Bebek Gelişimi

Bebeklerde İştahsızlık Neden Olur? Bebeklerde İştahsızlık Belirtileri

Her çocuk dünyaya beslenme iç güdüsü ile gelir. Bebeklerin sağlıklı beslenmesi için annenin memesi dışında bir şey vermeye ilk aylarda gerek yoktur.

Bebeklerde iştahsızlık tedavi edilir mi?

Her çocuk dünyaya beslenme iç güdüsü ile gelir. Bebeklerin sağlıklı beslenmesi için annenin memesi dışında bir şey vermeye ilk aylarda gerek yoktur. Bazı durumlarda (diş çıkarma, enfeksiyonel hastalıklar veya bazı mide ve bağırsak problemleri gibi) çocukta ciddi bir iştahsızlık görülebilir.

Bebeklerde iştahsızlığın var olup olmadığının anlaşılması önemlidir, çünkü yapılan çalışmalar bebeklerde iştahsızlığın en temel nedeninin annenin kaygısı olduğunu göstermiştir. Anneler çocuklarının yeterli beslenmediği kaygısı duyduğu için bu kaygı çocuklarda da olumsuz etki eder, bu nedenle anne bebek ilişkisi bozulur ve çocuk gerçekten iştahsız olabilir.

Bu tür durumlarda öncelikle annenin kaygısının giderilmesi yönünde çocuk hastalıkları uzmanları anne ile iletişim kurmaya çalışır fakat çocuğun iştahsızlığının nedeni bu tür bir durum değil ise, çocukta bir aydan fazla süren iştahsızlık var ise bu durumda altta yatan ve iştahsızlığa neden olan faktör araştırılır.

Bebekte iştahsızlığın nedeni gıda alerjisi, mide ve bağırsak sisteminde bir bozukluk, kronik bir hastalık (akciğer ve kalp sorunları gibi), demir ve çinko eksikliği gibi eksiklikler olabilir.

Bebeklerde iştahsızlık hastalık belirtisi olabilir mi?

Bebekte gerçekten iştahsızlık söz konusu ise, büyüme ve gelişme çizgileri 5 persentil’in altında seyrediyor ise, aylık kilo alımı ilk 3 ay 800 gramın altında ise, ikinci 3 ayda 600 gramdan az kilo alıyor ise bu durumda çocukta bir beslenme sorunu olduğu düşünülmelidir.

 1. Alerjiye bağlı bebeklerde iştahsızlık neden olur? : İştahsızlık sorunu olan çocuklarda öncelikle çocuğun gıda alerjisi olup olmadığı araştırılmalıdır. Çocuklarda genellikle inek sütü alerjisi sık görülen bir durumdur ve bu durum bebekte kusma, iştahsızlık ve ishal ile kendini gösterebilir.
 2. Sindirim sistemi rahatsızlıklarına bağlı bebekelerde iştahsızlık : Sindirim sistemini ilgilendiren doğumsal bir tıkanıklık ve çocukta devamlı kusma var ise bu durumda da mide asidi çocuğun yemek borusunu tahriş eder ve çocukta iştahsızlık oluşur.
 3. Kronik hastalıklara bağlı bebeklerde iştahsızlık : Altta yatan kronik hastalıklar bebeklerde iştahsızlık yapabilir. Örneğin kalp hastalıkları, kronik akciğer hastalıkları (astım ve tekrarlayan bronşit gibi) durumlarda çocuk iştahsız olabilir.
 4. Diğer etkenlere bağlı bebeklerde iştahsızlık : Çok hafif seyreden bir nezleye bağlı sinüzit gelişir ise geniz akıntısı nedeni ile çocukta iştahsızlık olabilir. Çocuklarda akut enfeksiyonlar kısa süreli iştahsızlık yapabilir. Demir eksikliğine bağlı anemi gelişmesi çocukta iştahsızlığa neden olabilir. Çinko eksikliği çocukta iştahsızlık yapabilir.

Bütün bu sorunların anlaşılması için çocuğun çocuk hastalıkları uzmanı tarafından değerlendirilmesi gereklidir.

Bebeklerde iştahsızlık hangi dönemlerde görülür?

Bebeklerde iştahsızlık hangi dönemlerden görülür

Bebeklerde iştahsızlık hangi dönemlerden görülür

Bebeklerde büyüme ve gelişmenin bazı dönemleri vardır ve bazı dönemlerde büyüme hızlı olabilir iken, bazı dönemlerde büyüme yavaş olur.

