B

Bebeklerde Nezle (Soğuk Algınlığı) Tedavisi

Soğuk algınlığı (nezle), birden çok virüsün yol açtığı, kişiden kişiye bulaşan, üst solunum yollarını tutan hafif seyirli bir hastalıktır.

Soğuk algınlığı (nezle), birden çok virüsün yol açtığı, kişiden kişiye bulaşan, üst solunum yollarını tutan hafif seyirli bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre bir yaşına kadar olan bebeklerin yılda ortalama 8 kez nezleye yakalandığı bildirilmektedir.

Soğuk algınlığı etkenleri sıklıkla virüslerdir. 200 kadar değişik virüs tanımlanmıştır. En sık sebep olan virüsler; rhinovirüsler, Coronavirüsler, Parainfluenza virüsü, Respiratuar sinsityal virüslerdir.

Bebeklerde nezle (soğuk algınlığı) belirtileri

 • Burun akıntısı,
 • Burun tıkanıklığı,
 • Hapşırma,
 • Kuru öksürük,
 • İştahsızlık,
 • Huzursuzluk,
 • Hafif ateş,
 • Emmede azalma.

Nezlenin soğuk hava ile ilişkisi nedir?

Havaların soğuması  veya soğuk olması soğuk algınlığının (nezlenin) başlaması ve seyretmesi ile doğrudan ilişkili değildir. Ancak havanın soğuk olması nedeniyle üşütmeye bağlı genel vücut direnci düşer. Soğuk burun mukozasındaki silia hücrelerinin hareketliliğini yavaşlatarak, solunum yollarına virüslerin girmesini ve yerleşmesini kolaylaştırır. Sigara dumanına maruziyette silia aktivitesini yavaşlatır, uzun süreli maruziyet bu aktiviteyi durdurur. Ayrıca soğuk havalarda ortamların ve kalabalık ortamların kapalı kalması ve havalandırmanın iyi olmaması dolayısıyla da, soğuk havalarda soğuk algınlığına yakalanma riski daha fazladır.

Soğuk algınlığının her yıl pik yaptığı mevsimler; sonbahar, kış ortası ve ilkbahardır.

Bebeklerde nezle (soğuk algınlığı) tedavisi

Çocuğun salgılarının sulandırılması tedavide oldukça önemlidir. Salgıların sulandırılması için en iyi ilaç sudur. Ayrıca buhar yapmak da solunum yolları mukozalarını nemlendirmede faydalıdır.

Anne sütü nezlesi olan bebeği iyileştirmede de etkilidir. Bu nedenle anne sütü emen bebeklerde emzirme sıklığı arttırılabilir.

Buruna doktorunuzun önerdiği serum fizyolojik damla damlatıldıktan sonra burun temizleme pompasıyla burun içerisinde biriken salgıları temizlemek bebeğin burundan nefes almasını kolaylaştırır.

Diğer viral hastalıklarda da olduğu gibi nezlesi olan bebeklerde de hafif ateş olabilir. Bu durumda bebek ince giydirilmelidir, ılık bir duş aldırılabilir, çocuk çok huzursuz ve ateşi 38 derecenin üzerindeyse ve doktorunuz önerirse ağrı kesici-ateş düşürücü ilaç verilebilir. Fakat iki aylıktan küçük bebeklerde ateş yüksekliği önem arzettiğinden ve başka önemli bir hastalık belirtisi olabileceğinden doktora başvurmadan ateş düşürücü ilaç verilmemelidir.

Nezle ile birlikte öksürüğü de olan 1 yaşından büyük bebeklerde 1-2 tatlı kaşığı ballı limon suyu verilebilir (doktora danışmadan verilmemelidir). Doktorunuzun önerdiği öksürük şurubu, balgam söktürücü doktorun önerdiği dozda verilebilir.

Çok ilaç kullanmak yerine olabildiğince az ilaç kullanmak fakat daha sık doktor kontrolü soğuk algınlığı için son derece doğru bir tedavi yöntemidir. Bunun dışında evin çok iyi havalandırılması gerekir, evin aşırı ısıtılmaması gerekir (20-22 dereceyi geçmeyecek şekilde evin ısıtılması idealdir).

Bebeklerde nezlenin neden olduğu sağlık problemleri (nezle komplikasyonları) nelerdir?

Nezlesi olan bir bebekte daha sonraki günlerde hastalık ilerleyerek alt solunum yolları da etkilenir ve bronşiolit gelişebilir, bu da solunum yetmezliğine neden olabilir.

Yine, soğuk algınlığı olan bebekte bağışıklık sistemi zayıflayabileceği için başka enfeksiyon hastalıkları (orta kulak enfeksiyonu, bronşit, zatürre gibi) bu duruma eklenebilir.

Soğuk algınlığı nedeniyle bebeğin burun tıkanıklığı olur, ağzın içindeki salyaları yutması zorlaşır ve bunlara bağlı olarak veya hastalığın genel rahatsızlığından dolayı bebeğin emmesi ve iştahı azalır. Ayrıca bu durumda olan bebeği zorlayarak beslemek bebeğin akciğerlerine besin kaçmasına da neden olabilir. Bu durum da ani solunum sıkıntılarına ve akciğerlerde ciddi enfeksiyona yol açabilir.

Bebeğimi nezleden (soğuk algınlığından) nasıl koruyabilirim?

Soğuk algınlığının (nezlenin) sonbahar ve kış mevsiminde daha sık görülmesinin en önemli sebebi, insanların bu mevsimlerde kapalı ortamlarda bulunmasıdır. Ağız ve burundan hapşırık ve öksürük sırasında havaya yayılan virüsler damlacıklar şeklinde ortamın havasında uçuşarak bulunurlar ve solunum yoluyla bu virüsler insanlara bulaşır. Bu nedenle bebekler özellikle bu mevsimlerde kapalı ortamlarda, kalabalık ve havalandırması iyi olmayan ortamlarda uzun süre tutulmamalıdır veya mümkün olduğunca bu tür ortamlardan uzak tutulmalıdır.

Erişkinler genellikle hafif bir burun tıkanıklığı, burun akıntısı olduğunda burunlarını elleriyle silerler. Burunda hafif bir akıntıya yol açan bir virüs ellere bulaştığında uzun süre ellerde kalabilir ve erişkin elini yıkamadan bebeği dokunursa, bu virüs bebeğe bulaşır. Erişkinlerde hafif bir burun akıntısı yapan bu virüs, bebeklerde akciğer iltihabına neden olabilecek kadar ciddi bir hastalığa neden olabilir. Bu nedenle annenin, babanın ve bebek ile yakın temasta bulunacak bireylerin sık sık ellerini yıkaması çok ama çok önemlidir.

Benzer sağlık yazıları

 1. Nezle nedir, neden olur
 2. Bebeklerde iştahsızlık neden olur
 3. Çocuklarda bronşit neden olur
 4. Çocuklarda zatürre neden olur
 5. Çocuklarda orta kulak iltihabı nedenleri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git