Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Behçet Hastalığı Ve İlaç Tedavisi

Behçet hastalarına verilen ilaç tedavileriBehçet hastalığının nedeni tanımlanmadığı için Behçet hastalığına özgün tedavisi yoktur. Değişik organ rahatsızlıkları için geniş spektrumlu tedavi çeşitleri uygulanmaktadır. Bu hastalıkta bazı olgular tedaviye ihtiyaç duymaz iken, bazı hastalarda da kombinasyon tedavileri gerekmektedir. Merkezi sinir sistemi ve damar hastaları olanlar tedavi görürler.

Behçet hastalarına verilen ilaç tedavileri

Behçet hastalığının nedeni tanımlanmadığı için Behçet hastalığına özgün tedavisi yoktur. Değişik organ rahatsızlıkları için geniş spektrumlu tedavi çeşitleri uygulanmaktadır. Bu hastalıkta bazı olgular tedaviye ihtiyaç duymaz iken, bazı hastalarda da kombinasyon tedavileri gerekmektedir. Merkezi sinir sistemi ve damar hastaları olanlar tedavi görürler.

Kolşisin önceleri Behçet hastalığının yaklaşık tümünde kullanılır iken, bu ilacın sonraki araştırmalarda eklem problemleri veya eritama nodozum tedavisinde daha faydalı olduğu saptanmıştır. Kortikosteroidler Behçet hastalığını kontrol etmede daha etlkilidir. Stereoidler genellikle göz, merkezi sinir sistemi ve damar tutulumu olan çocuklara yüksek dozlarda 1-2 mg kggün verilmektedir.

Gerektiğinde hızlı sonuç almak üzere bolus stereoidtedavisi damar içine yüksek dozlarda uygulanabilir. 30 mg, kg, gün 3 kez topikal stereoidler ağız yaralarının tedavilerinde veya göz hastalığında göz damlası şeklinde kullanılabilir. İmmün baskılayıcı ilaçlar, bu ilaç gurubu özellikle ağır göz veya organ tutulumu yaşayan hastalara verilmektedir. Antiagregan veya antikoagülan tedavileri damar tutulumu olan seçilmiş olgularda kullanılmaktadır.

Hastaların bazılarında bu nedenle aspirin tedavisi verilebilir. Oral ve genel ülserler için bölgesel tedaviler antiTNFtedavisiseçilmiş laboratuvarlarda bu yeni ilaçlar araştırılmaktadır. Behçet hastalığı için, bir takım çalışması gereklidir. Takımda romotolog dışında göz doktoru nöroloji ve hemotoloji doktorları da olmalıdır.

Behçet hastalığı tedavisi

Behçet hastalığı tedavisi

Behçet hastalığında ilaçlar ve yan etkileri

Behçet hastalığında kullanılan kolşisin ilacının en sık görülen yan etkisi ishal olarak bilinmektedir. Nadir görülen olgularda, beyaz kan hücreleri trombositlerin sayısında azalmaya neden olduğu bilinmektedir. Lakin tedavi dozlarında bir problem çıkmadığı saptanmıştır.

Kortikosteroidler en etkili iltihap çözücü ilaçlardır. Lakin uzun süreli kullanımda hipertansiyon, kemik erimesi, katarakt veya çocuklarda gelişme geriliği, şeker hastalığı gibi ciddi yan etkileri olduğunda kullanımları kısıtlanabilir. Steroidlerin, tedavi edilmesi gereken hastalar veya hasta çocuklarda tedavi dozunu mümkün olduğunca günde bir kez ve sabah almaları uygun görülür. Uzun süren tedavilerdekalsiyum eklemekte fayda vardır.

İmmün baskılayıcı ilaçlar azotioprin, hepatotoksik karaciğere toksik olabilir. Kan hücrelerinin sayısını azalttığı bilinmektedir. Enfeksiyonlara yatkınlık artabilir. Siklosporin esas olarak böbreklere toksiktir ve hipertansiyona sebep olabilir. Bu tedavileri gören hastalar yakın takip altına alınmalıdır. Her ay veya iki üç ayda bir kan veya idrar tahlilleri yapılması gerekebilir. Tedavinin ne kadar sürdüğüne dahil bir bilgi yoktur. Çoğunlukla immün baskılayıcı tedavi en az 2 sene devam ettirildikten sonra veya hasta tam olarak iyileşmeye başladıktan 2 sene sonra tedaviye ara verilebilir. Lakin hastada iyileşmenin çok kolay olmadığı damar veya göz tutulumu var ise tedavi ömür boyu sürebilir. Bu gibi durumlarda ilaç veya dozları klinik bulgulara göre değişebilir. Behçet hastalığında, ilaçlar ve yan etkilerini dikkat etmek oldukça önemlidir.

Behçet hastalığı nedir?Behçet hastalığı belirtileriÇocuklarda Behçet hastalığı

2 Yorum

 1. Avatar

  Naz

  22 Şubat 2017 at 01:17

  Ben 7 seneden beri behcet Morbus var. Ilac kulaniyorum Kolsitin.Hamile kalmak istiyorum bir seneden beri ama türlü tutmuyor.ilaclarida iki havtadan beri alimiyorum.neyapmaliyim? Bana lüften yardim edin.ilaclarin vucutan tam olarak nezaman tüm cikar?

  Saygilarimla Naz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Şubat 2017 at 01:05

   Romatoloji doktorunuza danışmadan ve hamilelik için uygun bir dönemde misiniz bunların tam olarak kontrolleri yapılmadan ilacınızı bırakmamanız da fayda vardır. Bu durumun hem kadın doğum hem de romatoloji uzmanlarının kontrolleri sonucu karar verilmesi daha uygun olur.

   Sağlık dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git