B

Behçet Hastaları Evlenebilir mi?

Behçet hastalığı olanlarda evlilik sağlıklı insanlar kadar normal olmayabilir fakat evlenebilirler.

Behçet hastalığı ve evlilik

Behçet hastalığı mukozaları tutan, gözleri tutan, damarları tutan, eklemleri tutan, gastrointestinal sistemi tutan, ürolojik ve genital sistemleri tutan, pulmoner (akciğer) sistemini tutan, nörolojik sistemi tutan tekrarlayıcı ataklar ile seyreden ve nedeni tam olarak bilinmeyen sistemik bir hastalıktır.

Behçet hastalığı olanlarda evlilik sağlıklı insanlar kadar normal olmayabilir fakat Behçet hastaları da evlenebilir. Evlenmeden önce eşlerini bu hastalık hakkında bilgilendirmelerinde yarar vardır. Bu hastalık bazı hastalarda 25-30-35’li yaşlarda ortaya çıktığından genelde bilinmeden evlilik gerçekleşmiş olur.

Bu hastalığın varlığını evlenmeden önce bilenler evlenmeden önce mutlaka genetik testleri yaptırmalıdır, çünkü bu hastalığın da genetik özelliği bulunmaktadır. Evliliğe etkisi de mutlaka olur.

Behçet hastalığı ve evlilik

Behçet hastalığı ve evlilik

Behçet hastalığında genital bölge yaraları (ülserleri) olabildiği için cinsel yaşama etkisi olacaktır. Behçet hastalığının sorunlarından biri olan genital bölge veya etrafında oluşan yaralar aktif dönemlerde cinsel birleşmede sorun olacaktır.

Bu hastalar cinsel isteksizlik, tedirginlik, cinsel fonksiyon bozukluğu, cinsel aktivite sıklığında azalma, özellikle hastalığın atak dönemlerinde cinsel yaşamlarının önemli derecede bozulması gibi cinsel sorunlar yaşayabilirler.

Hastalar bu durum sık görüldüğünde doktorlarını bilgilendirmeleri gerekir veya doktorlarının hastalarına bu konuda şikayetleri olup olmadığını özellikle sormaları ve ona göre tedavi uygulamaları oldukça önemlidir.

Bu hastalık bağışıklık sistemi ile ilgili bir hastalık olduğundan halsizlik, yorgunluk ve cinsel isteksizlik evlilik hayatını etkilemektedir. Bu durumda eşlerin anlayışı ve desteği, evliliğin iyi günde ve kötü günde olduğunun farkında olmaları önemlidir.

Behçet hastalığı ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Behçet hastalığı nedir
  2. Behçet hastalığı belirtileri
  3. Behçet hastalığı tedavisi
  4. Behçet hastalığı ve hamilelik
  5. Behçet hastaları nasıl beslenmeli
  6. Çocuklarda Behçet hastalığı 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git