İlk 6 ay bebeklerin hızlı büyüme gösterdiği dönemdir ve bebeğin gıda ihtiyacının daha fazla olduğu bir dönem olarak kabul edilebilir. Bu dönemde çocuğun fazla yemesine alışılır ve ikinci 6 ayda çocuğun büyümesi ve gelişmesi yavaşlar ve bebeğin daha az beslenmesi durumunda iştahsızlık varmış gibi algılanabilir. Bu tür bir durum normaldir ve annenin kaygılanmasına gerek yoktur.

Çocuk acıktığı zaman beslenmek ister, bu nedenle annenin illede 3 saatte bir beslemem gerekiyor ısrarı çocukta iştahsızlığa neden olabilir. Anne bu konuda kendini bilinçlendirmeli ve çocuğun isteğine göre hareket etmelidir.

Bunun dışında çocuğun gerçekten iştahsız olduğu dönemlerden biri de diş çıkarma dönemleridir. Diş çıkarma dönemleri bebeklerin çok zorlandığı dönemlerdir, bu nedenle çocuk keyifsizdir ve çocuğun bu dönemlerde düzenli beslenmesi beklenmemeli ve telaş yapılmamalıdır.

Yine ek gıdaların başlandığı 6’ıncı ay ve 1 yaşları dönemlerinde ek gıdalara karşı bir alerji oluşmuş ise çocuk buna bağlı mide ve bağırsak sorunları yaşar ve iştahsızlık gelişir.

Çocuklarda ilk 6 ay ve 1 yaş civarlarında demir eksikliği gelişebilir ve bu durumda fizyolojik anemi ortaya çıkar ve demir eksikliğine bağlı iştahsızlık görülebilir. Bu gibi bir durumda çocuğun doktoru çocuğa demir takviyesi önerebilir.

Bebeklerde iştahsızlığın nedeni nasıl teşhis edilir?

Bebeğin iştahsız olduğuna kilo takibi ile karar vermek gerekir. Çocuğu takip eden doktor çocuğun kilo ve boy çizgilerine bakarak çocuğun iştahsız olduğunu anlaması mümkündür. Annenin de aynı şekilde bebeğin ıslattığı ve kaka yaptığı bez sayısını dikkat ederek yeterince beslenip beslenmediğini anlaması mümkün olabilir.

Bebeğin ilk 6 ay içinde ortalama 5 bez ıslatıyor olması ve aynı şekilde kaka yapıyor olması çocuğun yeterince anne sütü emdiğini gösterir fakat çocuk gerçekten hiç bir şey yemiyor ve büyüme, gelişme çizgileri de geriden gidiyor ise bu durumda iştahsızlığın altta yatan nedeni araştırılır.

Çocuğun doktorunun yapacağı fizik muayenede çocukta kalp ve akciğer sorunun olup olmadığı, çocukta sürekli kusmasının olup olmadığı, çocukta gıda alerjisinin olup olmadığı, gıda alerjisi tespit edilmiş ise alerji yapan gıdanın tespiti için, çocuk alerji uzmanının yapacağı araştırmalar gibi teşhis yöntemleri ile bebeğin iştahsızlığının altta yatan nedeni tespit edilmeye çalışılır.

Bebeklerde iştahsızlık belirtileri

Bebeklerde iştahsızlık belirtileri

Bebeklerde iştahsızlık için kullanılan ilaçlar

Bebeklerde kullanılan iştah açıcı ilaçlar grubunda genellikle vitaminler verilir fakat yapılan çalışmalarda fazladan vitamin vermenin çocuklarda gereksiz olduğu ortaya çıkmıştır ve çocuğun iştahını açmada bir katkısı yoktur. Dolayısı ile doğuştan iştahlı bir çocukta iştahın neden azaldığının tespit edilmesi gerekir.

Çocukta iştahsızlığa yol açan anormalliğin, eksikliğin ne olduğu araştırılmalı ve buna yönelik tedavi uygulanmalıdır. Çocukta reflü sorunu var ise, çocuğun ağzına devamlı mide içeriği geliyor ve bunun nedeni gıda alerjisi ise çocuğa alerji ilaçları verilir fakat önemli olan alerjiyi yapan gıdanın tespit edilmesi ve bu besini çocuğun beslenmesinden çıkarılmasıdır.

Genel olarak çocuklarda iştah açıcı bir ilaç veya vitamin yoktur ve neden araştırılmadan bu ilaçları vermeye gerek yoktur. Çocuğun iştahsızlığının nedeni akciğer hastalıkları, kalp hastalıkları, demir eksikliği, çinko eksikliği gibi durumlar ise öncelikle bunların tedavileri uygulanmalıdır.

