Bebek Gelişimi

Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur? Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer?

Hıçkırığın oluşum nedeni diyafram kasının kasılmasıdır. Diyafram kası, göğüs boşluğu ile karın boşluğu arasındaki kastır. Bu kastaki ani kasılmalar hıçkırığa neden olur. Bu kasın ani kasılmalarından dolayı ses telleri bir anda birbirine yaklaşarak ses çıkarır ve bu sese hıçkırık adı verilir.

Hıçkırık hastalık belirtisi olabilir mi?

Hıçkırığın oluşum nedeni diyafram kasının kasılmasıdır. Diyafram kası, göğüs boşluğu ile karın boşluğu arasındaki kastır. Bu kastaki ani kasılmalar hıçkırığa neden olur. Bu kasın ani kasılmalarından dolayı ses telleri bir anda birbirine yaklaşarak ses çıkarır ve bu sese hıçkırık adı verilir.

Hıçkırığa neden olan faktörler

Araştırmalar sonucunda, diyaframda bulunan frenik sinirin uyarılmasından dolayı hıçkırık geliştiği bilinmektedir. Hıçkırık genellikle diyafram veya mide şişliğinden dolayı frenik siniri irrite eden durumlardan kaynaklanır.

Erişkinlerde hıçkırık nedenleri : Hıçkırık birçok faktörden meydana gelebilir. Erişkinlerde hıçkırık herhangi bir kalp hastalığının, kalp krizinin, mide hastalıklarının ve beyin ile ilgili rahatsızlıkların belirtisi olabilir.

Bebeklerde hıçkırık nedenleri : Yeni doğan bebeklerde ilk 1 yaş civarında görülen hıçkırık genellikle normal bir reflekstir ve herhangi bir hastalık bulgusu değildir. Bebeklerde çoğunlukla emzirme sonrası mide çok şiştiği için, bebeğin ani heyecanlanması sonucu, bebek beslenirken hava yuttuğu için, ortamın sıcaklığı ani düştüğünde hıçkırık oluşur.

Bebeklerde hıçkırık kaç aylık olduğunda artar?

Hıçkırık bebeklerde fizyolojik bir durumdur ve 1 yaşına kadar bebeklerde hıçkırık olabilir. Fakat bebeklerde hıçkırığın en sık görüldüğü aylar yeni doğan döneminden 3 aylık olana kadar, gaz probleminin ve kusma problemlerinin devam ettiği dönemlerdir.

Bebeklerde anne karnında iken 6’ıncı haftadan itibaren hıçkırık başlar. Bebek anne karnında iken bebeğin hıçkırdığını anne hissedebilir. Bebek doğduktan sonra da gittikçe azalarak hıçkırık devam eder. Hıçkırık görülme sıklığı erken doğan bebeklerde daha sıktır. Zamanında doğan bebeklerde hıçkırık görülme oranı daha düşüktür. Erken doğan (prematüre) bebek günlük yaşamındaki 24 saat içinde yaklaşık 30-45 dakikasını hıçkırarak geçirir.

Bebekler hıçkırık tuttuğu için doktora götürülmeli mi?

Hıçkırık erişkinlerde birçok hastalığın bulgusu olabileceği için uzun sürdüğünde doktora gitmek önemlidir. Fakat 1 yaşına kadar olan çocuklarda hıçkırık, herhangi bir hastalık bulgusu değil fizyolojik bir durumdur ve bebeklerin hıçkırığı için doktora gitmeye gerek duyulmaz.

Bebek hıçkırmaya başladığında anne kucağına almalı ve dik tutmalı, bebeği kısa süreli emzirmeli gibi yöntemler ile bebeğin hıçkırığı genellikle geçer. Bebeklerde hıçkırık süresi 1 dakika ile 1 saat arasında değişir.

Eğer bebek hıçkırmaya başladıktan sonra 1 saatten fazla zaman geçmiş ise, bebeğin emmesi engelleniyor ise, bebeğin kısa süreli emmesinden sonra bile hıçkırık kesilmiyor ise anne sütü aspire edebilir ve bu durum çocukta bir tehlike yaratabilir. Bu gibi durumlarda bebek doktora götürülmelidir.

