B

Bebeklerde Uyku Eğitimi ve Uyku Düzeni Nasıl Olmalı?

Uyku, organizmanın çevreyle iletişiminin çeşitli ve değişen şiddette uyaranlarla, geri döndürülebilir biçimde geçici, kısmi ve periyodik olarak kaybolması durumudur. Uyku sağlıklı yaşamın en önemli ihtiyaçlarından biridir. Doğumdan itibaren insanların büyüme, gelişme, öğrenme ve dinlenmesini sağlayan, insanları her gün yeni güne hazırlayan bir dönemdir.

Çocuklar nasıl uyur?

Doğmadan önce bile bebeğinizin günleri uyku ve uyanıklık dönemleri olarak bölünmüştür. Hamileliğin sekizinci ay ve öncesinde de bebeğin uyku dönemleri bildiğimiz iki farklı bölümden (Rem fazı ve non- Rem fazı şeklinde) oluşmaktadır.

Bebekliğin erken dönemlerinde, bu uyku dilimleri, yaklaşık eşit miktarda REM uykusu ile rehavet, hafif uyku, derin uyku ve çok derin uykuyu içeren non-REM uyku bölümlerinden oluşur. Bebeğiniz iki üç aylık olduğunda REM uykusuna girmeden tüm fazlarıyla non-REM uykusu görülür. Bu geçiş yetişkinliğe girişle tamamlanır. Çocuk büyüdükçe REM uykusu azalır ve uykusu genellikle daha sakinleşir. Üç yaşa gelindiğinde, çocuk toplam uykusunun üçte biri ve daha azını REM uykusu olarak uyur.

Hızlı göz hareketleri uykusu (REM fazı) nedir? Bu faz bebeğin aktif rüya gördüğü bölümdür. Bu dönem boyunca bebeğin gözleri, bir rüyayı seyreder gibi kapalı göz kapakları altında hareket eder. Bebekte bu dönemde irkilme, yüzünde çekilme ve el ve ayaklarında atma ve sıçrama hareketleri görülür. Bunların tümü REM uykusunun normal belirtileridir.

Non-REM uykusu nedir? Bu dönem; rehavet, hafif uyku, derin uyku ve çok derin uyku olmak üzere 4 fazdan oluşur. Uykuya dalma döneminden derin uykuya geçerken bebekler gittikçe daha az aktifleşir, solunumu yavaşlar, sessizleşir ve hatta en derin fazda hemen hemen hareketsizdir. Çok küçük bebeklerde, non-REM uykusu sırasında nadiren kısa süreli rüya görülebilir. İlk günlerde, bebeğiniz özellikle beslenme araları ile bölünen 3-4 saatlik şekerlemeler şeklinde gününün yaklaşık 16 saatini uyuyarak geçir.

Bebeklerde yatış pozisyonu nasıl olmalı?

Eskiden, uyku için özellikle yaşamın ilk günlerinden 4. aya kadar olan dönemde bebeklerin karın üstü yatırılmaları önerilmiştir. Bu yatırma pozisyonunun tükürük veya kusmuk aspirasyonunu (yiyeceklerin nefes borusuna kaçması durumu) engellemek için en iyi yol olduğu düşünülmüştür. Fakat günümüzde özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde yaşamın ilk yılında en önemli bebek ölüm nedenlerinden biri olan “ani bebek ölümü sendromu” nu önlediği için sırtüstü yatırma pozisyonunun daha güvenilir olduğu ön plana çıkmıştır. Bu nedenle Amerikan Pediatri Akademisi (APA) sağlıklı bebeklerin sırt üstü yatırılmasını önermektedir.