Bebeklerde iştah açan yiyecek (besin) var mı?

Bebeklerde iştah açan özel bir gıda veya bir bitkisel formül yoktur ve her çocuk doğuştan iştahlı doğar.

Çocuklar büyüme iç güdüsü, beslenme iç güdüsü, anne memesini emme iç güdüsü ile doğarlar. Dolayısı ile iştahsızlığa neden olan bir sorun (bir hastalık gibi) yok ise çocuğun beslenmesi normal olur fakat birçok ailede şimdiye kadar gözlemlenmiş olan durum, annenin çocuğunun yeteri kadar beslenmediği kaygısına kapılması ve bebeğe ısrarla besleme çabasına girmesidir. Annenin bu ısrarcılığının psikolojik olarak çocukta iştahsızlığa yol açtığı bilinmektedir.

İştahsız olan çocukta iştah açan yiyeceklerden çok, çocuğun iştahını kapatan durumların tespiti ve bu durumların ortadan kaldırılması önemlidir.

Kısacası iştahsız olan bebekte iştah açan yiyecek veya bitkisel, medikal bir tedavi aramak yerine bebeğin iştahının neden olmadığının bulunması ve bu durumun tedavisinin yapılması gerekir. Bebekte iştahsızlık var ise bu durum mutlaka çocuk hastalıkları uzmanı tarafından araştırılmalıdır.

Bebek hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Bebekler neden kusar
 2. Bebeklerde ishal nedenleri ve tedavisi
 3. Bebeklerde diş çıkarma
 4. Emziklilik dönemi beslenme
 5. Bebeklerde hıçkırık neden olur
 6. Pilor darlığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 7. Çocuklarda kansızlık neden olur

38 Yorum

 1. Avatar

  ankara beşevler çilingir

  26 Kasım 2016 at 13:18

  ne yapsam yemiyor ve kilo almıyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Kasım 2016 at 18:23

   Çocuğun yaşına bağlı beslenme şekli farklı olabilir. Çocuğun genel sağlık durumu iyi ise kilo almaması çok anormal değildir.

   Anne sütüyle besleniyor ise bazı çocuklar anne sütü emerken diğer besinleri çok fazla yemeyebilir.

   Normal beslenmeye yenilerde geçildi ise buna bağlı iştahsızlık olabilir.

   Mideye ait bir problem olabilir.

   Diş çıkarma dönemlerinde bebeklerde iştahsızlık olabilir.

   Bu durumu çocuk doktorunuz ile görüşmenizde ve çocuğun durumunun değerlendirilmesinde fayda var.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

   • Avatar

    Seda

    19 Ekim 2017 at 16:34

    Bebegimin 70 günlük kilosu 4.850 gramdı boyu 60 3 gün önce 2 aylik aşılarını olduktan sonraki gün 3 kere ağız dolusu kustu şimdi geçti ama günde 3 4 kere yoğun sarı renkte kaka yapıyo katimsi gibi biraz sütüm çok gelmediği için mama takviyesi yapiyorum ama 2 gündür emmek istemiyo biberonuda almiyo kaşıkla vermeyi denedim diliyle itiyo geceleride memeyi tutuyo 5 dk emiyor bırakıyor sonra uykuya geciyo nedeni ne olabilir yardimci olur musunuz

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     24 Ekim 2017 at 22:00

     Beklerde 2. ayda BCG aşısı, pnömokok aşısı, beşli karma aşısı, rotavirüs 1 ilk doz aşısı gibi aşılar yapılabilir. Bu durum aşı yan etkisi olabilir, ancak olduğu aşıya göre yan etkiler değişiklik gösterebilir.

     BCG AŞISI YAN ETKİLERİ ARASINDA lenfadenopati (lenf bezi büyümesi), aşı yerinde ileride de izi kalabilen kızarıklık ve nodül gibi bir oluşum, bağışıklık sisteminin daha fazla uyarılmasına bağlı otoimmün olayların gelişmesi, lenfadinit, osteit, sistemik semptomlar (ateş, kilo kaybı, kansızlık gibi), iki veya daha fazla organın tutulduğu (akciğerler, lenf düğümleri, böbrekler, dalak ve benzeri) dissemine hastalık, üveit gibi yan etkileri sayılabilir.

     PNÖMOKOK AŞISININ YAN ETKİLERİ ARASINDA aşı yerinde kızarıklık, ağrı, kas ağrıları, alerjik reaksiyonlar gibi yan etkiler bulunur. Diğer aşıların da yan etkileri vardır.

