olmayan yaşam şartlarıdır. Ayrıca, ameliyattan 1 ay sonra doktorun tavsiyesine göre çalışma hayatına geri dönmekte bir problem yoktur. Bütün bunları, bel fıtığı ameliyatından sonra ve bel fıtığı oluşmaması için dikkat etmek çok önemlidir.

Fıtık hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Boyun fıtığı nedenleri ve tedavisi
 2. Mide fıtığı nedir
 3. Erkeklerde kasık fıtığı nedenleri ve tedavisi
 4. Kadınlarda kasık fıtığı nedenleri ve tedavisi

4 Yorum

 1. Adsız

  1 Eylül 2015 at 21:24

  Kemik erimesi hastalarına bel fıtığı ameliyatı yapılır mı?

  • Adsız

   2 Eylül 2015 at 09:36

   Kemik erimesine bağlı omurgada çökme olur ve buna bağlı bel ve sırt ağrıları başlar. Bel ağrısının nedeni bel fıtığı değil omurga çökmesi olabilir. Bu gibi bir durumda hastaya kifoplasti veya vertebroplasti olarak tanımlanan, kapalı yöntem ile çöken omurga içerisine kemik çimentosu enjeksiyonu yapılır. Bu yöntem ile bel ve sırt ağrıları önemli derecede azalır. Bel fıtığı için genellikle egzersiz tedavileri ve fizik tedavi faydalı olmaktadır. Fakat illede ameliyat gerekir ise doktorunuz bu durumu fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanları ve beyin cerrahi uzmanları ile birlikte değerlendirir ve size ne yapılacağı hakkında bilgi verir. Çok geçmiş olsun.

 2. Adsız

  5 Nisan 2017 at 14:46

  Lomber ile sakral arası gibi bir yer de bu iki haftadır ağrım çok başta normal bel ağrılarında olan his son 2 gündür yanıcı bir ağrı ya dönüştü aralıkla sık değil ki normalde özel günlerde olurdu ağrım… derinin üstenden sıyrık olur hafif soyulurla sonrasında yanar öyle bir şey

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Nisan 2017 at 14:14

   Ortopedi, fizik tedavi gibi bölümler bu tür durumlar ile ilgilenen bölümlerdir. Eğer kadın iseniz kadın hastalıkları ile ilgili bir durum da olabilir.

   Bu durum önemli bir şey (Örneğin, enfeksiyon gibi bir durum gibi, bir nedenden dolayı sinirin sıkışması gibi) olabilir, bu nedenle bir uzmana başvurmayı ihmal etmemeniz gerekir.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git