Uyku pozisyonu ile ani bebek ölümü sendromu oluşumu arasındaki gerçek ilişki tam olarak bilinmemektedir. Ancak bu durum, bebeğin, yüzüstü yatar pozisyonda nefes alırken, burun bölgesinde var olan havayı tekrar tekrar soluması sonucu daha az oksijen içeren hava alımı ve daha az karbondioksit atılımı ile ilişkilendirilebilir. Bebeğin yatma pozisyonu ani bebek ölümü sendromu için tek neden olmasa da, önemli bir neden olduğu için Amerikan Pediatri Akademisi bu uyarıyı yapmıştır.

Yine de siz, çocuk doktorunuzun size belirttiği bazı belli özel durumlar gibi istisnai durumları da göz bulundurmalısınız.

Ani bebek ölümü sendromundan bebeğinizi korumak için alabileceğiniz bazı önlemler;

Bebeği sırt üstü yatırma önerisi yaşamın ilk yılı için önerilmekle birlikte ani bebek ölümü sendromu sıklığının oldukça yüksek olması, özellikle ilk altı ay için daha önemlidir. Sırt üstü yatmanın en iyi uyuma şekli olduğu bilinmekle birlikte bebeğinizi yan yatırabilirsiniz ya da sağ ve sol yana değişimli olarak da yatırabilirsiniz. Hem sırt üstü hem de yan yatırma durumları karın üstü yatırmaya göre ani bebek ölümü sendromu bakımından daha az risklidir.

 • Bebeğinizin sırt üstü yattığından emin olsanız bile, yakınında solunumuna engel olacak yastık, yorgan, bebek battaniyesi, madeni para çantası ve hatta yumuşak materyallerden yapılmış oyuncaklar gibi malzemeler bulundurmamanız gerekir.
 • Su yatağı divan ve yumuşak yatakta da uyutmayın. Etrafı çevrili bebek yatakları en güvenli yataklardır.
 • Tüm yumuşak ve içi doldurulmuş oyuncakları çocuğun çevresinden uzak tutun.
 • Bebeğin odasının sıcaklığını ayarlayın ve bebeğinizi klima, ısıtıcı, açık pencere ve diğer hava akımı kaynaklarından uzakta yatırın.
 • Üzerini örtmek yerine tek parça olan uyku tulumu giydirin.
 • Eğer ince bir battaniye kullanacaksanız, yatağın korunaklarının üzerinden geçirin ve bebeğin yüzünün battaniye ile kapanmasını engellemek için battaniye bebeğin ancak göğsünü kapatacak kadar uzatın.

1-3 aylık bebekler kaç saat uyur?

Yaş ve gelişim düzeyi ile uyku düzenlemesi arasında paralel bir ilişki söz konusudur. Yeni doğmuş bir bebek 24 saatin 16 saatini uykuda geçirirken, ilk üç ayda bir gün süresince bebekler 10-16 saat uyurlar. Bu uyuma süresinin 8 saati gece uykusu dur.

Bebekler ikinci ayda daha duyarlı, sosyal ve gün içerisinde daha fazla uyanık kalırlar. Bu durum onu akşam daha yorgun hale getirir, aynı zamanda mide kapasitesi de artacağı için daha az sıklıkta beslenme ihtiyacı duyarlar ve sonuçta gece yarısı beslenmeleri azalır ve gece 22’den güneş doğana kadar uyuyabilirler.

1-3 aylık bebeklerde uyku düzeni nasıl sağlanır?

İlk günlerde bebeğiniz gündüz ve gece arasındaki farkı bilemez. Bebeğin karnı tok olsa bile, bu onu ancak üç ile dört saat kadar tok tutabilir. İlk birkaç hafta içinde bebeğin uyanma ve beslenmesi saate bağlı değildir. Fakat bu yaşta bile, bebeğinize gece uyumayı ve gündüz de oynamasını öğretmeye başlayabilirsiniz.

Zaman zaman çocuğunuz uykusuzluk çektiğinde ya da uykuya geçişte bebeğinize yardımcı olmanız gerekecektir.