     Anlattığınız durum aşı yan etkisi olabileceği gibi başka bir duruma bağlı da olabilir. Bu konuda net bir şey söylemek çok mümkün değildir. Çocuk doktorunuzla görüşmeniz ve muayeneye götürmeniz daha doğru olur.

     Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 2. Avatar

  Üzgün

  21 Nisan 2017 at 17:09

  Bebeğim 18 aylık boyu 78 kilosu 9700 çok iştahsız ne yapabilirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Nisan 2017 at 14:40

   Normal bebek kilosu ve boyu yaşa göre kız çocuklarında ve erkek çocuklarında değişiklik gösterebilir. Bebeğinizin ayına göre boyu ve kilosu normalin biraz altında olasa da özellikle kız ise çok da düşük sayılmayabilir, fakat gelişme gecikmesinin birçok nedeni olabilir. Genetik faktörlere bağlı olabilir.

   Çocuk doktorunuzla bu durumu görüşmeniz daha uygun olur. Çocuk doktorunuz çocuğun genel muayene bulgularına göre size yönlendirme yapabilir veya normal olduğunu söyleyebilir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam sizinle olsun.

   • Avatar

    Duygu

    18 Ağustos 2017 at 23:27

    Merhaba 2.5 aylik bir oglum var 3150 gr dpgum kilosu ve 2.ayda 6kilo oldu anne sutuyle beslesim son 10 gundur sutum azaldigi icin anne sutu mama takviyesi yapiyorum ancak 7 gundur istahi azaldi doktora gittik hersey normal ancak yemiyor gereksiz bir kaygi degil onceden 120 cc biranda bitiren bebegim simdi 50-60 cc aliyor kaka ve cisi de azaldi hersey normalken bu ani istahsiLik neden olur

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     21 Ağustos 2017 at 16:56

     Normal şartlarda anne sütü bebek 4 aylık olana kadar yeterli olur genellikle. Bebeklerde dönem dönem bu tür iştahsızlıklar olabilir. Mama ile daha hızlı doyuyor olabilir veya mamanın tadını sevmemiş olabilir. Mamaya bağlı kabızlık başlamış olabilir. Bebekler büyüdükçe kakası daha seyrek olabilir. Fakat bebeğin gelişiminde gerileme olursa, durumunda hastalık belirtileri olursa bir gastroloji uzmanına götürmeniz faydalı olacaktır.

     Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 3. Avatar

  Seherr

  25 Nisan 2017 at 16:17

  Oğlum 1 yaşında kilosu 10 iki aydir kilo sabit hiçbirşey yemiyo sutumude ara ara iciyo son bir haftadır geceleri açlıktan agliyo

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Mayıs 2017 at 21:04

   Bu kadar ciddi durumlar için çocuk doktorunuza ya da çocuk gastroloğuna gitmek gerekir. Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 4. Avatar

  Ayşe Naz

  26 Mayıs 2017 at 16:39

  Kızım suan 7 aylik 4 aylıkken 7 kiloydu şimdi 7 buçuk kilo biseyler yerken sürekli migdesi bulaniyo ne yapabilirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Mayıs 2017 at 11:31

   Bir çocuk gastroloğuna gitmeniz önemlidir, mide ile, bağırsaklar ile, yemek borusu ile ilgili önemli bir sorun olabilir.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 5. Avatar

  Dilek

  15 Haziran 2017 at 12:02

  Oğlum 6 aylık 3 aylıktan bu yana emmemiz sıkıntılı. Mama almıyor ek gıdaya kabullenmiyor. Ve 8,9 saat aç kalıyor uyurken 8 saatte bir zorla emiyor. Bu durum haftalarca sürüyor. Geçen ay 200 grm almış. İdrara baktılar kana baktılar hormona baktılar. Çok şükür bir sıkıntı yok. 2 haftadır sadece emiyordu. Bu hafta yine başladı. Artık deli olucam napıcam bilmiyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Haziran 2017 at 23:37

   Kardiyolojik ve gastrolojik değerlendirmeler yapılmasında fayda vardır. Kalp ve mide, bağırsaklar ile ilgili bir sıkıntı olabilir (İhmal etmemelisiniz).

