Bebek Gelişimi

Bebeklerde İştahsızlık Neden Olur? Bebeklerde İştahsızlık Belirtileri

Her çocuk dünyaya beslenme iç güdüsü ile gelir. Bebeklerin sağlıklı beslenmesi için annenin memesi dışında bir şey vermeye ilk aylarda gerek yoktur.

Bebeklerde iştahsızlık tedavi edilir mi?

Her çocuk dünyaya beslenme iç güdüsü ile gelir. Bebeklerin sağlıklı beslenmesi için annenin memesi dışında bir şey vermeye ilk aylarda gerek yoktur. Bazı durumlarda (diş çıkarma, enfeksiyonel hastalıklar veya bazı mide ve bağırsak problemleri gibi) çocukta ciddi bir iştahsızlık görülebilir.

Bebeklerde iştahsızlığın var olup olmadığının anlaşılması önemlidir, çünkü yapılan çalışmalar bebeklerde iştahsızlığın en temel nedeninin annenin kaygısı olduğunu göstermiştir. Anneler çocuklarının yeterli beslenmediği kaygısı duyduğu için bu kaygı çocuklarda da olumsuz etki eder, bu nedenle anne bebek ilişkisi bozulur ve çocuk gerçekten iştahsız olabilir.

Bu tür durumlarda öncelikle annenin kaygısının giderilmesi yönünde çocuk hastalıkları uzmanları anne ile iletişim kurmaya çalışır fakat çocuğun iştahsızlığının nedeni bu tür bir durum değil ise, çocukta bir aydan fazla süren iştahsızlık var ise bu durumda altta yatan ve iştahsızlığa neden olan faktör araştırılır.

Bebekte iştahsızlığın nedeni gıda alerjisi, mide ve bağırsak sisteminde bir bozukluk, kronik bir hastalık (akciğer ve kalp sorunları gibi), demir ve çinko eksikliği gibi eksiklikler olabilir.

Bebeklerde iştahsızlık hastalık belirtisi olabilir mi?

Bebekte gerçekten iştahsızlık söz konusu ise, büyüme ve gelişme çizgileri 5 persentil’in altında seyrediyor ise, aylık kilo alımı ilk 3 ay 800 gramın altında ise, ikinci 3 ayda 600 gramdan az kilo alıyor ise bu durumda çocukta bir beslenme sorunu olduğu düşünülmelidir.

 1. Alerjiye bağlı bebeklerde iştahsızlık neden olur? : İştahsızlık sorunu olan çocuklarda öncelikle çocuğun gıda alerjisi olup olmadığı araştırılmalıdır. Çocuklarda genellikle inek sütü alerjisi sık görülen bir durumdur ve bu durum bebekte kusma, iştahsızlık ve ishal ile kendini gösterebilir.
 2. Sindirim sistemi rahatsızlıklarına bağlı bebekelerde iştahsızlık : Sindirim sistemini ilgilendiren doğumsal bir tıkanıklık ve çocukta devamlı kusma var ise bu durumda da mide asidi çocuğun yemek borusunu tahriş eder ve çocukta iştahsızlık oluşur.
 3. Kronik hastalıklara bağlı bebeklerde iştahsızlık : Altta yatan kronik hastalıklar bebeklerde iştahsızlık yapabilir. Örneğin kalp hastalıkları, kronik akciğer hastalıkları (astım ve tekrarlayan bronşit gibi) durumlarda çocuk iştahsız olabilir.
 4. Diğer etkenlere bağlı bebeklerde iştahsızlık : Çok hafif seyreden bir nezleye bağlı sinüzit gelişir ise geniz akıntısı nedeni ile çocukta iştahsızlık olabilir. Çocuklarda akut enfeksiyonlar kısa süreli iştahsızlık yapabilir. Demir eksikliğine bağlı anemi gelişmesi çocukta iştahsızlığa neden olabilir. Çinko eksikliği çocukta iştahsızlık yapabilir.

Bütün bu sorunların anlaşılması için çocuğun çocuk hastalıkları uzmanı tarafından değerlendirilmesi gereklidir.

Bebeklerde iştahsızlık hangi dönemlerde görülür?

Bebeklerde iştahsızlık hangi dönemlerden görülür

Bebeklerde iştahsızlık hangi dönemlerden görülür

Bebeklerde büyüme ve gelişmenin bazı dönemleri vardır ve bazı dönemlerde büyüme hızlı olabilir iken, bazı dönemlerde büyüme yavaş olur.

İlk 6 ay bebeklerin hızlı büyüme gösterdiği dönemdir ve bebeğin gıda ihtiyacının daha fazla olduğu bir dönem olarak kabul edilebilir. Bu dönemde çocuğun fazla yemesine alışılır ve ikinci 6 ayda çocuğun büyümesi ve gelişmesi yavaşlar ve bebeğin daha az beslenmesi durumunda iştahsızlık varmış gibi algılanabilir. Bu tür bir durum normaldir ve annenin kaygılanmasına gerek yoktur.

Çocuk acıktığı zaman beslenmek ister, bu nedenle annenin illede 3 saatte bir beslemem gerekiyor ısrarı çocukta iştahsızlığa neden olabilir. Anne bu konuda kendini bilinçlendirmeli ve çocuğun isteğine göre hareket etmelidir.