Örneğin;

 • Gece beslenmelerini olabildiğince sakin olarak yapın.
 • Geceleri ışığı açmayın.
 • Bebeğinizin gecenin geç saatlerinde olan alt değiştirme işlemini uzun tutmayın.
 • Oynamak yerine onu besledikten ve altını değiştirdikten sonra hemen  yatağına koyun.
 • Gündüz özellikle öğleden sonra, üç ile dört saat süren uykusundan sonra onu uyandırın onunla oynayın. Bu onu yorar ve gece daha iyi uyumasını sağlar.
 • Özellikle bir yenidoğanın, sürekli ritmik yumuşak rahatlatıcı hareketlerle uykuya dalması daha kolaydır.
 • Bazı bebeklerde, sallama, kucağa alarak yürüme, sırtına hafif hafif vurma ya da bir emzik verme uyumasında yardımcı olurken, bir kısmı ise; radyo, CD ve kasetçalar ile hafif bir müzikle uykuya dalar. Hatta geri planda duyulan hafif sesler, televizyonun sesi gibi sesler ile de bebeğiniz rahatlayabilir.

Telefon çalma sesi, köpek havlaması ve elektrik süpürgesi sesleri gibi gürültülü sesler çocuğunuzu rahatsız eder.

1-3 Ay Arası Bebeklerde Uyku Düzeni

3-4 aylık bebekler kaç saat uyur?

Bebeğiniz büyüdükçe ve midesi genişledikçe beslenme araları gittikçe uzayacaktır. Üçüncü aydan sonra bebeklerin %90’dan fazlasının gece uykularının aralıksız 6-8 saat olduğunu bilmeniz sizi rahatlatır. Çoğu yenidoğan kilosu ortalama 5.44-5.89 kg.a ulaştığında, beslenme aralıkları uzar. Eğer bebeğiniz biraz kiloluysa üçüncü aya gelmeden de tüm gece boyunca uyumaya başlayabilir.

3-4 aylık bebeklerde uyku düzeni nasıl sağlanır?

Eğer bebeğiniz 3 aylıkken gece uyumuyorsa onu gün içerisinde daha az uyutarak gece uykusunu arttırabilirsiniz.

Bebeğiniz uygun bir uyuma ritmi geliştirmiş olsa da problemler ortaya çıkabilir. Örneğin, gündüz ve geceyi karıştırması, bu nedenle de gündüz uyuması tipiktir. Bu durum uyarı olmadan gelişmiş gibi görünse de aslında birkaç günde gelişir ve bebek gündüzleri daha çok uyumaya başlar. Bu nedenle de gece daha az uyur. Eğer gece uyandığında rahat ve toksa gece uykusuna zamanla doğal olarak adapte olur.

 • Bu zamanlarda gündüzleri onunla aktif olarak oynayın ve onu mutfakta ve oturma odasında ailenin diğer fertleri ile birleştirin ki, uyku saati gelmeden uyumaya başlamasın.
 • Gün içerisinde onu mümkün olduğunca uyanık tutmaya çalışın ve gece 22-23’den önce yatırmayın.
 • Yatmadan önce beslenme miktarını arttırın ki, acıktığı için erkenden kalkmasın.
 • Gece uyandığında bebeğinizi mümkün olduğunca çabuk uyutun.
 • Işıkları yakmayın onunla konuşmayın, oynamayın.
 • Eğer onu doyurmanız ya da altını değiştirmeniz gerekiyorsa mümkün olduğunca onu rahatsız etmemeden bunu yapmaya çalışın.
 • Unutmayın ki bu dönemde bebekler sırt üstü yatırılmalıdır. Eğer sabırlı ve kararlı olursanız uyku ritmi düzene girecektir.
 • Çoğu bebek çok erken uyanır, bunu pencerelere güneş ışığını engelleyen perdeler takarak önleyebilirsiniz. Bu sayede bebek uyandığında birkaç dakikalık huzursuzluğun ardından tekrar uykuya dalabilir. Eğer bu işe yaramaz ise gece bir saat daha geç uyutabilirsiniz.
 • Bazı bebekler otomatik olarak kuşluk vaktinde uyanır. Eğer bu bebeğinizin uyku paterni ise onun takvimine uymanız en doğrusudur.
 • Bebeğiniz bazen uyandığında hafif bir uyuklama halinde ve huzursuz olabilir, ağlayabilir fakat hala uykuludur ya da uyanır ama yalnız bırakılırsa uyuyacak gibidir. Bu dönemde mümkün olduğunca onu rahatlatmaya çalışmayın, çünkü bu rahatlatma çabası sadece onu daha fazla uyandırır ve uyumasını geciktirir. Bu nedenle bebeğinizin birkaç dakika ağlamasına izin verin, böylece kendi kendine uykuya dalabilir.
 • Bebeklerin bazıları uykuya dalmadan önce enerjilerini harcamak için ağlarlar. 15-20 dakikalık huzursuzluk ve ağlama döneminden bebeğe bir şey olmaz, sadece açlıktan, ağrıdan ve altı ıslak olduğu için ağlamadığından emin olmanız gerekir. Onu bir iki dakika ağlatmak bile zor olsa da uzun dönemde ikiniz için de daha iyi sonuç verebilir.