   BEBEKLERDE EMMEK İSTEMEME NEDENLERİ ARASINDA; burun tıkanıklığı, emzirme pozisyonu ve tekniği, pamukçuk, anne sütünün tadı, annenin stresi, emzirme saatleri, diş çıkarma, biberon alışkanlığı, anne sütünün zor çıkması ya da yavaş gelmesi, yetersiz süt miktarı, kullandığınız kokular (krem, parfüm, deodorant, ter ve benzeri), kulak enfeksiyonu, annenin çalışmaya başlaması, yeni bir hamilelik gibi nedenler sayılabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 6. Avatar

  Hilal eylül

  19 Haziran 2017 at 12:48

  Kızım 9.5 aylık.2 ay önce kilosu 9350 boyu 73cmdi.simdi 9200 boyu 73.5 cm.kilo alacağına kaybediyor. Diş çıkarıyor ve çok istahsiz.cani isterse beni emiyor cani isterse mama içiyor.kilo alması ve istahinin açılması için napabilirim?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Haziran 2017 at 12:20

   Bebekler diş çıkarırken bu tür iştahsızlıklar ve kilo kaybı olabilir. Fakat yine de çocuk doktorunuzla bir görüşmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 7. Avatar

  Merve

  13 Ağustos 2017 at 04:09

  Mrb benim oğlum 9 bucuk aylık ve 8 kilo hic bişey yemiyor günde bir iki defa mama ek gıda yemiyor ne yapabilirim sizce kilosu normalmi çokk sterliyim 2 aylıktan belli böyle oglum?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Ağustos 2017 at 00:19

   Bir çocuk gastroloji doktoruna götürmeniz de fayda vardır. Ancak bazı anne sütü emen çocuklar 1-1.5 yaşına kadar bile ek gıda yemeyi reddedebilirler. Sağlığında ve diğer gelişim durumlarında bir sorun yoksa, bu durum normal olabilir. Her çocuk aynı kiloda, aynı boyda ve aynı iştaha sahip olmaz. Fakat yine de ya çocuk doktorunuz ya da bir gastroloji uzmanı ile bu durum hakkında görüşmeniz önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 8. Avatar

  Fatma

  17 Ağustos 2017 at 10:41

  Bebegim 2 aylık ve sabaha doğru mama yemiyor. Diliyle geri itiyor ve huzursuz uyuyor çok hareket ediyor uykusunu alamiyor . Ne yapmam gerekiyor. Doktorumuz da izine çıkmış ne yapacagimi şaşırdım.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Ağustos 2017 at 11:26

   Çocuk gastroloji uzmanına götürmeniz faydalı olacaktır. Düzgün uyuyamadığı için de iştahsızlığı olabilir. Diğer zamanlarda normal besleniyorsa, gelişimi normalse bu durum normal de olabilir. Fakat yine de doktora gitmeniz önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 9. Avatar

  Dilara

  29 Ağustos 2017 at 16:14

  15 günlük bebegimin iki gündür iştahı azaldı. Emme saatlerinde önceden 15-20 dk ederken şimdi 10 dk zor emiyor. Etmek yerinemuyku tercih ediyor. Şekeri falan mi düşük bilmiyorum ama bunu nerden anlayabilirim. Sizce sorunumuz ne olabilir.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Eylül 2017 at 19:48

   Çocuk doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 10. Avatar

  Serpil

  30 Ağustos 2017 at 16:23

  Merhabalar kızım 10 aylık kilosu 7350 boyu 71 normal mı hiç bi şey yemio günde 1 öğün yiyoruz gerisi anne sürü ve cici bebe süt içio ne yapmalıyım yardım lütfen

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Eylül 2017 at 21:59

   Sütünüz yettiği için başka bir şey yemek istemiyor olabilir, bazı çocuklar bir buçuk yaşına kadar bile anne sütü dışında bir şeyler yemek istemeyebilir. Kızınızın boyu ve kilosu yaşıtlarına göre anormal sayılmaz. Herhangi bir hastalık hali yoksa endişe etmeniz yersiz olabilir, ancak bu durum hakkında çocuk doktorunuzla görüşmeniz daha doğru olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 11. Avatar

  Hatice

  28 Eylül 2017 at 22:40

  Merhaba. Bebegim 3 ay Bi gunluk useability yok Beni oynayarak emiyor Bi birakiyor Bi emiyorum sutum az oldugu icin mama talviyesi yapiyorum mamayida yemiyor ne yapacagimi sasirdim aglayarak emiyor aglayarak mama yiyor napmam gerekiyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Ekim 2017 at 22:04

   Emzirilen bebeklerde huzursuzluğa sebep olabilecek birçok neden olabilir. Bunlar normal kişilik özelliğinden ağır bir hastalığa kadar değişebilir. Bebeğin bu davranışından dolayı sütünüzün yetmediğini zannederek ek olarak mama vermeye başlamış olabilirsiniz. Bu da bebeğin her ikisini de reddetmesine neden olmuş olabilir. Doktorunuzun önerdiği aralıklarla bebeğinizi mümkün olduğunca sessiz, bebeğin ilgisini dağıtacak herhangi bir durumun olmadığı bir ortamda emzirmeye çalışmanız ve doktorunuz önermediyse mama vermekten kaçınmanız faydalı olabilir veya bebek beslenmesi konusunda emzirme uzmanından yardım almanız gerekebilir.