Bunun dışında çocuğun gerçekten iştahsız olduğu dönemlerden biri de diş çıkarma dönemleridir. Diş çıkarma dönemleri bebeklerin çok zorlandığı dönemlerdir, bu nedenle çocuk keyifsizdir ve çocuğun bu dönemlerde düzenli beslenmesi beklenmemeli ve telaş yapılmamalıdır.

Yine ek gıdaların başlandığı 6’ıncı ay ve 1 yaşları dönemlerinde ek gıdalara karşı bir alerji oluşmuş ise çocuk buna bağlı mide ve bağırsak sorunları yaşar ve iştahsızlık gelişir.

Çocuklarda ilk 6 ay ve 1 yaş civarlarında demir eksikliği gelişebilir ve bu durumda fizyolojik anemi ortaya çıkar ve demir eksikliğine bağlı iştahsızlık görülebilir. Bu gibi bir durumda çocuğun doktoru çocuğa demir takviyesi önerebilir.

Bebeklerde iştahsızlığın nedeni nasıl teşhis edilir?

Bebeğin iştahsız olduğuna kilo takibi ile karar vermek gerekir. Çocuğu takip eden doktor çocuğun kilo ve boy çizgilerine bakarak çocuğun iştahsız olduğunu anlaması mümkündür. Annenin de aynı şekilde bebeğin ıslattığı ve kaka yaptığı bez sayısını dikkat ederek yeterince beslenip beslenmediğini anlaması mümkün olabilir.

Bebeğin ilk 6 ay içinde ortalama 5 bez ıslatıyor olması ve aynı şekilde kaka yapıyor olması çocuğun yeterince anne sütü emdiğini gösterir fakat çocuk gerçekten hiç bir şey yemiyor ve büyüme, gelişme çizgileri de geriden gidiyor ise bu durumda iştahsızlığın altta yatan nedeni araştırılır.

Çocuğun doktorunun yapacağı fizik muayenede çocukta kalp ve akciğer sorunun olup olmadığı, çocukta sürekli kusmasının olup olmadığı, çocukta gıda alerjisinin olup olmadığı, gıda alerjisi tespit edilmiş ise alerji yapan gıdanın tespiti için, çocuk alerji uzmanının yapacağı araştırmalar gibi teşhis yöntemleri ile bebeğin iştahsızlığının altta yatan nedeni tespit edilmeye çalışılır.

Bebeklerde iştahsızlık belirtileri

Bebeklerde iştahsızlık belirtileri

Bebeklerde iştahsızlık için kullanılan ilaçlar

Bebeklerde kullanılan iştah açıcı ilaçlar grubunda genellikle vitaminler verilir fakat yapılan çalışmalarda fazladan vitamin vermenin çocuklarda gereksiz olduğu ortaya çıkmıştır ve çocuğun iştahını açmada bir katkısı yoktur. Dolayısı ile doğuştan iştahlı bir çocukta iştahın neden azaldığının tespit edilmesi gerekir.

Çocukta iştahsızlığa yol açan anormalliğin, eksikliğin ne olduğu araştırılmalı ve buna yönelik tedavi uygulanmalıdır. Çocukta reflü sorunu var ise, çocuğun ağzına devamlı mide içeriği geliyor ve bunun nedeni gıda alerjisi ise çocuğa alerji ilaçları verilir fakat önemli olan alerjiyi yapan gıdanın tespit edilmesi ve bu besini çocuğun beslenmesinden çıkarılmasıdır.

Genel olarak çocuklarda iştah açıcı bir ilaç veya vitamin yoktur ve neden araştırılmadan bu ilaçları vermeye gerek yoktur. Çocuğun iştahsızlığının nedeni akciğer hastalıkları, kalp hastalıkları, demir eksikliği, çinko eksikliği gibi durumlar ise öncelikle bunların tedavileri uygulanmalıdır.

Bebeklerde iştah açan yiyecek (besin) var mı?

Bebeklerde iştah açan özel bir gıda veya bir bitkisel formül yoktur ve her çocuk doğuştan iştahlı doğar.

Çocuklar büyüme iç güdüsü, beslenme iç güdüsü, anne memesini emme iç güdüsü ile doğarlar. Dolayısı ile iştahsızlığa neden olan bir sorun (bir hastalık gibi) yok ise çocuğun beslenmesi normal olur fakat birçok ailede şimdiye kadar gözlemlenmiş olan durum, annenin çocuğunun yeteri kadar beslenmediği kaygısına kapılması ve bebeğe ısrarla besleme çabasına girmesidir. Annenin bu ısrarcılığının psikolojik olarak çocukta iştahsızlığa yol açtığı bilinmektedir.

İştahsız olan çocukta iştah açan yiyeceklerden çok, çocuğun iştahını kapatan durumların tespiti ve bu durumların ortadan kaldırılması önemlidir.

Kısacası iştahsız olan bebekte iştah açan yiyecek veya bitkisel, medikal bir tedavi aramak yerine bebeğin iştahının neden olmadığının bulunması ve bu durumun tedavisinin yapılması gerekir. Bebekte iştahsızlık var ise bu durum mutlaka çocuk hastalıkları uzmanı tarafından araştırılmalıdır.

Bebek hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Bebekler neden kusar
 2. Bebeklerde ishal nedenleri ve tedavisi
 3. Bebeklerde diş çıkarma
 4. Emziklilik dönemi beslenme
 5. Bebeklerde hıçkırık neden olur
 6. Pilor darlığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 7. Çocuklarda kansızlık neden olur

38 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git