Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Bebeklerde Ve Çocuklarda Hırıltılı Solunum Nedenleri

Çocuklarda hırıltılı nefes erişkinlerde olduğu gibi bronşların daralması sonucu oluşur. Çocuklarda birçok solunum sistemi hastalığı hırıltılı veya hışıltılı nefes almaya neden olabilir. Bu rahatsızlıkların başında astım hastalığı (nöbetler halinde, zaman zaman gelen hırıltılı solunum atakları, bununla birlikte öksürük atakları ve nefes darlığı atakları) astımlı çocuklarda görülen şikayetlerdir. Bunun dışında enfeksiyonel hastalıklarda erişkinlere göre, çocuklarda daha fazla hırıltılı solunum ortaya çıkar.

Bebeklerde hırıltılı nefes neden olur?

Çocuklarda hırıltılı nefes erişkinlerde olduğu gibi bronşların daralması sonucu oluşur. Çocuklarda birçok solunum sistemi hastalığı hırıltılı veya hışıltılı nefes almaya neden olabilir. Bu rahatsızlıkların başında astım hastalığı (nöbetler halinde, zaman zaman gelen hırıltılı solunum atakları, bununla birlikte öksürük atakları ve nefes darlığı atakları) astımlı çocuklarda görülen şikayetlerdir. Bunun dışında enfeksiyonel hastalıklarda erişkinlere göre, çocuklarda daha fazla hırıltılı solunum ortaya çıkar.

Bu enfeksiyonlar viral ya da bakteriyel enfeksiyonlar olabilir. Zatürre, bronşit, bronşiyolit denilen akciğer rahatsızlıkları çocuklarda hırıltılı solunuma neden olur. Ayrıca çocuklarda ve bebeklerde yabancı cisim kaçağı hırıltılı solunuma yol açabilir. Çünkü çocuklar etrafında bulunan herhangi bir cismi ağızlarına sokarlar ve yutabilirler. Bu durum çok tehlikeli bir durum olduğu gibi, bebeğin ya da çocuğun ölümüne bile neden olabilir. Bazen de yabancı cisim kaçağı, çocukların hava yollarını tıkayarak nefes darlığına ve hırıltılı solunuma sebebiyet verebilir. Sinüziti, geniz akıntısı, gastroözofagial reflü, kistik higroma, göğüs duvarı yumuşaklığı, bronşiyal kistler, burun tıkanıklığı ve gırtlak kıkırdakları yumuşak olan bebeklerde ve çocuklarda da hırıltılı solunum görülebilir.

Bebeklerde hırıltılı solunum tanısı ve tedavisi

Bebeklerde hırıltılı solunum tedavisi

Bebeklerde hırıltılı solunum tedavisi

Akciğer enfeksiyonlarında çocukların sırtında ve göğsünde hırıltı oluşur. Özellikle sık sık bronşit geçiren çocuklarda ya da bebeklerde 6-7 yaşına kadar bu durum sürer ise astım hastalığı şüphesi göz önünde bulundurulmalı ve bu çocukların uzman bir göğüs hastalıkları doktoru tarafından değerlendirilmeleri gereklidir. Bebeğin ya da çocuğun hırıltılı solunumu bir rahatsızlığa bağlı ise doktorun tedavi planı tanıya göre olur. Hırıltılı nefes sorunu olan çocuk ya da bebek için evde bazı önlemler almak faydalı olabilir.