   Bebekte kolik sorunu da olabilir. Kolik sorunu olan bebekler genellikle günde bir kez kolik atağına girerler ve bacaklarını kıvırıp, aşırı aşırı ağlayarak kıpkırmızı olurlar. Bu gibi durumlarda, anneler bebeklerinin aç olduğunu zannederek emzirmeye çalışır fakat bu sırada bebek emmek istemeyip kendini geri atarak memeyi reddederler. Bu tür durumlarda çocuk doktoru ile görüşmek ve doktorun önerilerini almak faydalı olacaktır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 12. Avatar

  hayal

  22 Kasım 2017 at 02:08

  merhabalar ben fransadayim ve benim.bebegim.5 aylik ve bir haftadan fazladir beslenmeyi reddediyor biberon veriyordum artik almiyor bende siringa ile veriyordum artik onuda istemiyor vede cok halsiz hic uyumazdi artik hep boyle yari uyanik yari yatan bir bebek oldu ve benim psikolojim berbat oldu burdaki dktorlara gore aciksa icermis gunduz 10 saat icmedi bugun gecede uykuda vericem bu gidisle acaba nedeni nedir bi cozum bulabilirmiym ve bu ay hic kilo almadi aksine verdi ama dktora normalmis kati gidalarida 2 gun yedi onuda yemiyor artik kasigi gordugu gibi tukuruyor ben bi cozum yolu bulun lutfen

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Kasım 2017 at 13:35

   Çocuk gastroloğu tarafından bir değerlendirme yapılmasında fayda vardır. Bu aylarda yavaş yavaş diş çıkarma başlayabilir ve bebekler diş çıkarırken beslenme alışkanlıkları değişebilir, uyuma alışkanlıkları değişebilir, huysuzlaşabilirler. Eğer dışarıdan verdiğiniz gıdalar dışında emiyorsa bazı dönemler sadece emmek bebeklerde yeterli olabilmektedir. Fakat sebebin ne olduğunu buradan söylemek mümkün değildir, bu nedenle uzman bir gastroloji doktorunun görmesi önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle…

 13. Avatar

  anne*

  29 Ocak 2018 at 14:00

  Merhaba bebeğim 18 aylık 2 aydır çok iştahsız yemek yemeği reddediyor. yemek yemesi için zorladığımda kusuyor . sadece süt içiyor.
  kilosu 13.2 boyu 81 cm doktorumuz gelişimin normal olduğunu söylüyor. ama yemek yemediği için gelişimi zayıflar mı ? uyku düzeni de bozuldu . çok agresifleşti yemek yemediği için çok halsiz ne yapmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Şubat 2018 at 22:23

   Çocuklarda dönem dönem bu tür yemeyi reddetme olabilir. Diş çıkarma dönemlerine bağlı isteksizlik olabilir. Diş çıkarma dönemlerinde bu tür uyku düzeni bozukluğu, iştahsızlık olabilir. Durum devam eder ve gelişiminde anormallik başlarsa, bu durumu çocuk doktorunuz ile tekrar görüşmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 14. Avatar

  beril

  5 Şubat 2018 at 11:27

  kızım 7 aylık doğum kilosu 2620 boy 45 olarak doğmuştu. iki böbreğinde 2,5 mm civarı kristal tespit edildi. çok iştahsız mama bile almıyor.d-vit3 te doktor tarafından kesildi. gelişimi için ne yapacağımı bilmiyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Şubat 2018 at 12:07

   Ultrasonografinin rutin kullanımının yaygınlaşmış olması ve farkındalığın artmış olması, beslenme ve uygunsuz D vitamini desteği gibi nedenler bebeklerde taş hastalığı görülme sıklığını arttırabilmektedir.

   Yetişkinlerde ve adolesanlarda taş hastalığının en bilindik belirtileri renal kolik ve gözle görülebilen idrarda kan iken, çocuklarda ve bebeklerde huzursuzluk, iştahsızlık ve kilo alamama gibi hastalığa özgü olmayan belirtiler söz konusudur. Fakat bebeğiniz anne sütü emiyorsa bu ona yeterli geliyor da olabilir. Anne sütü emen bazı bebekler ek besin almayı reddedebilir.