3-4 Aylık Bebeklerde Uyku Düzeni

4-7 aylık bebeklerin uyku saatleri nasıl olmalı?

Dört aylık olmuş bir bebeğin, geceleri en az bir öğünle ve belki de tüm gece uyuması beklenir (tüm gece derken, akşam sekizden sabah sekize veya akşam ondan sabah altıya kadar bir süre anlamına gelir). Bu, bebeğin kendi iç saatine bağlıdır, ama bu yaştaki bir bebek beslenmeden en az sekiz saat uyuyabiliyor olmalıdır.

Bu yaştaki pek çok bebeğin hala, sabah ve öğleden sonra olmak üzere, süresi bir ya da üç saat arasında değişebilen en az iki gündüz uykusuna ihtiyacı vardır. Genel olarak, en iyisi bebeğinizin istediği kadar uyumasına izin vermektir. Aksi takdirde gece uykusuna dalmakta güçlük çekebilir. Bu bir sorun haline gelirse, onu öğleden sonraki uykusundan daha erken uyandırabilirsiniz.

Bebeğiniz şimdi daha uyanık ve daha aktif olduğundan gün sonunda uykuya dalmakta zorluk çekebilir.

4-7 aylık bebeklerde uyku düzeni nasıl sağlanır?

Aile bireylerinin yapabileceklerini ve bebeğinizin mizacını göz önünde bulundurarak neyin en iyi işe yarayacağını test edebilirsiniz.

 • Tutarlı yatma zamanı rutini yardımcı olabilir.
 • Ilık bir banyo, masaj, sallama, öykü anlatma, ninni söyleme, hafif bir müzik ve emzirmek veya biberonla beslemek bebeğin rahatlamasını sağlayarak uyku havasına girmesinde yardımcı olur. Sonuç olarak bu yapılanlar ile uykuya dalma arasında bir bağlantı kuracak ve bu da onun rahatlayıp sakinleşmesine yardımcı olacaktır.
 • Bebeğinizin uykuya dalmasına izin vermek yerine bebeğinizi hala uyanıkken yatağına yerleştirin. Bu sayede tek başına uykuya dalmayı öğrenir.
 • Başını sakince yastığa yerleştirin, ona iyi geceler sözcükleri fısıldayın ve odadan çıkın. Siz odadan çıktıktan sonra bebeğiniz ağlarsa hemen odaya girmeyin, bebeğiniz birkaç dakika içinde sakinleşip kendi başına uykuya dalabilir.
 • Eğer birkaç dakika geçtikten sonra bebeğiniz hala bağıra çağıra ağlıyorsa odaya girin ve onu kucaklamadan yaklaşık bir dakika kadar sakinleştirin, sonra tekrar dışarı çıkın. Bu şekilde onu sevdiğinizi ve ihtiyacı olduğunda geleceğinizi hissetmesini sağlayın, ama odada beklemeyin. Eğer ağlamayı sürdürürse, odasına gidip bu şeyleri tekrarlamadan önce beş dakikadan daha uzun bir süre bekleyin. Sabit ve kararlı olun. Tabii ki bu sizin için kolay olmayacaktır ama siz kararsız olursanız, bu bebeğinizin kendi kendine uyumaya alışmasını daha da zorlaştıracaktır. Bu durumda bebeğinize vereceğiniz en iyi ödül, onun gece yarısı uyanıp siz yardımcı olmadan tekrar uykuya dalmasıdır.
 • Büyümekte olan bebeğiniz (6-8 ay arası) sabahları erken kalkıyorsa beşiğine sevdiği oyuncakları koyarak onu biraz daha oyalayabilir böylece sabahları biraz daha uyuyabilirsiniz.

