Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Behçet Hastalığı Tedavisi (Behçet Sendromu Tedavisi)

Behçet hastalığı nasıl tedavi edilir?Behçet hastalığının tedavisi sırasında temel hedef ağır organ tutulumu olan hastalarda göz büyük damar ve merkezi sinir sistemini etkileyen kalıcı zararları önlemektir. Hastalığın uzun süreli ve düzenli bir şekilde takip edilmesi gereklidir. Behçet hastalığının sistemik bir hastalık olduğu ve çok sayıda organı etkileyebileceği akıldan çıkarılmamalıdır.

Behçet hastalığı nasıl tedavi edilir?

Behçet hastalığının tedavisi sırasında temel hedef ağır organ tutulumu olan hastalarda göz büyük damar ve merkezi sinir sistemini etkileyen kalıcı zararları önlemektir. Hastalığın uzun süreli ve düzenli bir şekilde takip edilmesi gereklidir. Behçet hastalığının sistemik bir hastalık olduğu ve çok sayıda organı etkileyebileceği akıldan çıkarılmamalıdır.

Bu hastalıkta farklı bilim dallarından, farklı uzmanların işbirliği gerekmektedir. Hastalığın tedavi ve takibinde deri ve zührevi hastalıkları, romatoloji, göz hastalıkları uzmanları başta olmak üzere çok sayıda doktorun uyum içinde çalışması büyük önem taşır. Bu amaçla hayatı veya organları zarar veren durumlarda yüksek doz kortizon, siklofosfamid, veya siklosiporin azatioprin gibi bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar gerekebilir. Fakat hastaların az bir kısmı bu tür tedavilere ihtiyaç duyar. Hayati organlara zarar veren hastalık olmadığı zamanlarda yani çoğunda kolşisin adı verilen ilaç kullanılır.

Behçet hastalığı nedir

Behçet hastalığı nedir

Kolşisin, eklem ağrıları, eklem şişmesi, nodüler lezyonlar,yoğun ağrılı kızartılarve cinsel organ yaralarının sıklık ve şiddetini hafifletmekte faydalıdır. Tedavi tamamen ortadan kaldırmak için değildir. Tedavi hastaya göre değişmektedir.

Behçet hastalığı yaşam biçimi haline gelmelidir. Bağışıklık sistemi ile ilgili olduğundan hastaya göre değişen organ sorunları nedeni ile farklı ilaç kullanımı gerekebilir. Tedavi görmekte olan hastalarda da hastalık ataklar halinde tekrarlayabilir. Bu nedenle hastaya yönelik tedavi uygulanır. Bu yüzden başarılı bir tedavi için hastaların doktorları tarafından düzenli takip edilmesi gereklidir. Behçet hastaları mümkün olduğunca stresten, aşırı yorgunluktan ve enfeksiyonlardan kendilerini korumalıdırlar.

Kolşisin Nedir ?Behçet hastalığı belirtileri Behçet hastalığı ve hamilelik

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git