   Böbrek taşı oluşumu, taş oluşturan iypnların konsantrasyonu, idrar pH’sı ve akım hızı, üriner yavaşlamaya neden olabilecek anatomik (yapısal) anormallikler ve çeşitli metabolik faktörleri de içeren kompleks bir süreçtir.

   D vitamini takviyesi yapılmışsa, buna bağlı taş oluşumu başlamış olabilir. D vitamini kesildikten sonra takiplerde düzelme görülmezse, altta yatan bir durumun olup olmadığının tespit edilmesi için daha detaylı araştırmalar gerekebilir. Bunları çocuk üroloji doktorunuz ile de görüşmeniz gerekir.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemenizde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 15. Avatar

  Irmak Çakıcı

  4 Mart 2018 at 12:15

  Merhaba. Bebeğim 6 ayını yeni doldurdu. Doktorumuzun yönlendirmesiyle ek gıdaya 4. Ayda meyve püresiyle başladık 1-2 haftadan sonra yoğurtla devam ettik ardından sebze püreleri vermeye başladık. Doğduğundan bu yana da hep anne sütüyle beslendi ve mama takviyesi hiç almadı. Şuan 8.180 gram boyu da 70 cm. Çok iştahlı olan ne versem yiyen sürekli emmek isteyen bebeğim son 3-4 gündür ne emmek ne de yemek istemiyor. Normalde her şeye ağzını açan çocuk şuan verdiğim mamaların tadına bile bakmıyor. Sadece geceleri 2 saatte bir uyanıp emiyor. Gün içinde de 3-4 saatte bir emmek istiyor. Bu durum 6. Ayda yaşanan büyüme atağıyla ilgili olabilir mi? Doktor kontrolüne yeni gittik diş çıkarmıyor şuan daha 3 ayı daha var dedi ama bu durum beni endişelendiriyor.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Mart 2018 at 01:05

   Beşinci ay ile dokuzuncu ay arasında ilk süt dişleri çıkabilir. Her ne kadar doktorunuz diş çıkarma dönemine var dese de, dişler çıkmadan önce diş çıkarma belirtileri uzun sürebilir. Bu nedenle bebeğinizde görülen belirtiler diş çıkarma belirtileri olabilir. Bazı çocuklar ilk dişleri çıkarırken (genellikle 6 aylıktan itibaren) rahatsızlık hissedebilir.

   BEBEKLERDE DİŞ ÇIKARMANIN MUHTEMEL BELİRTİLERİ:

   * Aşırı tedirginlik
   * Gündüz huzursuzluk, gece uykusuzluk
   * Ağızdan daha fazla salya akması
   * Diş etlerinde kızarıklık ve şişlik olabilir ve elle bastırıldığında ele sert gelebilir
   * Çocuk eskisine oranla daha çok yiyecek seçebilir
   * Çocuk ağzında parmağını ya da başka bir cismi çiğnemek isteyebilir.

   Yine de doktorunuzla görüşmeniz daha uygun olacaktır. Sonuç olarak bebeğinizin gelişim ve sağlığını çocuk doktorunuz takip etmektedir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 16. Avatar

  Gülçin

  25 Mayıs 2018 at 17:47

  Merhaba bebeğim 31 günlük ve kilosu 3680 ilk doğduğunda 3080 di anne sütüm az olduğu için mama takviyesi yapıyorum fakat doğduğundan berimsarılığı geçmedi ve sürekli uyuyor uyandırmaya çalışmak bile bazen bir saatimi alıyor dolayısıyla öğün atlamış oluyorum ve yeterince besleyemiyorum memeyide fazla emmiyor kaşıkla vetmeye calışıyoruö ağzını kapatıyor sarılık mı bu kadar iştahsız yapan bebeğimi sizce

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Mayıs 2018 at 11:59

   Yenidoğanların en az üçte ikisinin yaşamın ilk haftasında klinik görünüm olarak sarardığı bilinmektedir. Normal fizyolojik bir durum olarak kabul gören, genellikle selim, geçici bir fenomen olmasına ve çoğu kez de serum total bilirubin konsantrasyonunun bebek açısından tehlike kaynağı olmayacak düzeylerde seyir göstermesine rağmen, bu durum yeni doğanların küçük bir kısmında bilirubin ensefalopatisi oluşturabilir ve geri dönüşümsüz nörolojik sekellere neden olabilir.