Bebeklerin çoğunun uyku düzeni değişkenlik gösterebilir. Birkaç haftalık hatta birkaç aylık iyi bir dönemden sonra, gece uyanmaları görülebilir. Bu, büyümeye bağlı artan yiyecek gereksinimi nedeniyle ya da daha sonraları görülen diş çıkarma ve diğer gelişim değişiklikleri nedeniyle meydana gelebilir.

4-7 Aylık Bebeklerde Uyku Saatleri ve Uyku Eğitimi

8-12 aylık bebekler kaç saat uyur?

Bu aylarda bebeğinizin gece yarısı beslenme ihtiyacı duymadan 12 saat kadar uyuması olağandır.Yine de bazı problemler ile karşılaşabilirsiniz. Örneğin önünüzdeki birkaç ayda ayrılık korkusu yoğunlaştıkça, yatağa gitmede direnç göstermeye başlayabilir ve sizin yanında olmanız için daha sık uyanabilir. Bu zor dönemde, bebeğinizin uyumasına yardımcı olmak için bazı yöntemler geliştirmeniz gerekebilir ve bunları deneyerek bebeğinizi uyutmak için en iyi yöntemi bulabilirsiniz.

Gündüzleri ise muhtemelen biri sabah diğeri öğleden sonra olmak üzere iki düzenli kısa uyku periyotlarına ihtiyaç duyar.

8-12 aylık bebeklerde uyku düzeni nasıl sağlanır?

Bazı bebekler, odasının kapısı açıkken daha kolay uyurlar (böylece sizi duyabilirler).

Bazı bebekler ise başparmağı emme, sallanma gibi teselli edici alışkanlıklar geliştirirler.

Bebeğiniz, siz yanında olmadığınız zaman onu rahatlatacak özel bir battaniye veya oyuncak bir hayvanı bir geçiş nesnesi olarak benimseyebilir. Yumuşak ve kucaklanabilir, okşanabilen ve emilebilen birçok nesne bu konuda işe yarayacaktır. Bebeğinize, küçük battaniyeler veya yumuşak oyuncaklar sağlayarak, bir geçiş nesnesi kullanmaya onu teşvik edebilirsiniz. Fakat bebeğiniz bu nesneyi kendi kendine alabilecek kadar büyümemiş ise, bu nesnenin bir emzik olmamasında fayda vardır. Eğer bu nesne emzik olursa onu ağzından her düşürdüğünde emziği ona vermeniz için ağlama gereksinimi duyacaktır.

