B

Behçet Hastaları Hamile Kalabilir mi?

Kadın Behçet hastalarında önemli olan noktalardan biri de hamile kalıp kalamayacağıdır.

Behçet hastalığı ve hamilelik

Kadın Behçet hastalarında önemli olan noktalardan biri de hamile kalıp kalamayacağıdır. Behçet hastası kadınlar her hangi bir problemi olmadığı takdirde doktorunun kontrolü altında hamile kalabilirler. Behçet hastalığı genellikle hamilelerde hafif seyirli olur fakat hamilelik iyi takip altında devam etmelidir.

Behçet hastalığında hamilelik planı nasıl yapılmalı?

Behçet hastalarının mevcut tedavileri arasında bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar vardır, bu nedenle Behçet hastası bir kadın gebelik sürecinde doktorunun ve kadın doğum uzmanının düzenli takibi altında olmalıdır. Behçet hastası olan kadınlar hamilelik planı yapmadan önce hastalığının yoğun olup olmadığından, yoğun ilaç tedavisi gerektirip gerektirmediğinden emin olmalıdırlar.

Yani Behçet hastası kadınlar mümkün olduğunca hastalığın alevlenme dönemlerinde hamile kalmadan önce gerekli tüm tetkikleri yaptırmalıdır.

Hamilelerde Behçet hastalığının seyri nasıl olur?

Yapılan çalışmalarda, gebe Behçet hastalarının gebelik dönemindeki seyrine bakılarak hamileliğin Behçet hastalığı üzerinde kötüleştirici bir etkisinin olmadığı, sistem tutulumlarını alevlendirmediği görülmüştür.

Behçet hastalarının hamilelik dönemindeki bu iyi seyir göstermesinin en önemli nedeninin gebelikte artan progesteron hormonu ile ilişkili olduğu düşünülmektedir fakat hamilelerde Behçet hastalığının seyri kişiler arasında farklılık gösterebilir. Bazı Behçet hastalarında hamilelik normal geçerken bazılarında da ağır geçebilir.

Behçet hastası annelerin bebeklerinde görülen doğumsal anomali riski, sağlıklı annelerin bebeklerine göre farklılık gösterebilmektedir. Hamilelik döneminde birkaç defa atak geçiren Behçet hastasının bebeğinde rahim içi gelişme geriliği bildirilmiştir. Hamilelik planı yapan Behçet hastaları bu durumu göz önünde bulundururlar ve durumlarına göre doktorlarının önerisi ile hamile kalırlar ise daha sağlıklı hamilelik geçirebilirler.

Behçet hastalığı nedir

Behçet hastalığı nedir

Behçet hastalığı ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Behçet hastalığı nedenleri
 2. Behçet hastalığı belirtileri
 3. Çocuklarda Behçet hastalığı belirtileri
 4. Behçet hastalığı ilaç tedavisi
 5. Behçet hastaları nasıl beslenmeli
 6. Behçet hastaları evlenebilir mi
 7. Göz sulanması neden olur

2 Yorum

 1. zeyno

  29 Ekim 2015 at 00:33

  Behçet hastalarının hamileliği zor mudur, hastalık hamileliktemi ortaya çıkar

  • Sağlık Ocağım

   30 Ekim 2015 at 11:29

   Yapılan bazı çalışmalar sonucu gebe Behçet hastalarının gebelik dönemindeki seyrine bakılarak hamileliğin Behçet hastalığı üzerinde kötüleştiren bir etkisinin olmadığını, sistem tutulumlarını arttırmadığı hakkında bilgiler elde edilmitir. Behçet hastası hamilelerin bu iyi seyirli hali üzerinde gebelik döneminde artış gösteren progesteron hormonunun etkili olduğu düşünülmektedir. Behçet hastalığı genellikle 25-30 yaşları arasında kadınlarda ve erkeklerde eşit oranda görülür. Behçet hastası kadınlar doktor takibi altında hamileliklerini sürdürebilirler.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git