Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Behçet Hastalığı Belirtileri

Behçet sendromu belirtileri nelerdirBehçet hastalığı kendine has bulgular iletanısı konabilen, ana kurallar denen bu hastalıkta belirti ve bulgular şöyle sıralanabilir. Ağızda tekrarlayan aftlar, gözde irit, iridosiklit, hipopiyon, genital bölgede cinsel organ çevresinde yara veya yara izleri, deri lezyonları olarak ta bilinen bir damar iltihabıdır. Bu nedenle bulgular damar iltihabının olduğu yere göre ortaya çıkar. Bulguların tamamının aynı zamanda ortaya çıkması mutlak değildir. Bir takım bulgular hastalığın ilk yıllarında olmasa da bir veya beş yıl sonra ortaya çıkabilir. Behçet hastalığında görülen bazı belirtiler aynı zamanda lupus, lyme, crohn gibi hastalıklarda da rastlanabilir.

Behçet sendromu belirtileri nelerdir

Behçet hastalığı kendine has bulgular iletanısı konabilen, ana kurallar denen bu hastalıkta belirti ve bulgular şöyle sıralanabilir. Ağızda tekrarlayan aftlar, gözde irit, iridosiklit, hipopiyon, genital bölgede cinsel organ çevresinde yara veya yara izleri, deri lezyonları olarak ta bilinen bir damar iltihabıdır. Bu nedenle bulgular damar iltihabının olduğu yere göre ortaya çıkar. Bulguların tamamının aynı zamanda ortaya çıkması mutlak değildir. Bir takım bulgular hastalığın ilk yıllarında olmasa da bir veya beş yıl sonra ortaya çıkabilir. Behçet hastalığında görülen bazı belirtiler aynı zamanda lupus, lyme, crohn gibi hastalıklarda da rastlanabilir.

Behçet hastalığı teşhisi konulmadan önce başka hastalık olabilme ihtimalini dikkat etmek gereklidir. Tanıda yararlı olan lakin Behçet hastalığının kriteri olarak kabul görmeyen farklı belirti ve bulgularda vardır. Büyük venler’de tromboflebit bacak toplardamarlarında tıkanıklık arteryel tromboz atardamarlar içinde pıhtı oluşması epididimit (testiste iltihaplanma), arteriyel oklüzyon atardamarlarda tıkanıklık, merkezi sinir sisteminin tutulumu, şiddetli baş ağrısı, boyun ağrısı, eklem ağrıları veya artrit bunların yanı sıra aynı zamanda aşırı yorgunluk hissedilebilir. Yorgunluk bir çok bağışıklık sistemi hastalığında olduğu gibi hastalığın belirtilerini ağırlaştırabilir.

Behçet hastalığı tanısı

Behçet hastalığı tanısı

Behçet hastalığı teşhisi

Tanıda kullanılan testler, Behçet hastalığı için kabul gören tek test paterji testidir. Steril tuzlu su çözeltisininde altına enjekte edilmesi ya da steril iğne ile cildin delinmesi ardından 24-48 saat sonra bir papül kızarıklık, küçük kabartı, veya püstül, sivilce benzeri baş veren kızartı oluşması testin pozitif olmasını gösterir. Testin sağlıklı olması için paterji testinin aktif behçet semptomları görüldüğü zaman yapılması şart değildir.

Paterji testi,hastalığın süresi, şiddeti veya diğer rahatsızlıkların varlığı ile ilişki göstermez . Bir kez daha pozitif olduğu zaman bir daha pozitif olmayabilir. Patarji testinin pozitif çıkması tek başına Behçet tanısı konması için yetmeyebilir ve muhakkak diğer belirtiler ile beraber karşılaştırılmalıdır. Cildin başka nedenlerle travmaya uğraması da paterji benzeri reaksiyon oluşmasına sebep olabilmektedir. Tanıda yararlı olabilecek bir uygulama ise kan alınarak hastanın HLA doku tipinin incelenmesidir.

Bazı HLAdoku tipleri, Behçet hastalarında daha sık rastlanmaktadır. Bu tiplerHLA B5 ve HLA51’dir. Lakin behçet tanısı konması için bu HLAtiplerinin olması mutlak değildir. Şimdilik Behçet tanısı için özgün olarak kullanılan bir labratuvar testi yoktur. Rutin her hastaya uygulanan tahlillerden sedimantasyon kanın çökme hızı bazı hastalarda hastalığın alevlendiği dönemlerde artmaktadır. Lakin bu durum bütün hastalar için genellenemez. Bazı enzim oranlarıda değişikliğe uğramaktadır. Bir çok hastanın test sonuçları oldukça normal çıksa da hastada da ağır şikayetler olabilmektedir.

Behçet hastalığı tedavisi– – Behçet hastalığı nedenleri– – Behçet hastalığı ve hamilelik

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git