Bebeğiniz bir kere uykuya daldığında, uyku paterni genellikle tahmin edilebilir. Derin uykunun bir veya iki saatinden sonra daha hafif bir uyuklama aşaması olur ve derin uykuya tekrar dalmadan önce kısmen uyanabilir. Geri kalan gece sürecinde değişen şekilde daha derin ve sonra daha hafif uyku dönemleri geçirecektir. Gece 4-6 defa olabilen daha hafif uyku dönemlerinde gözlerini açabilir, etrafına bakabilir ve sizin için ağlayabilir. Özellikle tam bir gece uykusuna henüz dalmamışsanız, bu sizi çileden çıkarabilir. Çoğunlukla ayrılma korkusundan dolayı birçok bebeğin bu aşamadan geçtiğini düşünerek kendinizi sakinleştirebilirsiniz. Sadece, uyandığında sizin hala orada olduğunuz güvencesine ihtiyacı vardır ama aynı zamanda kendi kendine uykuya geri dönmeyi öğrenmelidir ve bunu öğretmek de size düşer. Bunu yaparken, bebeğinizi uyutmak için ilk bölümdeki (3-4 aylık bebeklerde uyku düzeni ve 4-7 aylık bebeklerde uyku saatleri ve uyku eğitimi başlığı altındaki) faydalı olabilecek öneriler kısmına bakın. Fayda gördüğünüz benzer teknikleri uygulayın.

Uygun şekilde davranıldığında bu gece yarısı uyanma dönemleri, genellikle birkaç haftada sona erer.

8-12 Aylık Bebeklerde Uyku Eğitimi

Bebek kendi kendine uyumaya nasıl alıştırılır?

En önemlisi, bebeğiniz gecenin ortasında uyanıp sizi yanına çağırdığı için onu ödüllendirecek hiçbir girişimde bulunmayın.

Örneğin;

 • Bebeğinizin iyi olduğundan emin olmak için yanına gidin ve gerçekten size ihtiyacı varsa yakınında olduğunuzu ona anlatın.
 • Hasta olmadığından emin olun (kulak enfeksiyonları veya krup gibi bazı problemler, gece birden bire gelişebilir).
 • Işıkları açmayın, onu sallamayın veya onunla dolaşmayın.
 • Ona su içmesini teklif edebilirsiniz fakat onu beslemeyin.
 • Onu kontrol ettiğiniz zaman, mümkün olduğunca onu rahat ettirmeye çalışın. Battaniyesine dolandıysa veya karyolasının köşesine sıkışmışsa onu düzeltin.
 • Bezini kontrol edin ve bezi sadece dışkı (kaka) yaptıysa ya da rahatsız edici şekilde ıslattıysa değiştirin. Bebeğin bezini mümkün olduğunca hızlı şekilde ve loş ışıkta değiştirin.
 • Sonra onu yatağına battaniyesinin altına yatırın ve yanından ayrılmadan önce uyku zamanı olduğuna dair rahatlatıcı birkaç kelime fısıldayın. Fakat ağlamaya devam ederse, beş dakika bekleyin, sonra ona geri dönün ve kısa bir süre için onu rahatlatın. O uyuyana kadar her beş-on dakikada bir kısa süreli onun yanına gitmeyi devam edin.
 • Kesinlikle yatağınıza onu almayın. Bebeğiniz ayrılık korkusu yaşıyor olsa da onu kendi yatağınıza almak, çocuğunuzun kendi yatağını alışmasını ve kendi kendine uykuya dalmasını daha da zorlaştırır.

Tekrar belirtmek gerekirse, bebeğin kendi kendine uyumayı ve kendi odasında yatmayı alışma dönemi ebeveynler için oldukça zor bir dönemdir. Sonuç olarak, aileyi bebeğin ağlaması duygusal ve fiziksel olarak yormaktadır. Bu dönemde muhtemelen ebeveynler bebeklerini acıma, kızma, endişelenme ve kırgınlık kombinasyonu ile cevap vereceklerdir. Fakat unutulmamalıdır ki, bebeğiniz bu davranışları bilerek yapmaz. Çünkü bu yaştaki bebekler doğal olarak korkulara ve streslere tepki göstermektedir. Eğer sakin kalırsanız ve bir geceden diğerine tutarlı/kararlı bir yol izlerseniz o kendini kısa bir süre içinde uykuya bırakacaktır.

