Bebek Gelişimi

Bebeklerde Pişik Neden Olur? Pişik Belirtileri

Pişik, bebeklerde bez bölgesinde oluşan kırmızılık ve lezyonlardır. Bebeklerde pişik olmasının en önemli nedeni bezin uzun süre ıslak kalmasıdır. Bezin uzun süre değiştirilmemesi, bebeğin çok fazla çiş yaptığı dönemlerde bez kısa sürelerde değiştirilse bile bir saat içinde de pişik oluşabilir.

Bebeklerde pişik nasıl önlenir?

Pişik, bebeklerde bez bölgesinde oluşan kırmızılık ve lezyonlardır. Bebeklerde pişik olmasının en önemli nedeni bezin uzun süre ıslak kalmasıdır. Bezin uzun süre değiştirilmemesi, bebeğin çok fazla çiş yaptığı dönemlerde bez kısa sürelerde değiştirilse bile bir saat içinde de pişik oluşabilir.

Pişiğin oluşma nedeni ıslaklık ve havanın sıcak olması ile artış gösterir. Pişiği önlemek için cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturulması önemlidir. Bu koruyucu tabakayı oluşturabilmek için güvenilen kremler kullanılabilir.

Kullanılacak ürün ince tabaka şeklinde kullanılmalı ve ürünün pH’sı beş buçuk (5,5) seviyesinde olmalıdır. Bebeklerde pişik genellikle bez bölgesinde oluşur. Bebeklerde pişik kullanılan temizleme maddelerinden de kaynaklanabilir. Uzun süre ıslak mendil kullanımı pişik yapabilir. Bez bölgesi dışında oluşan pişik benzeri döküntüler isilik olarak adlandırılır. İsilik boyun bölgesinde, sırtta, alında kolların iç kısmında tere bağlı oluşur.

Bebek bezleri farklılığı pişiğe neden olur mu?

Kullanılan bebek bezleri çok önemlidir. Özellikle son yıllarda üretilen bezler bebeğin poposunun hava almasını sağlamaktadır. Kullanılan bebek bezi bebeğin idrarını çok iyi emmelidir. Bezin dış yüzeyi hava geçirmelidir. Bebeğin uyku sırasında kullanılacak bez buna özel olmalıdır. Bezi bağlarken bez bebeğin bacağını sıkmamalıdır. Bebek bezlerinin ortasında genellikle desenler vardır ve bu desenler bezi bağlarken açıkta kalacak şekilde bez bağlanmalıdır. Kullanılan bezin bebeğin göbek çevresini tam sardığından emin olunmalıdır.

Bebeklerde pişik belirtileri

Pişik bebeklerde daha çok bez bölgesinin bir problemidir. Pişik bebeğin bez ile kapatılan bölgelerinde ve kıvrım yerlerinde oluşur. Bez bölgesindeki lezyonlar pişik olarak değerlendirilmez. Pişik genellikle kırmızı, ciltten kabarık, bazen sulu deri döküntüsüdür.

Bebekler pişik için doktora götürülmeli mi?

Bebeklerin pişikleri için öncelikle korunma gerekir. Çocuk doktorları bebek doğduktan sonra pişik kremleri önerirler ve bu kremler pişik oluşmaması için kullanılır. Bebeğin altı sık değiştirildiği halde, iyi kurulandığı halde, pişik kremleri kullanıldığı halde devam eden ya da artış gösteren bir pişik sorunu var ise bu durumda bebek doktora götürülmelidir.

Çünkü mantar kremlerinin bazılarında kortikosteroid, antibiyotik vardır. Bu nedenle mantar kremleri uzun süreli kullanıldığında da pişik oluşmasına yol açar. Bu nedenle ilaç tarzı kremler başlanmadan önce bebeğin doktora götürülmesi daha uygun olur.

Pişik nasıl geçer?

Bebeklerde pişik nasıl geçer

Bebeklerde pişik nasıl geçer

Bebeklerde pişiği geçirmekten ziyade oluşumunu önlemek daha önemlidir. Bu nedenle idrarın cilt ile teması kesilmelidir. Cildi idrardan korumak için cildin yüzeyinde koruyucu bir tabaka oluşturmak gerekir. Bu koruyucu tabakayı oluşturmak için doktorun önerdiği kremler ince tabaka şeklinde sürülmelidir.

Bebekte pişik oluşmuş ise panthenol içeren kremler kullanılabilir. Bunun yanı sıra pişik kreminin pH’sının beş buçuk (5,5) olması da önemlidir. Korumanın yetersiz olduğu pişiklerde bebekte mantar oluşabilir.

Mantarın rengi bayrak kırmızısı şeklindedir. Bebekte mantar oluştuğunda içeriğinde mantara karşı etkili maddeler bulunan kremler kullanılır. Pişiğin yanı sıra üzeri sulu lezyonlar oluşur ise bebek doktora götürülmeli ve doktorun önerdiği antibiyotik içerikli kremler düzenli kullanılmalıdır.

Bebekte pişik nasıl önlenir?

Bebeklerin pişikten korunması için öncelikle uygun bez seçilmelidir. Uygun bez bebeğin yaşına ve havalanmayı iyi sağlamasına yardımcı olan bezdir. Bebeğin altı değiştirildikten sonra bebeğin altı mutlaka iyi yıkanmalı, bebeğin altı iyi kurulanmalıdır. Zeytin yağı ya da badem yağı gibi yağlar kullanılabilir. Bebeğin altı mümkün olduğunca sık değiştirilmelidir. Özellikle bebek her kaka yaptığında altı en kısa sürede değiştirilmelidir.

Pişik önlemede saf talk pudrası oldukça faydalıdır. Fakat günümüzde bu pudralar çok fazla bulunmamaktadır. Pudranın özelliği suyu çekmektir. Bu nedenle pudra çok uzun kullanımlarda cildin suyunu emer ve cildin nemini de alır. Pudra kullanımı çok fazla önerilmez iken, pişik koruyucu kremlerin ince tabaka şeklinde sürülmesi tavsiye edilir.

Bebek hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Bebeklerde isilik belirtileri
  2. Bebeklerde pamukçuk neden olur
  3. Bebekler neden kusar
  4. Bez bölgesi dermatit nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git