Bebek Gelişimi

Bebeklerde Saç Dökülmesi Neden Olur? (Alopesi Nedir?)

Bebekler anne karnında 6'ıncıhafta dolduktan sonra, saçları çıkmaya başlar ve doğuma kadar bu süreç devam eder. Fakat, bazı bebekler saçlı doğar iken, bazılarının sadece ense bölümünde saç bulunur ve bazı bebeklerde saçsız doğar. Bebeklerin saç rengi bebek büyüdükten sonra belli olur ve genelde değişiklik gösterir.

Bebeklerde saç dökülmesi belirtileri ve tedavisi

Bebeklerin anne karnında 6’ıncı hafta dolduktan sonra, saçları çıkmaya başlar ve doğuma kadar bu süreç devam eder. Fakat bazı bebekler saçlı doğar iken, bazılarının sadece ense bölümünde saç bulunur ve bazı bebeklerde saçsız doğar. Bebeklerin saç rengi bebek büyüdükten sonra belli olur ve genelde değişiklik gösterir.

Bebeklerin saçları neden dökülür?

Bebeklerin saçlarının dökülme sebebi ise annenin hamilelik döneminde ve doğum sırasında hormonların devamlı olarak çalışması ve bebeğinde bu hormonlardan yararlanması nedeni ile doğumdan sonra hormonların seviyesi düşer ve bebeğin bu durumdan etkilenmesi sonucu uğradığı değişiklikten dolayı saçlı doğan bebeğin saçlarının yavaş yavaş döküldüğü görülür. Bu durum bebek için çok önemli bir durum değildir ve bu bir saç dökülmesi hastalığı olmadığı gibi, doğal bir durumdur.

Bir müddet sonra yeniden azar azar saçlar çıkmaya başlar ve hatta bazen tekrar bölüm bölüm saçları dökülüp yeniden çıkabilirBazen saç rengi değişir ve düz saçlı ise dalgalı saç, dalgalı saçlı ise düz saçlar çıkabilir. Bebeklerde saçların dökülmesi genelde soğuk havalarda doğan veya soğuk iklimlerde doğan bebeklere başlık giydirildiğinde de bebeklerin saçları kırılır veya dökülür.

[Video] Bebeklerde saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

Bebeklerin saçlarının dökülmesi nasıl önlenir?

Bebeklerde saç dökülmesi tedavisiBebek için bu durum önemli olamayıp bebek büyüyüp toparlandığında başlık veya şapka giydirmeyi bırakıldığında, bu yüzden dökülen saçlar yeniden çıkacaktır. Ayrıca bebeklerin devamlı yatması ve aynı yönde yatırılması da bebeklerin saçlarının dökülmesine neden olan bir faktördür.

Bu durum bebek oturmaya başladığında kendiliğinden düzelir ve bebeğin saçları yeniden çıkar. Bebeklerde tamamen normal olan bu tip saç dökülmeleri dışında bu dönem içerisinde başka bir anormallik görülür ise bebeğin saçları ilk 6’ıncı aydan sonra, dökülmeye devam eder ise bir dermatoloji uzmanı muayenesi yapılması ve başka bir rahatsızlık veya beslenme ile ilgili bir problem olup olmadığı doğrultusunda değerlendirilmesi gerekmektedir.

Küçük bebeklerin saç bakımında saçlarını şampuan ile yıkamaya çok fazla gerek yoktur ve şampuan kullanılması gerekir ise az miktarda ve daha seyrek şampuan kullanılması daha uygun olur. Bebeklerde saçlı derideki yağ bezlerinin çalışma bozukluğu sonucu oluşan kabuklu deri iltihabı oldukça yaygın görülür ve bu durum genellikle zamanla geçebilir. Kalan kabuklar için baş derisine bebe yağı ile ya da nemlendiriciler ile masaj yaparak temizlemek bu kabuklanma oluşumunu önler. Bebeklerde genelde doğal ürünlerin tercih edilmesi bebeklerin saç bakımı için oldukça önemlidir. Her şeye rağmen saç dökülmesi geçmeyen bebeklerin mutlaka uzman bir pediatrik tarafından değerlendirilmesi önemlidir.

Bebek hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Bebekler neden kusar
  2. Bebeklerde göz sulanması neden olur
  3. Bebeklerde pamukçuk nedenleri ve tedavisi
  4. Bebeklerde hırıltılı solunum neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git