Örneğin, çocuğun doktoru herhangi bir ilaç tedavisi vermiş ise bu ilaçlar düzenli kullanılmalı, evin içinde sigara kullanımı olmamalı, sigara içen kişinin üzerindeki kıyafetler ile çocuğa yaklaşması izin verilmemeli, çocuğun burnunu açık tutmak için evde hazırlanabilecek (1 litre kaynamış soğutulmuş içme suyuna 1 tatlı kaşığı tuz koyarak) karıştırıp bu su ile çocuğun burnu günde iki kez yıkanmalı, çocuğun beslenme güçlüğü çektiği için beslenmesi az ve sık olmalı, bol sıvı içmesi sağlanmalıdır. Yatarken başının altı yüksek tutmak rahat nefes alması açısından faydalı olabilir. Çocuğun odasını nemli tutmak için buhar makinesi kullanmak gerekebilir. Çocuğun odası temiz, tozsuz olmalıdır. Çocuğun odasında toz tutan eşyalar (halı, kilim, yünlü oyuncaklar gibi) olmamalıdır.

Bebeklerde balgam çıkarma neden olur?Çocuklarda kalp yetmezliği

12 Yorum

 1. Antalya

  30 Ekim 2015 at 14:02

  40 günlük bebeğimin çok hızlı nefes alıp vermesinin sebebi nedir? Bilgilendirirseniz ne yapmam lazım.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Ekim 2015 at 20:37

   Hızlı nefes alıp vermek yani hızlı solunum genellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarından ya da zatürre den kaynaklanabilir. Zatürre yenidoğan döneminde çok sık görülen ve bebek ölümlerine neden olabilen bir hastalıktır. Bebekte hızlı solunum olduğunu düşünmek için annenin kendi solunum sayısı ile bebeğin solunum sayısını karşılaştırması gerektiğini bildiren uzmanlar vardır. Bebek, annenin nefes alışından 2-3 kat daha fazla nefes alıp veriyor ise hızlı solunum olduğunu düşündürebilir. 1-2 aylık arası bebeklerin dakikada 60’ın üzeri, 2 ay 1 yaş arası bebeklerin dakikada 50’nin üzeri, 1-5 yaş arası çocukların ise dakikada 40’ın üzeri nefes alıp vermesi hızlı solunum belirtisi olarak kabul edilir. Bu gibi bir durum zatürre belirtisi de olabilir. Kısacası bebeği ya çocuk doktoruna ya da çocuk göğüs hastalıkları uzmanına götürülmesi doğru olacaktır. Bebeğinizin sağlıklı büyümesi dileğiyle.

 2. Deniz

  31 Ocak 2017 at 05:10

  Hızlı ve hırıltılı nefes alıp aynı zamanda balgamı öksürük var. Ayrıca 1 haftadır da ishal devam ediyor. Bunların hepsi üst solunum yolu enfeksiyonundan sonra başladı. Enfeksiyon geçeli 5 gün oldu ama henüz öksürük ,ishal ve nefes alırken oluşan hırıltı geçmedi. Ne yapmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Şubat 2017 at 15:42

   Enfeksiyon nedeni ile antibiyotik kullanmışsanız ishal buna bağlı olabilir, ancak doktora gitmediyseniz ve herhangi bir ilaç kullanmadıysanız enfeksiyon alt solunum yollarına ve sindirim sistemini de etkilemiş olabilir. Bir doktora gitmeniz uygundur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 3. Canan

  13 Mayıs 2017 at 15:28

  Bebegim 50 günlükken akut bronsit oldu 10 gun hastanede yattık hava verdiler taburcu oldum 1 ay da evde hava verdik karnında çekme ve ateş olmadığı sürece getirmenize gerek yok denildi ama hırıltısı hayla geçmedi 😔

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Mayıs 2017 at 23:46

   Doktorunuzla tekrar görüşmenizde fayda vardır. Akut bronşit tedavisinden sonra öksürük gibi bazı şikayetler 3 hafta kadar daha sürebilir. Bronşit kronikleşebilir. Hırıltılı nefes ve diğer belirtilerin devam ettiği olgularda hastanın doktora götürülmesi önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 4. Kevser

