Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Bebeklerde Göz Sulanması Nedenleri Ve Tedavisi

Bebeklerde göz sulanması normal bir durum değildir. Özellikle doğduğu andan beri devamlı gözleri sulanan bebeklerde ters giden bir şeyler olduğu akla getirilmelidir. Bebeklerde göz sulanması genellikle göz yaşı kanallarının yeteri kadar gelişmemesi veya tıkalı olması nedeni ile oluşur. Göz yaşı kanalının burun tarafında bulunan ''ince bir zar'' yeni doğan bebeklerin çoğunluğunda ilk 2 ay içinde açılır ve göz sulanması kendiliğinden geçer.

Bebeklerde göz yaşarması (sulanması) neden olur?

Bebeklerde göz sulanması normal bir durum değildir. Özellikle doğduğu andan beri devamlı gözleri sulanan bebeklerde ters giden bir şeyler olduğu akla getirilmelidir. Bebeklerde göz sulanması genellikle göz yaşı kanallarının yeteri kadar gelişmemesi veya tıkalı olması nedeni ile oluşur. Göz yaşı kanalının burun tarafında bulunan ”ince bir zar” yeni doğan bebeklerin çoğunluğunda ilk 2 ay içinde açılır ve göz sulanması kendiliğinden geçer.

Ayrıca bebeklerde göz sulanması doğumsal göz tansiyonu nedeni ile de oluşabilir. Eğer göz sulanması bebeğin doğumundan sonra değil, sonradan başlamış ise bu durumda başka sorunlar olabilir. Bu gibi bir durumda gözün içerisine (toz, cam parçası, taş parçası gibi) cisimler kaçmış olabilir. Bu bebeklerde gözün detaylı bir şeklide muayene edilmesi önemlidir.

Bebeklerde göz sulanması belirtileri

Göz yaşı devamlı dışarı akan çocuklarda enfeksiyon oluşma riski daha yüksektir. Enfeksiyon gelişir ise çocuğun gözlerinde çapaklanma, göz kapaklarından irin akıyormuş gibi görüntüler, gözlerinde kızarıklık, göz kapaklarının şişmesi gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Sürekli gözü sulanan bebeklerin mutlaka bir göz doktoruna muayene ettirilmesi gereklidir.

Bebeklerde göz sulanması tedavisi

Göz sulanması olan bir yaş altı bebeklerde ilk tedavi seçeneği göz yaşı kesesine masaj uygulanmasıdır. Bu masaj doğru ve düzenli yapıldığında göz yaşı kanal tıkanıklığı olan bebeklerin % 80-90’ında fayda sağlamaktadır. Uygulanması gereken masaj çocuk doktoru, aile hekimi ve göz doktoru tarafından aileye anlatılır. Ailenin göz yaşı kesesi masajı konusunda eğitilmesi ve bu masajın önemi hakkında bilgi edinmesi önemlidir. Aksi taktirde tedavi daha da zorlaşabilir.

Bu şekilde göz yaşı kanal tıkanıklığı düzelmez ise göz sulanması olan bebeğin altı aylık ya da 1 yaş civarında sondalama yöntemi ya da cerrahi tedavi ile kanal açılır. Cerrahi tedavide bebeğin göz yaşı kanalına bir slikon tüp yerleştirilir ve tüp kanal açılıncaya 3-6 ay kadar kanalda kalır.

Günümüz teknolojileri ile bu tür yöntemler kolaylıkla yapılabilmektedir. Bu tedaviler sayesinde göz sulanması geçmeyen bebeklerin göz sulanmaları geçebilmektedir. Fakat bu işlem için çocuk en az 1 yaşına girmelidir.

Bebek hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Bebeklerde pamukçuk neden olur
  2. Bebekler neden kusar
  3. Bebeklerde balgam çıkarma nedenleri ve tedavisi
  4. Bebeklerde saç dökülmesi neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git