Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Behçet Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Behçet hastaları nelere dikkat etmeli?Behçet hastaları, hastalığı öncelikle iyi tanımaları gerekmektedir. Sebebi şöyle tanımlanabilir. Hastalık uzun süren bir hastalık olduğundan iyileşme süreci tekrar tekrar rahatsızlanmalar ile devam eder. Her seferinde ağrıların süresi veya şiddeti farklılık gösteren bir hastalık olduğu için, Behçet hastalığını yaşam biçimi olarak kabul etmek gereklidir.Bağışıklık sistemini değiştiren durumları hastaların kendileri dikkatle izleyip tekrarlamamaları gerekmektedir.

Behçet hastaları nelere dikkat etmeli?

Behçet hastaları, hastalığı öncelikle iyi tanımaları gerekmektedir. Sebebi şöyle tanımlanabilir. Hastalık uzun süren bir hastalık olduğundan iyileşme süreci tekrar tekrar rahatsızlanmalar ile devam eder. Her seferinde ağrıların süresi veya şiddeti farklılık gösteren bir hastalık olduğu için, Behçet hastalığını yaşam biçimi olarak kabul etmek gereklidir.Bağışıklık sistemini değiştiren durumları hastaların kendileri dikkatle izleyip tekrarlamamaları gerekmektedir.

Her hastaya göre etkiler sebepler değiştiğinden hasta kendini ve bedenini iyi tanıması gerekmektedir. Beslenmelerini özel olarak dikkat etmeleri az ve sık beslenmeleri mümkün olduğunca tuzu azaltmaları bedenini yormadan beslenmeleri büyük önem taşımaktadır. Bununla beraber, alınan ilaçların beslenme şeklini değiştirme ihtimali vardır.Bazı hastalık dönemlerindekortizontedavisinegerek duyulur. Bu dönemlerde genellikle tam tuz kısıtlaması yapıldığından alkol, sigara gibi alışkanlıklar hastaları yormakta ve yıpratmaktadır. Bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri veya damar yolundaki etkileri hastalığın sıklığını, tekrarlarını ve şiddetini değiştirir.

Ayrıca spor yapmaları
üzerinde de etkileri vardır. Behçet hastalığında genellikle eklem problemleri yaşanıyor ise, artrit diye bilinen eklem sorunları yaşanıyor ise, özellikle yaraları var ise, hareketli yani oynak kısımlarda yara oluşmuş isespor veya ağır egzersizler yapmaları önerilmez.Lakin ağız yaraları veya cilt yaraları olan hastaların kendilerini çok yormadan spor yapmalarında bir sakınca olmadığı bilinmektedir.

Behçet hastalığı nedir?Behçet hastalığı belirtileriBehçet hastalığı tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git