  16 Ekim 2017 at 00:00

  Mrb 3 yaşında bi kızım var geçen sene Ocak ayından beri alerjik astım var ve yine Eylül ayında belirtiler ortaya çıktı yılın sadece 3ayi ilaç kullanmadık onun dışında devamlı kullanıyoruz sırta devamlı yatarken aşırı derecede terleme var hırıltılı nefes var artık psikolojim bile bozuldu uyku yok ter nöbeti tutuyorum devamlı yeniliyor kendini hırıltılı kesmek için hava kullanıyorum alerjik ilaçlar balgam söktürücü devamlı iciyo çocuğum yinede geçmiyor ıhlamur veriyorum zencefil bal veriyorum geçmiyor bi yön veren açıklama yaparsanız sevinirim lütfen

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Ekim 2017 at 19:48

   Astım kısaca bronş iç çeperinin iltihabı sonucu ortaya çıkan tekrarlayıcı bir bronşit olarak da tanımlanabilir. Astım çocukluk çağının sık karşılaşılan kronik hastalığıdır.

   Astım yaşa göre bebeklik ve çocukluk dönemi astımı, erişkin tip astım; oluşum mekanizmasına göre alerjik astım, egzersizle uyarılan astım ve mesleki astım olarak değerlendirilir. Bebeklik çağı astımlı hastaların %70-80’inde astım alerjik değildir ve bunların büyük bölümü yıllar içinde iyileşir. Daha büyük çocuklarda alerjik astım olasılığı daha yüksektir. Astım atakları sık soluma, kaburgalar arasında nefes alırken içe çekilme, nefes darlığı ve hırıltılı solunum şeklindedir.

   Astım tedavisinin üç ana prensibi…

   Alerjinin saptanması ve alerji yapan etkenlerden, iç ve dış hava kirliliğinden korunma,

   İlaç tedavisi,

   Alerjisi olanlarda aşı tedavisi şeklinde özetlenebilir.

   İlaç tedavisi kullanılan ilacın türüne, hastalığın ve atakların şiddetine göre değişiklik gösterir.

   Alerjinin belirlenmesi için alerji immünoloji bölümüne gitmeniz ve burada daha detaylı araştırma yapılması faydalı olabilir, bunu doktorunuzla da görüşmeniz faydalı olacaktır. Ayrıca reflü kaynaklı da bronşlarda iltihap, zatürre atakları olabilir ve bu durum da astımı tetikleyebilir, bu nedenle çocuğun durumunun çocuk gastroloji uzmanı tarafından da değerlendirilmesi gerekir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 5. Nagihan

  9 Kasım 2017 at 11:41

  Merhaba lar. benim 4 aylık bir kızım var. Saçlı olarak dogdu, yaklaşık 2 haftadır saçları sık dökülmeye başladı, bu normal midir? Saçlarını kestirmek gerekir mi? Kestirmek gür saç çıkarır mı? Teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Kasım 2017 at 01:17

   Bebeklerin saçları ilk aylarda dökülür, bu normaldir. Doğumdan önce bebeğin hormonal dengeleri yüksektir, doğumdan sonra bu değerler düşmeye başlar ve bu dönemde hem saçların büyümesi durur hem de dökülür. Ayrıca bebeğin sürekli yatar pozisyonda durması da saçların farklı kısımlarında dökülmelere, seyrelmelere neden olur. Bebek oturmaya başladığında bu durum normale dönmeye başlar.

   Çocuk doktorunuza danışmadan çocuğun saçlarını kesmemelisiniz.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle…

 6. Önder çoban

  27 Aralık 2017 at 16:13

  Merabalar 4 aylık bebeğimiz hırıltılı nefes alıyor uyku düzeni bozuldu gözü akıyor sorun nedir evde ne yapabiliriz hocam kolay gelsin teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Aralık 2017 at 00:10

   Enfeksiyon kaynaklı bir durum veya alerjik bir durum olabilir. Ya çocuk doktorunuza ya da bir KBB uzmanına ve/veya göğüs hastalıkları uzmanına götürmeniz de fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git