Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Bebeklerde Konak Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Konak, bebeklerin baş derisinde görülen ve sık rastlanan bir deri sorunu olan konak ilk 3-6 ay arasındaki bebeklerde sık görülür.

Konak hastalığı nedir?

Konak, bebeklerin baş derisinde görülen ve sık rastlanan bir deri sorunu olan konak ilk 3-6 ay arasındaki bebeklerde sık görülür. Konak bebeğin genel sağlık durumunu etkilemeyen ve evde tedavi edilebilen bir tür seboreik dermaitit türüdür. Konak çocuklarda adolesan dönemde de görülebilir. Kafa derisinde pullanma derinin ve yağın birikimi ile oluşmaktadır.

Bebekler hızla büyüdüklerinden deri altındaki yağ bezleri büyük miktarda yağ üretmekte ve bu da ölü derinin yapışarak birikmesine (konak oluşumuna) neden olmaktadır. Ayrıca bebelerin kafa derisinde konak oluşumunun diğer nedenleri arasında genetik yatkınlık, annenin beslenme tarzı, çocuğun alerjik yatkınlığı gibi nedenler de sayılabilir.

 Bebeklerin kafa derisinde konak oluşumu belirtileri

İlk başta bebeğin başı üzerinde kuru deri kabuklanmaları görülür. Bu kabuklanmalar yağlı sarı ya da kahverengi ve ele gelen sertliktedir. Kabuklu alanlar tüm baş derisini kaplayabileceği gibi kaşlara ve kulakların arkasına da uzanabilir. Hatta bebeğin saçlarında geçici dökülmeler ortaya çıkabilir. Konak genellikle saçlı deride görülür. Konak uzadığı zaman sarı topaklar oluşturabilir. Konak oluşumunun hoş olmayan bir kokusu vardır. Saçlı deri dışında çocuklarda konak ya da seboreik dermatit kulak arkasında, kaşlarda, çocuğun alnında, koltuk altında, genital bölgede de konak oluşumu görülebilir. 

Bebeklerin kafa derisinde konak oluşumunun teşhisi

Teşhis için bebeğin kafa derisinin genel görünümüne bakarak konak tanısı kolayca konabilir.

Bebeklerin kafa derisinde konak oluşumunun tedavisi

Konak tedavisinde baş derisine kokusuz bebek yağı sürülür ve bu şekilde bir gece bekletilir. Ertesi gün bebeğin başı yumuşak bir şampuan ile yıkanır ve kabukları gidermek için yine yumuşak bir saç fırçası ile taranır ya da ölü deriden kurtulmak için nemli bir havlu ile bebeğin kafa derisi masaj yapılır.

Konak ortadan kalktığında bebeğin başını sabun ve su ile sık sık yıkamaya ve kurulamaya özen göstermek gerekir. Sorun sık tekrarlama eğiliminde olduğundan düzenli olarak bebek yağı ile masaj yapmaya ve saçı şampuanlamaya dikkat etmek önemlidir. Bunlara rağmen geçmeyen konak oluşumunda mantar enfeksiyonu ya da bakteriyel enfeksiyon oluşma ihtimali göz önünde bulundurularak bir dermatoloji uzmanına baş vurmak ve gerekir ise lokal (bölgesel) ilaç tedavileri uygulanabilir. Bebeklerde konak oluşumu genellikle 6’ıncı aydan veya 1 yaşından sonra kendiliğinden geçer. 

Bebeklerin kafa derisinde oluşan konak nasıl geçer?

Bebeklerin kafa derisinde oluşan konağın giderilmesi için bebeğin başı kokusuz bebe yağı ile ovalanmalı ve bir gece bu şekilde bırakılmalıdır. Ertesi gün bebeğin başını yumuşak bir şampuan ile yıkamak ve kabukları gidermek için yine yumuşak bir saç fırçası ile taramak gerekir. Bebe yağının olmadığı durumlarda konak oluşumu için evde bulunan zeytin yağı ve karbonat (1 yemek kaşığı zeytin yağı ve 1 tatlı kaşığı karbonat) karıştırılarak bebeğin kafa derisine sürülür ve yarım saat bekletilerek bebeğin banyo yaptırılması gerekir.

Bebeğin kafa derisinde çok fazla konak olşuyor ise bebeğin sık sık banyo yaptırılması gereklidir. Bebeğin kafa derisinde konak oluşumunu önlemek için bebeğin bulunduğu ortamın çok sıcak olmaması, tüylü battaniyelerin bebeğe kullanılmaması, bebeğin giysilerinin pamuklu ve penye olmasına dikkat edilmesi gibi önlemler ile bebeğin kafa derisinde oluşan konaklar önelenebilir. 

Çocuk hastalıkları ile ilgili benzer sağık yazıları

  1. Çocuklarda ve bebeklerde seboreik dermatit neden olur
  2. Çocuklarda kontakt dermatit nedenleri ve tedavisi
  3. Çocuklarda mantar enfeksiyonları nedenleri ve tedavisi
  4. Çocuklarda saç dökülmesi nedenleri ve tedavisi
  5. Çocuklarda saç kıran nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git