   Bilirubin seviyesinin yükselmesini önlemede yeterli ve başarılı bir emzirmenin sağlanması oldukça önemlidir. Bu nedenle doktorunuzdan veya hemşirenizden onu nasıl daha kaliteli emzirebilirsiniz konusunda bilgi almanızda fayda vardır. Emzirme sıklığının artması anlamlı hiperbilirubinemi (bilirubinin yükselmesi) gelişme olasılığını azaltır. Bu nedenle yaşamın ilk günlerinde annelere günde en az 8-12 kez emzirmeleri önerilir. Emzirme danışmanlığı almanız faydalı olabilir. Bebekte yetersiz beslenme bulguları varsa, bebeğin dehidratasyon açısından klinik ve biyokimyasal olarak değerlendirilmesi gerekebilir. Bu nedenle doktorunuz ile daha sık ve daha detaylı görüşmeniz gerekebilir. Doktorunuzun önerileri dışında başka bir şey vermemeniz önemlidir.

   Term bebeklerde (miadında doğan [36.-41.haftalar arasında] doğan bebekler) iki haftadan uzun süren, preterm bebeklerde (erken doğan [20.-36. haftalar arasında] doğan bebekler) üç haftadan uzun süren sarılıklar uzamış sarılık olarak tanımlanır. Uzamış sarılıklarda indirekt bilirubin yüksekliği (indirekt hiperbilirubinemi) varsa, bu durum genellikle patolojik sarılık olarak kabul edilir ve nedenlerin araştırılması gerekebilir. Bunu da doktorunuz ile görüşmenizde fayda vardır.

   YENİDOĞANDA PATOLOJİK İNDİREKT BİLİRUBİN YÜKSEKLİĞİNİN (HİPERBİLİRUBİNEMİNİN) BAZI NEDENLERİ

   * Hemolitik hastalık
   * Rh alloimmünizasyonu, ABO ve diğer kan grubu uyuşmazlıkları
   * Eritrosit membran defektleri (herediter sferositoz, eliptositoz, piropoikilositoz, stomatositoz)
   * Eritrosit enzim eksiklikleri (glukoz-6-fosfat dehidrogenez eksikliği, piruvat kinaz eksikliği ve diğer eritrosit enzim eksiklikleri)
   * Hemoglobinopatiler (alfa talasemi, beta talasemi)
   * Stabil olmayan hemoglobinler (konjenital heinz body hemolitik anemi)
   * Sepsis
   * Dissemine intravasküler koagülasyon
   * Kanın ekstravazasyonu
   * Polisitemi
   * Diyabetik anne bebekleri
   * Anne sütü sarılığı
   * Pilor stenozu
   * Bağırsak obstrüksiyonu.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 17. Avatar

  Tuğçe

  16 Ekim 2020 at 22:55

  Merhaba 94 günlük bebeğim var , ilk iki ay beslenmesi çok iyiydi mama ile besleniyor doğduğu günden beri. Maması bitince ağlayan tekrar isteyen bir çocuktu. 1 aydır iştahsızlık var normal de 120 ml mama yemesi gerikirken 20_60 ml arası mama yiyor. İdrar testi yapıldı , kar ona ultrasyonla bakıldı , değişik mamalar denedim hatta biberonu da degistirdim ama yinede yemiyor . En son gittigimiz doktor reflü dedi ikinilac verdi 1 haftadır o ilaçları kullanıyor onlarında faydası yok. Ne yapmalıyım nasıl bir yol izlemeliyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Ekim 2020 at 10:29

   Reflü durumunda bebekte iştahsızlık, çabuk doyma olabilir. Reflü durumunda sadece verilen ilaçlar durumu düzeltmeye yetmeyebilir. Çocuğun beslenme düzeninin de değiştirilmesi gerekebilir. Bunu doktorunuzdan öğrenmelisiniz. Reflü yatağı, beslerken uygun pozisyonda tutma, beslenme sonrası bebeğin hemen yatırılmaması, az ve sık besleme, verilen gıdaya veya gıdanın içinde bulunan bir maddeye bağlı gıda alerjisi veya duyarlılığı gibi durumları dikkat edilmesi ve gıdaya karşı bir reaksiyon varsa bunun araştırılması gerekebilir. Çünkü bebeğin organlarla ilgili bir problemi yoksa alerjik veya aşırı duyarlılık durumları reflüye neden olabilir. Bazen aylara göre geçici iştah azalmaları da olabilir.

   Bebeğinizin bir de çocuk gastrolojisi tarafından da değerlendirilmesi gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git