Deneme geceleri boyunca çabalarken görünürdeki bu amacınızı koruyun. Bu şekilde yaparsanız, sonunda hayat ikiniz için de daha kolay hale gelecektir.

Bebekler gece neden ağlar?

Bazı bebekler her gece ağlar. Ebeveynler uzun ağlamaların bebeklerini psikolojik yönden etkileyip etkilemediğini merak ederler. Aslında bebeklerin ağlama süresi için zaman tutulsa, o kadar da uzun sürmediğini fark edebilirsiniz, ama bu ağlama süreleri size hiç bitmeyecekmiş gibi geleilir.

Geceleri ağlayan bebeğiniz için işinize yarayacak bazı öneriler;

Eğer ebeveynler kararlı olursa, bebeklerin çoğu geceleri daha az ağlayacaktır. Sonunda sadece küçük bir protesto ile uykuya dalmayı öğrenecektir.

Bebeğiniz uzun süre (20-30 dakika) ağlasa bile, bunun onu inciteceğine dair herhangi bir kanıt yoktur. Ancak bebeğiniz yirmi dakikadan daha uzun süre ağlarsa, bir şeylerin ters gidip gitmediğini kontrol etmeniz gerekir. Ama bebeğin gece uykusunu bölmemek için bu müdahaleler kısa olmalıdır, oynamak için yanında durulmamalıdır. Kontrol sırasında, tamamen doğal hisleriniz olan hüsran ve belki de kızgınlığınızı tutmanız önemlidir. Böylelikle, bebeğiniz uyumamak da ısrar ettiğinde sakin ve sevgi dolu bir şekilde kararlılığınızı koruyabilirsiniz.

Bebeğiniz gecenin yarısında uyanıyorsa onun yanına gitmeden önce onun tekrar uykuya dalması için bir kaç dakika bekleyin. Eğer hala ağlamayı sürdürürse onunla konuşun ve onun rahatlamasını sağlayın, fakat kendi yatağınıza getirmeyin. Aç olduğunu düşündüğünüz (örn. diğer zamanlara göre erken uyuyup öğünü kaçırması gibi) durumlar dışında onu beslemeyin. Çünkü onu besleyerek ya da yanınıza yatırarak onu sakinleştirmek ne kadar baştan çıkarıcı olabilse de, sonraları bebeğiniz gece yarısı uyandığında sizden her seferinde bunları yapmanızı bekler, eğer siz diğer zamanlarda bunları yapmazsanız bebeğinizin uykuya dalması oldukça zorlaşacaktır.

Bir bebek gecede birden çok defa uyanıyorsa uykusunu bölen bir neden olabilir.

Bebeğiniz 6 aylık olmasına rağmen hala sizle aynı odada yatıyorsa, bebeğinizin odasını ayırma zamanı gelmiş demektir. Çünkü bebeğiniz sizi duyduğu veya yanındayken sizin varlığınızı hissettiği için geceleri uyanıyor olabilir. Bebeğiniz 6 aylık olduktan sonra da beşikte yatıyorsa, beşiği ona dar geliyor olabilir. Bu yaşta, uykusundayken gerinecek ve hareket edecek alana ihtiyacı vardır. Etrafına döndüğünde onu tamponlayacak yastıklarla kaplı, boyuna uygun bir yastıkta uyuması önemlidir. Eğer oda çok karanlık ise, sorun bu olabilir. Bebek tanıdığı bir ortamda olduğunu inanmalı ve odasında bunu hissettirecek kadar ışık olmalıdır. Basit bir gece lambası bu sorunu çözebilir.

Benzer sağlık yazıları

 1. Bebeklerde gaz sancısı neden olur
 2. Çocuk büyütürken acil durumlar
 3. Bebeği tutma ve taşıma yöntemleri
 4. Bebekler neden ağlar
 5. Anne sütünü arttırmak için yenilmesi ve uzak durulması gereken besinler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git