Bebeğin yediği besinler hıçkırığa neden olur mu?

Bebeklerde hıçkırık en sık 0 ile 6’ıncı aya kadar görülür. 0-6 ay arası bebekler genellikle anne sütü ya da anne sütü yetmez ise tek başına mama veya anne sütü artı mama şeklinde beslenir. Annenin yediği bazı besinler anne sütü ile bebeğe geçer ve hıçkırığı arttırabilir.

Annenin yediği besinlerden, gaz problemi yapan besinler ve reflü yapan besinler hıçkırığın artmasına neden olur. Bebekte inek sütüne karşı, yumurtaya karşı ya da çikolataya karşı alerjik bir yatkınlık var ise anne, süt ve süt ürünleri tükettiğinde, çikolata yediğinde, yumurta yediğinde çocukta hıçkırık artış gösterir.

Annenin kuruyemişleri çok fazla tüketmesi de kusma eğilimini arttırdığı için bebeğin hıçkırığı artar. Annenin çok fazla çay, kahve ve kola gibi kafein içeren içecekler tüketmesi bebekte hıçkırığı arttırır. Bebekte reflü var ise hıçkırık daha sık olur. Bebekte kolik gazı denilen bir durum var ise hıçkırık daha fazla olur.

Bebeğin hıçkırığı nasıl geçer?

Bebeklerde hıçkırık nasıl geçer

Bebeklerde hıçkırık nasıl geçer

Hıçkırık bir hastalık değildir. Bebeklerde hıçkırık bebeğin bir refleksidir. Hıçkırık, bebeğin beslenmesini, uyumasını, emmesini etkilemiyor ise herhangi bir şey yapmaya veya bir tedavi uygulamaya gerek yoktur.

Bebek hıçkırıktan çok rahatsızlık duyuyor ise emdikten sonra en az yarım saat kadar bebek dik tutulmalı ve sırtı sıvazlanmalı dır. Bebeğin emerken hava yutmaması için kısa aralıklar ve bebek çok acıkmadan emzirilmesi ile hıçkırık azaltılabilir.

Bebekte hıçkırık çok sürdüğü zaman ortam değişikliği fayda sağlayabilir. Ortamın ani soğuması hıçkırığı arttırır. Bu nedenle bebeğin hıçkırığı tuttuğunda ortam soğuk olmamalıdır. Bebeğin hıçkırığı için herhangi bir ilaç kullanılmaz.

Bebek hıçkırmaya başladığında anne kısa süreli bebeği emzirmeli veya sütünü sağıp 1 çay kaşığı kadar verdiğinde bebeğin hıçkırığı genellikle kendiliğinden geçer.Bebeğin hıçkırığını geçirmek için 1-2 çay kaşığı su verilebilir.

Bebeğin hıçkırığını geçirmek için bazen annelerin yaptığı yanlışlar vardır. Örneğin 1 damla limon vermek bebeğin hıçkırığını geçirebileceği gibi, limonun ph değeri bebeğe uygun değildir ve bebekte pişik olmasına ve kusma eğiliminin artmasına neden olur. Bu nedenle çocuk doktorları limon suyunu bebeğin hıçkırığını geçirmek için pek fazla önermezler.

Emzirmek bebeğin hıçkırığını geçirir mi?

Erişkinlerde hıçkırığı geçirmek için uygulanan bazı yöntemler vardır. Erişkinlerde hıçkırığı geçirmek için korkutma, yavaş yavaş su içme, kese kağıdına solumak, nefesi tutmak gibi yöntemler hıçkırığı azaltabilir.

Fakat bebeklerde bu tür yöntemleri uygulamak mümkün değildir. Bebeklerde hıçkırığı daha basit yöntemler ile geçirmeye çalışmak gerekir. Bu yöntemlerden en önemlisi de bebeğin kısa süreli emzirilmesidir.

Bebek hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Bebekler neden kusar
  2. Erken doğum nedir
  3. Bebeklerde diş çıkarma
  4. Bebeklerde iştahsızlık neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git